Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Porady|Niebezpieczne suplementy dla sportowców – co powinno wzbudzić podejrzliwość?

Niebezpieczne suplementy dla sportowców – co powinno wzbudzić podejrzliwość?

Data publikacji 06.01.2022

Przeczytasz w 6 minut 115 wyświetleń

Niebezpieczne suplementy dla sportowców – co powinno wzbudzić podejrzliwość?

Skuteczność suplementu nie jest na pierwszym miejscu – zawsze liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Strata pieniędzy na niedziałający preparat jest niczym przy utracie zdrowia przez ,,działający” w złym sensie! Ogromny rynek suplementacji sportowej funkcjonujący w Internecie jest pełen pułapek. Niebezpieczne suplementy – jak uniknąć trafienia na nie? Przeczytaj!

Niebezpieczne suplementy – zakazane substancje

Niebezpieczna sportowa suplementacja wykorzystuje substancje uznawane przez agencje antydopingowe za nielegalne. Teoretycznie nie powinno ich być na żadnym rynku – w praktyce bywa różnie. Handel środkami dopingującymi oraz preparatami co do bezpieczeństwa których naukowcy nie mają pewności kwitnie w najlepsze.

Do substancji zakazanych, uznawanych za niebezpieczne i nieuczciwe względem innych sportowców zalicza się na przykład efedryna. Efedryna działa jak narkotyk – to potężny stymulant, obecny niekiedy w przedtreningówkach, którego przedawkowanie może doprowadzić nawet do śmierci.

W niektórych spalaczach tłuszczu znajdziemy nawet amfetaminę (efedryna to jej pochodna), niedostatecznie przebadaną johimbinę zakazaną w Unii, a w suplementach na masę mogą pojawić się sterydy anaboliczne. Jakim cudem takie preparaty można jawnie sprzedawać w Sieci? Wykorzystując luki prawne – to kopalnia złota dla sprzedawców bez skrupułów.

Skąd dowiedzieć się, czy jakaś substancja nie znajduje się na liście zakazanych? Po prostu sprawdzić listę uaktualnianą co roku przez WADA – Światową Agencję Antydopingową. Jest powszechnie dostępna w Sieci także w języku polskim. Żeby zdemaskować niebezpieczne suplementy diety dla sportowców nie trzeba uczyć się na pamięć listy środków dopingujących. Warto jednak ją przejrzeć i zwrócić uwagę na popularne nazwy!

Uniwersalna zasada dzięki której nie ,,natniemy” się na niebezpieczne suplementy – powinniśmy kupować tylko takie w których znamy każdą substancję znajdującą się w składzie. Nielegalne związki mogą skrywać się pod mało znanymi nazwami – obco brzmiące substancje trzeba sprawdzić w Internecie.

Suplementy dopuszczone do obiegu w Polsce – jak sprawdzić?

Kupując suplementy dla sportowców w polskich sklepach bardzo łatwo zweryfikować czy ich sprzedaż jest legalna. Wystarczy poszukać interesującego nas preparatu w rejestrze udostępnianym przez Główny Inspektorat Sanitarny. Wyszczególniono w nim wszystkie suplementy dopuszczone do obiegu. Rejestr znajduje się na stronie instytucji: https://powiadomienia.gis.gov.pl/.

Jeśli interesujący nas suplement nie figuruje na liście dopuszczonych do sprzedaży, coś jest na rzeczy! W takim wypadku, zamiast zastanawiać się nad powodem dla którego producent nie zgłosił go do Sanepidu, lepiej po prostu nie marnować więcej czasu i poszukać innego preparatu.

Uwaga – to że produkt został dopuszczony do obiegu nie oznacza jeszcze, że jest w pełni bezpieczny. I tak trzeba dokładnie przejrzeć skład, zweryfikować substancje i sprawdzić producenta. Powodem jest, jak nietrudno się domyślić, patologia prawna. Cytując za Najwyższą Izbą Kontroli:

,,Obowiązujący system notyfikacji pozwala bowiem wprowadzić do obrotu suplement diety natychmiast po złożeniu powiadomienia. Procedura weryfikacji powiadomienia ani ewentualne wszczęcie postępowania wyjaśniającego nie wstrzymują jego dystrybucji. W czasie trwających postępowań niezweryfikowany produkt – a jak wykazano w toku kontroli, niejednokrotnie zawierający niedozwolone, szkodliwe dla zdrowia składniki – może znajdować się w sprzedaży.

Pozwolimy sobie tego nie skomentować, a jedynie zachęcić Czytelników do bezwzględnej weryfikacji – rzetelniejszej niż ta ze strony polskich instytucji.

Niebezpieczne suplementy diety – takie o których niewiele wiadomo

Problem z uzyskaniem informacji o dokładnym składzie preparatu i jego producencie powinien zawsze wzbudzić podejrzliwość. Mogą znajdować się w nim nieszkodliwe, ale niedziałające składniki lub działające nie tak jak powinny. Wracamy do wymienionej powyżej zasady – stosujmy tylko te suplementy w których dobrze znamy każdą substancję.

Po pierwsze – producent suplementu nie powinien mieć nic do ukrycia. Zastrzeżone składy, brak informacji o substancjach na etykiecie i stronie, a zamiast tego wiele obietnic skuteczności i zdjęcia metamorfoz? Trzy razy NIE – tajemniczość na pewno nie poprawia działania!

Po drugie – dany suplement dostępny jest tylko gdzieniegdzie i nie sposób znaleźć go w dużych, renomowanych sklepach dla sportowców? To podejrzane – zaufani sprzedawcy nie boją się dystrybuować solidnych, zdrowych odżywek i suplementów. Wymogiem koniecznym do umieszczenia swojego środka w asortymencie ,,giganta” jest przejrzystość i bezpieczeństwo preparatu – każdy specyfik w ofercie wpływa przecież na renomę sklepu.

Po trzecie – producent suplementu nie ma własnej strony albo nie pokazuje certyfikatów świadczących o bezpieczeństwie jego oferty? Bardzo prawdopodobne, że ma ku temu powody!

Niebezpieczne suplementy diety ,,spod lady” – kłopoty z dostawą gratis

Niebezpieczne suplementy kupisz w niebezpiecznych sklepach – takich nie brakuje na całym świecie. Czasami szukając tańszej oferty czy zamienników kultowych preparatów trafiamy w miejsca, gdzie można kupić wszystko… Zwłaszcza wszystko to, czego kupować się nie powinno.

Nieznani sprzedawcy, szczególnie ci zlokalizowani za granicą, są czasami bardzo trudni do zweryfikowania. Ile razy słyszeliśmy choćby o tabletkach na odchudzanie odbierających życie? A ile razy o zdemaskowaniu i ukaraniu ich producentów oraz sprzedawców? Taki sam problem jest z ,,lewymi” źródłami suplementów dla sportowców.

Jeżeli sklep wygląda nieprofesjonalnie, nie udostępnia regulaminu, danych kontaktowych a w Internecie nie ma o nim informacji, to wystarczający powód, żeby interesującego nas preparatu poszukać gdzie indziej. Nie jest oczywiście tak, że każdy mało popularny, zaniedbany przez właściciela sklep jest ,,lewy”, ale rozsądek każe patrzeć podejrzliwie na takie źródła. Szczególnie wtedy, gdy ceny suplementów odbiegają od ogólnie przyjętych.

By mieć pewnośc, że w naszym koszyku zakupowym nie znajdują się niebezpieczne suplementy diety, trzeba się zaopatrywać wyłącznie w sprawdzonych, renomowanych sklepach. Będzie drożej? Dopłacenie do bezpieczeństwa to żadna strata!

Druga zasada – jeśli w jakimś sklepie zobaczymy suplement z którąś z zakazanych substancji zrezygnujmy z całej oferty. Żaden sprzedawca któremu zależy na zdrowiu klientów nie podejmie współpracy z kimś, kto produkuje nielegalne suplementy. Wątpliwe by tylko ten jeden środek w asortymencie pozostawiał cokolwiek do życzenia.

Suplementy dla sportowców – doświadczenia przyjmujących

Zanim kupimy suplement diety warto zapoznać się z relacjami osób które go przyjmują. Na forach kulturystycznych sportowcy chętnie wymieniają się doświadczeniami na temat różnych preparatów, także tymi negatywnymi. Jeśli jakiś preparat powodował nieprzyjemne skutki uboczne u wielu osób mających z nim do czynienia, lepiej nie testować na sobie jego działania.

Jeśli jakaś relacja szczególnie ,,wpadnie nam w oko” można spróbować skontaktować się bezpośrednio z jej autorem. Sportowcy bardzo chętnie pomagają sobie nawzajem! Większość osób z tego środowiska bez problemu udzieli nam dodatkowych informacji.

Może okazać się, że niepożądane reakcje były efektem zastosowania za dużych dawek bądź wiązały się z ogólnym stanem zdrowia. Dzięki takim danym lepiej będziemy wiedzieli na jaki preparat się decydujemy i jakie ewentualne problemy może spowodować jego branie.

Jak mieć pewność, że niebezpieczne suplementy diety dla sportowców nie znajdą się pod naszym dachem? Sprawdzać skład i opinie, kupować w zaufanych sklepach, trzymać się z daleka od ,,tajemniczych” suplementów, producentów i sprzedawców. Każdy sportowiec powinien być doskonale świadomy tego co dokładnie przyjmuje oraz jakich efektów może się spodziewać. Lepiej już nie brać nic niż brać to co niepewne!

Wiemy, że do zakupów z podejrzanych źródeł często skłaniają… ceny na zwykłym rynku. Warto dowiedzieć się co za nimi stoi i jeszcze raz przeliczyć koszty – nie tylko te finansowe: https://sportodzywki.pl/cena-suplementow-dla-sportowcow-od-czego-zalezy-kupuj-to-co-warto/.

Przydatne linki:

Rejestr suplementów dopuszczonych do obiegu GIS: https://powiadomienia.gis.gov.pl/

Oficjalna strona WADA na której znajdziesz najświeższe informacje o nielegalnych środkach: https://www.wada-ama.org/en/content/what-is-prohibited

Ustalenia NIK na temat problemów z weryfikacją i usuwaniem z polskiego rynku szkodliwych preparatów: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-dopuszczaniu-do-obrotu-suplementow-diety.html

Mogą Ci się spodobać

Początek sezonu narciarskiego – jak się do niego przygotować

Data publikacji 26.09.2022

Przeczytasz w 4 minut 25 wyświetleń

Osoby, które uprawiają sporty zimowe, bardzo często nie mogą doczekać […]

Posiłki po treningu – jak komponować, kiedy jeść? 10 pomysłów na posiłki potreningowe

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 129 wyświetleń

Trening skończony? Teraz musisz dać mięśniom paliwo i budulec do […]

Przetrenowanie – mit, plaga czy wyjątek?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 47 wyświetleń

Przetrenowanie – to słowo niezmiennie wzbudza kontrowersje wśród osób aktywnych […]

Jak zacząć na siłowni? 10 zasad skutecznego startu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 24 wyświetleń

Chcesz zacząć trenować? Doskonała decyzja – czas przystąpić do rozsądnej […]

Bikini fitness – jak zostać zawodniczką?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 49 wyświetleń

W ostatnich latach coraz więcej kobiet marzy o startach w […]

Trening siłowy na redukcji – jak go robić i po co?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 259 wyświetleń

Czasy, kiedy redukcja wagi kojarzyła się tylko z wielogodzinnymi sesjami […]

Wszystko, co musisz wiedzieć o nasionach marihuany

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 12 wyświetleń

Marihuana jest rodzajem konopi indyjskich. Ma wiele różnych właściwości terapeutycznych […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 854 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 64 wyświetleń

Jeśli sądzisz, że efekty siłowni to wyłącznie nabranie masy mięśniowej […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 37 wyświetleń

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Ortoreksja i bigoreksja – co to i kiedy się martwić?

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 277 wyświetleń

O zaletach sportowego trybu życia można pisać godzinami. Pewnie jesteś […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 83 wyświetleń

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Glikogen mięśniowy a trening siłowy – znaczenie, odbudowa, waga

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 74 wyświetleń

Glikogen mięśniowy – pewnie słyszałeś już to pojęcie, gdy czytałeś […]

Czym zastąpić hantle, sztangę i kettlebell w domu?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 27 wyświetleń

Nie masz sprzętu, a chcesz zacząć ćwiczyć? W porządku! Przygotowaliśmy […]

Stosowanie steroidów anabolicznych w sporcie

Data publikacji

Przeczytasz w 2 minut 16 wyświetleń

Leki powszechnie określane jako steroidy w sporcie są dokładniej klasyfikowane jako sterydy […]

Genetyka w kulturystyce – ile jest prawdy w słowach ,,genetyki nie przeskoczysz”?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 10 wyświetleń

Genetyka w kulturystyce to warunek sukcesu, na który (jeszcze) nie […]

Ubezpieczenie sportowe – jaki jest zakres ubezpieczenia dla biegaczy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 15 wyświetleń

Sport to zdrowie? Niestety nie zawsze! Kontuzje są zmorą wyczynowych […]

Doping genetyczny – co to jest, jakie daje możliwości i czy jest realny?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 9 wyświetleń

Do czego można się posunąć, by być coraz lepszym sportowcem? […]

Co to jest ATP w mięśniach? Wyjaśniamy znaną właściwość kreatyny!

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 35 wyświetleń

Wszyscy wiedzą, że kreatyna przyspiesza syntezę ATP w mięśniach. ATP… […]

Różnice płci a siłownia – predyspozycje kobiet i mężczyzn w treningu siłowym

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 13 wyświetleń

Czy ktoś jeszcze wierzy, że trening siłowy czyni kobiecą sylwetkę […]

Wiek a trening siłowy – jak ćwiczyć i co suplementować zależnie od wieku?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 18 wyświetleń

,,Wiek to tylko liczba” – czy to powiedzenie da się […]

Ile razy dziennie jeść na masie i na redukcji?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 36 wyświetleń

Ile razy dziennie jeść, by efektownie rosnąć, lub zdrowo maleć? […]

Przerwa od treningów na przestrzeni czasu – jak ją zaplanować i po co?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 46 wyświetleń

Do zwiększania swoich możliwości i ciągłego szlifowania sylwetki, potrzebujesz nie […]

Objawy brania sterydów – po czym poznać, że ktoś bierze sterydy anaboliczne?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 46 wyświetleń

,,On tak wygląda, bo bierze” – czyli jak wygląda? Objawy […]

5 rzeczy, które usłyszysz na siłowni i powinieneś je zignorować 

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 25 wyświetleń

Siłownia to wspaniałe miejsce, ale przecież nawet w Raju znalazł […]

Fit przekąski na redukcję – 10 propozycji. Smaczne, zdrowe, lekkie!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 353 wyświetleń

Redukcja to ten moment cyklu dietetycznego, w którym wyjątkowo mocno […]

5 momentów, w których zamiast na trening trzeba iść do fizjoterapeuty

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 8 wyświetleń

Fizjoterapia sportowa to coś dla każdego sportowca, niezależnie od poziomu […]

Kulturystyka, crossfit, kalistenika… Jaki trening wybrać? Przegląd propozycji

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 11 wyświetleń

Chcesz zmienić swoje życie i na dobre wkręcić się w […]

Jak kupować w Internecie fit-produkty? 5 kwestii

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 9 wyświetleń

Chcesz zrobić zakupy w sklepie ze zdrową żywnością i suplementami? […]

Cena suplementów dla sportowców – od czego zależy? Kupuj to, co warto!

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 28 wyświetleń

Przeglądając sklepy z suplementami dla sportowców, w niektórych przypadkach ciężko […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się