Jogurt białkowy – Biedronka, Lidl, a może inna marka?

single-image

Każdy sportowiec wie zapewne, że białko to jeden z głównych składników budulcowych naszego organizmu. To właśnie dzięki niemu nasze mięśnie są w stanie się regenerować i tym samym rosnąć. Ten aminokwas najlepiej oczywiście dostarczać z pożywienia. W podstawowych produktach nie znajdziemy go jednak zbyt wiele. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam specjalne artykuły dla sportowców. Jednymi z nich są zdecydowanie jogurty białkowe. Dlaczego warto je stosować? Czy w popularnych sklepach spożywczych znajdziemy wysokiej jakości nabiałowe produkty i napoje wysokobiałkowe? Sprawdź, co może Ci zaoferować Lidl, Biedronka oraz znane marki mleczarskie!

Jogurt naturalny wysokobiałkowy – co to takiego?

Na samym początku warto chwilę zastanowić się nad tym, czym właściwie jest jogurt wysokobiałkowy. Takie oznaczenie możemy przecież znaleźć w niemalże każdym sklepie. Za wyrób wysokobiałkowy uznaje się oczywiście nabiał z większą niż normalnie zawartością białka. Nie ma jednak żadnych regulacji, które w jakiś sposób określałyby, ile tego aminokwasu musi znaleźć się w danym artykule spożywczym, by móc zaliczyć go do tej kategorii. Oznaczenie to często jest zatem nadużywane przez wielu producentów. Należy o tym pamiętać, sięgając chociażby po naturalny jogurt grecki. Białko, które znajdziemy w takich wyrobach, jest najczęściej wysokiej jakości, dlatego pod tym aspektem nie musimy szczególnie uważać. Zanim jednak włożymy do swojego koszyka jogurt wysokobiałkowy, dla sportowców czy dla mężczyzn, sprawdźmy dokładnie, ile tego aminokwasu w nim znajdziemy. 

Dlaczego warto sięgać po jogurty wysokobiałkowe?

Po jogurty białkowe warto sięgać z przynajmniej kilku powodów. Przede wszystkim mogą stanowić one wspaniałą bazę do potreningowego posiłku. Wystarczy jedynie wymieszać je z ulubionymi owocami, ziarnami czy owsianką i gotowe. W dosłownie kilka chwil przygotujemy tym sposobem smaczną i szybką przekąskę. Dodatkowo pokrycie całego dziennego zapotrzebowania na białko, jedząc tylko podstawowe produkty spożywcze, będzie niemożliwe. Jeśli zatem zależy nam na jego uzupełnieniu, warto po prostu wybierać artykuły z większą zawartością tego aminokwasu. Dodatkowo możemy sięgać również po odżywki białkowe, o których pisaliśmy w artykule https://sportodzywki.pl/odzywka-bialkowa-kiedy-i-jaka-stosowac/!

Na co zwracać uwagę, wybierając jogurt z wysoką zawartością białka?

Jak się można domyśleć, nie każdy jogurt wysokobiałkowy będzie godny polecenia. Niejednokrotnie możemy bowiem nabrać się na chwyt marketingowy danej firmy czy marki. Udając się do sklepu po taki produkt, należy więc zwracać uwagę na kilka niezwykle ważnych aspektów. Jakich?

Oczywiście na zawartość białka w 100 g

Wybierając jogurt białkowy, w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, ile białka znajdziemy w 100 gramach tego produktu. Samo oznaczenie “wysoka zawartość białka” nic nam przecież nie mówi. Dla jednych będzie to bowiem 8 g, a dla innych 20 g. Zawsze zatem sprawdźmy, ile tak naprawdę tego aminokwasu jest nam w stanie dostarczyć dany jogurt. Pamiętajmy, by sugerować się tabelą z uwzględnieniem zawartości składników odżywczych w 100 g. Czasem może bowiem wydawać się nam, że wybieramy jogurt bogaty w białko. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę całą masę netto produktu, możemy się nieźle rozczarować. 

Dodatkowo ważny jest skład

W przypadku jogurtów białkowych, szczególnie tych naturalnych, bardzo ważny będzie także prosty i przejrzysty skład. Im mniej pozycji w nim znajdziemy, tym oczywiście lepiej. W nabiale nie potrzeba nam bowiem wielu substancji uzupełniających, konserwantów czy – o zgrozo – barwników lub sztucznych słodzików. Postawmy na to, co naturalne i zdrowe. Nikt z nas nie chciałby przecież faszerować się chemią. Nie po to ćwiczymy i dbamy o swoje ciało, by ładować w nie całą tablicę Mendelejewa. 

Gdy prześledzimy skład, sprawdźmy także tabelę zawartości odżywczych. Oprócz białka powinien interesować nas również cukier. Tutaj po raz kolejny przyjmujemy zasadę, że im mniej, tym lepiej. Przestrzegamy też od razu, że w niektórych jogurtach, zarówno klasycznych, jak i wysokobiałkowych, można znaleźć nawet kilka łyżeczek cukru. Ten nie jest nam jednak do niczego potrzebny, więc unikajmy go niemalże jak ognia. Wystrzegajmy się także mleka w proszku. To klasyczne w zupełności nam wystarczy. 

Opcjonalnie – konsystencja

Dla wielu z nas niezwykle ważna będzie także konsystencja danego wyrobu mlecznego. W tym przypadku zadanie mamy najczęściej ułatwione. Większość marek zaznacza bowiem na przodzie opakowania, jaką konsystencję ma dany wyrób. Bez patrzenia na tylną etykietę będziemy zatem wiedzieli, czy mamy do czynienia z jogurtem pitnym, rzadkim, gęstym czy średnio gęstym. 

Jakie jogurty białkowe znajdziemy na polskim rynku?

Jogurty białkowe znajdziemy obecnie niemalże w każdym sklepie, niezależnie od tego, czy pójdziemy do małego osiedlowego kiosku, czy dużego supermarketu. Produkty te są zatem ogólnodostępne. Produkują je zarówno znane koncerny nabiałowe, takie jak Piątnica, Bakoma czy Zott, jak i sieciówki oferujące tzw. “marki własne”. Czy produkty te czymś się od siebie różnią? Oczywiście! Będzie to głównie zawartość białka, skład, konsystencja, ale także… cena. No właśnie, czy jogurty białkowe muszą być drogie? Na to pytanie z pewnością odpowie nam dogłębna analiza propozycji, które znajdziemy w ofercie najpopularniejszych sklepów spożywczych oraz koncernów mleczarskich. Zapraszamy zatem na wirtualną podróż po lodówkach z nabiałem!

Jogurt białkowy – Biedronka i jej asortyment

Gdzie znajdziemy, jeszcze się okaże, czy wysokiej jakości, jogurty białkowe? Biedronka to jedno z takich miejsc. Sklep ten znajdziemy prawie na każdym osiedlu, dlatego większość z nas gości w nim niemalże każdego dnia. Ten portugalski koncern ma w swojej ofercie głównie swoje marki własne, jednak niekiedy znajdziemy także produkty nieco bardziej znanych firm. Czy któreś z nich są godne polecenia? Sprawdźmy to!

Jogurt wysokobiałkowy FruVita 150 g i jogurt pitny wysokobiałkowy FruVita 230 g

Jogurty białkowe, które najczęściej możemy znaleźć w Biedronce, to oczywiście m.in. te występujące pod nazwą FruVita. Najpierw skupimy się na dwóch wariantach, a więc klasycznym produkcie w kubeczku oraz w wersji pitnej. Co oferuje nam pierwszy z nich? Już na przodzie znajdziemy duży napis “12 g białka”. Nie dajmy się jednak nabrać. Nie chodzi tutaj bowiem o zawartość w 100 g, a w całym opakowaniu, czyli 150 g. Zawartość tego aminokwasu wypada zatem słabo. No dobra, ale może znajdziemy w nim coś, co zrekompensuje nam tę niewielką ilość białka? Niestety nie. Przede wszystkim jest to bowiem jogurt smakowy. Nie brak w nim zatem polepszaczy smaku, sztucznych aromatów itp. A cukier? O zgrozo, z 2-3 łyżeczki. Wniosek? Odpuszczamy.

jogurt białkowy - biedronka

W jogurtach proteinowych FruVita znajdziemy niestety bardzo dużą ilość cukru i 8 g białka w 100 g produktu. Źródło zdjęcia: https://tinyurl.com/63udrp7m

Ten sam jogurt dostępny jest także w wersji pitnej. W tym przypadku widzimy na opakowaniu “18 g białka” – oczywiście ponownie w całym opakowaniu, a więc w 230 g. Białka wciąż mało, a reszta? Taka sama, łącznie z dużą zawartością cukru oraz sztucznych słodzików. Czy zatem te dwa produkty mają jakieś zalety? Można uznać za to ich cenę. Obydwa warianty kupimy bowiem za 2-3 zł. 

jogurt białkowy pitny - biedronka

Jogurty wysokobiałkowe pitne FruVita dostępne są w kilku smakach i kosztują ok. 3 zł. Niestety nie są aż tak bogate w białko, jakby się mogło wydawać. Źródło zdjęcia: https://tinyurl.com/f3y4rdcm

Napój proteinowy Mleczna Dolina 250 g

W Biedronce możemy znaleźć także produkt o tajemniczej nazwie “Napój proteinowy Mleczna Dolina”. Dlaczego nie jogurt, a napój? Jak się można domyślać, zapewne dlatego, że “koło jogurtu to nawet nie stało”. W składzie znajdziemy bowiem mleko zagęszczone, substancję słodzącą, sukralozę, aromat oraz stabilizator. Nie ma zatem mowy o chociażby żywych kulturach bakterii. Produktu nie można zatem nazwać jogurtem. A jak wypadają właściwości odżywcze? W 100 g znajdziemy:

 • 67 kcal,
 • 0,3 g tłuszczu,
 • 5,6 g cukru,
 • 10,3 g białka,
 • 0,12 g soli.

Nie jest zatem źle, ale dobrze też nie. Na koniec dodamy, że cena tego produktu to ok. 3 zł. Napój jest dostępny w kilku smakach, w tym m.in. czekoladowym oraz waniliowym. 

jogurt proteinowy - biedronka

W napoju proteinowym Mleczna Dolina znajdziemy sporą ilość białka, jednak nie brakuje także cukru, którego większość z nas wolałaby unikać. Źródło zdjęcia: https://tinyurl.com/vnk4cpcr

Skyr naturalny FruVita 150 g

Na szczęście w Biedronce znajdziemy również coś w wersji naturalnej. Będzie to skyr FruVita dostępny w dwóch pojemnościach – 150 g za 1,50 zł oraz 330 g za 3 zł. Co ciekawe, na tym produkcie nie znajdziemy z samego przodu dużego napisu “Wysoka zawartość białka”, a patrząc na wcześniejsze propozycje, tego aminokwasu dostarczy nam najwięcej, bo aż 12 g na 100 g. A co poza tym? 66 kcal, 0 g tłuszczu, 4,4 g cukru oraz 0,1 g soli. Skład prezentuje się całkiem dobrze – mleko pasteryzowane oraz żywe kultury bakterii jogurtowych: Streptococcus thermophilus; Lactobacillus bulgaricus. Jeśli zatem mielibyśmy coś wybrać, to postawilibyśmy właśnie na ten produkt!

skyr naturalny - biedronka

Naturalny skyr FruVita to zdecydowany zwycięzca biedronkowego rankingu. Znajdziemy w nim aż 12 g białka w 100 g. Źródło zdjęcia: https://tinyurl.com/anna6b8n

Jogurt wysokobiałkowy – Lidl i propozycje tego niemieckiego sklepu

Prześledziliśmy już biedronkowe jogurty wysokobiałkowe. Lidl to kolejny sklep, który weźmiemy pod lupę. W tym przypadku po raz kolejny skupimy się na markach własnych tego dyskontu. Postaramy się pokazać ich składy oraz zawartość substancji odżywczych. Zaczynamy?

Jogurt naturalny Protein Pilos 150 g

Pierwszy jogurt z dużą zawartością białka, który znajdziemy w Lidlu, to produkt Pilos. Jego skład jest dość prosty i czysty – mleko oraz bakterie fermentacji mlekowej. W 100 g mamy:

 • 48 kcal,
 • 0 g tłuszczu,
 • 2,9 g cukru,
 • 8,8 g białka,
 • 0,09 g soli.

Znajdziemy w nim zatem mniej białka niż w biedronkowym skyrze naturalnym, jednak produkt można z czystym sumieniem uznać za godny polecenia. Nie ma sztucznych dodatków czy innych substancji obniżających jakość wyrobu. 

jogurt białkowy - lidl

Naturalny jogurt proteinowy marki Pilos jest godny polecenia. Ma prosty skład oraz zadowalającą ilość białka w 100 g. Źródło zdjęcia: https://tinyurl.com/5cwy3hs5

Skyr w stylu islandzkim pitny Pilos 330 ml

Na lidlowych półkach znajdziemy również skyr pitny z wyraźnym oznaczeniem “z wysoką zawartością białka”. Produkt ten dostępny jest w kilku smakach, m.in. jagodowym oraz waniliowo-pomarańczowym. Wybór może wydać się większości z nas dość atrakcyjny. Jeśli jednak zerkniemy na jego skład, szybko zmienimy zdanie. Lista produktów jest naprawdę długa i ciągnie się wręcz w nieskończoność. Niestety jedną z pozycji jest aspartam, czyli substancja słodząca ciesząca się niezbyt dobrą sławą. Pod względem zawartości odżywczych również ten jogurt nie wypada zbyt dobrze. W 100 g znajdziemy bowiem:

 • 54 kcal,
 • 0,2 g tłuszczu,
 • 4,5 g cukru,
 • 7,4 g białka,
 • 0,13 g soli.

Co zatem zrobić? Lepiej odpuścić lub kupować jedynie raz na jakiś czas.

smakowy skyr - lidl

Lidlowy skyr pitny niestety posiada bardzo długi skład i wiele sztucznych dodatków. Źródło zdjęcia: https://tinyurl.com/yddu7k4n

Inne produkty wysokobiałkowe marki Pilos

W ofercie Lidla nie brakuje jeszcze kilku wariantów jogurtów wysokobiałkowych. Większość z nich nie jest niestety wyrobem naturalnym. Ze względu na smak, najczęściej w składzie znajdziemy sporą ilość niepotrzebnych dodatków. Starajmy się zatem sprawdzać dokładnie etykiety i raczej sięgać po nabiał w wersji naturalnej. Ten najczęściej ma całkiem dobry skład, ale nie zawsze, dlatego bądźmy ostrożni.

A może jogurt proteinowy Bakoma?

Kilka propozycji jogurtów proteinowych znajdziemy również w ofercie marki Bakoma. Jednym z najpopularniejszych jest zdecydowanie jogurt wysokobiałkowy MEN 230 g. Skład tego wyrobu pozostawia jednak wiele do życzenia. Już na drugim miejscu, zaraz po mleku, mamy cukier. Do tego duża ilość aromatów, słodzików, konserwantów oraz barwników. No dobra, ale może ratuje go zawartość substancji odżywczych? Niestety nie. W 100 g mamy bowiem:

 • 69 kcal,
 • 1,7 g tłuszczu,
 • 5 g cukru,
 • 8,4 g białka,
 • 0,14 g soli.

W porównaniu do wcześniejszych propozycji produkt ten wypada dość słabo. 

jogurt białkowy - bakoma

Jogurty Bakoma Men, tak jak wcześniejsze smakowe propozycje, nie są najlepszym możliwym rozwiązaniem. Źródło zdjęcia: https://tinyurl.com/bzjat5df

Czy jakiś jogurt wysokobiałkowy, skyr czy napój mleczny będzie zatem godny polecenia?

Jak widać, aby znaleźć dobry i wysokiej jakości jogurt proteinowy, niestety trzeba się dobrze naszukać. Jeśli zależy nam na prostym i czystym składzie, musimy celować wyłącznie w wyroby o smaku naturalnym. Wszelkie dodatki niestety wiążą się ze zdecydowanym wydłużeniem składu. Najlepiej sięgać po jogurty, które w 100 g mają więcej niż 9 g białka. Za zwycięzcę naszego dzisiejszego rankingu można zatem uznać skyr naturalny z Biedronki. Ma bowiem dość prosty skład, dużo białka oraz jest naprawdę atrakcyjny cenowo. Cały czas szukajmy jednak nowych propozycji. Z pewnością prędzej czy później znajdziemy coś sensownego. 

Mogą Ci się również spodobać