Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Diety|Reverse dieting – co to za strategia dietetyczna?

Reverse dieting – co to za strategia dietetyczna?

Data publikacji 07.06.2022

Przeczytasz w 6 minut 11 wyświetleń

Reverse dieting – co to za strategia dietetyczna?

Masz dość restrykcyjnych diet redukcyjnych? Zapewniamy, że Twój organizm też. Jeśli zapędziłeś się w odchudzaniu i szukasz sposobu na powrót do normalnego odżywiania bez efektu jojo, prędzej czy później natkniesz się na pomysł odwróconej diety reverse dieting. Na czym to polega? Przeczytaj!

Odwrócona dieta – reverse diet – co to jest?

Reverse diet polega na bardzo powolnym wychodzeniu z deficytu kalorycznego. Rozpoczynając reverse dieting, dodajesz po 50-150 kcal tygodniowo. Nie starasz się ich spalić dodatkową aktywnością fizyczną. Po kilku-kilkunastu tygodniach powinieneś dojść do poziomu Twojego zera kalorycznego, pozwalającego utrzymać wypracowaną wagę.

Reverse dieting stosują osoby, które głodziły się, by zrzucić wiele zbędnych kilogramów. Gdy im się to udało, nie chcą oczywiście stracić ciężko wypracowanych efektów. Ich organizmy są rozregulowane, poczucie głodu i sytości zaburzone, a psychika… Szkoda mówić!

Reverse dieting – jak to działa?

Dzięki stopniowemu dodawaniu kalorii, można powoli odwracać adaptację metaboliczną. Pewnie sam znasz kogoś, kto drastycznie schudł na diecie o trzycyfrowej kaloryczności, a potem, gdy zaczął jeść normalnie, dopadł go efekt jojo.

Nic dziwnego – ciało sponiewierane głodówkami pracuje wolniej, oszczędza siły, stara się przetrwać. Gdy dostaje normalną ilość pożywienia, desperacko magazynuje dodatkową energię. Zero kaloryczne, zamiast pozwolić utrzymać wagę, powoduje tycie. Ten stan określamy załamaniem metabolicznym. Metabolizm da się jednak naprawić, gdy odzyskasz głowę i popracujesz nad swoim odżywianiem!

reverse dieting co to za dieta koniec odchudzania
Reverse diet – sposób na skończenie z restrykcjami bez efektu jojo?

Powolne dodawanie kalorii prowadzi do rozruszania metabolizmu. Dodatkowej energii nie jest tak dużo, by powodować błyskawiczne tycie, ale ciało zaczyna rozumieć, że zagrożenie się kończy. Uruchamia chęć do spontanicznej aktywności fizycznej, praca organów przyspiesza, mózg dostający energię lepiej się koncentruje. Jesz więcej, ale i spalasz więcej, więc nie tyjesz.

Dla kogo reverse dieting jest dobrym pomysłem?

Na odwróconą dietę mogą się skusić osoby, które po różnych dietach i niskiej aktywności fizycznej, chcą zacząć ćwiczyć. Zamiast ciągle odmawiać sobie jedzenia, postanowiły ruszyć na siłownię i wreszcie nauczyć się zdrowych nawyków.

Ta metoda przydaje się osobom, które długo były na rozsądnej redukcji. Czują się dobrze, nie mają niedoborów, deficyt kaloryczny nie popsuł im zdrowia. Wiedzą jak jeść, a teraz po prostu chcą jeść trochę więcej, bez ryzykowania, że kilogramy wrócą.

Reverse dieting ma sens także u tych, którzy byli na głodówce i schudli kilka kilogramów. Nie zdążyli jeszcze zepsuć sobie zdrowia. Chcą skończyć z rygorystyczną dietą, póki czas.

Stopniowe dodawanie kalorii daje takim ludziom czas, by odzyskać zaufanie do jedzenia. Pułapka głodówek polega bowiem na tym, że działają… Pozwalają zrzucić dużo, w szybkim tempie. Potem jednak, takiej osobie ciężko uwierzyć, że można jeść o wiele więcej i nie tyć. 

Za reverse diet biorą się także kulturyści, którzy po redukcji chcą wejść na masę, do minimum ograniczając przyrost tłuszczu. Tak powolne wchodzenie na wyższą kaloryczność umozliwia idealną kontrolę nad zmianami sylwetki. Dodając śladową ilość kalorii co tydzień, w zasadzie nie ma możliwości ,,zalania” ciała tkanka tłuszczową.

deverse dieting co to daje kulturysta
Reverse dieting pomaga utrzymać sylwetkę w ryzach wchodząc na masę.

Zaznaczmy – za skutecznością odwroconej diety przemawiają praktyczne przypadki – badania wciąż trwają. Reverse diet to strategia dietetyczna, która nie odbija się negatywnie na zdrowiu (a wręcz przeciwnie), ale w żadnym wypadku nie polecamy jej jako lekarstwa na ,,głodówkowe zniszczenia”.

Warunek przejścia na reverse diet to właśnie dobry stan zdrowia. Czytaj dalej.

Czy reverse diet to zawsze dobry pomysł?

Odwrócona dieta to pomysł dla osób, które przesadziły z dietą, ale nie wpędziły się jeszcze w zaburzenia odżywiania i nie zniszczyły doszczętnie swojego ciała

Jeśli zrzuciłeś wiele kilogramów na głodówce i czujesz się okropnie, w Twoim ciele zaszły zmiany, którym powinien przyjrzeć się lekarz. Idziemy jednak zakład, że masz niedobory, a Twój układ hormonalny chwieje się jak kajak na wzburzonym morzu. 

odwrócona dieta a zaburzenia odżywiania
Z pułapki odchudzania uwolni Cię specjalista – nie kolejna strategia dietetyczna.

Do lekarza powinny iść wszystkie kobiety, które straciły miesiączkę, osoby czujące ciągłe osłabienie, z zawrotami głowy, zaburzeniami snu – to po prostu trzeba sprawdzić, zanim zdecydujesz się na samodzielne eksperymenty.

Reverse dieting nie nadaje się dla osób, które poważnie zaszkodziły swojemu zdrowiu i zeszły z BMI poniżej normy. One, chcąc czy nie, muszą odzyskać część kilogramów, żeby wrócić do zdrowia. W takich przypadkach trzeba szybko wejść na optymalną kaloryczność. Nie warto przeciągać destrukcyjnego deficytu bardzo powolnym dokładaniem kalorii.

Przejście na reverse dieting po złych dietach – lepsza opcja!

Kolejny problem radykalnego odchudzania to brak wiedzy dietetycznej i złe nawyki.  

Osobom odchudzającym się metodą ,,tniemy kalorie do oporu” polecamy konsultację z dietetykiem lub psychodietetykiem. Ten specjalista uczy jak jeść i jak traktować jedzenie. Głodówki i restrykcyjne diety tego nie robią. 

Byłeś na diecie kopenhaskiej, kapuścianej, diecie Dukana czy innym popularnym jadłospisie? Idź do dietetyka. Reverse dieting nie pomoże Ci uniknąć efektu jojo, gdy nie znasz zasad zdrowego odżywiania.

psychodietetyk po głodówkach
Nie bój się dietetyka – nic go nie zaskoczy!

Druga kwestia to to, jakie podejście do jedzenia dały Ci restrykcyjne diety redukcyjne. Zwłaszcza, że gdy długo głodziłeś organizm, po zwiększeniu kaloryczności będziesz tyć. Psychika może nawet odreagowywać głodówki napadami objadania.

Niestety, wychodzenie z radykalnych praktyk żywieniowych, w najlepszym wypadku wiąże się z efektem jojo. W najgorszym, prowadzi do zaburzeń odżywiania – bulimii, napadów objadania się przeplatanych dalszymi głodówkami i generalnie zniszczenia sobie życia oraz zdrowia. 

Schudłeś dużo i niezdrowo? Porozmawiaj z dietetykiem – wspólnie ustalcie nowy jadłospis, dzięki któremu utrzymasz wagę i nauczysz się właściwie jeść. 


Reverse diet – co to jest? Sposób na wychodzenie z redukcji bez odzyskiwania kilogramów. Służy rozruszaniu metabolizmu. 

Odwrócona dieta to coś dla osób, które są zdrowe, ale dużo schudły podczas długotrwałej redukcji. Odpowiada także na potrzeby kulturystów, którzy koniecznie chcą uniknąć przyrostu tkanki tłuszczowej wchodząc na masę.

Reverse dieting nie nadaje się dla tych osób, które zniszczyły ciało głodówkami, nie mają wiedzy na temat żywienia i wykształciły złe podejście do jedzenia oraz wagi. To wymaga konsultacji z lekarzem, badań i – bardzo możliwe – terapii u psychodietetyka. Odwrócona dieta nie jest remedium na poważne problemy z odżywianiem.

Bibliografia:

Trexler, E.T., Smith-Ryan, A.E. & Norton, L.E. Metabolic adaptation to weight loss: implications for the athlete. J Int Soc Sports Nutr 11, 7 (2014). 

De Jonge L., Does slow reintroduction of calories after weight loss prevent weight regain in trained athletes? A feasibility study, materiały konferencyjne, Recent Advances and Controversies in the Measurement of Energy Metabolism– RACMEM-2017

Materiał wideo dietetyczki Abbey Sharp, film How to Fix a DAMAGED METABOLISM (Reverse Dieting vs All In).

Materiały dietetyczki i trenerki Katie Coles.

Mogą Ci się spodobać

Co jeść przed treningiem, żeby poszedł zgodnie z planem?

Data publikacji 27.09.2022

Przeczytasz w 6 minut 31 wyświetleń

Prawidłowo skomponowany posiłek przed treningiem może być prawdziwą rewolucją w […]

Dieta bez cukru – czy to zdrowa decyzja?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 124 wyświetleń

Świat dietetyki grzmi – ludzie spożywają za dużo cukru! Wszechobecność […]

Siłownia bez diety – czy będą jakieś efekty?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 88 wyświetleń

Najprostszy sposób, aby zadbać o siebie, to zacząć ćwiczyć i […]

Co jeść na redukcji, żeby była skuteczna i zdrowa?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 28 wyświetleń

Redukcja może być przyjemna. Może też być trudna, ciężka, niezdrowa […]

Jak jeść więcej warzyw? 10 trików – zamiast suplementacji witamin!

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 60 wyświetleń

Jak sprawić, by dieta była pełna witamin? Oczywiście jeść warzywa […]

Co jeść po treningu siłowym? 7 inspiracji na posiłki potreningowe

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 316 wyświetleń

Poćwiczone? Więc czas wrzucić coś na ząb! Co jeść po […]

Jak wytrwać na diecie? 10 porad i 1 ostrzeżenie

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 24 wyświetleń

Podjąłeś decyzję o zmianie? To już wielki krok. Teraz czas […]

Śniadanie na słodko – 7 pomysłów na słodkie śniadania. Bez owsianki!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 48 wyświetleń

Nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie dnia, niż pożywne, smakowite […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 960 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 2070 wyświetleń

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Co jeść żeby przytyć? 8 produktów, które Ci w tym pomogą

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 55 wyświetleń

Chcesz raz na zawsze skończyć ze zbyt szczupłą sylwetką? To […]

Wahania wagi – skąd się biorą? Wyjaśniamy wzrost i nagły spadek wagi!

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 46 wyświetleń

Jesteś na diecie, ćwiczysz, trzymasz się swoich założeń, a nagle… […]

Napoje roślinne – dla kogo, do czego i jakie wybierać?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 13 wyświetleń

Mleko krowie to standardowy składnik diety w polskiej kulturze kulinarnej. […]

Glikogen mięśniowy a trening siłowy – znaczenie, odbudowa, waga

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 88 wyświetleń

Glikogen mięśniowy – pewnie słyszałeś już to pojęcie, gdy czytałeś […]

Sosy zero kalorii – czy są zdrowe, naprawdę nie mają kalorii i na czym opiera się ich skład?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 32 wyświetleń

Przeglądając sklepy z fit-żywnością, trudno nie natknąć się na sosy […]

Książki o zdrowym odżywianiu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 19 wyświetleń

Książki o zdrowym odżywianiu atakują kolorowymi okładkami z każdej mijanej […]

Deficyt kaloryczny nie działa – kiedy to jest możliwe?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 28 wyświetleń

Chyba każdy z nas ma na koncie nieudana przygodę z […]

Reverse dieting – co to za strategia dietetyczna?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 12 wyświetleń

Masz dość restrykcyjnych diet redukcyjnych? Zapewniamy, że Twój organizm też. […]

IF – post przerywany – zasady, czy jest zdrowy i czy da się go pogodzić ze sportem?

Data publikacji

Przeczytasz w 9 minut 308 wyświetleń

Post przerywany to kolejna alternatywna metoda odżywiania, mająca pomóc w […]

Dieta niskowęglowodanowa na masę – czy pozwala budować mięśnie i co daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 55 wyświetleń

Czy dieta niskowęglowodanowa na masę to ta słynna i kontrowersyjna […]

Za mało kalorii na redukcji – oznaki, że czas zacząć jeść więcej

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 22 wyświetleń

Redukcja to ten okres, podczas którego, mimo całej posiadanej wiedzy, […]

Shake proteinowy zamiast posiłku – co dodac do odżywki białkowej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 92 wyświetleń

Shake białkowy na śniadanie, na podróż, czy jako szybki posiłek […]

Budowanie masy mięśniowej bez tłuszczu – jak to zrobić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 154 wyświetleń

Kulturystyka zakłada rozbudowywanie sylwetki o dodatkowe kilogramy mięśni – nie […]

6 porad na utrzymanie formy w sezonie grillowym – sprawdź zanim się zacznie!

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 12 wyświetleń

Majówka tuż-tuż, a po niej… będzie tylko gorzej dla trzymających […]

Dieta karniwora – czy nadaje się dla sportowca?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 60 wyświetleń

Pomimo tego, że rzekomo tuczące oraz szkodliwe właściwości węglowodanów zostały […]

Tabele wartości odżywczych na opakowaniach – do jakiego stopnia możesz im wierzyć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 30 wyświetleń

Co robisz za każdym razem, gdy kupujesz żywność w supermarketach? […]

Święta wielkanocne a dieta redukcyjna – jak nie przytyć w Święta? 7 zasad

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 29 wyświetleń

Coraz bliżej Wielkanoc! Wiosenne świętowanie nie jest z reguły tak […]

Co jeść na mieście na diecie redukcyjnej i na masie? 10 zasad jedzenia poza domem!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 8 wyświetleń

Masa czy redukcja? Chińszczyzna czy pizza? No właśnie! Co jeść […]

Czym dobić kalorie na masie? 10 metod na podwyższenie kaloryki diety

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 149 wyświetleń

Chcesz zbudować masę, a apetyt niespecjalnie Ci dopisuje? Jest na […]

Refeed day – co to jest i kiedy warto go zrobić?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 53 wyświetleń

Refeed day to kolejna strategia dietetyczna, którą warto znać planując […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się