Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Suplementy|Sportowe suplementy dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią?

Sportowe suplementy dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią?

Data publikacji 29.04.2022

Przeczytasz w 7 minut 8 wyświetleń

Sportowe suplementy dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią?

Suplementy dla mężczyzn i suplementy dla kobiet – skąd bierze się podział? Jaka jest praktyczna różnica między środkami oznaczonymi jako przeznaczone dla danej płci? Dowiedz się i w razie potrzeby sięgaj po obie kategorie. Nie przejmuj się przodem opakowania – o wyborze decyduje to, co znajduje się z tyłu. Przeczytaj!

Suplementy dla kobiet i mężczyzn – na czym bazuje podział?

Podział suplementów na te dla kobiet i mężczyzn wynika ze stereotypów i statystyk

Kobiety z reguły są lżejsze. To przekłada się na mniejszą tolerancję wysokich stężeń składników. Z kolei ciężki mężczyzna potrzebuje wyższego stężenia, które odżywi jego masywną budowę od stóp do głów.

kobieta i mężczyzna na siłowni różnice fizjologiczne
Różnice fizjologiczne między płciami decydują o mocy przeznaczonej dla nich suplementów.

Trenujących mężczyzn interesuje przede wszystkim wzrost mięśni i siły. Panie chętniej sięgają zaś po suplementy dla kobiet, które zadbają też o ich urodę i samopoczucie psychiczne. Do pań bardziej trafia idea kompleksowego selfcare, co odbijają etykiety ze składem na różowych opakowaniach.

No właśnie – z reguły. Nie brakuje kobiet cięższych niż mężczyźni, ani mężczyzn, którzy chcą mieć piękną skórę oraz spokojną duszę. Dlatego, o wyborze suplementu decyduje skład, nie oznaczenie for men, for women.

W żadnych suplementach dostępnych na legalnym rynku nie znajdziesz hormonów sterydowych ani płciowych. Bez obaw – suplementacja środkami dla drugiej płci nie zaprowadzi Cię o endokrynologa. 

Kreatyna dla kobiet i mężczyzn – gdzie jest różnica?

Kreatyna dla kobiet i mężczyzn jest dokładnie ta sama. W preparatach kreatynowych oznaczonych jako ,,suplementy dla kobiet”, spodziewaj się co najwyżej dodatków – na przykład biotyny

Jeżeli jesteś kobietą, ale o podaż ,,urodowych” witamin dbasz innymi suplementami (lub po prostu Cię one nie interesują), wybierz zwykłą kreatynę. Ona nadaje się dla każdego i przyniesie Ci takie efekty, jak daje u mężczyzn – sprawniejszy wzrost mięśni oraz dodatkową energię.

Białko dla kobiety a białko dla mężczyzny

Białko w proszku także nie zna różnic płci. Jako kobieta, możesz pić izolaty, kazeinę, koncentraty – wszystko to, co mężczyźni. Białko dla kobiety po treningu, czy jako wsparcie diety odchudzającej, może mieć także wspomniane ,,urodowe dodatki”, ale poza tym nic wyjątkowego.

białko dla kobiety po treningu babeczki proteinowe
Białko dla kobiet? To panie najchętniej eksperymentują z fit-przepisami na bazie odżywek!

W kategorii dla kobiet możesz jednak znaleźć więcej wegańskich białek sojowych. Soja spożywana w bardzo dużej ilości, zaburza męską gospodarkę hormonalną (umiarkowane porcje nie stwarzają problemów). Dla kobiet natomiast, soja jest stuprocentowo bezpieczna. 

Jesteś weganinem, a testowane białka sojowe nie przypadły Ci do gustu pod względem smaku? Sprawdź kategorię ,,dla kobiet”.

Kobiety mogą też swobodnie sięgać po białko wołowe. WPH rzadko znajduje się w ich kategoriach produktowych, a panie też przecież miewają uczulenia na białka mleczne!

Spalacz tłuszczu i przedtreningówka dla kobiet 

Spalacze i przedtreningówki łączy to, że najczęściej mają w składzie duże ilości kofeiny

Wracamy do kwestii tolerancji wynikającej z masy ciała. Przedawkowanie kofeiny wiąże się z przykrymi skutkami ubocznymi – niepokojem, bólami głowy, kołataniem serca. Kobieta ważąca 60 kilogramów zareaguje na dawkę kofeiny silniej, niż mężczyzna z trzycyfrową liczbą na wadze. 

,,Męskie” spalacze i przedtreningówki będą zawierały dużą dawkę kofeiny. Te oznaczone jako ,,dla kobiet” mogą nawet w ogóle jej nie mieć. Zastępujące ją substancje aktywne to łagodnie pobudzające ziołowe ekstrakty. Łatwiej także o związki adaptogenne, poprawiające nastrój.

sportowe suplementy dla kobiet na siłownie kofeina
Kobiety kochają kawę – nie zdziw się, jeśli drobna koleżanka będzie mieć wyższą tolerancję na kofeinę, niż Ty.

Mężczyzna może mieć niższą tolerancję na kofeinę, niż kobieta – szczególnie miłośniczka kawy. Dlatego o wyborze kofeinowych środków decydują indywidualne reakcje na ten stymulant. 

Mężczyzno – sportowy spalacz tłuszczu zwalił Cię z nóg? Poszukaj reduktora tłuszczu z oznaczeniem ,,dla kobiet”, który nie będzie zawierał końskiej dawki stymulantu.

Kobieto – przedtreningówka for women nie zrobiła na Tobie wrażenia? Czytaj składy i sięgnij po taką w czarnym opakowaniu.

Suplementy dla kobiet i mężczyzn – kompleksy witaminowe

Kompleksy witaminowe to suplementy ,,na życie”, nie tyle na siłownię. Sportowcy często je biorą – i słusznie, bo wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie na mikroelementy. Warto więc, by dobierali je świadomie, nie bazując tylko na oznaczeniu płci.

Jedna i druga płeć potrzebuje tych samych witamin. Suplementy dla kobiet i mężczyzn będą się jednak różniły stężeniem składników. Rekomendowane normy witamin dla panów – ponownie, cięższych i większych – są wyższe, niż dla pań. 

W ,,męskich” kompleksach witaminowych znajdziesz więcej witaminy E i cynku, odpowiedzialnych między innymi za jakość nasienia. Ponadto, spodziewaj się wyciągu z żeń-szenia albo imbiru – dodają energii.

Z kolei witaminowe suplementy dla kobiet cechuje wyższe stężenie żelaza i kwasu foliowego. Jest to podyktowane faktem, że kobiety potrzebują ich więcej podczas miesiączki. Witaminy dla kobiet to także więcej biotyny – ,,urodowej witaminy”, odpowiedzialnej za kondycję włosów, skóry i paznokci.

Zwróć uwagę na opisy obu typów produktów. Witaminy dla mężczyzn reklamują się jako dodające witalności i siły. Witaminy dla kobiet przedłużają młodość oraz wspierają urodę. Stężenie poszczególnych składników jest dopasowane w dużej mierze do tego, czego stereotypowo oczekują biorące je osoby. 

W praktyce, kompleksy witaminowe niekoniecznie ,,trafiają”. Dlatego, wybierając witaminy, dopasuj je do swojej diety, a nie do płci. To o wiele skuteczniejsze podejście.

Boostery testosteronu… dla kobiet?

Na koniec zostawiliśmy najbardziej męską kategorie suplementów – boostery testosteronu. Buzdyganek naziemny, różne odmiany żeń-szenia, kozieradka – to wszystko ma dodawać witalności mężczyznom, dzięki zwiększeniu syntezy testosteronu.

Boostery testosteronu nie są gotowymi hormonami. Bazując na całkowicie naturalnych substancjach, podwyższają naturalną produkcję testosteronu w przypadku niedoboru. Najbardziej ceni się je za to, że pomagają mężczyznom po 30-tym roku życia wygrać z zaburzeniami erekcji.

boostery testosteronu dla kobiet czy można
Boostery testosteronów pomagają dojrzałym mężczyznom z niedoborem testosteronu. Zdrowe kobiety ich nie potrzebują.

Tak naprawdę, kobiety mogą brać boostery testosteronu.  U nich także występuje ten hormon, chociaz w nieporównywalnie mniejszej ilości. Jego podwyższenie może zaowocować wzrostem libido i umiarkowanym ,,zaostrzeniem” charakteru. Na pewno zaś nie zaowocuje sylwetką kulturystyki. Boostery nie pozwolą bowiem przebić zdrowej dla organizmu normy testosteronu.

Trzeba mieć na uwadze to, że boostery testosteronu dla kobiet nie dają spektakularnych efektów. Nie zaszkodzą, ale i nieszczególnie pomogą. Z tego powodu kobiety bardzo rzadko decydują się na sięgnięcie po nie. 

Boostery testosteronu pozostaną ,,męskimi suplementami”, nie dlatego, że szkodzą kobietom, ale dlatego, że nie są im potrzebne. Jak zawsze, są wyjątki – istnieją kobiety z niedoborem testosteronu. Zaburzeniami hormonalnymi u kobiet, wymagającymi interwencji, ma się jednak zajmować wyłącznie lekarz – to nie zadanie dla naturalnych suplementów.


Suplementy dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią? Stężeniami i wynikającą z nich mocą. W suplementach dla kobiet znajdziesz dodatki mające zadbać o urodę. Z kolei w preparatach dla mężczyzn, będzie więcej składników dodających energii. Wybierając suplementy dla sportowców oraz suplementy diety kieruj się składem, twoimi indywidualnymi potrzebami oraz reakcjami organizmu, a nie oznaczeniem płci. 

Oznaczenie płci bazuje bowiem na ogólnych tendencjach i statystykach – a jak wiadomo, kot i jego właściciel mają statystycznie po trzy nogi!

Chcesz mądrze wydawać pieniądze na suplementy? Na to zwracaj uwagę kupując je w Sieci – przeczytaj: https://sportodzywki.pl/jak-kupowac-w-internecie-fit-produkty-5-kwestii/

Bibliografia:

Spattini M., Żywienie i suplementacja w sporcie, tłum. E. Hryniewicka, Warszawa 2021.

Delavier F., Gundill M., Suplementy żywnościowe dla sportowców, Łódź 2019.

Schwartz JB. Vitamin intake, recommended intake, and gender differences. J Gend Specif Med. 2001;4(1):11-5.

Aguilar-Navarro M, Baltazar-Martins G, Brito de Souza D, Muñoz-Guerra J, Del Mar Plata M, Del Coso J. Gender Differences in Prevalence and Patterns of Dietary Supplement Use in Elite Athletes. Res Q Exerc Sport. 2021 Dec;92(4):659-668.

Wirnitzer K, Motevalli M, Tanous DR, Gregori M, Wirnitzer G, Leitzmann C, Rosemann T, Knechtle B. Sex Differences in Supplement Intake in Recreational Endurance Runners-Results from the NURMI Study (Step 2). Nutrients. 2021 Aug 13;13(8):2776. 

Davis S. Testosterone deficiency in women. J Reprod Med. 2001 Mar;46(3 Suppl):291-6. PMID: 11304877.

Hamilton-Reeves JM, Vazquez G, Duval SJ, Phipps WR, Kurzer MS, Messina MJ. Clinical studies show no effects of soy protein or isoflavones on reproductive hormones in men: results of a meta-analysis. Fertil Steril. 2010 Aug;94(3):997-1007. 

Bergia RE 3rd, Hudson JL, Campbell WW. Effect of whey protein supplementation on body composition changes in women: a systematic review and meta-analysis. Nutr Rev. 2018 Jul 1;76(7):539-551.

Materiały Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data publikacji 29.09.2022

Przeczytasz w 7 minut 19 wyświetleń

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Jakie białko dla kobiet?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 52 wyświetleń

Wątpliwości na temat stosowania białka przez kobiety są spowodowane przede […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 381 wyświetleń

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 752 wyświetleń

Odżywka białkowa – co daje stosowanie tego typu suplementów? Mimo […]

Suplementacja na redukcję – co wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 90 wyświetleń

Masa zrobiona? Czas na redukcję! Ten okres kształtowania sylwetki można […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 858 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data publikacji

Przeczytasz w 12 minut 63 wyświetleń

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 28 wyświetleń

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Składniki zawarte w spalaczach tłuszczu – czy są bezpieczne?

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 10 wyświetleń

Spalacze tłuszczu to stale zyskująca na popularności odżywka, której działanie […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data publikacji

Przeczytasz w 11 minut 73 wyświetleń

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 172 wyświetleń

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 18 wyświetleń

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 27 wyświetleń

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Jakie białko dla alergików? Bezpieczne białko bez laktozy, mleka i glutenu

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 19 wyświetleń

Postępująca technologia żywności sprawia, że suplementacja białkiem jest dostępna dla […]

Jakie białko roślinne wybrać zamiast serwatki? Najlepsze wegańskie odżywki białkowe

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 40 wyświetleń

Weganie i osoby uczulone na białka mleka nie muszą się […]

Koenzym Q10 a sport i zdrowie – właściwości, rola, suplementacja

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 81 wyświetleń

Koenzym Q10 – na co pomaga? Na pewno kojarzysz go […]

Betaina – co to jest, co daje i jak ją stosować?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 27 wyświetleń

Betaina nie należy do popularnych suplementów – być może jeszcze […]

Blokery węglowodanów i blokery wchłaniania tłuszczu – czy działają?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 25 wyświetleń

Gdy już zaczynasz godzić się ze straszną prawdą – żaden […]

Cytrulina czy arginina – co da lepszy efekt podczas treningu siłowego?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 180 wyświetleń

Cytrulina i arginina to naturalne, bezpieczne prekursory tlenku azotu, pomagające […]

Berberyna – działanie, potencjalne korzyści i sens stosowania

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 35 wyświetleń

Kontynuujemy poszukiwanie idealnych suplementów – słyszałeś o berberynie? Jeśli interesuje […]

Odżywka carbo – co daje, kiedy i po jaką opłaca się sięgnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 12 wyświetleń

Jeżeli trenujesz, zapewne jesteś już doskonale zaznajomiony z odżywkami białkowymi. […]

Sportowe suplementy dla kobiet i mężczyzn – czym się różnią?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 9 wyświetleń

Suplementy dla mężczyzn i suplementy dla kobiet – skąd bierze […]

Złoty korzeń – różeniec górski. Działanie przydatne sportowcom

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 88 wyświetleń

Różeniec górski – działanie tej rośliny wykorzystywali już potężni Wikingowie. […]

Suplementy dla sportowców – jakie brać w dni nietreningowe?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 20 wyświetleń

Dzień bez treningu to moment, w którym tylko Ty odpoczywasz. […]

Adaptogeny – co to? Suplementy, które musi znać każdy sportowiec! 

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 14 wyświetleń

Adaptogeny – co to? Wspominaliśmy o nich już przy wielu […]

Bulk czy gainer – która odżywka sprawdzi się u Ciebie lepiej?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 25 wyświetleń

Chcesz nabrać masy, ale apetyt Ci nie dopisuje? Z pomocą […]

Nie tylko miód – pszczele suplementy diety dla poprawy zdrowia

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 25 wyświetleń

Matka Natura skrywa przed nami wiele wartych poznania sekretów. O […]

Cena suplementów dla sportowców – od czego zależy? Kupuj to, co warto!

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 29 wyświetleń

Przeglądając sklepy z suplementami dla sportowców, w niektórych przypadkach ciężko […]

Diuretyki – jakie znamy, kiedy je brać i czy w ogóle powinieneś?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 13 wyświetleń

Diuretyki to inaczej leki moczopędne. Służą spuszczeniu z organizmu nadmiaru […]

Przedtreningówka bez kofeiny – kiedy ją wybrać i co znajdziesz w składzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 49 wyświetleń

Kofeina dla sportowców nie ma przed nami większych tajemnic. Zaliczamy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się