Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Suplementy|Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

06.06.2022

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go z reklam kremów zapobiegających starzeniu. Czy wiesz, czym dokładnie jest? Wyjaśniamy! Przyjrzeliśmy się też jego roli w treningu siłowym i rozważyliśmy, czy suplementacja koenzymu Q10 u sportowców jest zasadna. Przeczytaj, a zrozumiesz, o czym mówią reklamodawcy!

Koenzym Q10 – co to jest?

Koenzym Q10 to związek wszechobecny – występuje w mitochondrium każdej komórki organizmu. Mitochondria to centra energetyczne komórek. Koenzym Q10 jest więc warunkiem działania każdej ,,cegiełki” Twojego organizmu. Bez Q10, mitochondria nie byłyby w stanie wytwarzać energii, co w prostej linii prowadziłoby do śmierci komórek.

Koenzym Q10 jest inaczej zwany ubichinonem. Ubichinol to natomiast odmiana koenzymu Q10 występująca w suplementach, lepiej przyswajalna.

Związek ten jest wytwarzany w organizmie. Proces syntezy zwalnia jednak już po 21. roku życia. Z roku na rok jest coraz gorzej…

koenzym q10 w kosmetyce suplementacha
Naturalna produkcja koenzymu Q10 hamuje z wiekiem.

Naturalnie znajdziesz go między innymi w wołowinie, orzechach arachidowych, sardynkach, tuńczyk. Niestety, Q10 jest bardzo niestabilny, dlatego rozważa się suplementację nawet przy diecie bogatej w te produkty.

W 1978 właściwości koenzymu Q10 przybliżył światu profesor Peter Mitchell. Za swoje rewolucyjne odkrycia dostał Nagrodę Nobla. A jakie to odkrycia?

Koenzym Q10 – na co pomaga poza siłownią?

Koenzym Q10 jest potężnym antyoksydantem, jeszcze skuteczniejszym od witamin. Zwalcza wolne rodniki, odpowiedzialne za procesy starzenia i śmierć komórek. Jako że uczestniczy w produkcji energii, dosłownie daje komórkom siłę do walki z niekorzystnymi czynnikami.

Koenzym Q10 zwiększa odporność organizmu i utrzymuje w dobrej kondycji układ krążenia. Zapobiega również chorobom neurodegeneracyjnym, wynikającym z obumierania komórek mózgowych. Z tych powodów, jest szeroko wykorzystywany w medycynie.

Dzięki walce z wolnymi rodnikami, opóźnia starzenie się skóry. Teraz już wiesz, co koenzym Q10 robi w kremach przeciwzmarszczkowych – dodaje komórkom energii do funkcjonowania, by nie obumierały, pogarszając wygląd cery.

Koenzym Q10 – na co pomaga w treningu?

No dobrze – czas na sportowe właściwości. Koenzym Q10 – na co pomaga, gdy mowa o siłowni?

Według badań, suplementacja koenzymu Q10, istotnie zwiększa poziom energii, co przekłada się na zwiększenie wydolności, wytrzymałości i intensywności treningu. Dzięki ,,zasilaniu” każdej komórki, koenzym nieco wspomaga także potreningową regenerację.  

koenzym q 10 a sport energia na treningu
Dodatkowa energia nigdy nie zmarnuje się na treningu!

Koenzym Q10 skutecznie ogranicza wpływ stresu oksydacyjnego na mózg. Pomaga nie tylko intensywniej ćwiczyć, ale lepiej koncentrować się na technice.

Czy koenzym Q10 działa anabolicznie? Nie dotarliśmy do badań mówiących, by stymulował sam wzrost mięśni. Na pewno jednak zrobi to skuteczniejszy trening, na którym wykorzystasz dodatkową energię!

Suplementacja – dla kogo szczególnie warto?

Suplementacja koenzymu Q10 jest zasadna szczególnie u dojrzałych osób. Z każdym rokiem organizm produkuje coraz mniej ubichinonu, przybliżając do chorób układu krążenia i nieuleczalnych schorzeń neurodegeneracyjnych. 

Dodatkowym argumentem ,,za” suplementacją jest nadwaga, obciążająca serce.

trening po 50 roku życia a suplementacja
Nawet jeśli sam nie chcesz go brać, koenzym Q10 warto kupić na przykład trenującemu tacie.

Co ze zdrowymi, młodymi osobami? W pierwszej kolejności polecilibyśmy koenzym Q10 wszystkim sportowcom pracującym fizycznie.

Ciężkie, długie treningi, generują stres oksydacyjny. Jeżeli do uprawiania dochodzi praca fizyczna, atak wolnych rodników nieprzerwanie niszczy komórki mózgu, serca i skóry. Dodatkowa porcja koenzymu Q10 będzie przydatna w kontekście długofalowego dbania o zdrowie i urodę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy trenujący sięgał po koenzym Q10. W przypadku dojrzałego wieku, intensywnych treningów, pracy fizycznej i nadwagi będzie to jednak najbardziej pomocne.

Ile i jak brać koenzym?

Koenzym Q10 to związek rozpuszczalny w tłuszczach. Jeśli więc zdecydujesz się na suplementację, przyjmuj go przy okazji posiłku. 

Aktualnie nie istnieją określone normy dawkowania – osoby zdrowe biorą od 60 do nawet 200 miligramów dziennie. 

Radzimy, by zdrowe, młode osoby z wagą w normie, pozostały przy niższych dawkach. Zwiększ ją, jeśli po kilku tygodniach nie zauważysz wzrostu energii. Im starszy jesteś, zauważasz starzenie się skory i ostrzej trenujesz, tym wyższe dawkowanie.


Koenzym Q10 – na co pomaga? To związek, który umożliwia komórkom przetrwanie – wytwarzanie energii w mitochondriach. Zapobiega starzeniu się skory, chorobom neurodegeneracyjnym i wspomaga układ krążenia.

Suplementacja jest tym zasadniejsza, im starszy jesteś. Przydaje się zwłaszcza dojrzałym osobom, intensywnie trenującym i pracującym fizycznie. Wspiera cały organizm, dodaje energii oraz poprawia pracę mózgu, co przekłada się na lepszą koncentrację. Koenzym Q10 to sposób na długodystansowe zadbanie o swoje zdrowie w miarę upływu dekad.

Koenzym Q10 warto suplementować szczególnie w starszym wieku. Jesteś dojrzałym sportowcem? Temat siłowni po 30, 40 i 50-tce zgłębisz tutaj – przeczytaj: https://sportodzywki.pl/wiek-a-trening-silowy-jak-cwiczyc-i-co-suplementowac-zaleznie-od-wieku/

Bibliografia:

Gökbel H, Gül I, Belviranl M, Okudan N. The effects of coenzyme Q10 supplementation on performance during repeated bouts of supramaximal exercise in sedentary men. J Strength Cond Res. 2010 Jan;24(1):97-102.

Mizuno K, Tanaka M, Nozaki S, Mizuma H, Ataka S, Tahara T, Sugino T, Shirai T, Kajimoto Y, Kuratsune H, Kajimoto O, Watanabe Y. Antifatigue effects of coenzyme Q10 during physical fatigue. Nutrition. 2008 Apr;24(4):293-9.

Cooke M, Iosia M, Buford T, Shelmadine B, Hudson G, Kerksick C, Rasmussen C, Greenwood M, Leutholtz B, Willoughby D, Kreider R. Effects of acute and 14-day coenzyme Q10 supplementation on exercise performance in both trained and untrained individuals. J Int Soc Sports Nutr. 2008 Mar 4;5:8.

Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum. E. Hryniewicka, Warszawa 2021.

Materiały farmakologa Sławomira Ambroziaka.

Mogą Ci się również spodobać

Deficyt kaloryczny nie działa – kiedy to jest możliwe?

17.06.2022

Chyba każdy z nas ma na koncie nieudana przygodę z […]

Kwercetyna – działanie i źródła

Kontynuujemy misję wyjaśniania trudnych nazw, które słychać w świecie dietetyki […]

Sportowe suplementy dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią?

Suplementy dla mężczyzn i suplementy dla kobiet – skąd bierze […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów