Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Sprzęt|Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data aktualizacji 22.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie – teraz pozostaje Ci tylko znaleźć kawałek wolnej podłogi i dokonać właściwego wyboru. Miejsce musisz znaleźć sam. Z wyborem pomożemy. Jaka bieżnia do domu będzie bezpieczna i komfortowa, a trening na niej sprawi przyjemność, zamiast irytacji? Przeczytaj, bo łatwo się pomylić, a bieżnia to spory wydatek!

Magnetyczna czy elektryczna bieżnia do domu?

Podstawowy wybór.

W klubach fitness zawsze są dostępne bieżnie elektryczne. Jeśli przywykłeś do takich warunków, nie zastanawiaj się i od razu przeglądaj bieżnie zasilane prądem.

Magnetyczna – charakterystyka

Bieżnia magnetyczna jest zasilana przez ruch. Kiedy zaczynasz na niej iść, pas automatycznie się przesuwa. Im szybciej idziesz, tym bardziej się rozpędza. Do kompletu, bieżnie mechaniczne posiadają proste liczniki, szacujące spalanie kalorii, dystans, czas i tempo.

Bieżnia magnetyczna to opcja tania – zamkniesz się poniżej tysiąca złotych. Zajmuje mało miejsca Niestety: 

  • – tanie bieżnie mają gorszą amortyzację, przez co trening może się zakończyć bólami stawów,
  • – sam trening też jest zbyt wygodny. Kiedy bieżnia się rozpędza, robi to aż za bardzo. Trudno utrzymać tempo w ryzach – planowany spokojny trucht często zamienia się w gwałtowne interwały. W drugą stronę – bieżnia pozwoli Ci się obijać, jeśli opadniesz z sił.
  • – pracuje głośno – oglądanie serialu podczas treningu wymaga słuchawek bezprzewodowych.
  • – nie umożliwia pomiaru tętna, nie można ustawić planów treningowych, nie wszystkie umożliwiają regulację nachylenia. 

Mało płacisz, ale też mało dostajesz… 

Niestety, w tym przypadku oszczędność może drogo kosztować – bardzo możliwe, że domowa bieżnia będzie stała w kącie, bo na treningu będziesz się wyłącznie denerwował. Jeśli nastawiasz się na spacery, marsze i krótkie treningi – w porządku. Bieżni magnetycznej nie sposób jednak polecić do długiego biegania stałym tempem. W dodatku, głośna praca maszyny na pewno nie zachwyci domowników.

Bieżnia elektryczna – wady i zalety

Jaka bieżnia do domu? Skłaniamy się ku bieżni elektrycznej.

Bieżnia elektryczna kosztuje powyżej 1000 złotych. Nastaw się na wydatek rzędu 1500-3000 złotych. Za naprawdę dobre modele zapłacisz grube tysiące (zostaw je klubom fitness – o tym w dalszej części). Poza ceną trzeba się liczyć z tym, że:

  • – bieżnia elektryczna wymaga oczywiście podłączenia do zasilania. Nie postawisz jej w miejscu bez dostępu do gniazdka.
  • – zajmuje więcej miejsca 

I to tyle z wad.

Zalety? Bieżnia elektryczna:

  • pracuje cicho
  • – ma dobrą amortyzację pasa
  • – umożliwia pomiar tętna
  • – pozwala na wybór planu treningowego (nawet kilkudziesięciu). Nuda Ci nie grozi.
  • nie możesz się obijać, bo sprzęt Cię zrzuci
  • szybkość nie wymknie się spod kontroli. Chcesz biegać w tempie 6 km/h? To będziesz – bieżnia nie zacznie sama przyspieszać ani zwalniać

Na bieżni elektrycznej możesz robić długie truchty, interwały – bez wiedzy na temat samodzielnego układania ich – ustawić nachylenie i wybrać wymagający plan… Wielofunkcyjna, cicha i bardzo wygodna. Mimo, że droższa – warto dopłacić, bo nie zniechęci Cię do cardio.

Szerokość i długość pasa biegowego bieżni

Szerokość pasa bieżni to kluczowy parametr wygody treningu. Im szerszy, tym lepszy – oczywiście zajmie więcej miejsca, ale czego się nie robi, by biegać komfortowo. 

Dla niskich osób (poniżej 160 cm), wystarczająca będzie bieżnia o szerokości pasa 45 centymetrów. Może być więcej – dla pewności, nie mniej. Dla wyższych – od 50-ciu do nawet 60-ciu centymetrów.

bieżnia do domu magnetyczny pas
Im szerszy pas, tym swobodniej będziesz mógł stawiać kroki.

Jaką bieżnię kupić, jeśli chodzi o długość pasa? Zasada jest podobna – im niższy trenujący, tym krótszy pas, a im dłuższy pas, tym bardziej komfortowo. 

Do 160 centymetrów wzrostu, wystarczające może być 120 centymetrów pasa. Wyższe osoby wygodniej poczują się na pasie od 130 centymetrów w górę.

Dla pewności – zajdź do sklepu ze sprzętem sportowym i przetestuj bieżnie z różną szerokością pasa. Takiego sprzętu nie powinno się kupować tylko na podstawie szacunków.

System amortyzacyjny

System amortyzacyjny to kolejny parametr bezpieczeństwa i komfortu. Wczytaj się w opis modelu – z niego dowiesz się ile elastomerów – punktów sprężynowych znalazło się w pasie bieżni. Najsłabiej zamortyzowane bieżnie mają 4 elastometry, a najmocniej – 10.

Ile powinno być w idealnej bieżni? Cóż – ideałów nie ma.

Dla pewności, lepiej postawić na sprzęty z wyższą amortyzacją, które mieszczą się w Twoim budżecie. Jeśli jednak wybierzesz maszynę słabiej zamortyzowaną, możesz to nadrobić butami. Nie schodź poniżej 4 elastomerów, ale też nie zakładaj, że musi ich być aż 10!

Ponownie – najlepiej przetestować amortyzację na własnych nogach, w sklepie stacjonarnym.

Jaką bieżnię kupić do domu dla odchudzającego się? Maksymalne obciążenie

Kolejny kluczowy parametr, który trzeba sprawdzić przed ostateczną decyzją – maksymalna waga użytkownika. Zwłaszcza, jeśli ważysz powyżej 100 kilogramów, nie każda bieżnia będzie dla Ciebie odpowiednia. Warto wziąć pod uwagę także masę ciała domowników – niech też korzystają z maszyny!

otyła kobieta maszerująca na bieżni elektrycznej
Nie każdy może biegać na bieżni, ale każdy może spokojnie maszerować dla spalenia kalorii.

Jesteś wysoki? Pomyśl, ile planujesz ważyć w przyszłości – gdy już zbudujesz wymarzoną masę. Dzięki myśleniu na zapas, zakupiony sprzęt nie wyjdzie z użytku.

Bieżnia elektryczna – jaka moc silnika będzie odpowiednia

Siłą rzeczy, ten parametr nie dotyczy bieżni magnetycznych.

Przy wyborze bieżni, zwracaj uwagę na moc ciągłą. Mówi o tym, jak intensywnie sprzęt może pracować bez przerwy. Mniej istotna (a w praktyce wręcz nieistotna) jest moc maksymalna – ten parametr informuje o krótkotrwałym szczycie możliwości. 

Domowe treningi na bieżni nie przewidują aż takich szaleństw z tempem, żeby sprzęt sobie z nimi nie poradził. Przewidują zaś długie, ciągłe przebieranie nogami.

Ile mocy ciągłej powinna mieć bieżnia? Dla tych, którzy chcą dawać z siebie 100% podczas cardio, przyda się bieżnia o sile 2 KM w górę. Na rynku jest sporo słabszych (i dzięki temu tańszych) bieżni, więc jeśli traktujesz maszynę jako sprzęt do spokojnych przebieżek, wystarczy Ci moc ciągła 1,2-1,5 KM.

Ilość planów treningowych

Kontrowersyjna sprawa – dołożenie planów treningowych to łatwy sposób na podbicie ceny. W praktyce, będziesz używał tylko kilku-kilkunastu.

Dla większości osób, absolutnie wystarczającą ilością będzie 10, maksymalnie 15 planów treningowych. Drogie maszyny mające powyżej 20 (nawet do 50 planów!) zostaw klubom fitness. Muszą sprostać wymaganiom wielu osób – domowy biegacz nie jest aż tak zmienny. 

kobieta wybiera plan na bieżni elektrycznej
Więcej nie znaczy lepiej. Na pewno znaczy DROŻEJ.

Są nawet bieżnie, które dostosowują nachylenie i tempo do tętna użytkownika – bardzo zaawansowane modele. Czy warto? Do klubu fitness na pewno, ale do domu niekoniecznie.

Decydujące detale

O tym, czy sprzęt będzie się perfekcyjnie sprawdzał, ostatecznie decydują niuanse. Na co warto zwrócić uwagę? Na:

  • sposób pomiaru tętna. Bieżnie mają pulsometry albo w uchwycie, albo w specjalnym pasie. Ten drugi sposób jest lepszy. Mierzy tętno stale… a podczas biegu i tak nie powinieneś trzymać się uchwytu!
  • maksymalne nachylenie. Na rynku są modele bieżni umożliwiające nachylenie nawet powyżej 30 stopni. Dla tych, którzy chcą spalać jak najwięcej kalorii podczas marszu – jak znalazł.
  • możliwość sparowania z urządzeniami. Jeśli masz zegarek sportowy, opaskę czy własny pulsometr, zwróć uwagę, czy bieżnia ma opcję sparowania przez Bluetooth
  • samodzielne programowanie. Dzięki niemu możesz ustalić własny plan biegania – dla tych, których ciężko zadowolić predefiniowanymi ustawieniami
  • zapisywanie treningów. Maszyna może pomóc Ci śledzić postępy. Jeśli nie korzystasz z zewnętrznego sprzętu (np. opaski sportowej), przydatne.

To nie wszystko. Sprzęt może mieć wentylator, uchwyty na smartfona, miejsce na bidon, głosowe prowadzenie i wiele innych fajerwerków… Rozwiązanie – zanim kupisz, przejrzyj w Sieci jak najwięcej modeli. Bądź wybredny!

Marka bieżni – czy ma znaczenie?

Jaką bieżnię kupić do domu? Na pewno nie od anonimowego producenta z popularnej platformy sprzedażowej. Przed zakupem, dokładnie sprawdź markę bieżni – jaki sprzęt produkują, jakie zbiera recenzje, co jej klienci sądzą o serwisie i procedurach reklamacji.

Tak – marka ma znaczenie. Bądźmy szczerzy – im więcej bajerów ma bieżnia, tym więcej rzeczy może się w niej zepsuć. A sprzęt jest drogi, do intensywnego używania przez lata. Jeśli oszczędzać, to na zbędnych planach treningowych bądź kolorowym wyświetlaczu – nie na jakości maszyny i polityce przyjaznej klientowi.

mężczyzna na nowoczesnej bieżni w klubie fitness
Masz ograniczony budżet? Sprzęt nie musi być najnowocześniejszy – takie machiny jak powyżej, zostaw klubom fitness. Wystarczy, by był solidny.

Jaka bieżnia do domu? Pewniejszym – chociaz droższym – wyborem, będzie bieżnia elektryczna. Zwróć uwagę na wymiary pasa biegowego, moc ciągłą silnika, amortyzację, udźwig i liczbę planów treningowych. Pomyśl nie tylko o sobie, ale również o domownikach – może wspólnie zrzucicie się na lepszą maszynę, od znanego producenta?

Mogą Ci się spodobać

Fitatu – praktyczny poradnik korzystania. Poznaj aplikację od A do Z

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 14 minut

Fitatu to aplikacja do liczenia kalorii i makroskładników, która obecnie […]

Maty do masażu Shiatsu: Relaks na wyciągnięcie ręki

Data aktualizacji 10.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Masaż Shiatsu jest jedną z najstarszych i najbardziej cenionych tradycji […]

Jak wybrać idealne buty do biegania?

Data aktualizacji 02.01.2024

Przeczytasz w 2 minut

Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także pasja, […]

Nartorolki – co to i jakie wybrać na początek?

Data aktualizacji 21.06.2023

Przeczytasz w 6 minut

Nartorolki – kolejny typ sprzętu treningowego, na którym możesz przyjemnie […]

Aplikacje do ćwiczenia w domu – test 5 popularnych opcji

Data aktualizacji 19.06.2023

Przeczytasz w 14 minut

Aplikacje do ćwiczenia w domu, podobnie jak aplikacje do liczenia […]

Jaki rower kupić? Na miasto, na wycieczki, do lasu i nie tylko

Data aktualizacji 01.06.2023

Przeczytasz w 8 minut

O tym, co daje jazda na rowerze, można mówić bardzo […]

Jaki ręcznik na siłownię? Poradnik doboru

Data aktualizacji 25.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Jaki ręcznik na siłownię będzie najwygodniejszy? Dowiedz się, na co […]

Jakie buty do lasu na spacer? Najważniejsze cechy

Data aktualizacji 09.05.2023

Przeczytasz w 4 minut

Wędrówka na łonie natury to połączenie zdrowej dawki aktywności fizycznej […]

Jakie buty w góry o każdej porze roku?

Data aktualizacji 04.04.2023

Przeczytasz w 12 minut

Plecak, kurtka, naładowany smartfon… Ale w górach potrzeba czegoś jeszcze! […]

Jaki orbitrek do domu wybrać? Poradnik dla zielonych

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 9 minut

Sprzęt treningowy w domu to doskonała opcja dla każdego, kto […]

Rolki czy wrotki – co będzie lepsze dla Ciebie?

Data aktualizacji 01.03.2023

Przeczytasz w 4 minut

Dwa rodzaje butów z kółkami, które bywają czasem mylone, mimo […]

Zegarek sportowy czy smartwatch, a może opaska — co wybrać?

Data aktualizacji 28.02.2023

Przeczytasz w 4 minut

W dzisiejszych czasach każdy, kto chce zadbać o siebie, ma […]

Co zabrać na basen? Lista niezbędnych rzeczy

Data aktualizacji 27.02.2023

Przeczytasz w 7 minut

Wybierasz się na basen po raz pierwszy od niepamiętnych czasów? […]

Jakie rolki wybrać? Dla początkujących i nie tylko

Data aktualizacji 31.01.2023

Przeczytasz w 8 minut

Chcesz zacząć jeździć na rolkach? Świetnie! Potrzebujesz tylko wygodnych ubrań, […]

Jakie hantle na początek warto kupić?

Data aktualizacji 16.01.2023

Przeczytasz w 4 minut

Zaczynasz ćwiczyć w domu? Doskonały pomysł – w czterech ścianach […]

Strój na siłownię damski – obowiązkowe elementy i jak je dobrać

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

Jak się ubrać na siłownię? To pytanie zajmuje głowę każdej […]

Zegarki Orient Automatic – dlaczego są warte uwagi?

Data aktualizacji 13.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Automatyczne zegarki cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż wymagają one […]

Jakie buty na siłownię? Dźwiganie, bieżnia, zajęcia fitness

Data aktualizacji 28.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Treningi na siłowni nie różnią się od innych sportów – […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Jaki zegarek na siłownię? 6 modeli na które warto zwrócić uwagę!

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data aktualizacji 17.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – […]

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data aktualizacji 26.09.2022

Przeczytasz w 5 minut

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data aktualizacji 22.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 15 minut

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data aktualizacji 15.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data aktualizacji 28.06.2022

Przeczytasz w 6 minut

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data aktualizacji 14.06.2022

Przeczytasz w 9 minut

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

Wioślarz treningowy – co to jest ergometr wioślarski i czy warto na nim ćwiczyć?

Data aktualizacji 10.06.2022

Przeczytasz w 4 minut

Czy ergometr wioślarski – bo to właściwa nazwa sprzętu, na […]

Step, orbitrek czy rowerek – jaki sprzęt do cardio w domu wybrać?

Data aktualizacji 03.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chcesz sprawić sobie domowy sprzęt do cardio, dzięki któremu nie […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close