Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Sprzęt|Kilka ważnych zalet drabinki sportowej

Kilka ważnych zalet drabinki sportowej

Data publikacji 23.11.2021

Przeczytasz w 5 minut 198 wyświetleń

Kilka ważnych zalet drabinki sportowej

Wszyscy mamy świadomość, że aktywność fizyczna jest ważnym elementem naszego życia. Aktywność fizyczna jest wręcz pewnym wyznacznikiem kompetencji zawodowych i społecznych oraz pozwala osiągnąć lepszą jakość życia. Codzienna aktywność fizyczna nie wymaga w ogóle dużych nakładów. Wystarczy kawałek wolnej podłogi lub ściany, aby odbyć trening gimnastyczny, siłowy i kondycyjny. Wszystko zależy od nas i naszej chęci zmian życia na lepsze.

Jaki sprzęt wybrać?

Drabinki sportowe są niezbędnym elementem wyposażenia wszelkich placówek szkolnych i rehabilitacyjnych, ale także domowych siłowni czy miejsca do ćwiczeń. W przypadku przyściennych drabinek możemy wybierać spośród drabinek pojedynczych, podwójnych o przeróżnych rozmiarach (dostosowanych do potrzeb). Solidność wykonania drabinek potwierdzają właściwe certyfikaty.

Boki drabinek są zazwyczaj wykonane z drewna iglastego sosnowego lakierowanego aż 3-krotnie, a szczeble ze specjalnej sklejki, która jest bardzo wytrzymała (nawet do 200kg). Należy pamiętać o istnieniu drabinek koordynacyjnych, które pozwalają kształtować koordynację i szybkość, przez co często jest stosowana przez trenerów w stosunku do zawodników. Z kolei na lekcjach wychowania fizycznego drabinki koordynacyjne stanowią urozmaicenie oraz uatrakcyjnienie zajęć ruchowych.

Natomiast drabinka treningowa dzięki zatrzaskom (pozwalającym na jej modyfikacje) jest przeznaczona do trenowania kondycji fizycznej oraz do pracy nad koordynacją. Tymczasem drabinki metalowe na placach zabaw pozwalają dzieciom wspinać się i ćwiczyć koordynację ruchową. Na rynku dostępne są także drabinki chromowane, do których można dołączyć takie elementy jak:

  • drążek;
  • podciąg nóg;
  • ławkę do brzuszków;
  • ławkę do ćwiczeń mięśni grzbietu;
  • uchwyt pod sztangę;
  • uchwyt do worka bokserskiego.
Drabinki do ćwiczeń i zabawy

Drabinka sportowa może mieć także postać leżącą, dzięki niej dziecko poprawi swoją kondycję i popracuje nad zachowaniem równowagi.

Drabinki gimnastyczne można umieścić w ogrodzie. Drabinki nadają się do ćwiczeń gimnastycznych, korekcyjnych i rehabilitacji W ogrodzie można urządzić pole zabawy ruchowej dziecka w postaci drabinek ze sznurka dla dzieci i dołączonych do nich przyrządów (kółka gimnastyczna i inne). Taka aktywność na pewno zagwarantuje wyćwiczenie mięśni nóg i rąk oraz koordynację ruchową. Dodatkowo niemalże każdy typ drabinek jest dostępny w wymaganych rozmiarach (takie jak 3 × 1,80 m, 2,43 × 1,80 m, 2,43 × 0,90 m, 2,20 × 0,90 m, 2,20 × 1,80 m czy inne). Drabinki medyczne są idealne do:

  • ćwiczeń ogólnousprawniających
  • gimnastyki korekcyjnej.

Co zapewniają drabinki?

Dzięki ćwiczeniom na drabinkach gwarantujemy sobie zdrowy kręgosłup poprzez zwis, można także wyćwiczyć brzuch oraz ramiona. Za drabinką jako sprzętem do gimnastyki i rehabilitacji przemawia także cena. Pojedyncze drabinki są już dostępne od 200 złotych. Zaletą drabinek jest niski koszt utrzymania przy jednoczesnej wysokiej jakości wykonania.

Drabinki znajdą zastosowanie w siłowniach, salach gimnastycznych, we wnętrzach mieszkań, w ogrodach, na placach zabaw. Jest o możliwe dzięki odpowiedniemu dostosowaniu drabinek do wolnej przestrzeni przeznaczonej na ćwiczenia.

Drabinki gimnastyczne w pokoju dziecka zajmą niewiele miejsca, a będą nie tylko obowiązkiem, a świetną zabawą. Dla większego bezpieczeństwa można zaopatrzyć się w materac, co przypuszczalnie zwiększy aktywność dziecka i zapewni odpowiedni rozwój fizyczny. Badania potwierdzają, że ćwiczenia na drabince gimnastycznej już w trakcie pierwszych trzech lat życia dziecka zapewnia wzmocnienie jego ciała, ale też dyscypliny i woli dziecka. Dodatkowo gimnastyka ma również wpływ na wczesny rozwój intelektualny.

Ćwiczenia na drabince na kręgosłup

Podciąganie się na drabince korzystnie wpływa na kręgosłup

Drabinka sportowa w domu dla dziecka?

Drabinka sportowa w domu, np. w pokoju dziecka na pewno wspomoże przy stawianiu pierwszych kroków, a także wzmocni mięśnie i kręgosłup. Do drabinki można zakupić kółka gimnastyczne, liny czy nawet drabinkę linową. W ten sposób zafundujemy dziecku zdrowie, zręczność, giętkość, sprężystość i rozwój intelektualny.

Dziecko, mając taki sprzęt, pobudza wyobraźnię, wymyślając ćwiczenia podnoszące jego sprawność. Będzie to przede wszystkim zabawa i aktywne spędzenie wolnego czasu. Ponadto drabinka w pokoju dziecka to możliwość zachowania aktywności fizycznej dziecka także poza sezonem letnim.

Drabinka sportowa w domu, gdzie jest dziecko to taka namiastka placu zabaw, gdzie może ono wykorzystać swoją niespożytą energię, a jednocześnie będzie stymulowało jego rozwój. Dzięki drabince dziecko uczy się jak zachowywać równowagę, podnosi koordynację, wzmacnia całe ciało, a do tego koryguje postawę.

Dziecko bawiąc się na drabinkach, rozwija wyobraźnię i kreatywność. Z kolei dla dorosłych ćwiczenia na drabince to gwarancja zdrowego kręgosłupa i chwila wytchnienia po długim dniu w pracy.

Jakie ćwiczenia na drabince?

Oczywiście także dorośli mogą odnieść korzyści z posiadania drabinki w domu. Po pierwsze można na niej się podciągać, w ramach profilaktyki przeciw chorobom zwyrodnieniowym dysku podnosić nogi. Na drabince oprócz prostego podnoszenia nóg można dołączyć podnoszenie i ugięcie nóg w kolanach, podnoszenie prostych nóg i jednoczesne obracanie w różne strony.

Drabinka jest pomocna przy wykonywaniu tzw. mostka. Drabinka to także skuteczne narzędzie do walki z wszelkimi schorzeniami kręgosłupa. Ponadto drabinka pomaga szybko wzmocnić ręce (a w szczególności ramiona). Z kolei zwis na drabinkach przysłuży się naszym mięśniom brzucha. Budowa drabinka pozwala na umieszczenie jej nawet w mieszkaniu nawet o niewielkim metrażu.

Dodatkowo warto pamiętać, że drabinka to także rehabilitacyjny sprzęt do ćwiczeń. Na pewno drabinka sportowa w domu pozwoli każdemu poprawić swoją sprawność oraz sylwetkę. Ponadto dobranie do niej kilku elementów pozwoli na wykonanie różnego rodzaju ćwiczeń bez wychodzenia z domu.

Drabinki są wykorzystywane do ćwiczeń siłowych, w tym także do kalistyki (czyli treningu wykorzystującego do ćwiczeń tylko ciężar własnego ciała). Do treningu kalistyki nadaje się właśnie przede wszystkim drabinka, do której można dołączyć np. gumy do rozciągania, drążki i inne. Oczywiście w takim przypadku drabinka musi być stabilna i wytrzymała.

Drabinka jest przydatna do rozgrzewki przed intensywniejszymi treningami. Z kolei po zakończeniu treningu przyda się jako pomoc w rozluźnieniu (co pomoże zmniejszyć późniejsze zakwasy). Jest także niezastąpiona w procesie rekonwalescencji po uszkodzeniach pleców oraz do korekty wad postawy.

Drewniana drabinka sportowa

Drewniana drabinka sportowa to doskonały sprzęt do ćwiczeń, który pomoże zadbać o zdrowy kręgosłup.

Urządzasz domową siłownię? Co powiesz na… kettlebells? Poznaj ten sprzęt tutaj: https://sportodzywki.pl/kettlebell-komu-spodoba-sie-ten-sprzet-i-jak-z-nim-cwiczyc/.

Mogą Ci się spodobać

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji 23.11.2022

Przeczytasz w 7 minut 30 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Jaki zegarek na siłownię? 6 modeli na które warto zwrócić uwagę!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 224 wyświetleń

Zegarek sportowy staje się dodatkiem, który wybiera coraz więcej osób […]

Jaki rower stacjonarny kupić do domu? Poradnik od A do Z

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 94 wyświetleń

Rowery stacjonarne należą do najpopularniejszych sprzętów treningowych. Nic dziwnego – […]

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu NAPRAWDĘ warto mieć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 114 wyświetleń

Rynek sprzętu fitness rośnie jak na drożdżach – łatwo się […]

Jaka bieżnia do domu będzie najlepsza? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 176 wyświetleń

Postanowiłeś, że chcesz mieć w domu sprzęt do cardio? Świetnie […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 95 wyświetleń

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Skakanka do ćwiczeń – jaką skakankę wybrać? Rodzaje i zastosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 133 wyświetleń

Skakanka do ćwiczeń to nie zabawka, a potężny sprzęt do […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 150 wyświetleń

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 130 wyświetleń

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 106 wyświetleń

Domowa siłownia to inwestycja, która zwróci Ci się po kilku […]

Wioślarz treningowy – co to jest ergometr wioślarski i czy warto na nim ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 237 wyświetleń

Czy ergometr wioślarski – bo to właściwa nazwa sprzętu, na […]

Step, orbitrek czy rowerek – jaki sprzęt do cardio w domu wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 153 wyświetleń

Chcesz sprawić sobie domowy sprzęt do cardio, dzięki któremu nie […]

Platforma wibracyjna – efekty. Czy to działa?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 314 wyświetleń

Platforma wibracyjna – efekty robią wrażenie, a może wręcz przeciwnie? […]

Bosu do ćwiczeń – czy warto sprawić sobie ten sprzęt do domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 117 wyświetleń

Przyrząd do ćwiczeń – bosu – już lata temu rozgościł […]

Rękawice na siłownię – używać czy nie?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 119 wyświetleń

Rękawice na siłownię nie są niezbędnym sprzętem, ale mają swoje […]

Hula hop z obciążeniem – efekty i wybór. Czy faktycznie pomaga wyrzeźbić talię?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 717 wyświetleń

Ćwiczenia mięśni brzucha można albo kochać, albo nienawidzić – a […]

Pas kulturystyczny – po co go używać, kiedy kupić i jaki wybrać?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 193 wyświetleń

Pas kulturystyczny, zwany też pasem trójboisty – na pewno wiele […]

Kettlebell – komu spodoba się ten sprzęt i jak z nim ćwiczyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 194 wyświetleń

Kettlebell – widziałeś go na swojej siłowni wiele razy, ale […]

Obciążenia do sztangi – bitumiczne, żeliwne a może jeszcze inne?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 65 wyświetleń

Organizujesz domową siłownię? W takim razie trzeba będzie wybrać obciążenia […]

Ekspander czy hantle – który sprzęt do ćwiczeń wybrać przy ograniczonym budżecie?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 80 wyświetleń

Mówiliśmy już o wybieraniu hantli, gryfu do sztangi, ławeczki… Kontynuujemy […]

Jakie hantle kupić do domowej siłowni? Wybieramy sprzęt idealny!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 59 wyświetleń

Chcesz zorganizować domową siłownię? Świetnie – pomożemy Ci w tym […]

Przysiady ze sztangą czy suwnica Smitha – co będzie skuteczniejsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 104 wyświetleń

Suwnica Smitha ma swoich wielbicieli i radykalnych przeciwników – jedni […]

Jaka ławeczka do ćwiczeń do domowej siłowni?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 112 wyświetleń

Organizujesz domową siłownię? Świetny pomysł! Zanim przystąpisz do wyboru gryfu […]

Atlas do ćwiczeń – co to za sprzęt?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 46 wyświetleń

Na pewno widziałeś na swojej siłowni atlas do ćwiczeń! Kiedy […]

Gryf do sztangi – rodzaje i zastosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 56 wyświetleń

Na siłowni masz do wyboru całą masę żelastwa – za […]

Bulgarian bag – jak bułgarska torba może Ci się przydać?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 77 wyświetleń

Sztanga, hantle, maszyna Smitha i… bułgarska torba? Tak – można […]

​Planowanie treningu siłowego – wolne ciężary czy maszyny?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 114 wyświetleń

Dobrze zaplanowany trening siłowy to warunek zbudowania masy mięśniowej. No […]

Hantle czy sztanga – co lepsze do budowania masy mięsniowej?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 83 wyświetleń

Sztanga czy hantle – po który sprzęt biec na strefie […]

Kilka ważnych zalet drabinki sportowej

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 199 wyświetleń

Wszyscy mamy świadomość, że aktywność fizyczna jest ważnym elementem naszego […]

Zakup wysokowydajnego miksera

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 187 wyświetleń

Zakup wysokowydajnego miksera może być dość kosztowny, ponieważ dobre urządzenia […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się