Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Porady|Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data publikacji 15.07.2022

Przeczytasz w 6 minut 150 wyświetleń

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie do klubu fitness? Czas zabrać się za organizację. To przedsięwzięcie na wiele lat użytkowania, więc warto dobrze się do niego przygotować. Domowa siłownia – jak zrobić? Przeczytaj – kolejność wykonywania podpunktów jest dowolna, ale pierwsze 5. zrealizuj je przed ostatecznymi zakupami.

1 – domowa siłownia – jak zrobić. A jaki masz budżet?

Od tego wszystko się zaczyna. Domowa siłownia – jak zrobić? Tak, żeby pieniądze nie skończyły Ci się, zanim na dobre zaczniesz organizację.

Własny kącik fitness może pochłonąc tysiące, ale mała siłownia w pokoju zamknie się w kilkuset złotych. Zastanów się, ile w tej chwili możesz przeznaczyć na organizację domowej siłowni. Z czasem, będziesz ją doinwestowywał. 

Planując budżet, weź pod uwagę nie tylko koszty sprzętu. Może być potrzebne specjalne przygotowanie pomieszczenia. Zwłaszcza jeśli chcesz, by Twoja siłownia domowa mieściła się w piwnicy. Czytaj dalej, bo poruszamy tę kwestię.

2 – domowa siłownia – jak zrobić? Zastanów się GDZIE zrobić!

Od tego, gdzie będzie Twoja siłownia domowa, zależy dobór sprzętu i możliwość wykonywania ćwiczeń. Mała siłownia w pokoju wyklucza zakup atlasa, wymusza poszukanie składanej ławeczki i sztangielek regulowanych, zamiast wielkiego kompletu hantli. Telewizor w zasięgu kilku metrów? W wyrzucanie kettlebells bawisz się na własne ryzyko.

Domowa siłownia w garażu z oknem to bardzo dobry pomysł. Warto wykorzystać wolne metry na kącik fitness. Dolicz koszty ewentualnego docieplenia styropianem lub zakupu farelki.

siłownia domowa w garażu
Siłownia w domu – jak zrobić? A może… w garażu?

Domowa siłownia – jak zrobić ją w piwnicy? Niestety, kącik fitness w piwnicy to spore ryzyko, jeśli ta nie ma wentylacji. Wilgoć uniemożliwi komfortowe ćwiczenie w zimie i na jesieni. Będzie zimno, w bluzie nie ćwiczy się wygodnie, a w wilgotnym, zimnym pomieszczeniu łatwo się przeziębić. Poza tym, metalowy sprzęt może z czasem rdzewieć pod wpływem wilgoci.

Siłownia w domu ma być wygodna, a nie lodowata i niezdrowa… Jeśli to możliwe, przygotuj piwnicę pod tym kątem, zanim zaczniesz znosić do niej sprzęt.

Siłownia domowa w piwnicy to więc koszty położenia izolacji, zakupienia osuszacza (przy dużej wilgoci i tak niewiele pomoże) i ewentualnego odgrzybiania. Grzyb w piwnicy to zabójstwo dla płuc, nawet jeśli do piwnicy zejdziesz tylko na trening 3 razy w tygodniu.

2.5 – piwnica w bloku – prawo, prawo, prawo…

Piwniczna domowa siłownia – jak zrobić ją w bloku? Przede wszystkim upewnij się, że spółdzielnia i współmieszkańcy nie narobią Ci problemów. W niektórych blokach są szczegółowe regulacje co do użytkowania piwnicy. Zorientuj się, jak to u Ciebie działa, zanim przyjedzie kurier ze sprzętem.

Generalnie, jeśli piwnica przynależy do Twojego mieszkania, możesz w niej robić co zechcesz, dopóki nie przeszkadzasz innym lokatorom. Siłownia domowa na użytek prywatny – żaden problem. Przynajmniej w teorii. 

Bądźmy szczerzy – ludzie są różni. Jeśli sąsiad z klatki Cię nie lubi, zrobi wszystko, by udowodnić, że Twoja piwniczna domowa siłownia zakłóca jego spokój. Tak więc, organizując domową siłownię w bloku, zadbaj o relacje ze współmieszkańcami.

Nikt nie mówił, że będzie łatwo!

3 – porozmawiaj z ludźmi!

Kącik treningowy nie może przeszkadzać innym zameldowanym. Urządzając ją, weź pod uwagę ich zdanie… bo możesz na tym skorzystać. Może Twój brat chętnie poćwiczy z hantlami, a więc dorzuci się do zakupu obciążeń? Siłownia w pokoju czy salonie będzie również wymagać przemeblowania, podklejenia dywanu żeby się nie ślizgał… i takich tam. 

Mieszkasz w bloku? Zanim zorganizujesz domową siłownię, porozmawiaj z sąsiadami z dołu i zza ściany. Dochodzący do nich dźwięk odkładania żeliwa podczas nocnego treningu, nie przysporzy Ci przyjaciół. Podłogę i ściany można wygłuszyć, ale pomyśl o tym przed zakupem sprzętu.

Porozmawiaj też ze… znajomymi z okolicy. Nic tak skutecznie nie tnie wydatków, jak podzielenie ich na kilka ,,łebków”. Siłownia składana wspólnie to pieniądze na lepszy sprzęt i więcej obciążeń. Garaż czy piwnica pomieści więcej niż jedno stanowisko treningowe.

dobre relacje z sąsiadami
Żyj dobrze z sąsiadami – to się przydaje nie tylko organizując domową siłownię.

Domowa siłownia – jak zrobić ją ze znajomymi, by zaoszczędzić sobie wszelkich problemów? Zasada – żadnych wspólnych stosów gotówki. Każdy kupuje jakiś sprzęt i znosi go w jedno miejsce. W razie konfliktu, zabierze go sobie i nie będzie problemu z rozliczaniem się za inwestycję. Tak, pomyśleliśmy też o tej kwestii.

4 – czas na naukę!

Sąsiedzi udobruchani? Piwnica lśni? Kolejka chętnych do znoszenia żelastwa skręca za rogiem? Teraz już nie masz wyjścia – zanim siłownia domowa będzie gotowa, musisz perfekcyjnie nauczyć się techniki. Warto w tym celu odwiedzić zwykły klub fitness, wykupić godzinę personalnego treningu i uważnie wsłuchać się w rady instruktora. Domowa siłownia – jak zrobić? Z uwzględnieniem faktu, że w pakiecie masz odpowiedzialność za swoje zdrowie.

Siłownia w domu wymaga zostania własnym trenerem i asekurantem. Oglądaj instruktaże, czytaj książki o treningu, zbieraj informacje o błędach i zasadach wykonywania ćwiczeń. Poznaj swoje ciało. Odwiedzaj naszego bloga, śledź trenerów – ciągle się ucz. Ba – najlepsi certyfikowani trenerzy też codziennie zwiększają wiedzę.

5 – domowa siłownia – jak zrobić? Posprzątaj i urządź po swojemu.

Siłownia domowa to świetna okazja, aby zrobić porządek na strychu. Stare, zapomniane lustro, głośnik którego od lat nie używasz, dywan leżący w zapomnieniu – to wszystko wykorzystasz organizując domową siłownię. Zaoszczędzisz sobie wydatków i dasz sprzętom nowe życie.

Masz gdzieś stary koc? Odkładaj na niego sztangę podczas robienia martwego ciągu. Sąsiedzi z dołu będą wdzięczni. Plakaty z dawnych lat? Przyklej je na ścianach – będziesz miał klimatyczną siłownię, rodem z lat 80’. Odnaleziony miś, z którym spałeś jako dziecko? Porządnie go wypierz i ćwiczcie razem – a co!

To Twoja domowa siłownia. Jak zrobić aranżację? Po swojemu. Zorganizuj domową siłownie tak, żebyś czuł się w niej świetnie. Żeby rosło Ci serce na samą myśl o ponownym udaniu się na trening. Żeby to był miejsce Twoje, Twoich trenujących przyjaciół, a nie projektanta wnętrz. 

6 – domowa siłownia – jak zrobić? Nareszcie kupujemy!

Wszystko gotowe? Czas na zakupy. Te będą krótkie, w porównaniu z przygotowaniami do organizacji domowego kącika treningowego.

Na pewno potrzebujesz gryfu, stojaków, obciążeń, ławeczki i kilku par hantli. Przyda się drążek do ćwiczeń. Tyle na start – z czasem rozbudujesz domową siłownię. Z czasem, bo progres zmuszający do zakupu kolejnych ton sprzętu trwa lata. Siłownia w domu to nie powód, żeby brać chwilówkę. 

domowa siłownia jak zrobić sprzęt
Porządna ławka i stojaki, żebyś nie zrobił sobie krzywdy. Reszta będzie piękna w swym lekko zardzewiałym majestacie.

Siłownia domowa nie potrzebuje maszyny do cardio, atlasa, wyciągu, kettlebells, bosu, platformy wibracyjnej i innych arcydzieł fitnessowej technologii. Potrzebuje za to bezpiecznego sprzętu – zainwestuj w mniej żelastwa, a za to porządnego

Dołącz do grup sprzedażowych na Facebooku. Sprawdź ogłoszenia na lokalnych portalach. Pamiętaj, że ławeczkę i stojaki na sztangę najlepiej kupić u producenta. W razie problemów ze stabilnością sprzętu (kluczowego dla bezpieczeństwa), będziesz mógł złożyć reklamację.

Obciążenia, gryfy, hantle – to bez obaw możesz kupić z drugiej ręki. Może będzie lekko zardzewiałe, ale sprzęt nie ma być piękny, tylko solidny


Siłownia domowa to inwestycja na lata. Zorganizuj ją z głową, wykorzystaj wszystkie dostępne opcje i licz się z koniecznością zostania swoim własnym trenerem. 

Zorganizuj to miejsce tak, być Ty i ewentualni współćwiczący czuli się w nim świetnie. Nie musi być jak z okładki magazynu wnętrzarskiego. Ma być tak, żebyś kochał tam ćwiczyć. 

A o wybieraniu naprawdę ważnego sprzętu poczytaj tutaj: Domowa siłownia – co potrzeba, by zastąpiła klub fitness?

Mogą Ci się spodobać

Jak zacząć ćwiczyć w domu, żeby osiągnąć efekty? Nie zmarnuj czasu!

Data publikacji 25.11.2022

Przeczytasz w 6 minut 8 wyświetleń

Chcesz zbudować fantastyczną sylwetkę? Brak możliwości chodzenia na siłownię nie […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 30 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 39 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 45 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 56 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 85 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 76 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 129 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 140 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 120 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 123 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 184 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Dlaczego warto być na diecie 2000 kcal?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 128 wyświetleń

Zdrowy, aktywny tryb życia stał się w ostatnich latach jednym […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 159 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 105 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 88 wyświetleń

Kulturystyka kobieca to dość kontrowersyjna dyscyplina. Pod wieloma względami przeczy […]

Ciastka Belvita – czy są zdrowe i naprawdę idealne na śniadanie?

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 342 wyświetleń

Ciasteczka Belvita to produkt, który od lat widzimy w telewizji, […]

Początek sezonu narciarskiego – jak się do niego przygotować

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 102 wyświetleń

Osoby, które uprawiają sporty zimowe, bardzo często nie mogą doczekać […]

Posiłki po treningu – jak komponować, kiedy jeść? 10 pomysłów na posiłki potreningowe

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 283 wyświetleń

Trening skończony? Teraz musisz dać mięśniom paliwo i budulec do […]

Przetrenowanie – mit, plaga czy wyjątek?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 104 wyświetleń

Przetrenowanie – to słowo niezmiennie wzbudza kontrowersje wśród osób aktywnych […]

Jak zacząć na siłowni? 10 zasad skutecznego startu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 76 wyświetleń

Chcesz zacząć trenować? Doskonała decyzja – czas przystąpić do rozsądnej […]

Bikini fitness – jak zostać zawodniczką?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 146 wyświetleń

W ostatnich latach coraz więcej kobiet marzy o startach w […]

Trening siłowy na redukcji – jak go robić i po co?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 365 wyświetleń

Czasy, kiedy redukcja wagi kojarzyła się tylko z wielogodzinnymi sesjami […]

Wszystko, co musisz wiedzieć o nasionach marihuany

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 47 wyświetleń

Marihuana jest rodzajem konopi indyjskich. Ma wiele różnych właściwości terapeutycznych […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1080 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 121 wyświetleń

Jeśli sądzisz, że efekty siłowni to wyłącznie nabranie masy mięśniowej […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data publikacji

Przeczytasz w 15 minut 96 wyświetleń

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

Ortoreksja i bigoreksja – co to i kiedy się martwić?

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 752 wyświetleń

O zaletach sportowego trybu życia można pisać godzinami. Pewnie jesteś […]

Domowa siłownia – jak zrobić ją w 6 krokach

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 151 wyświetleń

Obliczyłeś, że siłownia domowa opłaca Ci się bardziej, niż dojeżdżanie […]

Glikogen mięśniowy a trening siłowy – znaczenie, odbudowa, waga

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 158 wyświetleń

Glikogen mięśniowy – pewnie słyszałeś już to pojęcie, gdy czytałeś […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się