Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Sprzęt|Rękawice na siłownię – używać czy nie?

Rękawice na siłownię – używać czy nie?

16.05.2022

Rękawice na siłownię – używać czy nie?

Rękawice na siłownię nie są niezbędnym sprzętem, ale mają swoje oddane grono wielbicieli. Po co używać rękawic do podnoszenia ciężarów na siłowni i czy naprawdę warto to robić? Wstrzymaj się z ich zakupem – przeczytaj co dają rękawiczki od treningu siłowego, ale i w jaki sposób mogą Ci zaszkodzić na dłuższą metę.

Rękawice na siłownię – po co się ich używa?

Trening siłowy wiąże się z wieloma urazami. Zdecydowana większość jest nie tyle groźna, co… irytująca i nieprzyjemna. Do tej kategorii należą odciski na dłoniach.

Podnoszenie wielkich obciążeń założonych na chropowaty gryf powoduje po prostu zdzieranie skóry. Nic przyjemnego, a narastanie odcisków w zranionych punktach to po prostu reakcja obronna organizmu. 

rękawice na siłownię do martwego ciągu
Im większy ciężar, tym bardziej chce się złapać za rękawice do treningu siłowego.

Odciski powstające podczas podnoszenia dużych ciężarów psują wygląd dłoni. O ile mężczyźni niekoniecznie martwią się stopniem gładkości skóry, tak u kobiet dłonie są traktowane jak wizytówka. Dlatego to właśnie panie w pierwszej kolejności sięgają po rękawice na siłownię.

Niemniej, także mężczyznom dźwigającym bardzo duże obciążenia przydaje się tego typu sprzęt. Nikt przecież nie lubi zdzierania naskórka do żywego, a gdy kilogramy na sztandze rosną, rosną i niedogodności. 

Rękawiczki na siłownię z usztywnieniem nadgarstka, to z kolei wariant, który ma dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo ćwiczenia. Zginanie nadgarstków to jeden z najczęstszych technicznych błędów, robionych przy podnoszeniu dużych ciężarów. Usztywniające rękawice do treningu siłowego z jednej strony pomagają ,,wyjść cało” z ostrego treningu, a z drugiej… 

Rękawice na siłownię – argumenty przeciw

Używanie rękawic na siłowni poprawia chwyt. A dokładniej – poprawia chwyt w rękawicach.

Dzięki używaniu antypoślizgowych rękawiczek, możesz trzymać gryf pewnie. Skupiasz się na dźwiganiu, a nie na kolcach gryfu, boleśnie wbijających się w Twoja skórę. Sprzęt nie wyślizuje się z dłoni. W efekcie jesteś w stanie podnieść więcej.

rękawice na siłownię damskie podczas treningu
Gładki uchwyt kettlebell? Rękawice to w tym przypadku czyste pójście na łatwiznę.

Brzmi jak zaleta, ale wcale nią nie jest. Gdy rękawiczki ,,nadrabiają” chwyt, nie rozwijasz swojej naturalnej siły uścisku. Rezultat będzie taki, że gdy zapomnisz rękawiczek, nie zdołasz wykonać treningu na ,,swoim” ciężarze. Mięśnie co prawda dałyby radę, ale palce będą na to za słabe.

Rękawiczki na siłownię z usztywnieniem nadgarstka zwiększają bezpieczeństwo ćwiczeń, ale to także bardzo dyskusyjna zaleta. To Ty masz panować nad nadgarstkami, nie rękawiczki. Jeśli ,,nauczysz się” techniki ćwiczeń w rękawicach, tak naprawdę nie nauczysz się jej nigdy.

Śmiało można powiedzieć, że rękawiczki do treningu siłowego to oszustwo wycelowane w samego siebie… Niby podniesiesz więcej, ale tak naprawdę nie rozwiniesz dwóch kluczowych rzeczy – siły chwytu i kontroli nad techniką podnoszenia.

Rękawiczki do treningu siłowego – kiedy używać?

Oczywiście, są sytuacje, w których rękawice na siłownię są przydatne. Sięgają po nie osoby, które muszą mieć zadbane dłonie bez odcisków. Sprawdzą się na przykład u masażystów, czy kobiet pracujących w obsłudze klienta. Wypielęgnowana skóra dłoni to w ich przypadku konieczność, a jak wiadomo, to trening trzeba dostosować do życia – nie życie do treningów.

Rękawice do treningu siłowego warto mieć także, jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa. Łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, uczulenia – zmiany zlokalizowane na dłoniach nie wykluczają możliwości trenowania, ale trzeba je zabezpieczyć. W takich przypadkach, stosowanie rękawic do podnoszenia ciężarów jest całkowicie zasadne i pożądane.

Po rękawice sięgnij także, jeśli martwisz się o higienę i nie satysfakcjonuje Cię dezynfekcja gryfu płynem dostępnym na sali. Zdajemy sobie sprawę, że część osób po prostu brzydzi się trenować ,,po kimś” czy cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Rękawiczki dają komfort psychiczny, a za to warto poświęcić nawet siłę chwytu.

odkażanie dłoni na siłowni
Zawsze możesz mieć przy sobie także płyn do dezynfekcji – pandemia zostawiła kilka dobrych zwyczajów!

Rękawiczki na siłownię z usztywnieniem nadgarstka warto stosować z zalecenia lekarza lub fizjoterapeuty, po kontuzji. Z własnej inicjatywy, dla ułatwienia treningu – lepiej nie. Taka droga na skróty nie przyniesie nic dobrego. 

Nie należysz do żadnej z tych grup? Zaciśnij zęby na treningu. Pielęgnuj dłonie, nawilżaj je a odciski traktuj jak… trofea! Da się je polubić!


Rękawice do treningu siłowego to opcjonalny sprzęt, który powinno się używać tylko z konieczności. Ułatwia ćwiczenia, ale równocześnie uniemożliwia zwiększenie siły chwytu i wykonuje za Ciebie część ,,technicznej roboty”. O ile nie musisz mieć pięknych dłoni, czujesz się komfortowo na publicznej siłownia a Twoja skóra jest zdrowa, radzimy nie używać rękawiczek. 

W treningu siłowym nie ma drogi na skróty – zewnętrzne ułatwienia będą hamować Twój progres. Przekonasz się o tym dopiero wtedy, gdy po tygodniach ćwiczeń w rękawiczkach… zapomnisz zabrać je na trening i nie dasz rady utrzymać sztangi!

Rozważałeś zakup rękawic, bo masz problemy z siłą chwytu? Nie tędy droga! Przeczytaj jak wzmocnić chwyt i pracuj nad podstawami: https://sportodzywki.pl/jak-wzmocnic-chwyt-trzymaj-gryf-pewnie/.

Bibliografia:

Willms K, Wells R, Carnahan H. Glove attributes and their contribution to force decrement and increased effort in power grip. Hum Factors. 2009 Dec;51(6):797-812.

Kinoshita H. Effect of gloves on prehensile forces during lifting and holding tasks. Ergonomics. 1999 Oct;42(10):1372-85. 

Mogą Ci się również spodobać

Ananas – odżywczy dar tropików

22.09.2021

Świeże ananasy i sok ananasowy to naturalny i pyszny sposób […]

Deficyt kaloryczny nie działa – kiedy to jest możliwe?

Chyba każdy z nas ma na koncie nieudana przygodę z […]

Minerały i witaminy na wzmocnienie kości – co suplementować?

Jeżeli chcesz mieć mocne kości, nie wystarczy tylko picie mleka! […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów