Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Suplementy|Przedtreningówka – działanie, skład i bezpieczeństwo, czyli wszystko co warto o niej wiedzieć

Przedtreningówka – działanie, skład i bezpieczeństwo, czyli wszystko co warto o niej wiedzieć

26.11.2021

Przedtreningówka – działanie, skład i bezpieczeństwo, czyli wszystko co warto o niej wiedzieć

Nie ma nic gorszego niż brak energii na treningu! Zaczynasz budowę masy i chcesz dawać z siebie jak najwięcej? Twój poziom siły pozostawia wiele do życzenia? Ćwiczysz po pracy, gdy jesteś już wykończony? W takim razie przedtreningówki są dla Ciebie! Przedtreningówka – co to? Jakie przedtreingówki wybierać? Działanie tych preparatów uratuje Twoją sesję na siłowni!

Przedtreningówka – działanie, czyli jak ratuje dzień treningowy

Przedtreningówki to środki przyjmowane nie tylko przed treningiem siłowym. Mają za zadanie zwiększyć poziom energii do ćwiczeń, pobudzić i generalnie ,,dać kopa”!

Za działaniem pre-workout’ów (inna nazwa przedtreningówek) stoi oczywiście ich skład. Kompozycję tworzą w stu procentach legalne substancje, o których szerzej piszemy niżej. Nie znajdziemy w nich nic ,,podejrzanego”!

Dzięki wzięciu takiego środka zmęczenie, zniechęcenie i chęć pójścia do domu znikną w mgnieniu oka. Nadmiar energii trzeba będzie gdzieś rozładować – najlepiej na ,,treningu życia”!

Przedtreningówka – co to jest nie tylko dla ciała? Na uwagę zasługuje czynnik psychologiczny. Wzięcie przedtreningówki to ostateczna decyzja o podjęciu się porządnego treningu. Nie idziemy do domu, idziemy po sztangę!

Zależnie od składu suplementu, może on nie tylko pobudzać. Niektóre pre-workouty mają w składzie dodatkowe substancje wspomagające przyrost mięśni i siły maksymalnej. Nie brakuje także takich, które zwiększają szanse na uzyskanie pompy mięśniowej podczas ćwiczeń.

Jak być pewnym co do sposobu działania danego preparatu? Po pierwsze – trzeba zapoznać się z opisem, którym opatrzył go producent. Drugi, ważniejszy krok to przestudiowanie listy składników. Mając nieco wiedzy o suplementach dla sportowców, bez problemu trafnie określimy czego się spodziewać!

Pre-workout – co jest w składzie?

Przedtreningowka – co to jest dokładnie? Substancje zawarte w suplemencie przedtreningowym są bardzo różnorodne. Główne zadanie kompozycji to pobudzenie, ale w składzie znajdziemy także dodatki przydatne dla budujących masę mięśniową.

Kofeina – klasyka pobudzenia

Jaka przedtreningówka jest najpopularniejsza? Z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać najsłynniejszej używki świata. Solidna mała czarna to sama w sobie świetna przedtreningówka! Kofeina niweluje zmęczenie, poprawia koncentrację i działa przeciwbólowo. Oparty na niej suplement w mig odgoni wyczerpanie spowodowane ciężkim dniem czy niewyspaniem.

Poprawa koncentracji to bardzo istotna zaleta kofeiny. Wykonywanie ćwiczeń z ciężarami całkowicie poprawnie to warunek skuteczności i bezpieczeństwa treningu. Stres, emocje, czy ciężka noc mocno przytępiają nasz umysł. W takiej sytuacji przed ćwiczeniami zdecydowanie przyda się kofeinowy kopniak.

Wyciskając duże ciężary trzeba nieco uważać na przeciwbólowe działanie kofeiny. Zmniejsza ona nie tylko ,,dobry” ból, ale też ten zwiastujący kontuzję! Sugerujemy więc nieprzesadzanie z dawkami i skupienie na sygnałach ze strony ciała.

Beta-alanina – mrowienie i moc

Popularna ,,betka” to aminokwas, który może wręcz ,,zrobić” trening! Jej suplementacja w czystej formie lub jako dodatek do innych preparatów cieszy się niebywałą popularnością. Główna zasługa to poprawa wydolności i wytrzymałości.

Działanie beta-alaniny jest dość szerokie. Nie ma sensu poświęcać tutaj uwagi jej dokładnemu chemicznemu działaniu – skupmy się na praktyce!

Dzięki ,,betce” ćwiczymy dłużej i intensywniej, a wydolność tlenowa wchodzi na wyższy poziom. To bezcenne zarówno podczas treningu siłowego, jak i cardio.

Właściwości alaniny nie kończą się na poprawie jakości treningu. Także po skończonych ćwiczeniach pomoże sportowcowi zbudować masę! Beta-alanina wspomaga bowiem regenerację. Dzięki temu, że stymuluje wydzielanie karnozyny, przyczyna się do niwelowania zakwasów.

Beta-alanina jest przez sportowców kojarzona z mrowieniem skóry. Jej suplementacja faktycznie wywołuje taki efekt! Większość trenujących to lubi, ale jeśli do nich nie należymy można przyjąć mniejszą dawkę lub wybrać suplement bez alaniny.

Przedtreningówka – co to cytrulina, arginina i AAKG?

Jabłczan, cytruliny, czysta cytrulina l-arginina – te substancje są bardzo częstym składnikiem przedtreningówek. Zalicza się je do boosterów tlenku azotu. Co to oznacza?

Arginina, AAKG i cytrulina stymulują wytwarzanie NO (II) – tlenku azotu. Ten związek rozszerza naczynia krwionośne. Jeśli mamy go dużo, podczas ćwiczeń do mięśni napływa więcej krwi – uzyskujemy efekt pompy mięśniowej.

Zwiększony przepływ krwi sprawia, że mięśnie dostają więcej substancji odżywczych podczas ćwiczeń. To może praktycznie wpływać na anabolizm – trwają badania w tym temacie.

Przedtreningówka na pompę mięśniową na pewno będzie zawierała któryś z boosterów. Sama pompa mięśniowa jest niezwykle przyjemna! Muskuły robią się twarde i wielkie – to działa bardzo motywująco. Dzięki pompie widzimy, jak będziemy wyglądać jeśli nie ustaniemy w trenowaniu.

Jakie przedtreningówki dają więcej niż energię? Kreatyna, witaminy, aminokwasy

W pre-workoutach znajdziemy także domieszki niewpływające bezpośrednio na wydolność i treningowe doświadczenia. Znajdziemy w nich też substancje wspomagające zdrowie i przyrost masy mięśniowej.

Działanie kreatyny nie jest tajemnicą dla żadnego sportowca – wspomaga anabolizm i zwiększa siłę. Witaminy – szczególnie te z grupy B – także nie są obojętne mięśniom, a poza tym sportowy tryb życia wymaga ogólnie dobrego zdrowia.

Aminokwasy mają również wspierać proces przyrostu mięśni, działać antykatabolicznie, sterować energią, odpornością, hormonami i nie tylko – zależy jakie dokładnie znajdują się w składzie. Aminokwasy biorą udział właściwie we wszystkim co się dzieje w ciele! Ze sportowego punktu widzenia najważniejsze są BCAA – walina, leucyna i izoleucyna.

Przedtreningówka – co to za pomoc i do kogo trafi?

Pre-workouty z powodzeniem wspierają początkujących, zaawansowanych, amatorskich i profesjonalnych sportowców. Odpowiednio dobrane i zażywane zgodnie z zaleceniami przydadzą się każdemu kto lubi intensywnie ćwiczyć.

Przedtreningówka sprawdzi się najlepiej u osób trenujących wieczorami. Po całym dniu pracy i życia w biegu taki kopniak energetyczny pozwoli nam wykonać trening pozostając na najwyższych obrotach.

Przedtreningówka – co to za pomoc, jeśli nie chodzimy na siłownię wykończeni?! Na ten suplement z powodzeniem mogą stawiać osoby, którym zależy na poprawie wyników i wiedzą, że mogą więcej!

Suplementacja przed treningiem dla początkujących – jakie przedtreningówki kupić?

Osoby decydujące się na zażywanie pre-workoutów przed pierwszymi zakupami powinny pamiętać – i stosować się – do czterech zasad. Dzięki nim suplementacja będzie bezpieczna i skuteczna.

Po pierwsze – na początek słabe przedtreningówki. Organizm nie jest przyzwyczajony do dużych dawek substancji aktywnych. Mocne preparaty na pewno nas pobudzą, ale przy okazji wywołają skutki uboczne. Od słabych pre-workoutów do coraz mocniejszych – nigdy na odwrót!

Druga zasada – skład, w którym dominuje jedna substancja aktywna. Jakie przedtreningówki na start? Nie stawiajmy na skomplikowane miksy boosterów NO, pobudzaczy i rozmaitych dodatków. Pierwsze przedtreningówki mają pozwolić nam ocenić, w jaki sposób organizm reaguje na poszczególne substancje. Na podstawie testów na sobie w przyszłości będziemy kompletować dalszą suplementację.

Po trzecie – research. Jakie przedtreningówki są warte uwagi? Na rynku jest wiele przedtreningówek niespełniających oczekiwań, z cenami podbitymi sztucznie przez bezużyteczne dodatki. Przed zakupem koniecznie przejrzyjmy fora sportowe, rankingi popularności i recenzje. Żadnego kupowania w ciemno!

Czwarta reguła dotycząca wszystkich suplementów świata – tylko sprawdzone źródła zakupu. Przebadane, dostępne legalnie w renomowanych sklepach, od firm znających się na rzeczy – takie powinny być przedtreningówki. Nie ma miejsca na pokątne kupowanie niepewnych, podejrzanie tanich preparatów. W najlepszym razie będą bezużyteczne, a w najgorszym? Lepiej nie mówić!

Jak brać przedtreningówkę, by dawała mocnego kopniaka?

Pre-workouty są środkami działającymi krótko. Żeby energii wystarczyło na cały trening, najlepiej brać ją 15-30 minut przed ćwiczeniami. Może posłużyć do popicia przedtreningowej przekąski bogatej w cukier prosty.

Jeśli nie praktykujemy przekąszanie cukru przed samym wysiłkiem, pamiętajmy o jednym. Przedtreningówkę najlepiej przyjąć przynajmniej godzinę po posiłku – porządnym – a nawet później. To ważne – zalegający pokarm może obniżyć wchłanialność suplementu.

Jakie przedtreningówki zamiast jedzenia? Żadna! Pre-workout nie zastąpi posiłku. Energia wyłącznie ze stymulantów wystarczy nam na chwilę, ale z pewnością opadniemy z sił długo przed końcem planu treningowego. Poza tym, jeśli organizm nie będzie miał do zużycia nic ,,namacalnego” poza glikogenem, szybko zacznie czerpać paliwo z tkanki mięśniowej.

Optymalna dawka przedtreningówki nie istnieje. Za każdym razem jest uwarunkowana składem. Ustalając ile brać powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim zalecenia producenta, spodziewaną intensywność treningu i indywidualną tolerancję na substancje aktywne.

Ważne jest to, by na początku stosowania pre-workoutów zaczynać od najmniejszej dawki. Zwiększamy ją stopniowo, w miarę jak organizm będzie się uodparniał. Gdy dojdziemy do maksymalnej bezpiecznej dawki, należy zrobić przerwę od stosowania. Wrażliwość powinna wrócić po 2-3 tygodniach.

Po to by nie uodpornić się na przedtreningówki za szybko, najlepiej brać je przed naprawdę intensywną sesją. Przyjmowanie pre-workoutów gdy nie zamierzamy wylewać z siebie siódmych potów – na przykład mamy mało czasu albo wracamy po chorobie – nie ma większego sensu. Solidny posiłek przedtreningowy wystarczy!

Przedtreningówka – skutki uboczne i jak im zapobiec

Musimy wspomnieć przede wszystkim o uniwersalnych przeciwwskazaniach do stosowania tego rodzaju suplementów. W pierwszej kolejności powinny z nich zrezygnować osoby mające problemy z krążeniem. Dodatkowe pobudzenie będzie w ich przypadku nieprzyjemne, a nawet groźne!

Drugie przeciwwskazanie to nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Mimo że arginina, cytrulina czy kreatyna generalnie są substancjami bezpiecznymi, każdy organizm jest inny.

Jakie przedtreningówki? Jeżeli kiedykolwiek mieliśmy złe doświadczenia na przykład z beta-alaniną, nie ma co liczyć, że tym razem będzie inaczej! Pozostaje wybrać inny pre-workout. Na szczęście na rynku jest ich bardzo dużo, więc bez problemu każdy znajdzie skład idealny dla siebie.

Przeciwwskazaniem do skonsultowania z lekarzem będzie przewlekłe i tymczasowe przyjmowanie lekarstw. Nie mając wiedzy medycznej nie będziemy w stanie określić, czy przedtreningówka nie wejdzie w reakcję ze składnikami medykamentu. Lepiej tego nie testować!

Kolejna, w zasadzie kluczowa sprawa – umiar. Dobierając dawkę suplementu trzeba kierować się zaleceniami producenta i pod żadnym pozorem nie przekraczać maksymalnej dawki.

Jeżeli przesadzimy z ilością suplementu, możemy liczyć na dolegliwości trawienne, lęki wywołane nadmiarem stymulantów czy bezsenność. Pre-workoutów z kofeiną zdecydowanie nie powinno się brać przed snem – powody są oczywiste.

Dla bezpieczeństwa niezbędne jest, jak już wspomniano, kupowanie sprawdzonych środków od zaufanych producentów. Takie są legalne i rozsądnie przyjmowane nie zaszkodzą zdrowiu.

 

Przedtreningówki podwyższają poziom energii, poprawiają koncentrację i nie tylko! Zależnie od składu mogą też pozytywnie wpływać na anabolizm czy regenerację. W ich skład wchodzą legalne i bezpieczne substancje. Początkujący powinni pamiętać o kilku kwestiach wybierając pierwszą odżywkę przedtreningową, a każdy biorący musi zachować umiar. Dzięki rozsądnie stosowanym pre-workoutom na treningach damy z siebie zawsze 300%!

Chcesz zgłębić temat najpopularniejszej przedtreningówki świata? Sprawdź nasz artykuł o kofeinie i tym jak przydaje się trenującym siłowo! Klinkij: https://sportodzywki.pl/kofeina-a-trening-silowy-co-daje-i-jak-ja-przyjmowac/!

Mogą Ci się również spodobać

Iporuru – co to i jak przyda się trenującym siłowo?

19.12.2021

Odżywki białkowe, gainery, kompleksy aminokwasów – to wszystko świetne, przydatne […]

Izolat a hydrolizat białka – czym się różnią?

Odżywki białkowe nie bez powodu cieszą się gigantyczną popularnością wśród […]

Batony proteinowe – przepis na idealną sportową sylwetkę?

Każdy z nas dobrze wie, jak duże znaczenie ma posiłek […]

Czy spalacz tłuszczu działa i kiedy jest sens go brać?

Niejeden początkujący sportowiec utopił pieniądze w spalaczach tłuszczu! Nie mając […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Kazeina – co to jest i czym się różni od serwatki?

Odżywki białkowe, do których należy kazeina, to nieoceniona pomoc w […]

Odżywka carbo – co daje i jak jej używać?

Podczas treningu każdy chce dać z siebie jak najwięcej. Ciało […]

Nie tylko miód – pszczele suplementy diety dla poprawy zdrowia

Matka Natura skrywa przed nami wiele wartych poznania sekretów. O […]

Probiotyk dla sportowców – co powinien zawierać? Zwróć uwagę na te bakterie!

Probiotyki dla sportowców to jedne z tych suplementów, o których […]