Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Suplementy|Czym jest karnozyna i za co polubili ją sportowcy?

Czym jest karnozyna i za co polubili ją sportowcy?

03.12.2021

Czym jest karnozyna i za co polubili ją sportowcy?

Chcesz zwiększyć wydajność treningową i zredukować bolesne zakwasy po ćwiczeniach? Karnozyna – działanie tej substancji na pewno przypadnie Ci do gustu! Jak preparaty z karnozyną wspierają sportowców? Przeczytaj!

Karnozyna – właściwości i skład

Karnozyna to połączenie dwóch aminokwasów – beta-alaniny i histydyny. Z pewnością obie substancje są dobrze znane osobom praktykującym suplementację sportową. Przypominamy i wyjaśniamy początkującym jak działają.

Beta-alanina to aminokwas zwiększający wydajność treningową i działający antykatabolicznie. Histydyna bierze natomiastu udzial w syntezowaniu białek – jest bardzo istotna w kontekście regeneracji potreningowej.

Karnozyna – właściwości robią wrażenie nie tylko na sportowcach! Cieszy się popularnością między innymi z racji właściwości antyoksydacyjnych. Skutecznie zwalcza wolne rodniki uszkadzające tkanki. Powstawaniu wolnych rodników sprzyja zanieczyszczenie środowiska, stres i niezdrowa dieta. Dzięki karnozynie ograniczamy destrukcyjne działanie tych czynników. Suplementując ją wolniej się starzejemy i jesteśmy odporniejsi na nowotwory.

Karnozyna – działanie tego związku korzystnie wpływa też na układ krążenia. W głównej mierze chodzi o to, że reguluje ciśnienie krwi i redukuje cholesterol. Okazuje się, że osłania też układ nerwowy, przeciwdziałając chorobie Alzheimera i Parkinsona oraz wspomagając autystyków.

Antyoksydacja, wspomaganie układu nerwowego oraz krążenia to uniwersalne zalety, sportowcy sięgają jednak po karnozynę z nieco innego powodu. Jakiego?

Karnozyna – działanie a budowa masy mięśniowej

Karnozyna – właściwości tej substancji mają ogromna rolę w procesie budowy suchej masy. Ten związek stabilizuje bowiem poziom pH w organizmie. Karnozyna minimalizuje produkcję kwasu mlekowego dzięki czemu skutecznie zapobiega zakwasom dokuczającym nam bezlitośnie po każdym intensywnym treningu.

Dzięki redukowaniu poziomu kwasu mlekowego w organizmie na bieżąco, mięśnie wolniej się męczą. To pozwala nam dłużej wydajnie trenować. Po treningu muskuły ,,nietknięte” kwasem mają lepsze warunki do regeneracji. Karnozyna – właściwości tego związku w praktyce sprawiają, że mięśnie szybciej się odbudowują, a my odczuwamy mniej bólu.

Ogólna poprawa regeneracji przekłada się także na szybsze gojenie ran. Regularne dawkowanie karnozyny pozwala szybciej wrócić do formy po kontuzji, a otarcia i odciski od gryfu sztangi znikają w mgnieniu oka. Maści z karnozyną zdecydowanie są warte umieszczenia w domowej apteczce!

Ponadto karnozyna poprawia kurczliwość mięśni, co przekłada się na ich rozrost. Mocniejszy skurcz oznacza większy wysiłek włożony w wykonanie ruchu. Świadomie czy nie, suplementując karnozynę ćwiczymy więc wydajniej.

Szybsza i mniej bolesna regeneracja, większa wydajność treningowa, a do tego poprawa kurczliwości mięśni. Czego chcieć więcej na masie?

Karnozyna – dawkowanie i bezpieczeństwo

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na naturalne źródła karnozyny. Znajdziemy jej dużo w czerwonym i drobiowym mięsie oraz rybach. Bazowanie tylko na źródłach pokarmowych jest jednak niewystarczające, bo organizm niszczy dużą część tak przyjmowanej karnozyny. Na suplementację powinni zdecydować się więc nie tylko weganie, ale i ,,mięsożercy”

Optymalna dawka karnozyny to 800-1000 mg dziennie w dwóch dawkach. Na rynku dostępne są różne formy suplementu – tabletki, proszki, karnozyna wchodzi też w skład bardziej skomplikowanych preparatów. Stężenie zależy od produktu, a co do wielkości dawek najlepiej kierować się po prostu wskazaniami producenta.

Karnozyna to substancja naturalnie obecna w ludzkim i zwierzęcym (mięso) organizmie. Nie jest toksyczna, a opinie lekarzy i osób stosujących ją jako suplement są bardzo pozytywne. Mogą ją przyjmować nawet małe dzieci – co do bezpieczeństwa stosowania u dorosłych tym bardziej nie ma wątpliwości.

Nie udowodniono, by jakakolwiek dawka karnozyny mogła zaszkodzić człowiekowi. Nadmiar zostanie wydalony z moczem. Uwaga – to że nie udowodniono skutków ubocznych nie oznacza jeszcze, że karnozyna naprawdę ich nie ma! Profilaktyczny umiar jest w jej przypadku jak najbardziej pożądany

Poza tym, przyjmowanie karnozyny bez umiaru jest po prostu stratą pieniędzy. Organizm nie zmagazynuje jej na później ani nie zużyje więcej niż jest w stanie przyswoić.

Karnozyna – działanie tej substancji bardzo przydaje się trenującym siłowo. Zmniejsza zakwasy po siłowni, poprawia wydolność treningową i przyspiesza regenerację. Warto na nią postawić szczególnie, jeśli tryb życia nie pozwala nam na spokojne wypoczywanie po treningu, a ból po ćwiczeniach niemiłosiernie daje się we znaki.

Jednym z dwóch komponentów karnozyny jest beta-alanina. Poświęciliśmy jej osobny artykuł – sprawdź tutaj: https://sportodzywki.pl/5-interesujacych-faktow-na-temat-beta-alaniny/

Mogą Ci się również spodobać

Hydrolizat białka serwatkowego – czym się różni od innych odżywek i czy warto go przyjmować?

02.12.2021

Wybranie najlepszej odżywki białkowej to niełatwa sprawa. Na rynku jest […]

Sok z buraka dla sportowców – jak wpływa na trening i zdrowie

Uwielbiamy zaawansowane technologicznie suplementy będące owocem prac genialnych naukowców. nie […]

Stack kreatynowy – czy warto stosować i jaki wybrać?

Kreatynę zna już chyba każdy sportowiec. To jeden z podstawowych, […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

L-arginina – jak działa na sportowców? Pomoc nie tylko podczas treningu!

Prawidłowo dobrany suplement poprawi jakość naszych treningów, wygląd sylwetki i […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Aminokwasy i ich rola w organizmie

Aminokwasy, to niezwykle ważne suplementy wpływające na budowę naszej sylwetki. […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]