Odżywka typu bulk – co to i dla kogo jest przeznaczona?

single-image

Odżywki dla sportowców są ogromna pomocą w osiągnięciu zakładanych celów treningowych. Im lepiej znasz, tym odpowiedniejszą suplementację dobierzesz! Odżywka bulk – co to, jak ją stosować i u kogo znajdzie zastosowanie? Czytaj – może to coś dla Ciebie!

Odżywka bulk – czym się różni od innych?

Odżywka typu bulk różni się od doskonale znanych odżywek białkowych i ,,tradycyjnych” gainerów przede wszystkim proporcjami. W białkach 80-98% składu stanowią proteiny – reszta to tłuszcze i cukry. W popularnych gainerach mamy 10-30% białka a dominująca reszta to węglowodany. Jak wyglądają proporcje w bulku?

Odżywka bulk zawiera węglowodany i białka w stosunku 1:1. Pół na pół – białko i węglowodany. Tak jak w innych odżywkach, mamy w niej pełnowartościowe proteiny odzwierzęce. Nie trzeba więc obawiać się o aminokwasy jeśli zastąpimy bulkiem klasyczne odżywki białkowe – tu i tu będą się zgadzać.

Odżywka bulk – dla kogo jest przeznaczona?

Bulk – odżywka tego typu, jak każda inna, ma uzupełnić dietę o pełnowartościowe makroskładniki. Dobrej jakości białko wzbogacone dużą dawka węglowodanów to coś, co przyda się każdemu sportowcowi dźwigającemu cięzary.

Dzięki bulkom łatwiej nabrać masy mięśniowej, gdy apetyt nie dopisuje. Dieta na masę musi być obfita – tylko dzięki nadwyżce kalorycznej i treningom zbudujemy muskuły. Niektóre osoby mają problem ze zmieszczeniem w żołądku tylu kalorii i makroskładników ile powinny. Z pomocą przychodzą im właśnie odżywki typu bulk. Wypicie koktajlu pomoże ,,dobić” kalorie bez zmuszania się do jedzenia.

Odżywka bulk jest przeznaczona głównie dla tych osób, które chcą zbudować mięśnie bez nabierania tłuszczu. Na masie, chcąc czy nie chcąc, zawsze przyczepi się do nas nieco tkanki tłuszczowej. Suplementacja bulkami pomoże zminimalizować przyrost niechcianej oponki.

Dlaczego tak jest? Węglowodany w bulku są złożone – uwalniają energię przez dłuższy czas. Nie powodują takich skoków glukozy jak cukry proste, a więc nie przełożą się na wzrost apetytu przy ,,zjeździe” energetycznym. Odżywki bulk pozwalają na kontrolowany, skuteczny przyrost masy mięśniowej – nie tłuszczowej!

Odżywka bulk przyda się także osobom, których tryb życia nie pozwala na regularne, spokojne jedzenie. Dwunastogodzinna zmiana w pracy i krótka przerwa w trakcie? ,,Bulkowy” koktajl będzie nieoceniony!

Bulk bardzo przypomina pełnowartościowy posiłek – nie ma jedynie dostarczyć szybkiej energii, ale faktycznie odżywić organizm. Pełnowartościowe białko w połączeniu z węglowodanami złożonymi to szybki, zdrowy sposób na zastąpienie zwykłego posiłku, gdy nie ma czasu na jedzenie. Ponadto, odżywki typu bulk są wzbogacone witaminami, minerałami i różnymi ,,sportowymi” dodatkami znanymi zainteresowanym suplementacją.

Mimo że odżywka typu bulk jest dobrym zamiennikiem posiłku, nie można go traktować jako stały zamiennik porządnego obiadu czy śniadania. Nic, nawet najlepszy suplement, nie zastąpi zdrowej, zbilansowanej diety. Uwielbiamy odżywki, ale nigdy nie zachęcalismy i nie będziemy zachęcać do stosowania ich bez potrzeby!

No właśnie – potrzeba. Bulk sprawdzi się u osób chcących nabrać suchej masy, a z jakichkolwiek przyczyn jest to dla nich trudne bazując tylko na diecie. Należy traktować ją jako wsparcie, nie stały zamiennik zbilansowanego jadłospisu.

Odżywka typu bulk a gainery

Jedna i druga odżywka mają za zadanie usprawnić budowę masy i siły. Nie można ich jednak mylić – różnią się nie tylko proporcjami! Przyjrzyjmy się temu, co jest w gainerach i porównajmy je z bulkami.

Jaka jest codzienna rola gainerów? Dostarczać energii z węglowodanów. W tych odżywkach dominują cukry proste – ta odżywka to szybka energia dla organizmu. Rodzaj węglowodanów to, poza proporcjami, kluczowa różnica między bulkiem a gainerem.

Nawet wysokobiałkowy gainer (do 40% białka) ma jedno zadanie – pomóc przytyć. Te odżywki są przeznaczone dla ektomorfików – osób z szybkim metabolizmem, u których nabranie ciała graniczy z cudem. Chodzi tu zarówno o masę mięśniową, ale też tłuszcz. Być może dla niektórych osób chęć nabrania tkanki tłuszczowej brzmi abstrakcyjnie. Prawda jest jednak taka, że atrakcyjna, zdrowa sylwetka to nie tylko czysty mięsień!

Odżywka bulk sprawdzi się u osób ze skłonnością do tycia w ,,złym” sensie – z tłuszczu. Mniej węglowodanów, cukry złożone zamiast prostych i bardzo duży udział białka będzie dla nich nieporównywalnie lepszym wyborem niż gainery. Pozwoli na kontrolowany przyrost mięśni bez zalania się tłuszczem.

Podsumowując – bulki i gainery są przeznaczone dla osób o przeciwnych typach sylwetki. Ektomorfikom trudno nabrać jakiejkolwiek masy, a endomorficy sprawnie ,,rosną” gromadząc głównie tłuszcz. Jeśli endomorfik zacznie stosować gainer, nabierze przede wszystkim niechcianej oponki. Z kolei u ektomorfika odżywka typu bulk może nie dać satysfakcjonujących efektów.

Odżywki typu bulk – jak stosować?

Ta odżywka to kapitalne wsparcie dla każdego sportowca, który ma problem z nabraniem mięśni, a ,,łapie” się go tłuszcz. jak ją stosować dla maksymalnych efektów?

Kiedy przyjmować odżywki bulk? Sportowcy i producenci polecają przyjąć porcję suplementu godzinę przed treningiem. Węglowodany dodadzą energii, białko ochroni przed katabolizmem. Nie należy przyjmować bulka tuż przed złapaniem za hantle, bo duża zawartość białka wydłuża trawienie. Gdy zaczynamy trening, wszystko co zjedliśmy powinno już być przerobione na energię i przesunięte do jelit.

Druga porcja bulka przyda się po treningu. Białko i węglowodany to coś, czego potrzeba mięśniom w ciężkich, potreningowych chwilach!

Jeśli chodzi o dawkę – należy obliczyć ją na podstawie codziennej diety. Budujący masę mięśniową zdają sobie sprawę z ogromnej roli prawidłowej podaży makroskładników. Ich dieta powinna być dokładnie ,,policzona” z uwzględnieniem zapotrzebowania kalorycznego. Wiedząc ile węglowodanów i białka brakuje nam do ideału liczymy ile odżywki typu bulk dorzucić do jadłospisu.

W kwestii przyjmowania, odżywka bulk nie różni się od innych. Odmierzona porcję należy rozpuścić w wodzie ciepłej lub zimnej i wypić. Na rynku dostępne są różne smaki. Możemy także eksperymentować do woli z używaniem odżywki bulk do smakowitych koktajli na masę.

 

Odżywka bulk to suplement, w którym występują białko i węglowodany złożone w stosunku 50:50. Jak każda odżywka, stanowi uzupełnienie diety sportowca. W razie potrzeby zastąpi pełnoprawny posiłek. Jest przeznaczona dla endomorfików – osób łatwo nabierających tłuszczu, które chcą zbudować mięśnie bez nadmiernego tycia.

Chcesz wesprzeć się odżywkami, bo nabieranie masy nie idzie po Twojej myśli? Najpierw sprawdź czy odpowiednio podszedłeś do budowania muskułów! Przeczytaj nasze porady i upewnij się, że wszystko robisz jak należy: https://sportodzywki.pl/jak-przybrac-na-masie-buduj-miesnie-skutecznie/!

Mogą Ci się również spodobać