Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Batony proteinowe – przepis na idealną sportową sylwetkę?

Batony proteinowe – przepis na idealną sportową sylwetkę?

Data aktualizacji 20.04.2021

Przeczytasz w 5 minut

Batony proteinowe – przepis na idealną sportową sylwetkę?

Każdy z nas dobrze wie, jak duże znaczenie ma posiłek zjedzony po zakończonym treningu. To właśnie dzięki niemu nasze mięśnie są w stanie się zregenerować oraz odbudować. Nie zawsze mamy jednak czas na przygotowanie pełnowartościowego dania. Wtedy część z nas sięga po batony proteinowe Go On lub innej znanej firmy. Jest to bowiem ciekawa alternatywa dla koktajlu czy innej potreningowej przekąski. W tym artykule zastanowimy się jednak, czy taki rodzaj słodyczy sprawdzi się zawsze. Podpowiemy również, kiedy jeść batony proteinowe i jakie wybrać! Na koniec zdradzimy dodatkowo przepis na batony proteinowe bez pieczenia! Sprawdź!

Proteinowy baton – co to takiego?

Batony proteinowe Olimp, Sante czy każdej innej firmy to przekąski dedykowane sportowcom oraz osobom aktywnie uprawiającym sport. W ich składzie znajdziemy oczywiście dużą ilość białka, nawet do 25-50% objętości całej słodkości. Są zatem dobrym źródłem właśnie tego aminokwasu. Białko, w zależności od producenta, występuje pod postacią izolatów lub hydrolizatów białek serwatkowych bądź sojowych, kazeiny oraz L-glutaminy. Warto jednak pamiętać, że białko to nie wszystko. W takich batonach nie brak bowiem sporych ilości węglowodanów. Dzięki nim, do naszego organizmu dostarczana jest bardzo duża dawka dodatkowej energii.

Batony proteinowe – co dają sportowcom i osobom aktywnym?

Przekąski białkowe najczęściej nazywane są żywnością funkcjonalną. Mają bowiem za zadanie dostarczyć do naszego organizmu wszelkich niezbędnych składników odżywczych oraz oczywiście drogocennego białka. Jednak co dają batony proteinowe osobom aktywnym fizycznie? Przede wszystkim pozwalają rozbudować masę mięśniową oraz zaspokoić potreningowy głód. Są także ciekawą alternatywą na przekąskę w ciągu dnia, kiedy to brakuje nam np. czasu na przyrządzenie czegoś zdrowego i pełnowartościowego. Bywają również niezastąpione podczas długich treningów plenerowych, np. w trakcie wyprawy rowerowej. Szybko dodadzą bowiem energii do dalszego działania. Aby jednak tak się stało, należy oczywiście sięgać wyłącznie po batony proteinowe z dobrym składem. Nie powinniśmy w nich znaleźć tłuszczów trans czy cukrów prostych. Te dwa składniki niestety, zamiast nam pomóc w rozbudowie masy mięśniowej, najczęściej działają na naszą niekorzyść i powodują wzrost tkanki tłuszczowej. Uważajmy zatem na to, co jemy!

Batony proteinowe – kiedy jeść takie przekąski?

Dobre batony proteinowe mogą zagościć w naszej diecie, jednak nie należy spożywać ich codziennie. Dwa lub trzy razy w tygodniu zdecydowanie wystarczą. Najlepiej oczywiście zjeść taką przekąskę po ok. 30 minutach od zakończenia treningu. Po 30-120 min od aktywności fizycznej nasz organizm ma bowiem tzw. okno anaboliczne. W tym okresie najlepiej przyswaja z pożywienia wszelkie substancje, które zostały utracone przez intensywny wysiłek. W tym czasie nasze mięśnie potrzebują także dodatkowego składnika budulcowego, by mogły zacząć rosnąć.

Batony proteinowe mogą również stać się zamiennikiem jednego posiłku w ciągu dnia, jednak tylko w tzw. sytuacji awaryjnej. Lepiej bowiem nie przesadzać z ich ilością.

Czy batoniki białkowe są dla każdego?

Na rynku znajdziemy różne firmy produkujące tego typu przekąski. Niewątpliwie jest to m.in. marka BeRaw, Sante czy Olimp. Batony proteinowe każdego z tych producentów zdecydowanie różnią się oczywiście składem. Niektóre cechują się bowiem zawartością białka pochodzenia zwierzęcego, np. pozyskiwanego z kurzych jaj, a inne – roślinnego, np. z soi. Każdy powinien zatem znaleźć coś dla siebie. Warto jednak najpierw dokładnie prześledzić skład, by móc wybrać baton, który najbardziej odpowiada naszym preferencjom oraz całemu organizmowi. Na takie przekąski powinny nieco uważać osoby zmagające się z chorobami nerek. Ich nadmiar może bowiem prowadzić do pogorszenia stanu naszego zdrowia.

Batony proteinowe – bez cukru czy jednak z?

Jakie wybrać batony proteinowe? Ranking tego typu produktów najczęściej zdominowany jest propozycjami, w których składzie nie znajdziemy klasycznego cukru. Przeważnie jesteśmy o tym informowani na samym przodzie opakowania. Pamiętajmy jednak, by sprawdzić, co zostało zastosowane zamiast cukru. Batoniki muszą być przecież chociaż trochę słodkie. Producenci rezygnują zatem z klasycznego słodzika i zastępują go czymś innym. Czasem jednak ten zamiennik może nam jeszcze bardziej zaszkodzić. Starajmy się zatem wybierać ksylitolowe lub stewiolowe batony proteinowe. Biedronka, Lidl czy każdy inny większy sklep ma w swoim asortymencie kilka różnych propozycji, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

batony proteinowe - przepis na sportową sylwetkę

Będąc osobami aktywnymi, powinniśmy zawsze wybierać zdrowe i jak najbardziej naturalne produkty spożywcze, pozbawione sztucznych dodatków

Wybierajmy zatem przekąski bez cukru, ale z naturalnymi słodzikami. Chemicznych zamienników powinniśmy unikać jak ognia. Gdy mamy do dyspozycji tylko takie sztuczne alternatywy lub klasyczny cukier, ten drugi wariant sprawdzi się o wiele lepiej!

Batony białkowe – gdzie kupić takie przekąski?

Batony białkowe dla sportowców oraz osób aktywnych fizycznie znajdziemy obecnie niemalże wszędzie. Wystarczy tak naprawdę udać się do większego supermarketu, by naszym oczom ukazała się duża półka, na której ułożone są same batony proteinowe. Lidl, Biedronka czy Auchan oferują najczęściej propozycje od znanych producentów oraz ich własnej produkcji. Co ciekawe, tzw. marki własne, wcale nie są uboższe w składniki odżywcze i białko. Batony te produkują bowiem przeważnie znane z tej branży firmy, jednak pod inną nazwą i znakiem towarowym. Warto zatem cały czas śledzić etykiety i dokonywać rozsądnych zakupów. Sklepy internetowe, siłownie czy kioski ze zdrową żywnością lub żywnością dla sportowców to natomiast kolejne miejsca, w których znajdziemy batony białkowe. Przepis na takie smakołyki z łatwością odszukamy także w sieci.

Domowe batony proteinowe – przepis dla każdego!

Skoro w sieci nie brak różnych przepisów, warto dowiedzieć się, jak zrobić batony proteinowe w domowym zaciszu. My przedstawimy jedną niezwykle prostą i szybką do przygotowania recepturę. Będą to owsiane batony proteinowe. Przepis bez pieczenia jest idealny dla wszystkich osób zabieganych. Jakich składników zatem potrzebujemy? Będzie to:

  • ½ szklanki płatków owsianych,
  • 2-3 łyżki mąki kokosowej,
  • garść rodzynek,
  • 4 miarki ulubionej odżywki białkowej,
  • ⅓ szklanki mleka (może być krowie lub np. migdałowe),
  • opcjonalnie orzechy, cynamon, kakao.

Aby przygotować z tych składników batony proteinowe, należy zalać płatki owsiane wrzątkiem i zostawić pod przykryciem. Gdy napęcznieją i staną się miękkie, dodajemy do nich pozostałe składniki. Całość dokładnie mieszamy, aż do uzyskania gęstej masy. Powstałe “ciasto” wałkujemy i kroimy na mniejsze kawałki. Tak przygotowane batoniki wkładamy do lodówki na ok. 2 godziny. Następnie spożywamy je po każdym treningu lub gdy odczujemy zwiększone łaknienie.

Podsumowując – batony proteinowe mogą stać się ciekawym uzupełnieniem diety każdego sportowca czy osoby aktywnej fizycznie. Nie przesadzajmy jednak z ich ilością i traktujmy je jako tzw. wyjście awaryjne.

Chcesz poznać jeszcze jeden przepis na batony białkowe? Sprawdź nasz artykuł!
https://e-figura.pl/index.php/2017/09/01/batony-bialkowe-nich-korzysci/

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close