Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Porady|7 powodów dlaczego nie spalasz tłuszczu w swoim organizmie

7 powodów dlaczego nie spalasz tłuszczu w swoim organizmie

Data publikacji 17.09.2021

Przeczytasz w 6 minut 251 wyświetleń

7 powodów dlaczego nie spalasz tłuszczu w swoim organizmie

To prawda, że droga do piekła wybrukowana jest dobrymi intencjami. W walce z otyłością każdy z tych powszechnych błędów, które na pierwszy rzut oka wydają się niezawodnym sposobem na odchudzanie, może utrudnić pomyślną poprawę sylwetki.

Czy liczysz każdą kalorię, rezygnujesz z ulubionych potraw i potraw i nadal nie widzisz wyników? Zapewne zastanawiasz się ,,dlaczego nie chudnę„?. Jeśli jesteś na diecie przez długi czas i dokładnie przestrzegałeś programu odchudzania, ale strzałka skali nadal jest na swoim miejscu, nadszedł czas, aby dokładnie przeanalizować swoje podejście.

Czasami drobne błędy popełnione w procesie dietetycznym mogą skutkować dużymi trudnościami, jeśli nie zostaną od razu skorygowane. Jeśli waga nie spada mimo deficytu kalorycznego, postaraj się jak najszybciej naprawić sytuację, aby skutecznie osiągnąć upragniony cel.

1. Dlaczego nie chudnę? Bo zbyt długo byłeś na diecie

Kiedy ostatni raz wstałaś od stołu, czując się naprawdę usatysfakcjonowana po posiłku? Jeśli nieustannie prześladuje Cię rozdzierający głód, musisz coś zmienić zamiast zastanawiać się ,,dlaczego nie chudnę„.

Pierwszym powodem, dla którego nie spalasz tłuszczu tak efektywnie, jak byś tego chciał, jest to, że być może po prostu zbyt długo stosowałeś dietę. Waga nie spada na redukcji, bo długotrwała dieta może prowadzić do stanu chronicznego deficytu kalorii. W wyniku ciężkiego postu metabolizm ulega spowolnieniu. Oczywiście spożywasz mniej kalorii, ale też mniej spalasz, a w takich warunkach trudno o namacalne postępy.

Jeśli waga nie spada na diecie a odchudzasz się od dłuższego czasu, zrób sobie przerwę. Żarty na bok! Nie bój się zrobić 2-4 tygodniowej przerwy i na chwilę przestań się martwić o liczenie kalorii. Po prostu cofnij się o jeden mały krok, aby nadal widzieć wyniki w dłuższej perspektywie.

2. Waga nie spada mimo deficytu? Nieprawidłowo bierzesz pod uwagę kaloryczność jedzenia

Być może najczęstszym powodem, dla którego ludzie nie schudną, jest to, że po prostu przeliczają kalorie w jedzeniu. ,,Dlaczego nie chudnę z brzucha, bioder i całej reszty” mimo deficytu kalorycznego? Bo go nie ma!

Przygotowujesz nocną przekąskę przed snem. Nabierz obficie łyżką masła orzechowego i wymieszaj z jogurtem greckim. Ale poczekaj. Ile masła orzechowego było w tej łyżce? Jeśli wydaje ci się, że jest to około jednej łyżki stołowej, ale w rzeczywistości jest to bardziej jak dwie pełne łyżki – pomyśl, że dostałeś plus 80-100 kalorii niespodziewanie.  I wciąż zastanawiasz się, dlaczego waga nie spada na diecie!
Dobrym przykładem jest masło orzechowe, ponieważ jest bardzo kaloryczne, ale zwykle nie używa się miarki, aby dodać trochę oleju do znanego dania. Popełnij ten sam błąd z innymi wysokokalorycznymi pokarmami, takimi jak czerwone mięso, łosoś, makaron lub orzechy, a zobaczysz, dlaczego nie możesz pozbyć się znienawidzonych kilogramów.

3. Waga nie spada na redukcji? Bo wypadasz w weekendy!

Ile razy słyszałeś, jak ludzie mówią, że trzymają się swojej diety… w ciągu tygodnia pracy? Ale nadchodzi weekend – i koniec surowych ograniczeń! Ale weekend to prawie 30% tygodnia. Jeśli stosujesz dietę tylko przez 70% czasu, nic dziwnego, że nie widzisz oczekiwanych rezultatów.

Zamiast myśleć ,,dlaczego nie chudnę z brzucha” wypróbuj procent 90/10: przestrzegaj diety przez 90% czasu, a następnie zrelaksuj się i ciesz się pozostałymi 10%. To świetna praktyczna zasada, która pozwala ci trochę rozpieszczać, ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o dietę, pomoże ci to pozostać na dobrej drodze.

Jeśli zignorujesz prawidłowe odżywianie i zjesz niezdrowe jedzenie przez 30% czasu, nigdy nie będziesz w stanie schudnąć. Bądź realistą, jak ściśle przestrzegasz swojego planu posiłków. Waga nie spada na redukcji, bo nie wystarczy dieta tylko w dni powszednie – liczą się też weekendy.

4. Dlaczego nie chudnę z brzucha? Nie dostosowujesz swojego programu żywieniowego w miarę postępów!

Ludzie również często nie widzą wyników diety, ponieważ nie dostosowują swojego programu żywieniowego w miarę postępów. Waga nie spada mimo deficytu, bo zaczynają stosować jakąś dietę, widzą świetne wyniki i po prostu kontynuują to, co robili na początku, oczekując więcej od tych samych kroków. Niestety to nie zawsze działa. Twoja budowa ciała zmienia się w odpowiedzi na określony plan posiłków, więc plan posiłków również powinien się zmieniać z czasem.

Waga nie spada na diecie bo im jesteś szczuplejszy, tym intensywniej twoje ciało przechodzi w tryb postu i stara się oszczędzać energię. Chociaż wydaje się to całkowicie sprzeczne z intuicją, spożywanie większej ilości węglowodanów może pomóc uniknąć tej reakcji. Zwiększone spożycie węglowodanów może również poprawić wrażliwość na insulinę i stymulować uwalnianie hormonu leptyny, który pomaga w utrzymaniu masy ciała.

5. Waga nie spada mimo ćwiczeń? Bo na siłownię chodzisz tylko po to, aby spalić kalorie

Każdy wie, że aby schudnąć, trzeba dużo i intensywnie trenować. Nie ma nic złego w chodzeniu na siłownię wyłącznie w celu spalania kalorii – o ile nie skupiasz się wyłącznie na tym wskaźniku. Ćwiczysz a i tak musisz zadawać sobie pytanie ,,dlaczego nie chudnę z brzucha? Jeśli chcesz po prostu spalić kalorie, prawdopodobnie będziesz ćwiczyć cardio przez cały czas, po prostu dlatego, że pokazują liczbę spalonych kalorii, a tym samym ułatwiają śledzenie postępów.

Sztangi i hantle nie potrafią samodzielnie liczyć kalorii, ale ćwiczenia z nimi mogą prowadzić do najbardziej znaczących zmian w sylwetce. Trening siłowy nie tylko ogólnie pomaga spalać tłuszcz, ale także poprawia estetykę Twojego ciała. Dlatego zaleca się, abyś spędzał co najmniej 70% czasu na siłowni, wykonując trening siłowy. Ćwiczenia cardio są niezwykle korzystne dla zdrowia, ale nie powinny zastępować, a poprawiać i utrwalać wyniki treningu siłowego. Jeśli waga nie spada mimo ćwiczeń nie polegaj na samym cardio, aby stymulować deficyt kalorii.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, wykonuj ćwiczenia jedno po drugim, z krótkimi przerwami. Badanie opublikowane w Journal of Strength and Conditioning Research wskazuje, że ćwiczenia z krótkimi okresami odpoczynku zwiększają spalanie kalorii.

6. Waga nie spada na diecie? Twoje treningi są zbyt… wyczerpujące!

Może Ci się wydawać, że na siłowni musisz stale dawać więcej niż 100%. Waga nie spada mimo ćwiczeń o dużej intensywności? W rzeczywistości energiczne ćwiczenia nie są złe – jeśli ta maksymalna wydajność energii ma pozytywny wpływ na pozostałe 23 godziny twojego dnia. Wielu sportowców, zwłaszcza początkujących, podczas treningu pracuje do granic możliwości, a przez resztę czasu prowadzi siedzący tryb życia. ,,Dlaczego nie chudnę” na diecie? Bo jesteś zbyt zmęczony w ciągu dnia!

Wszystkie małe przerwy aktywności fizycznej w ciągu dnia odgrywają ogromną rolę w całkowitym dobowym spalaniu kalorii. Jeśli jesteś zbyt zmęczony, aby iść na spacer, posprzątaj dom lub pobaw się z dziećmi. Ćwiczenie, które powoduje całkowite wyczerpanie, ostatecznie zmniejszy, a nie zwiększy, całkowite spalanie kalorii. Załóżmy na przykład, że wykonujesz ciężki, ale nie wyczerpujący trening, który spala 300 kalorii. Po jej zakończeniu masz wystarczająco dużo energii, aby spalić kolejne 400 kalorii w ciągu dnia. Całkowita ilość spalonych kalorii to 700 dziennie. Załóżmy teraz, że wykonujesz niezwykle wyczerpujący trening, który spala aż 500 kalorii. Jesteś tak zmęczony, że resztę dnia spędzasz leżąc na kanapie. Ile dodatkowych kalorii spalisz w tym dniu? Cóż, jeśli 50. Mamy łączną dzienną ilość spalonych 550 kalorii.

7. Dlaczego nie chudnę? Bo masz potreningową imprezę w brzuchu

Wreszcie, strzeż się tego powszechnego błędu: nie pozwalaj sobie na wysokokaloryczne przekąski po intensywnym treningu. Niezależnie od tego, czy zjesz potreningową przekąskę, czy nie, odczujesz przyrost siły i korzyści dla zdrowia układu krążenia. Jeśli chodzi o spalanie kalorii, ma to ogromne znaczenie. Waga nie spada mimo deficytu? Jeśli ledwo wyjdziesz z siłowni i wypijesz duży koktajl owocowy i zjesz pączka z serkiem, w końcu zneutralizujesz deficyt kalorii, który pobudzasz potem i ciężką pracą.

Niewątpliwie po treningu potrzebujesz węglowodanów. Pamiętaj tylko, że te kalorie też się liczą. Dlatego, uzupełniając utracone kalorie po wysiłku fizycznym, nie spożywaj dodatkowych 400 kalorii podczas przekąski. Po jakimś czasie musiałbyś niepotrzebnie się zastanawiać ,,dlaczego nie chudnę z brzucha i reszty ciała pomimo deficytu?”!

Chcesz skutecznie schudnąć? Z naszymi poradami z pewnością Ci się uda – sprawdź artykuł tutaj: https://sportodzywki.pl/musisz-zrobic-by-odchudzanie-przynioslo-ci-pozadany-efekt/

Mogą Ci się spodobać

Początek sezonu narciarskiego – jak się do niego przygotować

Data publikacji 26.09.2022

Przeczytasz w 4 minut 25 wyświetleń

Osoby, które uprawiają sporty zimowe, bardzo często nie mogą doczekać […]

Posiłki po treningu – jak komponować, kiedy jeść? 10 pomysłów na posiłki potreningowe

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 128 wyświetleń

Trening skończony? Teraz musisz dać mięśniom paliwo i budulec do […]

Przetrenowanie – mit, plaga czy wyjątek?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 47 wyświetleń

Przetrenowanie – to słowo niezmiennie wzbudza kontrowersje wśród osób aktywnych […]

Jak zacząć na siłowni? 10 zasad skutecznego startu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 24 wyświetleń

Chcesz zacząć trenować? Doskonała decyzja – czas przystąpić do rozsądnej […]

Bikini fitness – jak zostać zawodniczką?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 49 wyświetleń

W ostatnich latach coraz więcej kobiet marzy o startach w […]

Trening siłowy na redukcji – jak go robić i po co?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 259 wyświetleń

Czasy, kiedy redukcja wagi kojarzyła się tylko z wielogodzinnymi sesjami […]

Wszystko, co musisz wiedzieć o nasionach marihuany

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 12 wyświetleń

Marihuana jest rodzajem konopi indyjskich. Ma wiele różnych właściwości terapeutycznych […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 853 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 64 wyświetleń

Jeśli sądzisz, że efekty siłowni to wyłącznie nabranie masy mięśniowej […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 37 wyświetleń

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Ortoreksja i bigoreksja – co to i kiedy się martwić?

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 274 wyświetleń

O zaletach sportowego trybu życia można pisać godzinami. Pewnie jesteś […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 83 wyświetleń

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Glikogen mięśniowy a trening siłowy – znaczenie, odbudowa, waga

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 74 wyświetleń

Glikogen mięśniowy – pewnie słyszałeś już to pojęcie, gdy czytałeś […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 27 wyświetleń

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Stosowanie steroidów anabolicznych w sporcie

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 16 wyświetleń

Leki powszechnie określane jako steroidy w sporcie są dokładniej klasyfikowane jako sterydy […]

Genetyka w kulturystyce – ile jest prawdy w słowach ,,genetyki nie przeskoczysz”?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 10 wyświetleń

Genetyka w kulturystyce to warunek sukcesu, na który (jeszcze) nie […]

Ubezpieczenie sportowe – jaki jest zakres ubezpieczenia dla biegaczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 15 wyświetleń

Sport to zdrowie? Niestety nie zawsze! Kontuzje są zmorą wyczynowych […]

Doping genetyczny – co to jest, jakie daje możliwości i czy jest realny?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 9 wyświetleń

Do czego można się posunąć, by być coraz lepszym sportowcem? […]

Co to jest ATP w mięśniach? Wyjaśniamy znaną właściwość kreatyny!

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 35 wyświetleń

Wszyscy wiedzą, że kreatyna przyspiesza syntezę ATP w mięśniach. ATP… […]

Różnice płci a siłownia – predyspozycje kobiet i mężczyzn w treningu siłowym

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 13 wyświetleń

Czy ktoś jeszcze wierzy, że trening siłowy czyni kobiecą sylwetkę […]

Wiek a trening siłowy – jak ćwiczyć i co suplementować zależnie od wieku?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 18 wyświetleń

,,Wiek to tylko liczba” – czy to powiedzenie da się […]

Ile razy dziennie jeść na masie i na redukcji?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 36 wyświetleń

Ile razy dziennie jeść, by efektownie rosnąć, lub zdrowo maleć? […]

Przerwa od treningów na przestrzeni czasu – jak ją zaplanować i po co?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 46 wyświetleń

Do zwiększania swoich możliwości i ciągłego szlifowania sylwetki, potrzebujesz nie […]

Objawy brania sterydów – po czym poznać, że ktoś bierze sterydy anaboliczne?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 46 wyświetleń

,,On tak wygląda, bo bierze” – czyli jak wygląda? Objawy […]

5 rzeczy, które usłyszysz na siłowni i powinieneś je zignorować 

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 25 wyświetleń

Siłownia to wspaniałe miejsce, ale przecież nawet w Raju znalazł […]

Fit przekąski na redukcję – 10 propozycji. Smaczne, zdrowe, lekkie!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 353 wyświetleń

Redukcja to ten moment cyklu dietetycznego, w którym wyjątkowo mocno […]

5 momentów, w których zamiast na trening trzeba iść do fizjoterapeuty

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 8 wyświetleń

Fizjoterapia sportowa to coś dla każdego sportowca, niezależnie od poziomu […]

Kulturystyka, crossfit, kalistenika… Jaki trening wybrać? Przegląd propozycji

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 11 wyświetleń

Chcesz zmienić swoje życie i na dobre wkręcić się w […]

Jak kupować w Internecie fit-produkty? 5 kwestii

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 9 wyświetleń

Chcesz zrobić zakupy w sklepie ze zdrową żywnością i suplementami? […]

Cena suplementów dla sportowców – od czego zależy? Kupuj to, co warto!

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 28 wyświetleń

Przeglądając sklepy z suplementami dla sportowców, w niektórych przypadkach ciężko […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się