Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Porady|Hormon wzrostu – jak go pobudzić bezpiecznie i legalnie?

Hormon wzrostu – jak go pobudzić bezpiecznie i legalnie?

25.12.2021

Hormon wzrostu – jak go pobudzić bezpiecznie i legalnie?

W pogoni za wymarzoną sylwetką wielu sportowców sięga po niebezpieczne i nielegalne środki… Niestety wciąż jest to problem, z którym należy walczyć! Osoby przyjmujące HGH często nie wiedzą, że da się go podwyższyć naturalnie, bez sterydów! Pobudzenie hormonu wzrostu – jak to zrobić w prosty sposób? Przeczytaj – dowiesz się wszystkiego tutaj!

Za co odpowiada hormon wzrostu? Krótkie wyjaśnienie

Hormon wzrostu, zwany też somatotropiną czy HGH (human growth hormone) odpowiada za wzrastanie wszystkich tkanek w ciele. W tym chodzi oczywiście o tkankę mięśniową. Jego niedobór objawia się karłowatością, a nadmiar ,,odwrotną” chorobą – gigantyzmem.

Nadmiar hormonu wzrostu u nastolatków powoduje, że rosną bardzo wysoko i generalnie stają się zbyt ,,masywni”. Ta choroba rzuca się w oczy i bardzo utrudnia codzienne życie. Hormon wzrostu u dorosłych działa nieco inaczej – jego nadmiar powoduje szybki i duży przyrost mięśni.

Syntetyczny hormon wzrostu jest na liście substancji dopingujących zakazanych w sporcie. Działa – to pewne. Daje ogromną przewagę nad ,,naturalami”. Nie tylko zwiększa anabolizm, ale także wytrzymałość i tempo regeneracji. Ogranicza też przyrost tkanki tłuszczowej. Cena suplementacji jest jednak ogromna – zrujnowanie własnego zdrowia.

To jeden z najsilniejszych ludzkich hormonów. Jego szczególnie dużą produkcję obserwujemy w okresie dojrzewania. W miarę starzenia się jego produkcja coraz bardziej zwalnia – hormon wzrostu u dorosłych nie jest już tak potrzebny jak u nastolatków. Korzyści z jego wysokiego poziomu niestety często motywują sportowców po 30. roku życia do sięgania po nielegalne anaboliki.

Pobudzanie hormonu wzrostu suplementami – jakimi?

Zaczęliśmy od nielegalnej suplementacji – przejdźmy teraz do tej legalnej i zdrowej. Jeśli chodzi o hormon wzrostu – jak pobudzić go preparatami dla sportowców? Połączenie argininy i lizyny to jest to!

Zarówno endogenna (produkowana przez organizm) arginina jak egzogenna lizyna dostarczana ,,z zewnątrz” uczestniczą w rozmaitych procesach zachodzących w ciele. Należą do nich także kwestie regulowania gospodarki hormonalnej – w tym pobudzanie syntezy hormonu wzrostu. Połączenie obu przekłada się na zwiększoną produkcję HGH w organizmie.

To legalny i bezpieczny sposób na pobudzanie hormonu wzrostu u dorosłych. Organizm nie wytworzy go w ilości szkodliwej dla siebie. Sama arginina i lizyna na wysokim poziomie przydadzą się nie tylko w kontekście przyrostu masy, ale i ogólnej poprawy kondycji.

Na rynku dostępne są gotowe boostery hormonu wzrostu mające w składzie właśnie lizynę i argininę. Zwykle wzbogacają je też dodatki odpowiedzialne za produkcję testosteronu, jak na przykład buzdyganek naziemny czy żeń-szeń. Jeżeli nie mamy ochoty przyjmować różnych preparatów, a wolimy do minimum ograniczyć ilość łykanych pigułek, warto rozważyć środki łączące kilka substancji.

Jakie jeszcze środki wpłyną na pobudzenie hormonu wzrostu? Krótkotrwałe podwyższenie wydzielania zapewnia ornityna, glicyna, glutamina i beta-alanina. Te nazwy w składzie suplementów określających się boosterami HGH powinny zwrócić naszą uwagę na zakupach.

Hormon wzrostu – jak pobudzić? Nie budząc się!

Dla utrzymania jak najwyższego poziomu hormonu wzrostu niezbędny jest porządny sen. To właśnie gdy odpoczywamy organizm pracuje najintensywniej – produkuje HGH jak szalony!

O tym jak istotna jest kwestia odpoczynku wie każdy budujący masę. Chodzi w dużej mierze właśnie o pobudzanie hormonu wzrostu. Jak wiemy, sen dzieli się na fazy – nie będziemy tłumaczyć szczegółów. Najważniejsze, że w czwartej fazie zasypiania organizm produkuje najwięcej HGH. Klucz to ,,dospanie” do niej – jest to faza najgłębsza.

Żeby pobudzenie hormonu wzrostu zachodziło naturalnie, a organizm sam z siebie produkował go sporo, warto zadbać o jakość snu. Zaciemniające rolety, muzyka relaksacyjna do snu, wygodna poduszka i materac… Im lepiej się wyśpimy, tym więcej urośniemy!

Jednym z czynników utrudniających spokojny sen jest oczywiście stres! Dla zminimalizowania problemu ,,stresowej bezsenności” warto pomyśleć o suplementach. Naturalne sposoby na poprawę snu to adaptogeny, kąpiele z relaksującymi olejkami eterycznymi czy herbatka z melisą. Warto spróbować na sobie – dobry sen przełoży się na intensywność pracy układu hormonalnego.

Naturalne, łagodne sposoby to za mało? Na sen może przydać się preparat z GABA – działa kojąco na układ nerwowy. Można też rozważyć suplementację melatoniny, ale zanim przyjmiemy ,,gotowy” hormon lepiej porozmawiać z lekarzem. Z dawką melatoniny bardzo łatwo przesadzić! Szczególnie dlatego, że niektóre suplementy bez recepty dostarczają jej o wiele za dużo.

Pobudzanie hormonu wzrostu a dieta – cukry złożone i post

Kolejna rzecz o której nie można zapomnieć! Hormon wzrostu – jak zwiększyć jego wydzielanie? Zadbać o dietę – wyrzuty insuliny hamują produkcję HGH. Ograniczenie ich to klucz do intensywnej pracy układu hormonalnego w tym zakresie.

Bez cukru nie ma energii – to fakt. Bez energii nie ma solidnego treningu – to też prawda. Jaki jest więc złoty środek? Bazować na węglowodanach złożonych i do minimum ograniczyć te mniej wartościowe – proste.

Węglowodany złożone obecne na przykład w kaszy i otrębach uwalniają energię powoli, przez dłuższy czas. Spowodowane to jest koniecznością bardziej skomplikowanego ,,przerabiania” przez organizm. Dzięki węglowodanom złożonym dłużej jesteśmy syci a cukier nie skacze gwałtownie, jak po zjedzeniu słodkiego batonika.

Gdy nie jemy, organizm produkuje dużo hormonu wzrostu – jak więc wydłużyć ten okres? Warto ustalić sobie godzinę, po której nie jemy już nic. Jedzenie krótko przed snem skróci okres naturalnego postu w trakcie spania, a ponadto zakłóci spokój wypoczynku. Późnym wieczorem mało kto potrzebuje masy energii. Nie powinno więc być to duże wyrzeczenie, a bardzo opłacalne!

Ograniczenie do minimum skoków cukru i wyrzutów insuliny nie zawsze jest łatwe. Wymaga kompleksowego przyjrzenia się diecie. Z pewnością warto jednak to zrobić – to kwestia nie tylko poziomu HGH, ale i ogólnego zdrowia. Niektóre osoby decydują się na specjalne modyfikacje stylu żywienia – stosują na przykład post przerywany.

Post przerywany polega na spożywaniu posiłków tylko w ,,oknie żywieniowym”. W przypadku najpopularniejszego systemu 16:8, przez 16 godzin pościmy, a przez następne 8 zjadamy co trzeba. Istnieje też możliwość obrania krótszego okna żywieniowego – na przykład 20:4 albo nawet pomysł jedzenia jednego posiłku dziennie o określonej porze – i niczego więcej!

Post przerywany (intermittent fasting) nie będzie jednak odpowiedni dla każdego. Z reguły wymaga odpuszczenia sobie śniadania, co nie sprawdzi się u osób aktywnych od rana. Posiłki na IF są też duże, by wypełnić dzienne zapotrzebowanie w krótkim czasie. Nie każdy polubi ten system jedzenia.

IF ma działać na hormon wzrostu u dorosłych w prosty sposób. Nie jemy = cukier nie skacze = nie skacze insulina. W czasie postu organizm produkuje więcej HGH niż gdybyśmy przerywali go nawet drobnymi posiłkami. Niemniej, nie można ufać temu systemowi w pełnym stopniu. Badania nad całościowym wpływem IF na organizm wciąż trwają – warto śledzić nowinki w tym zakresie. Przede wszystkim jednak nie należy zmieniać diety na niekomfortową – to dieta jest dla nas, a nie my dla niej.

Hormon wzrostu – jak pobudzić go treningiem?

Odpowiedź jest prosta – dać sobie maksymalny wycisk. Im intensywniej trenujemy, tym mocniej organizm skupia się na produkcji hormonu wzrostu. HGH jest niezbędne by regeneracja potreningowa zaszła bez żadnych problemów. Ciało doskonale o tym wie!

Poza standardowym treningiem siłowym warto przekonać się do bardzo wyczerpujących interwałów. Nie odpoczywajmy też podczas zwykłego cardio! Intensywny wysiłek fizyczny zawsze przyniesie lepsze rezultaty w temacie budowy masy mięśniowej niż oszczędzanie się. Na odpoczynek przyjdzie pora!

W Internecie znajdziemy wiele ,,planów treningowych na hormon wzrostu”, ale nie ma potrzeby by wywracać do góry nogami swoje siłowniowe przyzwyczajenia. Najważniejsze to dawać z siebie wszystko!

Pobudzanie hormonu wzrostu – schudnij, a urośniesz!

Jednym z czynników ograniczających wydzielanie somatotropiny jest otyłość. Szczególnie nadmiar tłuszczu na brzuchu upośledza pracę układu hormonalnego w zakresie produkcji HGH.

Zrzucenie nadmiaru kilogramów ma tyle zalet, że można by o nich napisać książkę! Pobudzanie hormonu wzrostu to tylko jedna z nich. Przechodząc na dietę odchudzającą – zdrową, bez cukrów prostych – a przy tym intensywnie trenując, generalnie poczujemy się ,,jak na skrzydłach”. Organizm zrobi wszystko, by pomóc w redukcji wagi!

HGH wzrośnie gdy schudniemy, ale też pomoże schudnąć – ten hormon ogranicza przyrost niechcianego tłuszczu. Mając wysoki poziom somatotropiny sprawniej wykorzystujemy lipidy jako źródło energii dla organizmu.

Hormon wzrostu – jak pobudzić jego produkcję? Zasady są tak naprawdę bardzo proste. Wysypianie się, zdrowa dieta, intensywne treningi, legalna suplementacja! Przyda się też waga w normie, ale ona przyjdzie sama jeśli wprowadzimy cztery wymienione praktyki. Bez względu na wszystko trzeba trzymać się z daleka od nielegalnych substancji – sterydom anabolicznym mówimy nie!

Jesteś ciekawy jakie skutki niesie ze soą stosowanie nielegalnych anabolików? Przeczytaj tutaj: https://sportodzywki.pl/skutki-uboczne-przyjmowania-sterydow-przeczytaj-zanim-przekonasz-sie-ze-nie-warto/!

Mogą Ci się również spodobać

Wiek a trening siłowy – jak ćwiczyć i co suplementować zależnie od wieku?

31.05.2022

,,Wiek to tylko liczba” – czy to powiedzenie da się […]

Jaką siłownię wybrać? Sprawdź zanim wykupisz karnet!

Kluby fitness wyrastają na polskich ulicach jak grzyby po deszczu. […]

Czego NIE robić na siłowni? 7 zachowań niekulturalnego sportowca

Odpowiednie zachowanie na siłowni to mus! Niestety, wielu bywalców klubów […]

Doping genetyczny – co to jest, jakie daje możliwości i czy jest realny?

Do czego można się posunąć, by być coraz lepszym sportowcem? […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Ile razy dziennie jeść na masie i na redukcji?

Ile razy dziennie jeść, by efektownie rosnąć, lub zdrowo maleć? […]

Jesteś chudy? Domowa siłownia zmieni Twoje życie na lepsze!

W debacie publicznej często porusza się problem światowej ,,epidemii otyłości”. […]

Żylaki a siłownia – jak zapobiegać i co z nimi zrobić?

Żylaki to bardzo częsty i mało estetyczny problem – niestety […]

Rolowanie po treningu siłowym i nie tylko – na co pomaga?

Słyszałeś kiedykolwiek o rolowaniu mięśni? Pewnie tak – ta metoda […]