Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Witaminy i minerały|Siarka w organizmie człowieka – co tam robi?

Siarka w organizmie człowieka – co tam robi?

21.06.2022

Siarka w organizmie człowieka – co tam robi?

Siarka to jeden z pierwiastków występujących w organizmie każdego człowieka. Chociaż nie kojarzy się z prozdrowotnymi związkami, warunkuje poprawne funkcjonowanie Twojego ciała! Za co odpowiada siarka w organizmie? Przeczytaj i poznaj bliżej ten ,,ognisty” pierwiastek!

Siarka – pierwiastek, który jest wszędzie!

Siarka to niemetal, uznawany za 16. najbardziej rozpowszechniony pierwiastek na Ziemi. W ludzkim organizmie, siarka plasuje się na 7. miejscu – to bardzo wysoko, biorąc pod uwagę, jak skomplikowaną mieszaniną chemii jest Twoje ciało. Badacze szacują, że w ,,statystycznym człowieku” jest jej 120-150 gram.

siarka w organizmie kryształ
Kryształ siarki – masz go… w sobie!

Siarka występuje w 4 odmianach – izotopach. Chętnie łączy się z innymi pierwiastkami, tworząc rozmaite kombinacje o różnych stanach skupienia i właściwościach. Jest warunkiem przetrwania wszystkich organizmów, żyjących na naszej planecie. Stanowi około 1% masy każdej z ich komórek budulcowych.

Siarkę znajdziesz w produktach spożywczych – tak gdzie jest białko, tam jest i siarka. Niestety, współczesne procesy technologii żywności oraz metody hodowli sprawiają, że jest jej coraz mniej.

Siarka w organizmie a aminokwasy i hormony

Siarka wchodzi w skład 2 aminokwasów, o których na pewno wielokrotnie słyszałeś – metioniny i cysteiny. Znajduje się także w taurynie. 

Metionina inicjuje syntezę białek. Bez niej – a więc i budującej ją siarki – tkanka mięśniowa nie mogłaby się regenerować ani przyrastać. Ucierpiałyby także stawy, włosy, paznokcie i skóra.

Cysteina z kolei zapobiega osteoporozie i uczestniczy w syntezie kolagenu. Kolagen to białko dominujące w ludzkim organizmie, a bez cysteiny, nie dałby rady go wytwarzać. Na tym nie kończą się właściwości cysteiny. Odpowiada ona za prawidłową pracę układu hormonalnego oraz powstawanie glutationu – potężnego antyoksydantu.

Tauryna to aminokwas niebiałkowy. Działa kojąco na układ nerwowy oraz chroni siatkówkę. Dba o Twój wzrok i dobre samopoczucie. Słusznie kojarzysz ją z napojami energetycznymi. Tauryna równoważy działanie kofeiny – dzięki niej, po ,,końskiej dawce” stymulantu odczuwasz tylko przyjemne pobudzenie, zamiast niepokoju.

Co jeszcze robi siarka w organizmie człowieka?

Poza tymi trzema aminokwasami, siarkę znajdziesz między innymi w insulinie, heparynie, keratynie, tiaminie i biotynie. Gdyby w Twoim ciele nagle zabrakło siarki, cały szereg niezbędnych związków uległby zniszczeniu – siarki nie da się zastąpić. Bez wątpienia należy ją zaliczyć do pierwiastków życia.

niedobór siarki objawy bole stawów
Niedobór siarki rozpoznasz między innymi po bólu stawów.

Siarka wspiera wątrobę w procesach detoksykacji. Wiąże szkodliwe związki, ułatwiając ich sprawne usuwanie. Jako składnik biotyny i keratyny, dba o kondycję włosów, skory i paznokci. Łagodzi stany zapalne, wspomaga układ immunologiczny, regeneruje chrząstki i stawy, a nawet działa antyoksydacyjnie

Tak – skoro siarka jest wszędzie… pośrednio także robi wszystko! 

Po czym poznać niedobór siarki?

Niedobór siarki w organizmie daje o sobie znać bólami stawów, osłabieniem włosów i paznokci, a nawet pogorszeniem samopoczucia psychicznego (z niedoboru tauryny). Nie ma jednego uniwersalnego objawu mówiącego, że ,,to na pewno siarka”. Jeśli obserwujesz oznaki osłabienia organizmu i zmagasz się z bólami, koniecznie wykonaj badania.

Jak zadbać o poziom siarki?

Jak już wspomnieliśmy, obecne techniki przetwórstwa żywności obchodzą się z siarką bezlitośnie. Dlatego tak ważne jest wybieranie jak najbardziej naturalnych produktów spożywczych. Świeżych, bo mrożenie i długotrwałe przechowywanie również uszkadza strukturę siarki.

Bardzo dużo siarki znajdziesz w jajkach (żółtku), rybach, wołowinie i mięsie drobiowym. Zaprzyjaźnij się również z pełnoziarnistymi produktami, warzywami strączkowymi (głównie soją i fasolą), orzechami oraz zielonymi warzywami.

źródła siarki jajka
Źródła siarki w diecie? Jajka po raz kolejny są niezastąpione!

Im bardziej naturalnie i świeżo jadasz, tym więcej siarki dostarczysz sobie z pokarmowych źródeł. 

Jeżeli Twoja dieta pozostawia wiele do życzenia pod tym względem… sięgnij po suplementację! Siarka MSM – jedna z form siarki, zwana też siarką organiczną – umożliwia łatwe uzupełnienie niedoborów. Jak zwykle z suplementacją – złap za tabletki wtedy, gdy naprawdę nie masz możliwości, by dietetycznie zadbać o podaż siarki.


Siarka w organizmie człowieka to jeden z tych pierwiastków, bez których przeżycie nie byłoby możliwe. Wchodzi w skład niezbędnych organizmowi związków – aminokwasów, hormonów, antyoksydantów, materiałów budulcowych i enzymów. 

Niedobór siarki objawia się między innymi bólami stawów oraz osłabieniem włosów i paznokci. Zadbaj o je podaż dietą bogatą w pełnowartościowe białko. Bazuj na nieprzetworzonych produktach  – w nich zachowało się najwięcej siarki. W razie potrzeby sięgnij po preparaty suplementacyjne.

Skoro przerobiliśmy niedocenioną siarkę, to teraz… co wiesz o selenie? Przeczytaj na jego temat tutaj: Selen w organizmie – co musi wiedzieć o nim sportowiec?

Bibliografia:

Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum. E. Hryniewicka, Warszawa 2021.

Osówniak A., Siarka i jej związki jako źródła pierwiastka budulcowego dla bakterii, EDUKACJA BIOLOGICZNA I ŚRODOWISKOWA 2/2013.

Ingenbleek Y, Kimura H. Nutritional essentiality of sulfur in health and disease. Nutr Rev. 2013 Jul;71(7):413-32. doi: 10.1111/nure.12050. Epub 2013 May 24. PMID: 23815141.

Parcell S. Sulfur in human nutrition and applications in medicine. Altern Med Rev. 2002 Feb;7(1):22-44. PMID: 11896744.

Ingenbleek Y, Kimura H. Nutritional essentiality of sulfur in health and disease. Nutr Rev. 2013 Jul;71(7):413-32. doi: 10.1111/nure.12050. Epub 2013 May 24. PMID: 23815141.

Mogą Ci się również spodobać

Co zrobić, by odchudzanie przyniosło Ci pożądany efekt

01.09.2017

Każdej osobie może zdarzyć się nagły przyrost wagi, a wtedy […]

Odżywka carbo – co daje, kiedy i po jaką opłaca się sięgnąć?

Jeżeli trenujesz, zapewne jesteś już doskonale zaznajomiony z odżywkami białkowymi. […]

Probiotyk dla sportowców – co powinien zawierać? Zwróć uwagę na te bakterie!

Probiotyki dla sportowców to jedne z tych suplementów, o których […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów