Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Olejki eteryczne – jakie przydadzą się sportowcom?

Olejki eteryczne – jakie przydadzą się sportowcom?

Data aktualizacji 18.12.2021

Przeczytasz w 6 minut

Olejki eteryczne – jakie przydadzą się sportowcom?

Znasz to uczucie, kiedy kończysz trening i po kilku godzinach lub na drugi dzień doskwiera Ci uporczywy ból mięśni? Niestety osoby ćwiczące regularnie muszą być na to przygotowane, co nie oznacza, że nie mogą próbować temu zaradzić.

Z pomocą mogą przyjść olejki eteryczne o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz te pomagające się zrelaksować. Poznaj rekomendowane sportowcom olejki eteryczne i ich właściwości!

 

Olejki eteryczne przeciwbólowe

Sportowcy jak nikt inny narażeni są na częste występowanie bólów mięśni i stawów. Przecież regularne wymagające treningi muszą zostawiać po sobie jakieś ślady. To właśnie jest znak tego, że ćwiczenia zostały przeprowadzone we właściwy sposób.

Bóle mięśni i stawów mogą jednak być bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli utrudniają zachowanie regularności w treningach. Takie dolegliwości można zwalczać stosując olejki eteryczne o działaniu uśmierzającym ból.

Z tego względu warto mieć pod ręką takie olejki jak lawendowy, eukaliptusowy, cynamonowy, rozmarynowy oraz z mięty pieprzowej.

 

Olejek lawendowy

Jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych, czyli olejek lawendowy, może pomóc złagodzić ból mięśni spowodowany wymagającymi treningami.

Olejek lawendowy nie tylko przyniesie ulgę w bólu, ale także załagodzi nieprzyjemny świąd, który może się pojawić w nadwyrężonym miejscu. Warto także wiedzieć, że ten olejek ma działanie antyseptyczne oraz dezynfekujące.

 

Olejek eukaliptusowy

Pozyskiwany z liści eukaliptusa olejek eteryczny także powinien mieć pod ręką każdy sportowiec, który zmaga się z obolałymi i opuchniętymi mięśniami. Przynosi on bowiem ulgę w miejscach, gdzie występuje opuchlizna powstała po intensywnym treningu.

Dodatkowo olejek eukaliptusowy wykorzystywany jest w masażach, które mają pomóc zniwelować bóle mięśni oraz nerwobóle. Masaż tym olejkiem można wykonać samodzielnie w domu. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy dodać jedynie 1-2 krople olejku eukaliptusowego do oliwki wykorzystywanej do masaży.

 

Olejek cynamonowy

Kolejnym wartym uwagi olejkiem eterycznym działającym przeciwbólowo jest olejek cynamonowy. Dzięki swoim rozgrzewającym właściwościom w skuteczny sposób łagodzi bóle mięśni.

Podobnie jak w przypadku olejku z eukaliptusa, ten cynamonowy także można wykorzystywać do masaży. Warto jednak wiedzieć, że nie można dodawać go zbyt wiele do oleju stosowanego podczas masaży. Jego zbyt duża ilość może nadmiernie stymulować skórę. Zaleca się więc dodawanie 1 kropli olejku cynamonowego na 30 ml oleju do masaży.

 

Olejek z mięty pieprzowej

Mięta pieprzowa stanowiła główny środek przeciwbólowy w medycynie ludowej. Obecnie olejki eteryczne z tej rośliny także pomagają załagodzić różnego rodzaju bóle, także te wywołane wymagającymi treningami.

Olejek z mięty pieprzowej ma działanie nie tylko przeciwbólowe, ale także znieczulające. Stosując go w miejscach, w których występują bóle, można poczuć znaczną ulgę. Można go stosować w postaci maści lub balsamu, który nakłada się na obolałe miejsce. Już w chwili zaaplikowania go na skórę można poczuć niebywałą ulgę.

Oczywiście sportowcy odczuwają dolegliwości bólowe spowodowane nie tylko wysiłkiem fizycznym. Jak każdemu człowiekowi może doskwierać im ból głowy czy brzucha. Osoby uprawiające sporty, niechętnie sięgają po medykamenty. Wolą pomagać sobie stosując naturalne preparaty, do których należy olejek z mięty pieprzowej.

Na takie dolegliwości także warto stosować olejek z mięty pieprzowej. To naturalny preparat, który może przywrócić dobre samopoczucie.

 

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy posiada wszechstronne zastosowanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dlatego też jest szczególnie polecany dla sportowców, którzy są szczególnie narażeni na bóle mięśni oraz stawów.

Nie każdy wie, że olejek rozmarynowy jest niezwykle pomocny także w regeneracji zmęczonych mięśni. Każdy sportowiec boryka się z takim problemem i często sięga po maści i kremy, które są kompletnie nieskuteczne. Wcieranie w obolałe lub przemęczone mięśnie olejku eterycznego może przynieść znaczną ulgę.

Zanim jednak zdecydujemy się na jego stosowanie, konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem. Rozmaryn bowiem wykazuje bardzo silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, więc częstotliwość jego stosowania i ilość jaką należy aplikować na skórę powinna być zlecona przez lekarza.

 

Olejki eteryczne przeciwzapalne

Oprócz olejków przeciwbólowych, każdy sportowiec powinien także zadbać o to, by mieć pod ręką olejki eteryczne przeciwzapalne takie jak olejek cedrowy, tymiankowy, goździkowy. To właśnie one mogą być pomocne na wszelkiego rodzaju zapalenia stawów.

 

Olejek cedrowy

Pozyskiwany z drzewa cedrowego olejek świetnie sprawdza się w zwalczaniu stanów zapalnych, dzięki swojemu antyłojotokowemu działaniu.

Olejek cedrowy składa się z ponad pięćdziesięciu składników i substancji. Aż 70% z nich ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Z tego względu stosuje się go w celu niwelowania stanów zapalnych stawów oraz skóry.

Sportowcy prowadzący intensywny tryb życia często borykają się z takimi problemami zdrowotnymi. Dlatego też powinni mieć pod ręką olejek cedrowy.

Warto jednak wiedzieć, że nie wolno stosować go w zbyt wysokich stężeniach, ponieważ może wywołać podrażnienia skóry. Nie wolno także przyjmować go doustnie. Najlepiej wykorzystywać go do leczniczych masaży.

 

Olejek tymiankowy

Pozyskiwany z tymianku pospolitego olejek tymiankowy posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Właśnie te cechy sprawiają, że może okazać się niezwykle przydatny sportowcom.

Olejek tymiankowy bardzo korzystnie wpływa na gojenie się ran. Okaże się więc pomocny na wszelkie zadrapania, obdarcia skóry lub skaleczenia powstałe podczas treningów. Dodatkowo posiada działanie odkażające. Dzięki czemu można uniknąć długotrwałych uszkodzeń skóry.

Nie można stosować olejku tymiankowego w zbyt dużych dawkach, gdyż wówczas może być śmiertelnie niebezpieczny. Zanim więc wejdziemy w jego posiadanie i zaczniemy go używać, skontaktujmy się z lekarzem, który podpowie jak często stosować ten olejek i w jakich ilościach.

 

Olejek goździkowy

Każdego sportowca powinien zainteresować także olejek goździkowy. Znajduje się mnóstwo substancji (m.in. salicylan metalu) działających przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Ma także działanie odkażające i miejscowo znieczulające.

Stosowanie olejku goździkowego na obolałe stawy i mięśnie może więc przynieść przyjemną ulgę. Jest także pomocny w zwalczaniu uporczywych nerwobóli. Produkt ten działa także rozgrzewająco, co ma korzystny wpływ na obolałe po męczącym treningu mięśnie.

Podobnie jak w przypadku olejku cedrowego, zbyt duża ilość olejku goździkowego zaaplikowana na skórę może wywołać podrażnienia. Aby tego uniknąć, przed pierwszym użyciem należy skontaktować się z lekarzem.

 

Olejki eteryczne relaksacyjne

Każdy sportowiec powinien dbać o odpowiedni relaks. Regularne intensywne treningi same w sobie są bardzo męczące. Konieczne jest więc znalezienie każdego dnia dłuższej chwili na odpoczynek. Pomóc w tym mogą olejki eteryczne o działaniu relaksującym, takie jak olejek różany czy jaśminowy.

 

Olejek różany

Jednym z olejków, który pomaga się zrelaksować jest olejek różany. Ze względu na swoje właściwości bardzo często jest wykorzystywany w aromaterapii. Ma pozytywny wpływ na zmniejszenie napięcia nerwowego. Dodatkowo dzięki niemu można wyeliminować problemy ze snem.

Olejek różany można stosować na wiele sposobów. Najpopularniejszym z nich są zdecydowanie kąpiele zapachowe. Można je przygotować w bardzo łatwy sposób. Wystarczy do wanny wypełnionej wodą (o temperaturze nie wyższej niż 37ºC) wlać 2 krople olejku. Taka kąpiel to znakomity sposób na relaks.

Można także stosować olejek różany do masażu twarzy. Wystarczy tylko kilka kropli rozsmarować w dłoniach i ruchami okrężnymi masować twarz przez około pół minuty.

 

Olejek jaśminowy

Olejek jaśminowy polecany jest sportowcom, którzy po intensywnym treningu mają problemy z zasypianiem. Pomaga udrożnić drogi oddechowe skutecznie usuwając znajdujący się w nich śluz oraz wydzielinę.

Dodatkowo olejek ten pomaga zminimalizować poziom stresu, jest więc bardzo cenionym produktem pomagającym się zrelaksować.

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close