Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Ektomorfik, mezomorfik, endomorfik – którym jesteś i co to dla Ciebie oznacza?

Ektomorfik, mezomorfik, endomorfik – którym jesteś i co to dla Ciebie oznacza?

Data aktualizacji 16.01.2022

Przeczytasz w 6 minut

Ektomorfik, mezomorfik, endomorfik – którym jesteś i co to dla Ciebie oznacza?

Dla osiągnięcia wymarzonych wyników sportowych niezbędna jest dokładna znajomość swojego ciała. Somatotypy – ektomorfik, mezomorfik, endomorfik – czym się różnią i na co powinni uważać w kwestii diety oraz suplementacji? Przeczytaj – dzięki temu lepiej dostosujesz swój trening i suplementację

Somatotypy – czym są i skąd się wzięły?

Somatotypy sylwetki to po prostu typy budowy ludzkiego ciała z uwzględnieniem udziału mięśni, tłuszczu i ich rozłożenia. Temat dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Wyróżniamy trzy somatotypy – ektomorfik, mezomorfik i endomorfik. Większość osób mimo pewnych odchyleń bez problemu wpisuje się w któryś z nich.

Jak określić swój somatotyp? Specjaliści używają metody Heath-Carter. Polega ona na dokładnym zmierzeniu różnych części ciała i wykonaniu na tej podstawie skomplikowanych obliczeń. Dla ciekawskich – wzory na ,,obliczenie” typu sylwetki są powszechnie dostępne w Internecie. Ostrzegamy – to ciężka matematyka!

Na szczęście istnieje też prostszy sposób – przypisywanie do somatotypów na podstawie widocznych gołym okiem cech wyglądu. Antropologom zostawmy pomiary, a laikom proste grafiki:

somatotypy ektomorfik mezomorfik endomorfik

Somatotypy budowy – od lewej ektomorfik, mezomorfik i endomorfik, źródło: https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,140283,23499840,somatotyp-jaki-jest-twoj.html

Pomysł na tę dość prostą klasyfikację ludzkiej budowy pojawił się w 1940 roku – wpadł na niego psycholog William Herbert Sheldon. Opracował rozbudowaną teorię próbując skorelować typy sylwetki z cechami charakteru. Co do aspektu psychicznego, jego teorię obalili inni naukowcy. Same somatotypy budowy wciąż jednak funkcjonują w naukach biologicznych – nic nie wskazuje by miało się to zmienić.

Somatotypy – cechy ektomorfika

Ektomorfików kojarzymy powszechnie z drobną budową. Ich kości są cienkie, a cała sylwetka ,,wąska”, bez widocznej tendencji do tycia. Często są bardzo wysocy, ale nie jest to regułą.

Ten typ sylwetki – ektomorfik – nie może domyślnie pochwalić się muskulaturą. Jego klatka piersiowa jest pozbawiona widocznych mięśni, ale i nie obrośnięta tkanką tłuszczową. Podobnie z rękami – górne kończyny są długie, nieumięśnione a nadgarstki cienkie. Brzuch jest niewielki, bez nadmiaru tłuszczu, a pośladki, uda i łydki drobne, wiotkie.

Podsumowując – ektomorfik jest szczupły i nieumięśniony. To problem szczególnie dla mężczyzn, ale i kobiety mają problemy ze zbudowaniem pełnych kształtów. Zbudowanie ,,mocarnej” sylwetki wymaga pracy od zera, a poza mięśniami dla atrakcyjnego wyglądu trzeba nabrać też nieco tłuszczu.

Ektomorfik – dieta i suplementacja

Gdy ektomorfik chce nabrać masy, musi się nastawić na dużą nadwyżkę kaloryczną. Dieta wysokobiałkowa pełna mięsa i nabiału może nie wystarczyć. Taki jadłospis jest bowiem bardzo sycący co utrudnia wciśnięcie w siebie nadwyżki kalorycznej.

Ten typ sylwetki – ektomorfik – skorzysta na wysokokalorycznych odżywkach dla sportowców. Dla osób którym trudno przytyć przeznaczono gainery – odżywki białkowo-węglowodanowe w których dominują cukry proste. Takie suplementy to masa energii na treningu i przede wszystkim kalorie potrzebne do zbudowania masywnego ciała.

Ektomorficy nie boją się też carbo – odżywek węglowodanowych podkręcających wydajność na treningu. Nie zaszkodzą szczupłemu ektomorfikowi!

Somatotypy budowy – endomorfik

Endomorfik to kompletne przeciwieństwo ektomorfika. Charakteryzuje go krępa budowa, krótkie kończyny i skłonność do nabierania tkanki tłuszczowej. Dół klatki piersiowej jest szerszy niż góra a ręce, nogi i pośladki masywne. Nie jest to jednak zasługa mięśni, ale właśnie tłuszczu. Chętnie odkłada się on też na brzuchu – endomorfik nie ma domyślnie zarysowanego ,,kaloryfera”.

Endomorfik – dieta i suplementacja

Endomorfik musi uważać na kalorie bo bardzo łatwo nabiera niechcianej tkanki tłuszczowej. Nie idzie to w parze z przyrostem mięśni. Niestety, nadwyżka kaloryczna w połączeniu z mało intensywnym treningiem może u niego zaowocować przyrostem ,,oponki”. Pozostaje dawać z siebie wszystko na siłowni i nie jeść byle czego! Chcą zbudować atletyczną sylwetkę endomorfik powinien ograniczyć wszelką niezdrową żywność i dbać o wysoką podaż białka.

Suplementacja endomorfika budującego masę mięśniową obejmuje odżywki typu bulk. Stosunek węglowodanów i białek to 50:50, przy czym dominują węglowodany złożone. Na takich odżywkach trudniej nabrać tłuszczu, w przeciwieństwie do gainerów – tych endomorfik powinien unikać. Poza tym bez problemu może zażywać zwykłe odżywki białkowe – WPC czy WPI.

Somatotypy sylwetki – mezomorfik czyli szczęściarz

Mezomorficzna budowa sylwetki to marzenie każdego budującego muskuły na siłowni. Już starożytni Grecy uznawali za idealny właśnie typ mezomorficzny – świadectwem są zachowane antyczne dzieła sztuki. Ten somatotyp to wykapany atleta, który wygrał w loterii genetycznej!

Mezomorfik ma umięśnione plecy, klatkę piersiową, a brzuch płaski, bez rzucającej się w oczy ,,oponki”. Ręce, uda i pośladki budują głównie mięśnie. Pachwiny są wyraźnie zarysowane, barki szerokie – wszystko czego potrzebuje sportowiec sylwetkowy. Łatwo nabiera mięśni i nie ima się go tkanka tłuszczowa.

Mezomorfik – dieta i suplementacja

Najlepszym wyjściem dla mezomorfika jest po prostu zbilansowana dieta. Nie musi szczególnie uważać na kalorie, a suplementacja nie jest mu potrzebna do osiągnięcia świetnej sylwetki. Mezomorficy najchętniej stosują po prostu odżywki białkowe w celu ,,dobicia” makro.

Ektomorfik, mezomorfik, endomorfik – czy somatotyp przesądza o wynikach sportowych?

Somatotypu nie powinno się traktować jako ,,sztywnego’ uwarunkowania. Każdy może zostać kulturystą – do zrobienia formy trzeba przede wszystkim wiedzy i determinacji. Somatotyp mezomorficzny ma najłatwiejsze zadanie jeśli chodzi o budowę mięśni – jego ciało naturalnie dąży do przyrostu muskulatury. Niemniej, także ektomorfik i endomorfik mogą wyglądać doskonale, będąc świadomymi potrzeb i skłonności swojego organizmu.

Według badań naukowych, endomorficy nabierają mięśni łatwiej niż ektomorficy, mezomorficy wykazują się największą siłą, a ektomorficy naturalnie są zwinni – predysponowani do sztuk walki. Z bezwzględną wiarą w takie badania trzeba jednak uważać.

Mezomorfikiem – umięśnionym, atletycznym – można się stać. To że przebadani mezomorficy dysponowali dużą siłą fizyczną mogło być efektem treningów a nie wynikać z somatotypu. Kto wie – może część przebadanych sportowców jeszcze kilka lat wcześniej była ekto- bądź endomorfikami?

Somatotyp to nie wyrok tylko pewna predyspozycja. Jak sobie z nią poradzimy zależy tylko od nas. Poza nim w grę wchodzą też geny, hormony, sposób trenowania, dbanie o regenerację i cała masa innych czynników doskonale znanych sportowcom budującym mięśnie. Dobrze jednak stanąć przed lustrem i określić swój typ sylwetki, by na tej podstawie przemyśleć dietę i suplementację. Ektomorfik, mezomorfik, endomorfik – to którym typem jesteś teraz o niczym nie przesądza. 

Zaczynasz przygodę z siłownią? To w jaki somatotyp sie wpisujesz – jak wygląda twoja aktualna sylwetka – warunkuje czy powinieneś zacząć od robienia masy czy redukowania tłuszczu. Przeczytaj o tym tutaj: https://e-figura.pl/masa-czy-redukcja-od-czego-zaczac-zmiane-sylwetki/!

Bibliografia:

Metoda Heath-Carter – dokładne instrukcje i wzory: https://is.muni.cz/el/fsps/jaro2017/e028/um/Heath-CarterManual.pdf

Arcimowicz K. Współczesny ideał męskiego ciała. – wybrane aspekty problematyki, ,,Acta Universitac Lodziensis. Folia Sociologica” 55, 2015.

Van Etten L.M. i inni, Effect of body build on weight-training-induced adaptations in body composition and muscular strength, „Medicine and Science in Sports and Exercise”, 26(4), 1994.

Lewandowska J. i inni, Somatotype variables related to muscle torque and power in judoists, „Journal of Human Kinetics” 2011.

Ryan-Stewart H., Faulkner J., Jobson S., The influence of somatotype on anaerobic performance, „PloS One” 2018.

Sims S. T. Lwice trenują inaczej, tłum. Przełucka P., 2016.

Somatotypy budowy z perspetywy antropologa: https://antropologia-fizyczna.pl/antropometria/typy-budowy-ciala/somatotypy-wg-sheldona#typ-endormoficzny-7-1-1

Artykuł ogólny o somatotypach: https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,140283,23499840,somatotyp-jaki-jest-twoj.html

Artykuł trenera Pawła Głuchowskiego: https://www.pawelgluchowski.pl/blog/trening/somatotypy-a-wyniki-sportowe-czy-ta-teoria-ma-sens

Mogą Ci się spodobać

Bikini fitness – życie, przygotowania i wymagania w tym sporcie

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 9 minut

Bikini fitness to sylwetkowy sport przyszłości. W ostatnich latach coraz […]

Trening mentalny w sporcie – co to jest? Techniki, znaczenie, korzyści

Data aktualizacji 07.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Trening mentalny daje nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem. Największe zasoby siły […]

Silna wola – co to jest i jak nad nią pracować?

Data aktualizacji 12.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Silna wola – jakże często nam jej brakuje! Realizacja noworocznych […]

Prezent dla trenerki – co wybrać? 10 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 09.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Prezent dla trenerki, która zmieniła Twoje życie – wyraź swoją […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data aktualizacji 17.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data aktualizacji 03.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data aktualizacji 26.06.2023

Przeczytasz w 12 minut

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data aktualizacji 23.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data aktualizacji 22.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data aktualizacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 14 minut

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data aktualizacji 08.05.2023

Przeczytasz w 10 minut

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data aktualizacji 10.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data aktualizacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data aktualizacji 24.02.2023

Przeczytasz w 10 minut

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data aktualizacji 17.02.2023

Przeczytasz w 15 minut

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data aktualizacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data aktualizacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data aktualizacji 22.12.2022

Przeczytasz w 5 minut

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close