Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Suplementy|Czy spalacz tłuszczu działa i kiedy jest sens go brać?

Czy spalacz tłuszczu działa i kiedy jest sens go brać?

06.11.2021

Czy spalacz tłuszczu działa i kiedy jest sens go brać?

Niejeden początkujący sportowiec utopił pieniądze w spalaczach tłuszczu! Nie mając odpowiedniej wiedzy łatwo dołączyć do tej grupy. Spieszymy z pomocą! Czy spalacz tłuszczu działa w praktyce? Jak ma nam pomagać? Kiedy i czy w ogóle opłaca się po niego sięgać? Czytaj!

Spalacze tłuszczu – jak działają?

Reduktory tłuszczu służą do podkręcania procesu termogenezy. To proces metaboliczny polegający na przemienianiu kalorii w ciepło. Dzięki termogenezie nasze ciało utrzymuje poprawną temperaturę odpowiednią dla środowiska w którym przebywa.

Spalacze, zwane też termogenikami mają zwiększać wydatek energetyczny przeznaczany na ten proces, co rozumiemy jako przyspieszenie metabolizmu. To cenna właściwość szczególnie dla osób niestroniących od tłuszczów trans, długotrwale się odchudzających i dbających o odpowiednią podaż makroskładników. Te wszystkie czynniki prowadzą bowiem do spowolnienia metabolizmu.

Reduktory tłuszczu mają w składzie substancje, które hamują łaknienie. Tym samym podczas redukcji pozwalają nam przyjmować mniej kalorii bez odczuwania dyskomfortu.

Jeszcze jedna cecha spalacza tłuszczu to stymulowanie lipolizy. Lipoliza to nic innego jak kolejny proces metaboliczny. Tym razem chodzi dokładnie o spalanie nagromadzonego tłuszczu poprzez przekształcanie go w energię.

Nie bez znaczenia przy utrzymaniu diety jest też czynnik psychologiczny. Przyjęliśmy tabletkę, więc czujemy się gotowi na pozostanie w deficycie!

Skład spalaczy tłuszczu – co w nim znajdziemy?

Standardowym składnikiem reduktorów tłuszczu jest kofeina. Znajdziemy ją zarówno w profesjonalnych suplementach dla sportowców jak i aptecznych tabletkach na odchudzanie. Dzięki kofeinie mamy dodatkową dawkę energii, nie odczuwamy więc potrzeby nadrobienia kalorii. Podobną funkcję spełnia także guarana.

Kolejny składnik tego typu preparatów to l-karnityna. Ten związek witaminopodobny wspomaga spalanie tłuszczu poprzez przesłanie go do komórek. Mitochondria komórkowe czerpią z otrzymanych lipidów energię i zużywają ją zamiast odsyłać do tkanki tłuszczowej.

Inne związki obecne w składach reduktorów to kapsaicyna i piperyna. Słusznie kojarzymy je z ostrym smakiem – okazuje się, że mogą stymulować proces termogenezy.

Poza tym w spalaczu znajdziemy ekstrakty z zielonej herbaty i kawy. Te substancje doskonale znają odchudzający się – zielone napoje słyną z ułatwiania zrzucania zbędnych kilogramów. Przydatny będzie także chrom organiczny – zmniejsza chęć na słodycze.

Składy niektórych suplementów są bardzo długie i wyglądają tajemniczo dla nieobeznanych z chemią. Przed zakupem suplementu najlepiej dokładnie przejrzeć etykietę i ,,wygooglować” nieznane substancje.

Czy spalacz tłuszczu działa? To zależy!

Wyjaśnijmy jedno – spalacz tłuszczu to nie liposukcja. Nie istnieje żaden suplement, który ot tak wymiecie spod naszej skóry 5 kilogramów tygodniowo. Skuteczność spalacza zależy w dużej mierze od tego na co liczymy.

Czy spalacze tłuszczu działają? Zwiększają spalanie kalorii – to prawda. Nie działają jednak rewolucyjnie i pozwalają dokonać dość kosmetycznych zmian w sylwetce. Dzięki tym preparatom spalimy pół kilograma czy kilogram więcej, ale umówmy się – nie jest to dużo nawet przy wadze w normie.

To czy reduktor tłuszczu przyniesie upragnione rezultaty zależy od jakości składników, dawkowania i indywidualnych czynników. Jak to często bywa w przypadku suplementów, każdy organizm zareaguje nieco inaczej. U jednych termogeneza pod wpływem spalacza wejdzie na najwyższe obroty, u drugich nic się nie zmieni.

Jak zwiększyć szansę na skuteczną suplementację? Stawiając na sprawdzone produkty polecane przez doświadczonych sportowców. Niestety, producenci suplementów zdają sobie sprawę jak lukratywnym biznesem jest odchudzanie. Żeby na pewno nie kupić bubla trzeba zrobić dokładny research. To kwestia nie tylko skuteczności, ale i bezpieczeństwa.

Tym co z pewnością będzie pomocne na redukcji jest zwiększanie poziomu energii. Reduktor przyjęty około godzinę przed ćwiczeniami zadziała jak zwykła przedtreningówka. Właściwość tę spalacze zawdzięczają oczywiście kofeinie i guaranie. Wydajny trening na pewno nie zaszkodzi nikomu, kto próbuje schudnąć!

Wspomagając się tego typu preparatami trzeba pamiętać o najważniejszym. Suplementy to nie magia! Bez ujemnego bilansu kalorycznego wziętego z diety i aktywności fizycznej tkanki tłuszczowej nie usunie nawet najlepszy preparat.

Czy spalacz tłuszczu działa? Kiedy brać spalacze i jak długo to robić

Czy spalacz tłuszczu działa zawsze? Niekoniecznie! Żeby stosowanie reduktorów miało sens, na pewno nie powinniśmy tego robić na samym początku przygody z siłownią. Pierwszy moment odpowiedni by po nie sięgnąć to stagnacja na redukcji.

Gdy po okresie budowy mięśni zaczynamy się odchudzać, prędzej czy później dobrniemy do momentu, gdzie waga stanie. Zamiast zwiększać deficyt do niezdrowego poziomu warto wtedy sięgnąc po spalacze. Suplementy pomogą nam pozbyć się ,,tego ostatniego kilograma”.

Stosowanie spalaczy na samym początku trenowania nie ma żadnego sensu. W pierwszej kolejności trzeba wykorzystać naturalne metody podkręcenia metabolizmu. Regularne, zbilansowane posiłki i sumienne ćwiczenie to wszystko, czego na początkowym etapie potrzebuje sylwetka.

Spalaczy nie powinno się przyjmować zbyt długo – maksymalnie 2 miesiące. Dlaczego? Po tym czasie organizm zacznie przyzwyczajać się do preparatu i po prostu go ignorować. Żeby suplement działał musielibyśmy sukcesywnie zwiększać dawkę do niezdrowych ilości.

Dobrym pomysłem jest zmiana reduktora przy każdym rozpoczęciu cyklu jego używania. Stosowanie różnych preparatów przyniesie w dłuższej perspektywie lepsze rezultaty niż powracanie ciągle do tego samego.

Reduktory tłuszczu – skutki uboczne

Spalacze tłuszczu pochodzące od zaufanych producentów nie zrobią nam krzywdy o ile będą dawkowane z umiarem. To ile preparatu przyjmować zależy od jego dokładnego składu – należy każdorazowo kierować się wytycznymi producenta.

Nadmierne przyjmowanie spalaczy bogatych w kofeinę czy guaranę może powodować problemy ze snem. W umiarkowanych dawkach obie substancje są bezpieczne, ale ich właściwości pobudzające mogą – jeśli przesadzimy – obrócić się przeciwko nam.

Do działań ubocznych związanych z przyjmowaniem reduktorów tłuszczu należy zaliczyć także mdłości, bóle głowy, lęki i niestrawność. Brzmi znajomo dla każdego kto kiedykolwiek przesadził z kofeiną!

Jeśli chodzi o ludzi z problemami zdrowotnymi, reduktory ze stymulantami powinny odpuścić przede wszystkim osoby mające problemy z krążeniem. Substancje pobudzające generalnie nie są w ich przypadku wskazane.

Termogeniki nie nadają się także dla osób mających negatywne doświadczenia z jakimkolwiek z ich składników. Niektórzy są nadwrażliwi na kofeinę, inni nie tolerują na przykład zielonej herbaty. Przed zażyciem suplementu koniecznie trzeba przeczytać skład! W razie wątpliwości nie ma co się wahać przed konsultacją z lekarzem.

Dobry spalacz tłuszczu oparty na wysokiej jakości substancjach aktywnych skutecznie pomoże w redukcji opornego tłuszczu. Czy warto? Jeżeli jesteśmy perfekcjonistami, zdecydowanie warto! Chcąc idealnie ,,dociąć” sylwetkę termogeniki mogą nam się bardzo przydać.


Nie ma jednak sensu przyjmować takiego preparatu na początku odchudzania ani robić tego zbyt długo, bo organizm się uodporni. Przesadzenie z dawką zaowocuje także nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi!

Jeśli nie spalacze, to może… blokery? Przeczytaj o blokerach węglowodanów i tłuszczu: https://sportodzywki.pl/blokery-weglowodanow-i-blokery-wchlaniania-tluszczu-czy-dzialaja/

Mogą Ci się również spodobać

Podciąganie na drążku – jaki chwyt wybrać i czego powinieneś pilnować?

23.03.2022

Podciąganie na drążku to ćwiczenie obowiązkowe, jeśli zależy Ci na […]

Dieta wegańska a sportowy tryb życia

Dieta wegańska sukcesywnie zyskuje na popularności. W dobie zwiększającej się […]

Batony białkowe – jak wiele mamy z nich korzyści?

Batony białkowe, to jak sama nazwa wskazuje źródło dużej ilości […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów