Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Porady|5 momentów, w których zamiast na trening trzeba iść do fizjoterapeuty

5 momentów, w których zamiast na trening trzeba iść do fizjoterapeuty

08.05.2022

5 momentów, w których zamiast na trening trzeba iść do fizjoterapeuty

Fizjoterapia sportowa to coś dla każdego sportowca, niezależnie od poziomu zaawansowania. Od początku treningowej kariery warto mieć w telefonie zanotowany numer do dobrego specjalisty – tak na wszelki wypadek. Wymienione 5 objawów świadczy o tym, że podczas treningu robisz błędy, lub masz problemy, których istnienia nie byłeś świadomy. Nie ma co czekać, aż kontuzje na siłowni na dobre zaczną Cię dotyczyć. Przeczytaj!

1 – kontuzje na siłowni – ciągle czujesz kłujący ból w tylnej części uda

Kontuzje mięśnia dwugłowego uda należą do najczęstszych urazów wśród sportowców różnych dziedzin.

Mięsień dwugłowy pracuje podczas wszystkich ćwiczeń na pośladki i mięsień czworogłowy. Dźwiga ciężary w martwym ciągu, hip thrustach i przysiadzie, operuje Twoją noga także podczas codziennych czynności. jeśli za bardzo weźmiesz sobie do serca nieopuszczanie dnia nóg, możesz go nadwyrężyć, naciągnąć a nawet zerwać

Rehabilitacja mięśnia dwugłowego trwa miesiącami, a pechowiec może nawet nigdy nie odzyskać pełnej sprawności. Jeśli często czujesz kłucie i ciągnięcie w tylnej partii uda (ten ból nie ma nic wspólnego z zakwasami), idź do fizjoterapeuty, by sprawdził jak wygląda sytuacja. Specjalista określi co robisz nie tak.

2 – kontuzje na siłowni – ręka odmawia Ci posłuszeństwa

Szarpnąłeś, podniosłeś, opuszczałeś i zabolało, a teraz ręka Cię nie słucha. Uszkodziłeś biceps – jak wielu, wielu zbyt ambitnych sportowców. Gdy dźwigasz za duże obciążenie w stosunku do aktualnej siły mięśni, wystarczy jeden nieszczęśliwy ruch.

zerwanie bicepsa kontuzje na siłowni
Zerwanie bicepsa – tutaj już za późno na fizjoterapię. Jedź do szpitala.

Kontuzje bicepsa zaczynają się na nadwyrężeniu, a kończą na zerwaniu. Są bardzo bolesne, więc nie sposób tego zignorować i zrzucić na zakwasy. Niestety, część trenujących nie chce odpuścić tej jakże ważnej partii – bierze środki przeciwbólowe i czeka aż ,,samo przejdzie”.

Lekki uraz, jeszcze nie zerwanie? Może przejdzie – na chwilę. Niewyleczone kontuzje na siłowni zawsze wracają ze zdwojoną siłą. Tak jak w przypadku mięśnia dwugłowego uda, kontuzje bicepsa należą do najczęstszych na siłowni. Nie bierz ich na przeczekanie – idź do fizjoterapeuty.

3 – kontuzje na siłowni – coś Ci przeskakuje w kolanie

Podczas wyprostów nóg słyszysz chrupanie w kolanach? Przyczyn może być wiele i nie warto czekać, aż wyjaśnią się podczas sesji podnoszenia ciężarów… 

Czasem wystarczy maść przeciwzapalna i suplementacja, innym razem zastrzyk z kwasu hialuronowego, jeszcze innym rehabilitacja. Ostateczność? Stół operacyjny i dożywotni zakaz forsowania nogi. 

Z kolanami nie można żartować – wie to każdy, kto kiedykolwiek próbował. Chrupanie nie boli, ale wkrótce może zacząć, a wtedy nie wystarczy krótka przerwa od siłowni. 

4 – boli Cię kręgosłup

Pilnujesz techniki podczas ćwiczeń siłowych, a i tak czujesz ból w którejkolwiek części kręgosłupa? Trzeba to sprawdzić. Nawet mając do dyspozycji lustro na siłowni, niekoniecznie zauważysz, że Twoja postawa jest niepoprawna (dlatego tak często podkreślamy, by uczyć się techniki z trenerem!). 

ból pleców po martwym ciągu
To nie tak powinno boleć po martwym ciągu!

Trening z wygiętym kręgosłupem, przy użyciu dużych ciężarów, może doprowadzić do dyskopatii czy rwy kulszowej. 

Kręgosłup skontroluj także wtedy, gdy budzisz się z bólem pleców, szyi i głowy, niezwiązanym z treningiem. Może się okazać, że masz wady postawy o których nie wiedziałeś. Wiele osób właśnie przez wrodzone problemy z kręgosłupem nie powinno podnosić ciężarów.

5 – nie możesz wykonać poprawnie ćwiczeń wielostawowych

Problemy z mobilnością stawów nie muszą nieść ze sobą dolegliwości bólowych – wystarczy, że ,,coś” hamuje Twoje ruchy. Gdy ciało uniemożliwia Ci poprawne trenowanie, skonsultuj się z fizjoterapeutą, by znalazł sposób na bezpieczne rozruszanie Cię.

Najwięcej problemów z mobilnością wychodzi podczas przysiadów. Początkujący nie są w stanie zejść nisko, podwijają miednicę lub nie mogą tak wygiąć ramion, żeby utrzymać gryf na plecach. Można pracować nad mobilnością we własnym zakresie, albo oddać się w ręce specjalisty – tak będzie i szybciej, i bezpieczniej.


Kontuzje na siłowni się zdarzają! Najgorsze co możesz zrobić, to czekać aż samo przejdzie, łykać środki przeciwbólowe i uparcie trenować! Wymienione 5 urazów to problemy należące do najpopularniejszych, ale jest ich o wiele, wiele więcej…

Uniwersalna zasada – gdy boli i to nie zakwasy, idź do fizjoterapeuty. 

Uniwersalna zasada numer 2 – środki przeciwbólowe tylko odwlekają problem.

Wspomnieliśmy o mięśniu dwugłowym uda i jego urazowości – przeczytaj więcej na jego temat: https://sportodzywki.pl/co-dwie-glowy-to-miesien-dwuglowy-uda-za-co-odpowiada-i-jak-jest-zbudowany/

Mogą Ci się również spodobać

L-arginina – jak działa na sportowców? Pomoc nie tylko podczas treningu!

14.11.2021

Prawidłowo dobrany suplement poprawi jakość naszych treningów, wygląd sylwetki i […]

Co po treningu na masę – jakimi ćwiczeniami uzupełnić trening siłowy? 

Budujesz masę mięśniową, ale przerzucanie ton żelastwa Ci nie wystarcza? […]

Zdrowy jagodowy zawrót głowy! Jakie jagody są naturalnym suplementem diety?

Uwielbiamy jagody – borówki, maliny czy poziomki są na stałym […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów