Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Kwas hialuronowy na stawy sportowca – czy faktycznie pomaga?

Kwas hialuronowy na stawy sportowca – czy faktycznie pomaga?

Data aktualizacji 01.01.2022

Przeczytasz w 5 minut

Kwas hialuronowy na stawy sportowca – czy faktycznie pomaga?

Wsparcie dla stawów – bez tego nie ma mowy o wieloletnim podnoszeniu ciężarów i niekończącym się progresie. Dla odciążenia układu ruchu chętnie stosujemy różnorodne suplementy – czy kwas hialuronowy na stawy powinien się wśród nich znaleźć? Przeczytaj zanim kupisz go w ciemno!

Hialuronian sodu – co to jest?

Kwas hialuronowy to związek występujący u organizmów żywych. Znajdziemy go nie tylko u ludzi, ale też zwierząt a nawet bakterii. To ewolucyjnie najstarsza forma glikozaminoglikanów. Można powiedzieć, że kwas hialuronowy jest stary jak świat! najczęściej pojawia się jako hialuronian sodu.

Jak wygląda kwas hialuronowy? Jest szklisty i przezroczysty. Stąd też pochodzi jego nazwa – od greckiego słowa hyalos oznaczającego szkło.

Kwas hialuronowy jest na bieżąco odnawiany – szczególnie ten zawarty w skórze. Obecny jest także we wszystkich chrząstkach budujących układ ruchu. Bierze udział w gojeniu ran i syntezie kolagenu oraz odpowiada za elastyczność skory. To dało mu stałe miejsce w przemyśle kosmetycznym. Jak jednak pomaga sportowcowi?

Kwas hialuronowy na stawy a podnoszenie ciężarów

Kwas hialuronowy to główny składnik mazi stawowej. Ta substancja zmniejsza tarcie w stawach. To dosłownie smarowidło działające jak olej do zawiasów – dzięki niej nic nie ,,skrzypi”, a zawias-staw bez problemu się porusza.

Podczas podnoszenia ciężarów cierpią nie tylko mięśnie, ale i stawy. Tarcie jest bardzo duże, a maź się zużywa. Organizm sportowca nie nadąża z syntezą kwasu hialuronowego potrzebnego do jej uzupełniania. Swoje robi też rosnąca masa progresującego sportowca – mięśnie ważą swoje, a stawy muszą ciągle to dźwigać! Dodatkowy negatywny czynnik to nieprawidłowa technika ćwiczeń – w tej kwestii błędy robią nawet zaawansowani.

Na niedobór kwasu hialuronowego szczególnie narażeni są starsi sportowcy. Z wiekiem jego naturalna synteza maleje. Przewlekły niedobór w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym i duża masa ciala zwieksza ryzyko chorób zwyrodnieniowych.

Ryzyko zwyrodnień zwiększa się także pod wpływem narażenia tkanek na stany zapalne. Stan zapalny wywołują nie tylko infekcje, ale także wszelkie uszkodzenia ciała. W organizmie sportowca to norma – po to trenujemy, by ,,zdrowo zniszczyć” swoje mięśnie. Hialuronian sodu pomaga w szybkim gojeniu się naruszonej tkanki a więc likwidacji stanu zapalnego. Sport to zdrowie? Oczywiście, ale tylko wtedy, gdy szanujemy i dbamy o organizm.

Odpowiednia podaż hialuronianu sodu odżywia stawy, zwiększa elastyczność chrząstek a więc i zakres ruchu. Jeden gram kwasu hialuronowego ma zdolność do wiązania aż 6 litrów wody! Tak nawodnione stawy to komfortowy trening, a poszerzony zakres ruchu pomaga w zadbaniu o prawidłową (a więc skuteczną i bezpieczną) technikę ćwiczeń.

Regeneracja potreningowa dotycząca nie tylko mięśni, ale właśnie i stawów przebiega bez problemu. Ból i utrudnienia w poruszaniu się odchodzi w niepamięć – po dobrym treningu powinny boleć mięśnie, a nie stawy! Na dłuższą metę takie dbanie o siebie zmniejsza ryzyko poważnej kontuzji. Nasze ciało może znieść wiele, ale bez wsparcia prędzej czy później musiałoby się poddać.

Kwas hialuronowy dba także o skórę. Dzięki jego wysokiej podaży dłużej będziemy wyglądać młodo i promiennie. Bądźmy szczerzy – ilu z nas trenuje właśnie dla świetnego wyglądu? Napięta, zdrowa skóra dużo lepiej zaprezentuje wyrzeźbione mięśnie niż taka, z którą czas obchodzi się bezlitośnie.

Wiele badań naukowych udowadnia, że kwas hialuronowy na stawy faktycznie działa. Doustnie przyjmowany nie jest rozkładany w wątrobie. W niezmienionej formie trafia tam gdzie powinien – do chrząstek. Intensywnie podnosząc wielkie ciężary warto włączyć do diety jego naturalne źródła, ale także rozważyć suplementację.

Trzeba pamiętać, że doustna suplementacja działa profilaktycznie. Nie wyleczy poważnych uszkodzeń i zwyrodnień. Jeśl podczas treningowej kariery zdążyliśmy zrujnować stawy dzięki zaniedbaniom, biegiem do lekarza – dopóki jeszcze się da!

Kwas hialuronowy na stawy – skąd go brać?

Po pierwsze – dieta. Najlepszym pokarmowym źródłem kwasu hialuronowego są chude mięsa – drobiowe, wołowe i baranie. Mięsa nie brakuje w diecie większości sportowców, ale już wegetarianie i weganie są bardzo narażeni na niedobór hialuronianu sodu. Warzywa i owoce to także dobre źródło kwasu, ale w większości przypadków wystarczające.

Na rynku dostępne są różne suplementy wspierające układ ruchu. Kwas hialuronowy występuje w tych wspierających skórę oraz takich przeznaczonych głównie do walki ze zwyrodnieniami stawów. Sportowcy powinni oczywiście stawiać w pierwszej kolejności na kwas hialuronowy na stawy.

Dla sportowców przeznaczone są także specjalne kompleksy na stawy. Hialuronian sodu towarzyszy w nich kolagenowi i witaminie C. Kolagen to główne białko organizmu – buduje między innymi chrząstki – a kwas askorbinowy uczestniczy w jego naturalnej syntezie. Takie preparaty przyjmowane zgodnie z zaleceniami producenta doskonale wspierają układ ruchu każdego miłośnika treningu na siłowni.

Na jakie składniki suplementów na stawy warto jeszcze zwrócić uwagę? Glukozaminę i chondroitynę – obie są sprawdzonymi substancjami wspomagającymi kondycję układu ruchu.

Wybierając suplement trzeba zawsze stawiać na sprawdzonych producentów i zaufane sklepy. Kwas hialuronowy jest bezpieczny, ale tylko ,,pewne” źródła preparatów gwarantują ich pełne przebadanie i wykorzystanie wartościowego biologicznie hialuronianu.

Kwas hialuronowy na stawy można przyjmować także w formie iniekcji. Ta opcja to już ,,ciężkie działo” w walce ze zwyrodnieniami stawów. Należy się na nie decydować tylko za zaleceniem lekarza. Sam zabieg również powinien być przeprowadzony przez medyka. By uniknąć narażenia na mało przyjemne kłucie zdecydowanie lepiej profilaktycznie dbać o stawy!

Kwas hialuronowy na stawy sportowca jest skuteczny. Badania na ludziach potwierdzają pozytywny wpływ suplementacji na kondycję układu ruchu. Powinni się nią zainteresować wszyscy intensywnie trenujący. Szczególnie skorzystają na niej sportowcy starsi, ważący dużo i niejedzący mięsa.

Chcesz porządnie zadbać o stawy? Poza kwasem hialuronowym przyda Ci sie kolagen – poznaj zalety jego stosowania tutaj: https://e-figura.pl/kolagen-dlaczego-warto-po-niego-siegnac-dzwigajac-ciezary/

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close