Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Witaminy i minerały|Kwercetyna – działanie i źródła

Kwercetyna – działanie i źródła

19.02.2022

Kwercetyna – działanie i źródła

Kontynuujemy misję wyjaśniania trudnych nazw, które słychać w świecie dietetyki i suplementacji. Kwercetyna – działanie tego związku powinno się spodobać nie tylko aktywnym fizycznie! Przeczytaj, a potem włącz do jadłospisu jej źródła!

Kwercetyna – działanie flawonoidów

Flawonoidy to związki występujące w roślinach, działające dobroczynnie na ludzkie zdrowie. Właśnie do flawonoidów (a dokładniej – podgrupy flawonoli) należy kwercetyna. To żółty flawonol – nadaje taki kolor warzywom i owocom.

Flawonoidy to potężna broń w walce z wolnymi rodnikami. Działają przeciwutleniająco – zwalczają niszczycielskie aktywne formy tlenu, czyli wolne rodniki. Z tego powodu powinny znaleźć się w diecie każdego sportowca. Wolne rodniki uwielbiają stres, używki, niezdrową dietę, zanieczyszczenie środowiska, ale nie tylko. Intensywny wysiłek fizyczny potęguje stres oksydacyjny – nadmierną produkcję rodników.

Flawonoidy pomagają zapobiegać przewlekłym chorobom powodowanym przez wolne rodniki, przez które trzeba by było pożegnać się z intensywnym treningiem. Bogactwo ich właściwości przedłuża młodość organizmu, a z młodością idzie w parze doskonała kondycja!

Kwercetyna – właściwości przydatne dla sportowców (i nie tylko)

Kwercetyna to jeden z najsilniejszych antyoksydantów występujących w przyrodzie. Ogranicza wolne rodniki, redukując stres oksydacyjny, a to bezpośredni bonus do zdrowia. Zmniejsza się między innymi ryzyko zapadnięcia na nowotwory.

Niektóre badania wskazują także na zdolność kwercetyny do podnoszenia wytrzymałości sportowej i podniesienie pułapu tlenowego. Wiele wskazuje na to, że kwercetyna może Ci pomóc nie tylko na dłuższą metę, ale też ,,tu i teraz”. Łapiesz zadyszkę na cardio a długie treningi Ci nie w smaki? Łap za kwercetynę i przetestuj jej właściwości!

Działa bardzo korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, u sportowca obciążony nie tylko ,,życiowymi czynnikami”, ale także ostrym trenowaniem. Uszczelnia naczynia krwionośne i obniża poziom cholesterolu. Ten bywa bardzo wysoki nawet u osób aktywnych, które nie dość poważnie podchodzą do swojego żywienia…

Kwercetyna – działanie tego związku obejmuje także poprawę odporności. U sportowców, którym kwercetyny nie brakuje, rzadziej występują infekcje górnych dróg oddechowych. Nic dziwnego – ten flawonoid bezlitośnie obchodzi sie nie tylko z wolnymi rodnikami, ale i wirusami.

Co ciekawe i bardzo aktualne – kwercetyna wykazuje korzystne działanie w walce z Covid-19. Trwają badania nad wykorzystaniem jej w terapii choroby spowodowanej ,,nowoczesnym” wirusem, tak chętnie rujnującym wydolność sportowców. Wyniki są obiecujące.

Kwercetyna – działanie na korzyść… witamin!

Kwercetyna chroni witaminy C i E przed niszczycielskimi warunkami panującymi w układzie pokarmowym. Witaminy C i E to potężne antyoksydanty, a kwercetyna zwiększa ich przyswajalność. Dzięki włączeniu do diety antyoksydacyjnej źródeł kwercetyny będzie ona jeszcze skuteczniejsza.

Kwercetyna – w czym ją znajdziesz?

Kwercetyna – działanie już znasz, czas więc na źródła tego dobroczynnego związku. Jednym z nich jest… zwykła cebula i czosnek. Jedni kochają a drudzy nienawidzą tych ,,aromatycznych” warzyw – zdecydowanie lepiej dołączyć do pierwszej grupy.

Kwercetyna – w czym jeszcze na nią trafisz? Kalafior, brokuły, buraki to również warte uwagi warzywne źródła. Jeśli zaś chodzi o owoce, by uzupełnić kwercetynę wystarczy zaprzyjaźnić się z jabłkami, wiśniami, śliwkami, gruszkami czy żurawiną.

kwercetyna w czym jest

Które źródła kwercetyny wybierasz? Najlepiej wszystkie!

Na rynku są dostępne także suplementy z kwercetyną. Jeśli nie lubisz warzyw i owoców (zachęcamy do zmiany!), lub z jakichkolwiek innych przyczyn Twoja dieta nie jest w nie bogata, sięgnij po kapsułki. Suplement kwercetynowy powinien być urozmaicony też o inne flawonoidy, na przykład resweratrol – wtedy będzie jeszcze bardziej przydatny.

 

Kwercetyna – działanie tego związku jest warte uwagi z racji właściwości antyoksydacyjnych i wirusobójczych. Niektóre badania wskazują także na możliwość poprawy zdolności wysiłkowych dzięki przyjmowaniu zwiększonej ilości kwercetyny. Znajdziesz ją w cebuli, czosnku, wielu innych owocach i warzywach oraz suplementach.

Antyoksydanty i stres oksydacyjny to pojęcia, ktore kojarzysz tylko mgliście? Przeczytaj poświęcony im artykuł, a owoce i warzywa od razu bardziej Ci posmakują! https://sportodzywki.pl/antyoksydanty-wolne-rodniki-i-stres-oksydacyjny-co-powinien-o-nich-wiedziec-sportowiec/

Bibliografia:

M. Majewska, Czeczot H., Flawonoidy w profilaktyce i terapii, ,,Terapia i Leki”, Tom 65, nr 5, 2009.

Kobylińska A, Janas K., Kwercetyna, ważny flawonoid w życiu roślin, ,Kosmos”, 2015, 64, 1, s. 113-127.

Gramza-Michałowska i inni., Znaczenie kwercetyny jako związku wspomagającego wydolność w diecie sportowca, ,,Kosmos”, 2019, 68, 1, s. 145-151.
.
Polifenole roślinne jako potencjalne substancje w walce z SARS-CoV-2, ,,Postępy Fitoterapii”, 1/2021,

Mogą Ci się również spodobać

Ananas – odżywczy dar tropików

22.09.2021

Świeże ananasy i sok ananasowy to naturalny i pyszny sposób […]

​Planowanie treningu siłowego – wolne ciężary czy maszyny?

Dobrze zaplanowany trening siłowy to warunek zbudowania masy mięśniowej. No […]

Zatrzymywanie wody w organizmie – jak walczyć z tym częstym problemem sportowców?

Ilu z nas pracuje na siłowni dla pięknej sylwetki? Widzimy […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów