Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Ćwiczenia|Biceps – wizytówka sportowca! Działanie i budowa bicepsa

Biceps – wizytówka sportowca! Działanie i budowa bicepsa

23.02.2022

Biceps – wizytówka sportowca! Działanie i budowa bicepsa

Zdecydowanie – nie ma bardziej ,,siłowniowego” mięśnia niż biceps! Potężna ,,łapa” jest marzeniem niemal każdego mężczyzny, a i kobiety coraz częściej się o nią starają. Dowiedz się jak wygląda budowa bicepsa, poznaj pochodzenie nazwy i to, za co tak naprawdę jest odpowiedzialny ten mięsień.

Budowa bicepsa – co dwie głowy to nie jedna!

Nazwa rozpoczynająca się od bi- zawsze oznacza, że coś jest podwójne. W przypadku bicepsa chodzi o dwie głowy. Głowa długa i krótka sa połączone ścięgnem, które przechodzi przez staw łokciowy.

Po łacinie nasz ulubiony mięsień nazywa się biceps brachii – mięsień dwugłowy ramienia. W całym ciele masz jednak więcej ,,bicepsów” – na przykład biceps femoris, czyli mięsień dwugłowy uda.

budowa bicepsa anatomia

Zgięty i wyprostowany łokieć – spójrz na bicepsy!

Głowy bicepsów są położone równolegle. Długa głowa znajduje się na zewnętrznej stronie ramienia, krótka jest położona od wewnątrz. Na górze widzisz dwie przyczepy – mocują jedną i drugą głowę.

Głowy bicepsa nie zawsze pracują wspólnie – żeby porządnie rozbudować bicepsy trzeba umieszczać w planie treningowym różne warianty ćwiczeń, aby tyle samo dawały z siebie długa i krótka głowa.

Budowa bicepsa a jego funkcja

Bicepsy mają jedno zadanie – zginanie łokcia. To dość długi mięsień, który dopiero po zgięciu nabiera wymarzonego kształtu bochenka chleba. Rzuć okiem na zdjęcie:

budowa bicepsa zginanie

Biceps w wersji wydłużonej i skurczonej

Powyższe zdjęcie świetnie obrazuje jak to działa. Prawa ręka mężczyzny jest wyprostowana – biceps odznacza się, ale daleko mu do ,,buły” na lewej, zgiętej ręce.

Biceps nie jest sam na misji zginania łokcia – pomaga mu mięsień ramienny. Tego bohatera zobaczysz na pierwszej grafice – to ten mięsień, który jest położony pod bicepsem.

Biceps – ćwiczenia. Zasady i sprzęt

Jeśli chodzi o tak poważną partię jak biceps, ćwiczenia pomagające go zbudować zasługują na osobny artykuł. Już teraz możemy powiedzieć, że przydadzą się hantle, ale jeśli chcesz trenować siłę, warto będzie złapać także za sztangę.

Biceps – ćwiczenia na tę partię polegają na zginaniu ręki. Zginaniu w różnorodny sposób. Większość ćwiczeń z hantlami czy sztangą będziesz musiał przetestować na własnym mięśniu i wybrać te, które najbardziej Ci odpowiadają.

biceps ćwiczenia z hantlami zdjęcie

Biceps? Ćwiczenia z hantlami to jest to!

Sprzętem z którym warto się zaprzyjaźnić ćwicząc bicepsy jest poza tym sztanga z łamanym gryfem. Taki gryf na każdej strefie wolnych ciężarów, ale całkiem możliwe, że będziesz musiał ustawić się w długiej kolejce.

bicepsy ćwiczenia ze sztangą

Sztanga z łamanym gryfem – bicepsy to lubią!

Jedna z głównych zasad, która warunkuje skuteczny trening bicepsów – opuszczaj ciężar powoli. Podczas ćwiczenia tej partii nie ma miejsca na ,,szarpanie” sztangi czy hantli, co często widuje się na siłowni.

Musisz także wiedzieć, że biceps bardzo zwraca uwagę na detale. Podczas ćwiczenia go liczy się każdy szczegół – kąt zginania, szerokość chwytu, położenie reszty ciała.

Przypominamy – obie głowy bicepsa nie zawsze są tak samo zaangażowane. Szeroki rozstaw rąk podczas wyciskania hantli bardziej zmęczy głowę krótką. Wąski rozstaw lepiej trenuje głowę długą, zewnętrzną. Jeśli chcesz mieć biceps dopracowany na 100%, będziesz musiał urozmaicać treningi.

O tym jak ostatecznie będzie wyglądał biceps w głównej mierze decydują geny. Niestety, trening nie zawsze pozwala uzyskać idealny, wymarzony kształt mięśni.

 

Budowa bicepsa jest dość prosta do zapamiętania – dwie głowy położone równolegle. Głowa długa leży na zewnątrz, krótka bardziej od wewnątrz. Wspólnie z mięśniem ramiennym biceps odpowiada za zginanie łokcia. Jak go rozbudować? Urozmaicając treningi i dbając o technikę podczas pracy z hantlami i sztangą. Podejmujesz wyzwanie?

Biceps możesz budować także przy okazji treningu pleców, wybierając odpowiedni wariant podciągania. Co powinieneś wiedzieć o wykonywaniu pull ups? Przeczytaj, żeby nie popełniać błędów, ćwiczyć zdrowo i skutecznie: https://sportodzywki.pl/podciaganie-na-drazku-jaki-chwyt-wybrac-i-czego-powinienes-pilnowac/.

Bibliografia:

Pogorzała A. M., Uszkodzenie brzuśca mięśnia dwugłowego ramienia – testy wykorzystywane w badaniu klinicznym, ,,Innowacyjnośc i tradycja w fizjoterapii”, 2020.

King I., Schuler M., Nowoczesny trening siłowy, Łódź 2009.

Sieroń D. Urazy i kontuzje treningu siłowego i fitness, Wrocław 2018.

Artykuł Portalu Fizjoterapeuty.

Mogą Ci się również spodobać

Przerwa od siłowni – kiedy Ci się przyda i jak długa powinna być?

10.02.2022

Odpuszczenie już jednego treningu bywa ciężką sytuacją dla ambitnego sportowca! […]

Białko dla sportowców – najczęstsze pytania o odżywki proteinowe

W walce o atrakcyjną sylwetkę i dobrą kondycję coraz częściej […]

Suplementy diety dla kobiet w ciąży – o jakie składniki mineralne zadbać w tym okresie?

Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że każdej przyszłej mamie zależy na […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów