Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Suplementy|Skutki uboczne przyjmowania sterydów. Przeczytaj zanim przekonasz się że nie warto!

Skutki uboczne przyjmowania sterydów. Przeczytaj zanim przekonasz się że nie warto!

27.11.2021

Skutki uboczne przyjmowania sterydów. Przeczytaj zanim przekonasz się że nie warto!

Pomimo tego, jak wiele skutecznych i bezpiecznych preparatów dla sportowców można dostać legalnie, problem sterydów anabolicznych pozostaje żywy. Sterydy – skutki uboczne zwalają z nóg! Nie chce Ci się męczyć na siłowni, a pragniesz pięknej sylwetki? Twój kolega z treningów bierze doping, wygląda jak bóg i jest zdrowy? Koniecznie przeczytaj ten artykuł – sprzedawcy sterydów nie poinformują Cię o konsekwencjach!

Co to są sterydy anaboliczne i kto je bierze?

Wszyscy posiadamy ogóle pojęcie o tym co to są sterydy anaboliczne. Nielegalne środki służące wizualnemu przyrostowi mięśni, szkodliwe dla zdrowia. Warto poza tym wiedzieć, że anaboliczne sterydy są pochodnymi testosteronu – głównego męskiego hormonu.

Sterydy wykorzystywane są w różnych dziedzinach medycyny, głównie w endokrynologii. Z medycznego punktu widzenia są to po prostu silne leki. Przyjmowanie leków bez potrzeby – to nie może skończyć się dobrze.

Osoby biorące sterydy dawkują je w formie tabletek albo wstrzykują bezpośrednio w mięśnie. Nie ma lepszej i gorszej formy tych środków – wszystkie są tak samo szkodliwe jeżeli na własną rękę przyjmują je zdrowe osoby.

Sterydy anaboliczne mają główne zadanie – poprawić wygląd sylwetki. Oszczędzenie pocenia się na siłowni kosztem stanu zdrowia niestety, pomimo wiedzy o szkodliwości sterydów, w niektórych środowiskach wciąż jest popularne.

Prawdziwi – zarówno amatorscy jak i profesjonalni – sportowcy trzymają się z daleka od sterydów. Nie tylko z racji szkodliwości – przyjmowanie sterydów to po prostu wstyd. Biorą je osoby, którym nie chce się intensywnie ćwiczyć, ale zależy im na wyglądzie.

Czy w takim razie profesjonalnych kulturystów stosujących nielegalne środki nie można nazwać prawdziwymi sportowcami? Cóż – każdy naturalny kulturysta, poświęcający życie by zapracować na swoje wyniki zaliczy ich po prostu do oszustów.

Sterydy a odżywki – czym się różnią?

Powszechna świadomość co do różnic między legalnymi i nielegalnymi suplementami wciąż nie jest satysfakcjonująca! Czym się różnią odżywki i sterydy anaboliczne? W skrócie – bezpieczeństwem i składem. Odżywki składają się z naturalnych i bezpiecznych substancji, w przeciwieństwie do sterydów.

Odżywki legalnie dostępne na rynku mają za zadanie uzupełnić dietę, dostarczyć naturalnych substancji pomagających na masie czy usprawnić regenerację. Niewiele jednak pomogą, jeśli poza suplementacją nie zadbamy o trening i jadłospis. Nawet najlepsze suplementy nie zbudują mięśni za nas!

Sterydy anaboliczne to pójście na skróty. Są laboratoryjnie stworzonymi lekami z hormonami. W przeciwieństwie do odżywek ingerują bezpośrednio w układ hormonalny. Ich działanie powoduje przyrost masy mięśniowej nawet bez treningów.

W składzie odżywek znajdziemy tylko substancje występujące w naturze, nieszkodliwe dla zdrowia. Środki z syntetycznymi anabolikami bazują na ,,czystej chemii” – nigdy nie możemy być do końca pewni co jest w środku i jak zadziała.

Skutki uboczne przyjmowania sterydów – katastrofy zdrowotne i estetyczne

Sterydy anaboliczne wpływają na organizm w tak szeroki sposób, że nie sposób opisać skutków ubocznych w kilku zdaniach. Im dłużej i więcej się ich przyjmuje, tym większe zniszczenia sieją w organizmie.

Sterydy – skutki uboczne dla układu hormonalnego

Skoro sterydy anaboliczne są hormonalnymi lekarstwami, siłą rzeczy to właśnie w układ hormonalny uderzają w pierwszej kolejności. Przyjmowanie anabolików hamuje wydzielanie hormonów gonadotropowych. Organizm odbiera syntetyczny testosteron jako zagrożenie, więc obniża własną produkcję hormonów. Co to oznacza?

Gonadotropiny mają za zadanie regulację pracy narządów płciowych. Zaburzenie ich wydzielania prowadzi do zanikania jąder, impotencji, braku libido, bezpłodności, zaburzeń produkcji spermy i nie tylko.

Zaburzenia w układzie hormonalnym prowadzi także do ginekomastii – przerostu sutka. Ginekomastia to jeden z częstszych problemów mężczyzn pojawiających się w gabinetach estetycznych. Nie oznacza to że brali sterydy – wzrost piersi u mężczyzn to konsekwencja także naturalnie występujących zaburzeń hormonalnych.

Upośledzenie wydzielania gonadotropin rujnuje życie seksualne i wygląd narządów płciowych. Biorąc pod uwagę, jak często jedyną motywacją do poprawy sylwetki jest zyskanie aprobaty płci przeciwnej, cóż… Nielegalna suplementacja jest w takich przypadkach po prostu bez sensu.

Sterydy – skutki uboczne dla układu krążenia

Skutki uboczne przyjmowania sterydów dotyczą także serca. Zawał jako cena za atrakcyjna sylwetkę? Nie brzmi to jak korzystna transakcja.

Branie sterydów anabolicznych to proszenie się o obciążenie serca. Nagły przyrost mięśni powoduje, że krew robi się gęsta, a serce musi dawać z siebie trzysta procent, by nadążyć z jej pompowaniem. Efektem jest między innymi nadciśnienie.

Przewlekłe obciążenie serca skutkuje nie tylko zwiększeniem ryzyka zawału. Sterydy – skutki uboczne to między innymi udar mózgu, pogorszenie wzroku czy niewydolność układu krążenia.

Skutki uboczne przyjmowania sterydów mogą doprowadzić nawet do śmierci. Znamy przypadki zarówno amatorów jak i profesjonalnych sportowców sylwetkowych, których długotrwałe stosowanie dopingu przedwcześnie zaprowadziło do grobu. Nie ma się czemu dziwić – zaburzenia pracy serca i śmierć to często spotykana para.

Sterydy anaboliczne a wątroba

Mimo że na forach dla ,,sterydowców” nie brakuje porad mających rzekomo osłonić narządy, wątroba nie wyjdzie cało z intensywnego cyklu sterydowego. Jej kondycję rujnują szczególnie środki przyjmowane doustnie.

Jeżeli cykl sterydowy trwał krótko i był jednorazowym wyskokiem, wątroba prawdopodobnie będzie w stanie się całkiem zregenerować. U każdego jest to jednak indywidualne.

Pewne jest to, że im dłużej postanowimy stosować anaboliki, tym większe ryzyko na trwałe zmiany w strukturze tego narządu. Te zmiany to krwawe torbiele i nowotwory. Czy trzeba coś dodawać?

Wpływ sterydów na psychikę

Zaburzenia pracy układu hormonalnego odbijają się także na psychice. Wpływ anabolików na zachowanie może być różnorodny.

Przede wszystkim, sterydy podwyższają poziom agresji. Znanym zjawiskiem kojarzonym z przyjmowaniem dopingu jest tak zwana ,,furia sterydowa”. Testosteron – zarówno naturalnie produkowany jak i ten syntetyczny – odpowiada bowiem za wszelkie męskie cechy, w tym te psychiczne. Poza agresją środki dopingujące zwiększają też determinację i chęć rywalizacji.

Wahania nastroju, wieczna irytacja, stany depresyjna a nawet myśli samobójcze – oto co przynosi branie sterydów. Długotrwałe przyjmowanie anabolików może prowadzić do stałych zmian charakteru i popadnięcia w prawdziwą chorobę psychiczną

Skutki uboczne przyjmowania sterydów – wygląd

Jako że sterydy przyjmuje się głównie dla estetyki wyglądu, nie można nie poświęcić kilku zdań także tej kwestii.

Po pierwsze – w organizmie gromadzi się woda. Ciało ,,sterydowca” jest opuchnięte, a to co wygląda na mięśnie w rzeczywistości jest miękkimi balonami z wodą.

Wspomnieliśmy już o zmianie wyglądu narządów płciowych. Poza obkurczeniem jąder i ginekomastią zdarza się także przerost członka i pęcherzyków nasiennych.

Kolejne konsekwencje związane z burzą hormonalną to trądzik, łysienie (lub przeciwnie – nadmierne owłosienie), zwiększenie przyrostu tłuszczu. Jeżeli zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie, sterydy zdecydowanie nie są dobrą drogą!

Sterydy – skutki uboczne cięższe niż treningi! Czy warto?

Podsumowując – branie sterydów nie opłaca się w żadnym przypadku. Nawet jeśli dzięki nim uda się uzyskać satysfakcjonującą estetycznie sylwetkę, zapłacimy za to zniszczeniami w organizmie.

Jeżeli zależy nam na przyroście mięśnie, na rynku jest wiele legalnych, skutecznych substancji, które w tym pomagają. Odżywki białkowe uzupełniające dietę, kreatyna na masę i siłę, naturalne boostery testosteronu na zwiększenie determinacji, przedtreningówki z kofeiną by mieć więcej energii i wiele innych – po to warto sięgać!

Zmobilizowanie się do wysiłku fizycznego i dbanie o dietę to jedyna słuszna droga do budowy pięknej sylwetki. W ogólnym rozrachunku, budując masę naturalnie namęczymy się mniej niż walcząc ze skutkami ubocznymi dopingu.

Legalne suplementy są skuteczne i bezpieczne – stosowanie sterydów anabolicznych nie ma sensu szczególnie gdy mamy do wyboru tak wiele porządnych preparatów! Dzięki odżywkom dla sportowców zbudujemy piękną muskulaturę, będziemy silni i zdrowi. Po co stosować niepewne i groźne środki? My też nie wiemy!

Chcesz nabrać masy, a nie możesz przytyć? Wyrzuć z głowy środki dopingujące – sprawdź uniwersalne wskazówki co do budowy mięśni! Przeczytaj tutaj: https://sportodzywki.pl/jak-przybrac-na-masie-buduj-miesnie-skutecznie/!

Mogą Ci się również spodobać

Stack kreatynowy – czy warto stosować i jaki wybrać?

04.01.2022

Kreatynę zna już chyba każdy sportowiec. To jeden z podstawowych, […]

Natural Mojo shake pełen wartości odżywczych i kontrowersji

Koktajle Natural Mojo – zamienniki posiłków, w ostatnim czasie zawojowały […]

Colostrum – co to jest i czy warto po nią sięgać?

Szukając informacji o suplementach dla sportowców prędzej czy później natrafisz […]

Batony proteinowe – przepis na idealną sportową sylwetkę?

Każdy z nas dobrze wie, jak duże znaczenie ma posiłek […]

Probiotyki w sporcie – jak pomagają w osiągnięciu celu?

O probiotykach na pewno słyszałeś już niejeden raz. Czy wiesz […]

Białko wołowe czy serwatkowe – podobieństwa, różnice i które wybrać

Bez białka nie ma masy – z tym nie dyskutuje […]

Co daje glukozamina dla sportowców?

Chcesz trenować wydajnie przez długie lata? Bez dbania o siebie […]

Ornityna – działanie, które pomoże Ci zbudować masę!

Zwiększanie wiedzy o suplementach dla sportowców nigdy się nie kończy! […]

Insulina dla sportowców – czy to dobry pomysł?

Poszukując porad na temat budowy masy mięśniowej w Sieci, trafimy […]