Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Porady|Jak zostać kulturystą? 15 zasad przyszłego zawodowca

Jak zostać kulturystą? 15 zasad przyszłego zawodowca

08.02.2022

Jak zostać kulturystą? 15 zasad przyszłego zawodowca

Chodzi Ci po głowie myśl o zostaniu profesjonalnym zawodnikiem sportów sylwetkowych? Jeśli nie wiesz jak zostać kulturystą, pomożemy Ci się do tego zabrać! nie zniszcz swojego zdrowia, osiągnij sukces, nie poddaj się na drodze do niego! Poznaj 15 wskazówek bez których nie ma mowy o zawodowym triumfie!

Zasada numer 1 – zbadaj się!

Zanim na poważnie zabierzesz się za styl życia profesjonalnego kulturysty upewnij się, że nie masz przeciwwskazań zdrowotnych. Zbadaj swoje serce, skontroluj poziom hormonów, porozmawiaj ze swoim lekarzem o nowych wyzwaniach. Jeśli wyniki będą dobre a specjalista nie będzie miał nic przeciwko profesjonalnemu trenowaniu, możesz zaczynać. Nie eksperymentuj – skutki mogą być opłakane!

Zasada numer 2 – zapomnij o sterydach anabolicznych!

Jak zostać kulturystą? Na pewno nie dzięki środkom dopingującym. Doping w kulturystyce to niezwykle kontrowersyjny i niestety wciąż aktualny temat. Nielegalne środki w tym sporcie były, są i będą – nie dołączaj do niechlubnego grona wspomaganych sylwetkowców. Zrujnujesz zdrowie, skompromitujesz się i przekreślisz szansę na karierę. Jak być kulturystą, to tylko naturalnym.

Zasada numer 3 – idź do dietetyka sportowego i trenera

Plan dietetyczny i treningowy opracuj wraz ze specjalistami. Musi być nastawiony na budowę widocznych mięśni, a nie samej siły czy wytrzymałości. Skonsultuj się z dietetykiem i trenerem mającym doświadczenie w prowadzeniu sportowców sylwetkowych. Oni znają się na rzeczy lepiej niż Twoi koledzy z siłowni!

Zasada numer 4 – poznaj środowisko

Postaraj się nawiązać kontakt z doświadczonymi zawodnikami. Niech opowiedzą Ci o swojej karierze, drodze do niej i wyzwaniach. Dzięki temu będziesz wiedział na co się piszesz, dowiesz się z pierwszej ręki o tym jak zostać kulturystą i nawiążesz kontakty, które mogą Ci pomóc po raz pierwszy wystartować. Znajomości przydają się nie tylko w poszukiwaniu pracy, ale i okazji do wzięcia udziału w zawodach.

Zasada numer 5 – nie nastawiaj się na szybkie sukcesy

Kulturystyka to droga na wiele lat. Nieprędko będziesz mógł nazwać się profesjonalistą. Przyszykuj się na długi rygor dietetyczny i treningowy – jeśli chcesz być ,,naturalem” nie ma żadnej drogi na skróty.

Zasada numer 6 – znajdź idola

Jak nie poddać się na drodze pełnej wyrzeczeń i potu? Mieć autorytet, który będziesz naśladował i czerpał motywację z jego osiągnięć. Czytaj wywiady i biografie sportowców, oglądaj zawody, odszukaj ideał, do którego będziesz dążył. W chwili zwątpienia spójrz na jego zdjęcie. To powinno Ci wystarczyć do wyruszenia na kolejny trening.

Zasada numer 7 – wyznaczaj krótkoterminowe cele

Na szczyt wchodzi się małymi krokami. Jeśli dopiero zastanawiasz się jak zostać kulturystą, nie przyjmuj za postanowienie noworoczne startu w pierwszych zawodach. To po prostu się nie uda, a kolejne rozczarowania możliwościami ciała przypłacisz postępującym zniechęceniem.

5 kilogramów czystych mięśni do lata – to ma sens, jest możliwe do realizacji i odnotowania jako sukces w treningowej karierze. 5 do lata, 4 do świąt, 8 w przyszłym roku i Twoja sylwetka w końcu będzie odpowiednia do zaprezentowania jej w świetle reflektorów.

Zasada numer 8 – ćwicz nie tylko mięśnie

Jak zostać kulturystą? Pracować kompleksowo! Jednym z filarów dobrej prezencji kulturysty jest nie tylko sylwetka. Tak samo liczy się sposób pozowania – nie tak łatwo nauczyć się demonstrować mięśnie jak zawodowiec.

Poza treningiem ucz się pozować przed lustrem, napinać mięśnie w odpowiedni sposób, improwizować. Zachowuj się tak jak na zawodach. Naśladuj, szukaj porad – nawet jeśli jeszcze nie masz czego pokazywać, ta wiedza i wprawa przydadzą Ci się w przyszłości.

Zasada numer 9 – nie porównuj się!

Porównywanie się do lepiej wytrenowanych, dłużej ćwiczących osób to kapitalny pomysł na zniechęcenie się i zrujnowanie samooceny. Pamiętaj – każdy profesjonalista był kiedyś na takim poziomie jak Ty. Do tego co ma doszedł ciężką pracą. Niech sportowcy będą dla Ciebie taką motywacją jak wybrany idol, a nie ideałem, którym czujesz że już powinieneś być. Nie – nie powinieneś. Powinieneś do niego dążyć, zamiast oczekiwać od swojego ciała więcej niż jest w stanie Ci dać.

Zasada numer 10 – zdobądź rozeznanie w temacie suplementów

Legalna, nieszkodliwa dla zdrowia suplementacja to całkowicie co innego niż sterydy anaboliczne. Nie odbiera ,,naturalowi” naturalności, ale by odpowiednio ją stosować potrzebujesz gigantycznej wiedzy. Czytaj książki, blogi, śledź nowinki ze świata suplementacji i nie bój się naukowych źródeł.

Duża część wartościowych materiałów na temat suplementacji i dietetyki sportowej jest dostępna tylko w języku angielskim. Korzystaj z automatycznego tłumaczenia (programy komputerowe coraz lepiej sobie radzą) i szlifuj język. Przyda Ci sie nie tylko do czytania ale też… podczas zawodów za granicą!

Zasada numer 11 – dbaj o siebie!

Determinacja i wiedza o tym jak zostać kulturystą to nie wszystko. Czasem po prostu życie ma inne plany, którym możemy w jak największym stopniu przeciwdziałać.

Poważna kontuzja czy choroba mogą raz na zawsze zrujnować Twoje starania o miano profesjonalisty. Zwolnij na drodze, kontroluj stan zdrowia dzięki badaniom profilaktycznym, gdy coś Cię boli umów się do fizjoterapeuty, korzystaj z masaży, jedz jak najzdrowiej i zrezygnuj z używek. im lepszy stan zdrowia tym dłuższa kariera treningowa – a długa kariera treningowa to ,,must have” kulturysty.

Zasada numer 12 – miej plan B

Nie przyjmuj profesjonalnego sportu jako jedyną opcję na przyszłość. Może być różnie – stwierdzisz że to nie dla Ciebie, zdrowie pokrzyżuje Ci plany, pojawią się inne priorytety. Nie porzucaj studiów licencjackich, rozwijaj się w innych dziedzinach, zdobywaj doświadczenie zawodowe. Co zrobisz jeśli z kulturystyką nie wyjdzie? Przemyśl to jeszcze zanim złapiesz za sztangę jako aspirujący do profesjonalizmu.

Zasada numer 13 – nastaw się na wydatki

Im bliżej profesjonalizmu będziesz, tym więcej pieniędzy pochłonie kulturystyka. Jak zostać kulturystą? Cóż – niekoniecznie tanio…

Karnet na siłownię to nic w porównaniu z zaawansowanymi suplementami, wyjazdami na zawody (u kobiet w grę wchodzi też horrendalnie drogi strój i zabiegi urodowe), potencjalnymi rehabilitacjami i nie tylko… Sportowa pasja co prawda może w przyszłości przynieść Ci sporo pieniędzy, ale na początkowym etapie kariery trzeba będzie zainwestować nieraz całkiem dużo.

Zasada numer 14 – dbaj o higienę psychiczną

O czym się nie mówi a powinno? O bigoreksji, dysmorfofobii, bulimii, depresji, nerwicach i wszelkich innych zaburzeniach psychicznych u sportowców. Duża ambicja, presja, rozczarowania i nie zawsze wesołe życie codzienne to dla wielu z nas za dużo.

Jeśli na jakimkolwiek etapie życia (sportowego lub nie) masz dość, nie wahaj się przed wizytą u psychoterapeuty. To żaden wstyd – wręcz przeciwnie. To walka za którą należy się szacunek i wsparcie.

Zasada numer 15 – zdecyduj czy naprawdę tego chcesz

Jak zostać kulturystą? Pytanie brzmi najpierw – ,,czy chcesz zostać kulturystą”. Jeśli zaznajomiłeś się ze środowiskiem, przeczytałeś książki autobiograficzne i posłuchałeś wywiadów wiesz, że sport sylwetkowy rządzi życiem zawodników. Będziesz musiał podporządkować swoją codzienność ostrym treningom, a zamiast planowania urlopu będziesz planował osiągnięcie szczytowej rocznej formy.

Kulturystyka to droga pełna wyrzeczeń i rozczarowań przeplatanych satysfakcją. Czy na pewno tego chcesz, a jeśli przestaniesz chcieć, będziesz potrafił się wycofać?

Jak zostać kulturystą? Weź sobie do serca nasze rady i serdeczne życzenia powodzenia. Wytrwałość, troska o siebie, wiedza, pamiętanie o ,,przyziemnych” sprawach – to wszystko będzie Ci potrzebne na drodze do treningowego sukcesu. Chcesz być kulturystą? Walcz – pamiętaj tylko, by nie robić tego kosztem rzeczy najważniejszych w życiu.

No tak… W kontekście kulturystyki nie można było nie wspomnieć o sterydach. Po czym poznać, że ktoś je bierze, więc nie powinieneś inspirować się nim marząc o przemianie sylwetki? Przeczytaj: https://sportodzywki.pl/objawy-brania-sterydow-po-czym-poznac-ze-ktos-bierze-sterydy-anaboliczne/

Mogą Ci się również spodobać

Koniec wakacji i lata, czyli dobry moment na rozpoczęcie przygody z kulturystyką

20.10.2021

Koniec wakacji to czas powrotów. Nie tylko do pracy i […]

Jak przybrać na masie? Buduj mięśnie skutecznie!

Imponująca siła i pięknie wyrzeźbiona sylwetka to marzenie każdego bywalca […]

Pompa mięśniowa – co daje i jak ją utrzymać?

Zacząłeś treningi i nie rozumiesz fenomenu wyciskania ciężarów? Jeśli budowanie […]

Kulturystyka, crossfit, kalistenika… Jaki trening wybrać? Przegląd propozycji

Chcesz zmienić swoje życie i na dobre wkręcić się w […]

Glikogen mięśniowy a trening siłowy – znaczenie, odbudowa, waga

Glikogen mięśniowy – pewnie słyszałeś już to pojęcie, gdy czytałeś […]

Dobra i tania dieta na masę – 10 zasad oszczędnego budowania mięśni

Jeść zdrowo? To nie takie trudne. Jeść dużo? Nic prostszego! […]

Ubezpieczenie sportowe – jaki jest zakres ubezpieczenia dla biegaczy?

Sport to zdrowie? Niestety nie zawsze! Kontuzje są zmorą wyczynowych […]

Trening siłowy na redukcji – jak go robić i po co?

Czasy, kiedy redukcja wagi kojarzyła się tylko z wielogodzinnymi sesjami […]

5 momentów, w których zamiast na trening trzeba iść do fizjoterapeuty

Fizjoterapia sportowa to coś dla każdego sportowca, niezależnie od poziomu […]