Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Motywacja|Intensywny trening – po czym poznać, że ćwiczyłeś ZBYT ostro?

Intensywny trening – po czym poznać, że ćwiczyłeś ZBYT ostro?

Data aktualizacji 07.01.2022

Przeczytasz w 5 minut

Intensywny trening – po czym poznać, że ćwiczyłeś ZBYT ostro?

Intensywny trening to świetna sprawa, ale ze wszystkim da się przesadzić! Szczególnie jeśli jesteś początkujący, ciągłe dawanie z siebie 200% może przynieść więcej szkody niż pożytku. Po czym poznać, że trening był zbyt intensywny? Przeczytaj, a będziesz wiedział w którym momencie przeceniłeś możliwości swojego organizmu.

Ostry trening – jak często powinno się go robić?

To ile i jak intensywnie ćwiczyć zależy w dużej mierze od ogólnej kondycji i stażu treningowego. Przyjmuje się jednak, że optymalna dawka wysiłku to maksymalnie 90 minut dziennie, 4 razy w tygodniu. To naprawdę dużo – półtoragodzinny trening co drugi dzień jest bardzo dużym wysiłkiem dla organizmu.

Nie warto przekraczać tej granicy – lepiej wręcz wyhamować na półmetku, jeżeli nie jesteśmy jeszcze zaawansowanymi sportowcami. Co za dużo to niezdrowo – jakie są objawy ,,za dużo”? Czytaj dalej!

Zakwasy po treningu – dobrze czy źle?

Zakwasy potreningowe to zmora sportowców, ale wyjaśnijmy na początku – same w sobie nie są niczym złym. To że po ,,dniu nóg” masz ochotę wyhodować sobie skrzydła jest normalne.

Zakwasy pojawiają się gdy trenujesz po prostu intensywnie. Świadczą o tym, że mięśnie zostały uszkodzone i starają się zregenerować. Potrzebują wtedy białka i odpoczynku, na który powinieneś im pozwolić. Jeśli więc chodzi o objawy zbyt intensywnego treningu, akurat zakwasy do nich nie należą.

Co innego, gdy zakwasy nie ustępują. Siła i komfort poruszania się powinny wrócić po maksymalnie 72 godzinach od treningu. Jeśli tak nie jest, to świadczy o opóźnionej, utrudnionej regeneracji. Wtedy trzeba przyjrzeć się podaży protein w diecie i zastanowić się, czy ostatnio nie trenujesz zbyt ostro.

Intensywny trening i… spadek formy!

Trenujesz ile się da, a siła zamiast rosnąć – maleje? To podręcznikowy sygnał, że robisz coś nie tak. Ciężki trening to mocno uszkodzone mięśnie – potrzebują czasu na zagojenie się. Jeśli dwa dni po porządnej sesji na siłowni znowu spróbujesz skatować te same partie, mała szansa, że będziesz usatysfakcjonowany wynikami. Kontynuując walkę z organizmem doprowadzisz do regresu treningowego – szanuj swoje ciało jeśli chcesz by odwdzięczyło się przyrostem siły!

Podobnie przy odchudzaniu – jeśli kilogramy nie znikają pomimo trenowania, mogło dojść do spowolnienia metabolizmu. Ciało broni się przed wzmożonym, niedostosowanym do jego możliwości wysiłkiem, więc nie jest chętne do pozbywania się tłuszczu zgromadzonego na ciężkie czasy. Dla niego właśnie nastały!

Za ciężki trening – ciągły ból oznaką przesady

Zakwasy ustąpiły, ale mimo tego ciągle coś Cię boli, ,,strzyka” i generalnie życie w Twoim ciele stało się dość nieprzyjemne? Zwolnij z treningami – nie jesteś niezniszczalną maszyną. Nie tylko mięśnie, ale też stawy i kości potrzebują odpoczynku, a ból to uniwersalny sygnał, że ciało ma dosyć. Odpuść ćwiczenia przynajmniej na kilka dni, poleż i najedz się białka, a z pewnością odczujesz poprawę.

Korci Cię sięgnięcie po środki przeciwbólowe, by mimo wszystko ruszyć na siłownię? Nie rób tego pod żadnym pozorem! Kiedy boli, coś w Twoim organizmie nie gra. Zamiast leków spróbuj gorącej kąpieli z olejkami eterycznymi, porządnie odpocznij, a jeśli koniecznie chcesz przytępić ból, nie rób tego po to, by trenować wbrew ciału!

Problemy ze snem a intensywny trening

Gdy poddajemy ciało zbyt intensywnemu wysiłkowi wzrasta poziom hormonu stresu – kortyzolu. Kortyzol utrudnia zasypianie i pogarsza jakość snu. Jeśli po dniu treningowym nie dałeś rady porządnie się wyspać, to zły znak. Odczuje to nie tylko Twój układ nerwowy i psychika, ale także mięsnie, po ,,wycisku” potrzebujące regeneracji.

Kolejny zły znak – serce, pot i oddech

Podczas treningu serce pracuje intensywniej – to normalne. Jeśli jednak dzień po treningu masz wysoki puls, mimo że dopiero co wstałeś z łóżka i nie robiłeś nic męczącego, przyjrzyj się swojemu planowi treningowemu. Szybkie bicie serca to jeden z głównych objawów przetrenowania, którego nie warto ignorować.

Przyspieszony oddech i nadmierna potliwość to kolejne nieprzyjemne objawy przetrenowania. Jeśli odczuwasz je po treningach, na drugi dzień, czas nieco sobie odpuścić.

Złe samopoczucie po wysiłku fizycznym – jak się czujesz po wyjściu z siłowni?

Po sesji na siłowni powinieneś być zmęczony, to jasne. Jeśli jednak po odłożeniu sztangi masz zawroty głowy, chcesz zwymiotować, serce wali jak szalone a Ty masz dosyć wszystkiego, podczas treningu ewidentnie przesadziłeś. To nie jest ,,dobre zmęczenie” zmieszane z endorfinami i satysfakcją.

Jeśli czułeś się źle po ćwiczeniach, w pierwszej kolejności porządnie odpocznij, najedz się i uzupełnij wodę. Na przyszłym treningu skróć serie, zmniejsz ciężar i generalnie daj sobie na wstrzymanie. Po wyjściu z klubu fitness masz być zmęczony, ale szczęśliwy!

Zbyt intensywny trening na dłuższa metę – z czym się wiąże?

Jeśli konsekwentnie będziesz ignorował sygnały ze strony organizmu, szkodliwe działanie zbyt ciężkich treningów będzie się tylko kumulować! Co się stanie, jeśli psychika zdominuje fizjologię przez dłuższy czas?

Przeforsowanie swojego ciała da odwrotny skutek niż zamierzony – utrata mięśni, skurcze i drżenie, brak siły – to główne fizyczne objawy przetrenowania. Poza tym stracisz ochotę na seks, zniknie apetyt, ciągle będziesz chodził zdenerwowany i zestresowany wewnętrznym przymusem pójścia na kolejny – wtedy już nieprzyjemny – trening.

Długotrwałe forsowanie mięśni zwiększa ryzyko kontuzji. Jeśli sam nie zrezygnujesz z przesadzania na siłowni, na dobre zmusi Cię do tego poważny uraz – po co to komu?

Przetrenowanie – prędzej czy później dobrniesz do momentu, gdy będziesz gotowy oddać wszystko, żeby tylko nie iść na trening. Zniechęcenie wygra z ambicją, treningi nie będą niosły ze sobą endorfin ale irytację, a w końcu kompletnie je porzucisz. To normalne – chroniczne zmęczenie nie katuje tylko ciała!

Jak wrócić do formy po przesadzeniu z treningami?

Odpowiedź jest prosta – odpocznij! Jeśli wymienione tutaj objawy są Ci bliskie, zrezygnuj z treningów przynajmniej na tydzień lub dwa. Zrób to, zanim siłownia zbrzydnie Ci na dobre!

Dopóki nie poczujesz się pełen energii, zwarty i gotowy do ruszenia na trening, a dolegliwości fizyczne nie ustąpią, odpoczywaj jak król. Wysypiaj się, jedz zdrowo, zrelaksuj się nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Sięgnij po książki na które nie miałeś czasu, skończ grę komputerową rozpoczęta parę tygodni temu – forma fizyczna to nie wszystko!

Po czym poznać, że trening był zbyt intensywny? Ból i zakwasy nie ustępują, serce pracuje za szybko, źle śpisz i nie masz siły – czas odpuścić i odpocząć. Jeżeli zaraz po treningu czujesz się źle, nie ignoruj tego – następnym razem poćwicz lżej, zamiast ryzykować prawdziwym przetrenowaniem. Kontynuowanie ciężkiego trenowania mimo niepokojących objawów doprowadzi tylko do pogorszenia kondycji i kompletnego zniechęcenia do ćwiczeń.

Mogą Ci się spodobać

Bikini fitness – życie, przygotowania i wymagania w tym sporcie

Data aktualizacji 27.03.2024

Przeczytasz w 9 minut

Bikini fitness to sylwetkowy sport przyszłości. W ostatnich latach coraz […]

Trening mentalny w sporcie – co to jest? Techniki, znaczenie, korzyści

Data aktualizacji 07.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Trening mentalny daje nieocenioną przewagę nad przeciwnikiem. Największe zasoby siły […]

Silna wola – co to jest i jak nad nią pracować?

Data aktualizacji 12.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Silna wola – jakże często nam jej brakuje! Realizacja noworocznych […]

Prezent dla trenerki – co wybrać? 10 najlepszych propozycji

Data aktualizacji 09.02.2024

Przeczytasz w 9 minut

Prezent dla trenerki, która zmieniła Twoje życie – wyraź swoją […]

Czy czekolada jest zdrowa? Gorzka i inne – cała prawda!

Data aktualizacji 04.01.2024

Przeczytasz w 9 minut

Czy czekolada jest zdrowa? To kwestia bardziej kontrowersyjna, niż mogłoby […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data aktualizacji 14.12.2023

Przeczytasz w 8 minut

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Metabolizm – co to i co warto o nim wiedzieć? Poznaj swoje ciało!

Data aktualizacji 22.09.2023

Przeczytasz w 12 minut

Metabolizm – co to takiego? O metabolizmie, tudzież przemianie materii, […]

Jak się nie przejmować? 10 metod by wreszcie przestać się martwić

Data aktualizacji 19.09.2023

Przeczytasz w 7 minut

Jak się nie przejmować wszystkim dookoła? Problemy, na które nie […]

Jak zaakceptować siebie? 10 sposobów które Ci w tym pomogą

Data aktualizacji 25.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak zaakceptować siebie, zapomnieć o kompleksach i przestać porównywać się […]

Jak poprawić pamięć i koncentrację? 18 prostych sposobów 

Data aktualizacji 21.08.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak poprawić pamięć i koncentrację, a przez to jakość całego […]

Sport dla par – 15 pomysłów na aktywne randkowanie

Data aktualizacji 17.07.2023

Przeczytasz w 6 minut

Sport dla par, w który na dobre się wkręcicie – […]

Jak przestać podjadać? 12 metod ratujących Twoją dietę

Data aktualizacji 04.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak przestać podjadać, gdy już zmobilizujesz się do przejścia na […]

Jak się zrelaksować? 10 metod na stresujący dzień

Data aktualizacji 03.07.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jak się zrelaksować, gdy dzień mocno dał Ci w kość? […]

Motywacja do odchudzania – 18 metod które zadziałają nawet na Ciebie

Data aktualizacji 26.06.2023

Przeczytasz w 12 minut

Motywacja do odchudzania opuszcza Cię, jeszcze zanim zauważysz pierwsze efekty? […]

Jak się ochłodzić w domu i na mieście? 14 sprawdzonych pomysłów

Data aktualizacji 23.06.2023

Przeczytasz w 9 minut

Jak się ochłodzić, gdy temperatura sięga daleko powyżej komfortowych 20 […]

Relaksacja przed snem – 10 sposobów na spokój po całym dniu

Data aktualizacji 22.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Relaksacja przed snem może zwalczyć problemy z zasypianiem i przebudzeniami. […]

Jak poprawić kondycję? 11 metod dzięki którym odżyjesz

Data aktualizacji 15.05.2023

Przeczytasz w 11 minut

Zadyszka po dobiegnięciu do tramwaju. Przystawanie pomiędzy piętrami. Ręce wykończone […]

Dobre nawyki – 30 drobnych praktyk zmieniających życie

Data aktualizacji 12.05.2023

Przeczytasz w 15 minut

Dobre nawyki nie oznaczają przewrócenia codzienności do góry nogami, rygorystycznego […]

Brak energii – skąd się bierze i jak rozwiązać ten problem?

Data aktualizacji 11.05.2023

Przeczytasz w 14 minut

Brak energii potrafi uprzykrzyć życie na każdym kroku. Kiedy siły […]

Jak zostać trenerem personalnym — 8 kroków do wymarzonego zawodu

Data aktualizacji 08.05.2023

Przeczytasz w 10 minut

Siłownia to Twój drugi dom, trening i dieta nie mają […]

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? SN i cesarka

Data aktualizacji 02.05.2023

Przeczytasz w 5 minut

Poród to wielkie wydarzenie w życiu kobiety. Jej ciało przechodzi […]

Zdrowy tryb życia – 20 prostych zasad. Zacznij od teraz!

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Zdrowy tryb życia może prowadzić każdy — także ten najbardziej […]

Co daje spacerowanie? 16 korzyści nie tylko dla zdrowia

Data aktualizacji 10.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Spacerowanie — najprostsza, najbardziej naturalna aktywność dostępna dla każdego. Trudno […]

Jazda na rolkach — efekty. 10 korzyści dla ciała i umysłu

Data aktualizacji 03.03.2023

Przeczytasz w 6 minut

Jeżdżenie na rolkach jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Poza świetną […]

Co daje bieganie? 20 zalet biegania odmieniających życie

Data aktualizacji 24.02.2023

Przeczytasz w 10 minut

Bieganie to najpopularniejszy amatorski sport świata — nic dziwnego, gdy […]

Rodzaje sportów – jaki najbardziej do Ciebie pasuje?

Data aktualizacji 17.02.2023

Przeczytasz w 15 minut

Na świecie istnieją tysiące sportów. Popularne dyscypliny, które masz okazję […]

Jazda na rowerze stacjonarnym — efekty, zalety i wady

Data aktualizacji 10.02.2023

Przeczytasz w 8 minut

Jazda na rowerze stacjonarnym to jeden z najczęściej wybieranych sportów […]

Czy można ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnienie

Data aktualizacji 19.01.2023

Przeczytasz w 6 minut

Wciąż czujesz w mięśniach skutki poprzedniego treningu, a wielkimi krokami […]

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Jeden NIEZBĘDNY warunek

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Odchudzanie kojarzy się z dwoma rzeczami – dietą i ćwiczeniami. […]

Czy po pobraniu krwi i szczepieniu można ćwiczyć?

Data aktualizacji 22.12.2022

Przeczytasz w 5 minut

Planujesz w najbliższym czasie zbadać krew lub przyjąć szczepionkę i […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close