Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Sprzęt|Ekspander czy hantle – który sprzęt do ćwiczeń wybrać przy ograniczonym budżecie?

Ekspander czy hantle – który sprzęt do ćwiczeń wybrać przy ograniczonym budżecie?

14.04.2022

Ekspander czy hantle – który sprzęt do ćwiczeń wybrać przy ograniczonym budżecie?

Mówiliśmy już o wybieraniu hantli, gryfu do sztangi, ławeczki… Kontynuujemy pytania o to, co kupić do ćwiczeń w domu! Ekspander do ćwiczeń, czy komplet hantli? Jeśli masz ograniczony budżet i musisz zdecydować, koniecznie przeczytaj, jak różni się praca z oboma typami sprzętu! Który sprawdzi się lepiej u Ciebie? 

Ekspander do ćwiczeń – co to jest?

Jako że ekspander to sprzęt nieco zapomniany – wyparły go gumy oporowe – krótko scharakteryzujemy czym jest.

Ekspander do ćwiczeń ma dwa uchwyty, połączone gumowymi linkami. Linek może być nawet 5-6, w zależności od typu ekspandera. Jak zapewne się domyślasz, to one są odpowiedzialne za generowanie oporu. Podczas ćwiczeń masz je naciągać – opór, w więc trudność ćwiczenia rośnie z każdym centymetrem. 

ekspander do ćwiczeń body sculpture
Ekspander klasyczny z gumami, źródło: strona producenta Body Sculpture

W nowoczesnych ekspanderach samodzielnie regulujesz ilość linek, manipulując oporem.

Ekspander pozwala trenować każdą partię. Wystarczy trochę kreatywności przy układaniu planu ćwiczeń, a po równo zrobisz dzięki niemu klatkę, uda i bicepsy. 

Trenujesz rozciągając ekspander w rękach, lub zaczepiając go o nogę. Żeby w pełni wykorzystać możliwości ekspandera, przyda się haczyk lub drabinka – coś, o co będziesz mógł go bezpiecznie zaczepić. Kupując ekspander najlepiej skusić się na komplet z uchwytem pod drzwi.

ekspander komplet uchwytów i gum hms
Ekspander z kompletem gum i uchwytów od HMS, źródło: strona producenta HMS

Na rynku znajdziesz ekspandery klasyczne – to na nich się skupiamy, widzisz go na powyższym zdjęciu. Może być podstawą ćwiczeń w domu.

Do ćwiczeń górnych partii możesz jednak skusić się na ekspander sprężynowy, albo gumową ,,ósemkę”. Nie jest to tak wielofunkcyjna opcja, a dnia nóg lepiej nie zaniedbywać… Jako sprzęt podstawowy nie, jako uzupełnienie domowej siłowni – można się skusić.

ekspander do ćwiczenia klatki hms
Ekspander do ćwiczeń na klatkę, ,,ósemka”, źródło: strona producenta HMS

Są też ekspandery ze sprężynami zamiast gum – łączy je to, że są mniej uniwersalne niż ekspandery w uchwytami i wymiennymi linkami. Też stosuje się je do ćwiczeń klatki. Ekspandery sprężynowe są trudniejsze do rozciągania, więc żeby na nich ćwiczyć trzeba już mieć siłę w dłoniach. Podobnie jak ,,ósemki” – rozważaj je tylko w kontekście sprzętu uzupełniającego.

Ekspander do ćwiczeń czy hantle?

Hantli na pewno nie trzeba przedstawiać, więc od razu przejdźmy do porównania. Zdajemy sobie sprawę, że głównymi kryteriami wyboru między tymi typami sprzętu jest cena oraz ilość zajmowanego miejsca

Hantle do ćwiczeń w domu – dla kogo?

Za cenę ekspandera – od 20 do 200 złotych, dostaniesz jedną hantlę, a maksymalnie komplet lekkich hantelków fitness. Kupowanie jednej hantli nie ma większego sensu, a na hantelkach 0,5-5 kilogramów nie zbudujesz mięśni. Są jednak dobrym dodatkiem do ćwiczeń cardio i aerobów, w których ciężarem trzeba trochę pomachać. 

trening cardio z hantlami w domu
Hantle fitness to dobry dodatek do cardio, ale nie zbudujesz z nimi siły

Oczywiście, może uda Ci się odkupić używaną parę hantli 20 kilogramów za takie same pieniądze, ale do kompleksowego treningu siłowego to nie wystarczy. 

Komplet hantelków zmieści się w kącie, a trening z nimi możesz wykonać przy biurku. 

Komplet lekkich hantli przydaje się podczas zrzucania wagi. W tym celu robisz cardio, interwały, tabatę z trenerami na Youtube. To pożyteczny sprzęt, przeznaczony właśnie do takich celów.

Ekspander do ćwiczeń w domu – dla kogo?

Porządny ekspander (ze sklepu sportowego, nie z bazaru – nie chcesz oberwać pękniętą linką!) pozwala manipulować oporem w dużym zakresie. Z kompletem gum oporowych potrenujesz na ciężarach powyżej 50 kilogramów

Ekspander nadaje się do wykonywania klasycznych ćwiczeń na masę i siłę w domowym zaciszu. To sprzęt dla tych osób, które liczą powtórzenia, a nie minuty do zmiany ćwiczenia.

Będziesz miał miejsce na solidny trening z ekspanderem?

Samo urządzenie jest poręczne, zmieści się wszędzie. Miej jednak na uwadze, że do treningu z nim przyda się więcej miejsca, niż w przypadku hantli. Zaczepienie sprzętu do drzwi i rozciąganie gum wymaga, powiedzmy, połowy pokoju. Dasz radę wygospodarować stanowisko? 

Jeśli nie, pozostanie Ci trenowanie tylko zaczepiając uchwyt i gumy o nogi. Tak tez można, ale część potencjału się marnuje.

Trening z ekspanderem to dobry wybór dla początkujących i średnio-zaawansowancyh, budujących mięśnie oraz siłę w domu. Jesteś nastawiony na przemianę sylwetki z chudej w umięśnioną? Ekspander Ci to ułatwi – mieści w sobie ,,więcej siłowni” niż wydaje się na pierwszy rzut oka. 

Jako podstawę wybierz ekspander z wymiennymi linkami, pozwalającymi regulować opór. Z czasem będziesz ich dokładał. Odpuść sobie ,,ósemki” i sprężynowe ekspandery – może kiedyś. Klasyczny ekspander z uchwytami i kompletem linek to praktyczniejszy wybór przy ograniczonym budżecie.

Co wybrać do ćwiczeń w domu – hantle czy ekspander do ćwiczeń? Te sprzęty mają inne zastosowania. Jeśli musisz zmieścić się w budżecie nieprzekraczającym 200 złotych, a chcesz budować mięśnie, lepszy będzie ekspander. Apelujemy, byś kupował go tylko w sportowym sklepie, gdzie będziesz miał pewność co do jakości. 

Do treningów przed biurkiem, nastawionych na spalanie kalorii, a nie budowanie muskułów, wybierz komplet hantli fitness.

Budowa siły z jedną parą hantli o wyższym ciężarze… Na dłuższą metę to nie wypali. O ile nie planujesz w najbliższym czasie dokupić większej ilości obciążeń, ekspander wciąż wygrywa.

Oba typy sprzętu zmieszczą się w szafce biurka. Kompleksowy trening z ekspanderem wymaga jednak więcej miejsca – czasem trzeba go zaczepić o drzwi i rozciągnąć na pół pokoju.

Dysponujesz nieco większym zapleczem finansowym? W takim razie, może skusisz się na ciężkie hantle? Przeczytaj jak wybrać tego typu sprzęt: https://sportodzywki.pl/jakie-hantle-kupic-do-domowej-silowni-wybieramy-sprzet-idealny/

Mogą Ci się również spodobać

Jak brać kreatynę, by zadziałała?

27.02.2022

Kreatyny przedstawiać nie trzeba! Jak brać kreatynę, żeby wyciągnąć z […]

Shake proteinowy zamiast posiłku – co dodac do odżywki białkowej?

Shake białkowy na śniadanie, na podróż, czy jako szybki posiłek […]

L-karnityna – po co ją stosować będąc aktywnym fizycznie?

Temat popularnych suplementów dla sportowców jest długi i zawiły. Ze […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów