Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Sprzęt|Hula hop z obciążeniem – efekty i wybór. Czy faktycznie pomaga wyrzeźbić talię?

Hula hop z obciążeniem – efekty i wybór. Czy faktycznie pomaga wyrzeźbić talię?

Data publikacji 11.05.2022

Przeczytasz w 5 minut 405 wyświetleń

Hula hop z obciążeniem – efekty i wybór. Czy faktycznie pomaga wyrzeźbić talię?

Ćwiczenia mięśni brzucha można albo kochać, albo nienawidzić – a talię osoby chciałaby mieć zdecydowana większość kobiet. Hula hop z obciążeniem – wydaje się być doskonałym narzędziem, by niewielkim nakładem sił wyrzeźbić wymarzone kształty. Czy hula hop z obciążeniem działa naprawdę? Sprawdziliśmy co na to badacze!

Hula hop z obciążeniem – efekty według naukowców

Eksperymentów nad kręceniem hula hop z obciążeniem doczekaliśmy się w 2019 roku. Zespół badawczy Mari Lahelmy przebadał efekty kręcenia 1,5 kilogramowego hula hop u 55 kobiet z nadwagą.

Grupa kręciła kołem przez 6 tygodni, przez 13 minut dziennie. Następnie, również przez 6 tygodni robiła 10 000 kroków każdego dnia. 

hula hop z obciążeniem kręcenie w domu
Hula hop z obciążeniem – efekty to także lepsze samopoczucie. Jak zawsze po treningu!

Podczas tygodni z hula hop, grupa badawcza straciła około 3 centymetrów w talii, a w tygodniach z nabijaniem kroków tylko 0,5-1 centymetra. Utrata wagi była podobna, tu i tu – po około 0,5 kilograma.

Inne badania potwierdzają, że kręcenie hula hop z obciążeniem aktywuje mięśnie brzucha skośne i wewnętrzne, a także mięśnie pośladków i kręgosłupa. Jest to wysiłek o umiarkowanym natężeniu. Wystarczającym jednak, żeby poprawić stabilność tułowia, bez zauważalnego przyrostu mięśni.

Weź pod uwagę, że mowa o osobach niewytrenowanych

Nie ma co liczyć, że dzięki hula hop zrobisz sześciopak – wysiłek nie jest na tyle duży, by stymulować hipertrofię (co pokazało badanie Lahelmy). Jednakowoż, jako trening w domu, mający delikatnie poprawić ,,to i owo”,  hula hop z obciążeniem rzeczywiście coś daje. 

Hula hop z obciążeniem – efekty według użytkowników

Zdjęcia i relacje osób używających hula hop z obciążeniem wskazują, że rzeczywiście kręcenie pomaga wymodelować sylwetkę i ujędrnić skórę

Efekty nie są rewolucyjne i trzeba się liczyć z kilkoma tygodniami oczekiwania na nie. Użytkowniczki hula hop nie zawsze wskazują, czy stosowały dietę. Nie ma też reguły co do tego, ile kręcić. Jedne kręcą 10 minut dziennie, drugie 30 minut, trzecie – przez cały odcinek ulubionego serialu.

kręcenie hula hop u kobiet
Hula hop można kręcić w każdym wieku – to nie tylko zabawka!

I to jest właśnie największa zaleta hula hop z obciążeniem – brak spektakularnych efektów, ale też brak spektakularnego wysiłku. Kręcić możesz wszędzie, gdzie masz wystarczająco dużo miejsca i dostęp do rozrywki.

Hula hop z wypustkami i masażerami w pierwszych tygodniach robią siniaki, dlatego nie powinnaś rzucać się na głęboką wodę. Proponujemy zacząć od 10 minut dziennie, w dopasowanej koszulce, która osłoni skórę przed zadrapaniami od masujących wypustek. 

Hula hop z obciążeniem – jakie wybrać?

Dla początkujących, wybierz hula hop z niższej półki wagowej – takie mające 0,8-1 kilograma. Szczególnie drobniejsze kobiety o niskim poziomie tkanki tłuszczowej będą na początku odczuwały ból przy kręceniu najcięższych modeli, a nie chodzi przecież o to, żeby na starcie zrazić się do kręcenia!

Zanim zahartujesz się na kręcenie ciężkiej obręczy, radzimy wybrać modele z masażerem. Wypustki bardziej bolą.

hula hop z wypustkami hms
Dwa główne typy hula hop fitness – na pierwszy rzut oka widać, które bardziej boli! Źródło: strona producenta HMS

Im większe koło, tym łatwiej kręcić. Duża średnica daje długi czas na reakcję. Jeśli nigdy nie kręciłaś hula hop, łatwiej Ci będzie nauczyć się tego na obręczy mającej 110 centymetrów, niż 80-90. 

Kup hula hop z obciążeniem w sklepie sportowym. Wydaj więcej, nawet jeśli nie jesteś jeszcze pewna, czy ta aktywność Ci się spodoba (w razie potrzeby odsprzedasz je którejś z licznych miłośniczek hula hop). Uważaj na tanie składane hula hop – okazyjna cena może Cię drogo kosztować. Słabej jakości plastik szybko pęka, a rozpadające się na Tobie koło odlatuje, zmiatając wszystko na swojej drodze. Telewizor również.

W Internecie dostaniesz wiele obręczy w zaskakująco niskiej cenie. Niektóre modele mają w zestawie kulki magnetyczne do dociążania koła. Jeżeli chcesz hula hop z opcjonalnym dociążeniem, lepiej kup je stacjonarnie, lub napisz do obsługi. Jeśli kulki nie są zabezpieczone, przemieszczają się przy każdym ruchu. Dźwięk obijanego metalem plastiku doprowadzi cię do szału.

Inteligentne hula-hop – czy to działa?

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się obręcze zakładane na talię, z obciążeniem ,,latającym” dookoła. Wymagają mniej miejsca do trenowania, ale czy działają?

hula hop z obciążeniem zakładane na talię
Hula hop zakładane ciasno na talię, źródło: strona producenta Muscle Forge

Trudno powiedzieć. Tego typu sprzęt jest nowym pomysłem. Do przytaczanych badań skuteczności używano standardowej obręczy. 

Patrząc logicznie – ten typ hula hop może być znacznie mniej skuteczny. Nie spadnie, więc nie musisz specjalnie angażować się w ćwiczenie. To tak, jak z ćwiczeniami wielostawowymi i maszynami do ćwiczeń izolowanych. Podpierając ciężar wyłącznie swoim ciałem, z konieczności dasz z siebie więcej.

Szczególnie przy dłuższych sesjach kręcenia, przyłapiesz się na leniwym ,,kiwaniu” biodrami. Na to nie pozwoliłoby duże koło, robiące łomot o podłogę, gdy tylko się rozleniwisz. Co zaś przy pełnym zaangażowaniu w kręcenie? Czekamy na badania porównujące zaangażowanie mięśni. Póki co decyzja o przetestowaniu należy do Ciebie – możemy się mylić.

Taki sprzęt ma rzecz jasna swoje plusy. Warto go wybrać, gdy chcesz po prostu przyjemnie się rozruszać, a bezwzględna, szybka skuteczność nie jest Twoim priorytetem!


Hula hop z obciążeniem – efekty jakie daje to lekkie zwężenie talii i ujędrnienie skóry. Kręcenie kołem nie zbuduje mięśni, bo tylko umiarkowanie aktywuje mięśnie, nie zmuszając ich do wykonywania dużej pracy. Dla osób, które nie lubią klasycznych ćwiczeń, to dobry pomysł na aktywność fizyczną połączoną z oglądaniem filmów!

Włączenie hula hop z obciążeniem do planu treningowego ma sens, ale radzimy nie traktować go jako podstawę. To nie jest tak intensywny trening, by wymagał zwiększenia kaloryczności diety, albo zrekompensował porzucenie siłowi. Traktuj go podobnie, jak spacer – połączenie przyjemności z dbaniem o sylwetkę.

Ćwiczysz w domu i nie przepadasz za duża intensywnością – wolisz dłużej, ale lżej? Sprawdź czym jest trening izometryczny! Świetnie uzupełni twoje treningi z hula hop: https://sportodzywki.pl/na-czym-polegaja-cwiczenia-izometryczne-i-komu-spodobaja-sie-najbardziej/.

Bibliografia:

Lahelma M, Sädevirta S, Lallukka-Brück S, Sevastianova K, Mustelin L, Gylling H, Rockette-Wagner B, Kriska AM, Yki-Järvinen H. Effects of Weighted Hula-Hooping Compared to Walking on Abdominal Fat, Trunk Muscularity, and Metabolic Parameters in Overweight Subjects: A Randomized Controlled Study. Obes Facts. 2019;12(4):385-396.

Chen W-H, Yang W-W, Liu Y-C, Pan W-H, Liu C. Effects of hula hooping and mini hooping on core muscle activation and hip movement. Proceedings of the Institution of Mechanical Engineers, Part P: Journal of Sports Engineering and Technology. 2019;233(1):110-115.

Mogą Ci się spodobać

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data publikacji 26.09.2022

Przeczytasz w 5 minut 42 wyświetleń

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 65 wyświetleń

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 37 wyświetleń

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 71 wyświetleń

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 83 wyświetleń

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 27 wyświetleń

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 17 wyświetleń

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

Wioślarz treningowy – co to jest ergometr wioślarski i czy warto na nim ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 171 wyświetleń

Czy ergometr wioślarski – bo to właściwa nazwa sprzętu, na […]

Step, orbitrek czy rowerek – jaki sprzęt do cardio w domu wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 104 wyświetleń

Chcesz sprawić sobie domowy sprzęt do cardio, dzięki któremu nie […]

Platforma wibracyjna – efekty. Czy to działa?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 183 wyświetleń

Platforma wibracyjna – efekty robią wrażenie, a może wręcz przeciwnie? […]

Bosu do ćwiczeń – czy warto sprawić sobie ten sprzęt do domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 34 wyświetleń

Przyrząd do ćwiczeń – bosu – już lata temu rozgościł […]

Rękawice na siłownię – używać czy nie?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 28 wyświetleń

Rękawice na siłownię nie są niezbędnym sprzętem, ale mają swoje […]

Hula hop z obciążeniem – efekty i wybór. Czy faktycznie pomaga wyrzeźbić talię?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 406 wyświetleń

Ćwiczenia mięśni brzucha można albo kochać, albo nienawidzić – a […]

Pas kulturystyczny – po co go używać, kiedy kupić i jaki wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 130 wyświetleń

Pas kulturystyczny, zwany też pasem trójboisty – na pewno wiele […]

Kettlebell – komu spodoba się ten sprzęt i jak z nim ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 102 wyświetleń

Kettlebell – widziałeś go na swojej siłowni wiele razy, ale […]

Obciążenia do sztangi – bitumiczne, żeliwne a może jeszcze inne?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 26 wyświetleń

Organizujesz domową siłownię? W takim razie trzeba będzie wybrać obciążenia […]

Ekspander czy hantle – który sprzęt do ćwiczeń wybrać przy ograniczonym budżecie?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 12 wyświetleń

Mówiliśmy już o wybieraniu hantli, gryfu do sztangi, ławeczki… Kontynuujemy […]

Jakie hantle kupić do domowej siłowni? Wybieramy sprzęt idealny!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 10 wyświetleń

Chcesz zorganizować domową siłownię? Świetnie – pomożemy Ci w tym […]

Przysiady ze sztangą czy suwnica Smitha – co będzie skuteczniejsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 23 wyświetleń

Suwnica Smitha ma swoich wielbicieli i radykalnych przeciwników – jedni […]

Jaka ławeczka do ćwiczeń do domowej siłowni?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 38 wyświetleń

Organizujesz domową siłownię? Świetny pomysł! Zanim przystąpisz do wyboru gryfu […]

Atlas do ćwiczeń – co to za sprzęt?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 19 wyświetleń

Na pewno widziałeś na swojej siłowni atlas do ćwiczeń! Kiedy […]

Gryf do sztangi – rodzaje i zastosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 29 wyświetleń

Na siłowni masz do wyboru całą masę żelastwa – za […]

Bulgarian bag – jak bułgarska torba może Ci się przydać?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 39 wyświetleń

Sztanga, hantle, maszyna Smitha i… bułgarska torba? Tak – można […]

​Planowanie treningu siłowego – wolne ciężary czy maszyny?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 65 wyświetleń

Dobrze zaplanowany trening siłowy to warunek zbudowania masy mięśniowej. No […]

Hantle czy sztanga – co lepsze do budowania masy mięsniowej?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 48 wyświetleń

Sztanga czy hantle – po który sprzęt biec na strefie […]

Najlepsze zegarki na siłownię – sprawdź, na jakie modele warto zwrócić uwagę!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 104 wyświetleń

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Kilka ważnych zalet drabinki sportowej

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 152 wyświetleń

Wszyscy mamy świadomość, że aktywność fizyczna jest ważnym elementem naszego […]

Zakup wysokowydajnego miksera

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 137 wyświetleń

Zakup wysokowydajnego miksera może być dość kosztowny, ponieważ dobre urządzenia […]

Trening i ćwiczenia z gumami – co trzeba wiedzieć o gumach oporowych?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 158 wyświetleń

Gumy oporowe to prosty, funkcjonalny i niedrogi sprzęt treningowy, który […]

Jakie gumy do ćwiczeń kupić? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 447 wyświetleń

Ćwiczenia z gumami ciągle zyskują na popularności. Wnoszą dodatkowe urozmaicenie […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się