Odżywki dla sportowców - e-figura.pl Odżywki dla sportowców - e-figura.pl
e-figura.pl|Suplementacja|Stack kreatynowy – czy warto stosować i jaki wybrać?

Stack kreatynowy – czy warto stosować i jaki wybrać?

Data aktualizacji 04.01.2022

Przeczytasz w 5 minut

Stack kreatynowy – czy warto stosować i jaki wybrać?

Kreatynę zna już chyba każdy sportowiec. To jeden z podstawowych, niezwykle skutecznych suplementów pomocnych w budowie masy mięśniowej. Świat odżywek dla sportowców nie ustaje jednak w udoskonalaniu doskonałego! Stack kreatynowy – czy warto go stosować? Czym jest? Jaki preparat wybrać?

Stack kreatynowy – czym jest?

Stack kreatynowy to nic innego jak mieszanka różnych form kreatyny. Różnych form – ale jak to? Wszystkim którzy sądzili, że kreatyna jest tylko jedna, wyjaśniamy!

Kreatyna jest substancją produkowaną w organizmie. Działa anabolicznie, dodaje energii, rozjaśnia umysł usprawnia regenerację mięśni i generalnie – zmienia życie budującego masę. Kreatyna może być łączona z cząsteczkami innych substancji, co pomaga wyciągnąć z niej jeszcze więcej.

To właśnie połączenia kreatyny z innymi substancjami nazywamy ,,formami kreatyny”. Obecnie na rynku dostępne jest aż dziewięć form ulubionego suplementu na masę. Najpopularniejszymi są jabłczan, cytrynian, orotan i najprostszy – monohydrat. Poza nimi znamy też chlorowodorek, kre-alkalyn, alfaketoglukaran, ester i azotan.

Formy kreatyny różnią się właściwościami. Mimo że wszystkie mają jedno zadanie – dać nam potężne mięśnie – nieco inaczej wpływają na organizm. Stacki kreatynowe łączą w sobie kilka form, a producenci jeszcze wzbogacają je rozmaitymi dodatkami.

Poza kreatynami, stack kreatynowy może zawierać BCAA, boostery tlenku azotu, witaminy, minerały i stymulanty. Każdy tego rodzaju suplement różni się składem, a więc i ceną oraz skutecznością.

Stacki kreatynowe – kiedy po nie sięgnąć?

Stack kreatynowy to suplement bardzo skomplikowany. Jego skład jest efektem pracy wielu naukowców, a producenci ciągle ścigają się próbując stworzyć kreatynę idealną. Stack kreatynowy – czy warto naprawdę zainteresować się tym preparatem, a może służy on tylko wyciąganiu pieniędzy od naiwnych?

Zaawansowane suplementy działają – to fakt. Stawiając na producentów wyspecjalizowanych w odżywkach dla sportowców możemy kapitalnie wesprzeć się skomplikowanymi preparatami. Łączenie różnych form kreatyny nie jest pozbawione sensu – doświadczenie i badania udowadniają, że ,,kombinowane kreatyny” działają na organizm intensywniej niż formy pojedyncze

Takie kompozycje zmieszane z funkcjonalnymi dodatkami to potęga. Stacki kreatynowe, jak to zawsze z potężnymi suplementami bywa, nie są przeznaczone dla początkujących.

Zanim w ogóle sięgniemy po pierwszy monohydrat kreatyny – najprostszą formę – powinniśmy wykorzystać naturalne zdolności ciała do nabierania mięśni. Przed zdecydowaniem się na kreatynę należy trenować ile się da bez wsparcia z zewnątrz. Dopiero gdy dopadnie nas stagnacja – mięśnie przestana rosnąć mimo treningów i diety – czas rozejrzeć się za suplementem.

Z czasem ciało uodparnia się na moc kreatyny. Pewnym rozwiązaniem jest cykliczna suplementacja, ale i tak przyjdzie czas, gdy efekty stosowana monohydratu przestaną być satysfakcjonujące.

Po monohydracie czas na jabłczan, cytrynian, orotan i tak dalej. Dla ciągłego korzystania z dobrodziejstwa kreatyny niezbędne są zmiany! Dopiero po ,,zużyciu” – przyzwyczajeniu organizmu – do osobno stosowanych form można rozważyć stack kreatynowy.

Zanim obecnie początkujący sportowiec zacznie naprawdę potrzebować mieszanek kreatynowych miną lata. Sięganie po stack kreatynowy na początku treningowej kariery jest to po prostu niepotrzebne.

Stack kreatynowy powinien poczekać z jeszcze jednego powodu. Zanim pierwszy raz przyjmiemy skomplikowaną kompozycję, powinniśmy dobrze wiedzieć jak poszczególne substancje działają na nasz organizm. Mimo że suplementy dla sportowców są doskonale przebadane i bezpieczne, każde ciało jest inne. Najpierw testy – potem kombinowanie!

Na początku budowania masy mięśniowej nie warto w praktyce interesować się przyjmowaniem stacków. Będąc jednak zaawansowanym sportowcem, przydatna będzie równie zaawansowana suplementacja.

Dobry stack kreatynowy – czyli jaki?

Stacki kreatynowe ewoluują bez przerwy. Gdy zdecydujemy się na zakup pierwszego stacka koniecznie trzeba zapoznać się z aktualnymi rankingami i rekomendacjami dotyczącymi suplementów. Pod koniec 2021 roku wśród zaawansowanych trenujących największa popularnością cieszą się miksy kreatynowe od firm Olimp, Trec i Universal Nutrition. Jak jest w przyszłości? Sprawdź to zanim kupisz w ciemno!

Wybierając pierwszy stack kreatynowy powinniśmy wziąć pod uwagę własne doświadczenia z różnymi formami. Nawet jeśli jesteś początkującym sportowcem i do pierwszego stacka jeszcze Ci daleko, już teraz przyzwyczaj się do obserwowania jak Twoje ciało będzie reagowało na suplementy.

Podobnie jest z dodatkami do miksów kreatyn. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę swoje przyzwyczajenia treningowe. Stack z dodatkiem kofeiny sprawdzi się u osób trenujących krótko, ale intensywnie. Beta-alanina pozwoli z kolei wydłużyć wydajny trening do maksimum. Ten komu zależy na pompie mięśniowej będzie szukał stacków z AAKG i tak dalej! Wybór porządnych stacków jest ogromny – każdy znajdzie coś dla siebie.

Stack kreatynowy – krótko o różnych formach!

Nie ma tu miejsca na dokładne opisywanie różnic między rozmaitymi formami kreatyny, ale podejmujemy wyzwanie streszczenia tematu! Każdy suplement trzeba bowiem najpierw poznać, a dopiero potem brać!

Monohydrat kreatyny to preparat najprostszy, najlepiej przebadany, pierwszy wybór początkujących ,,kreatynowców”. Cząsteczka kreatyny jest tu zespolona w jedną molekułę z wodą.

Jabłczan kreatyny łączy cząsteczki kreatyny z kwasem jabłkowym. Ta forma jest lepiej przyswajalna i w przeciwieństwie do monohydratu nie powoduje zatrzymania wody w organizmie. Oprócz tego zwiększa poziom energii.

Orotan to połączenie cząsteczek kreatyny z kwasem orotowym. jest ceniony szczególnie przez trenujących sztuki walki. Poprawia refleks i poziom energii.

Cytrynian, chelat i alfaketoglukaran są cenione są za biodostępność. W praktyce efekt ich stosowania nie różni się od jabłczanu. Aby jednak uniknąć wzrostu tolerancji na formy kreatyny warto ,,przeskakiwać” między nimi.

Chlorowodorek nie zmienia się w organizmie w kreatyninę – nieaktywną wersję kreatyny. Niestraszne mu także warunki w przewodzie pokarmowym. Można go przyjmować mniej, bo nie jest niszczony przez kwaśne pH.

Ester etylowy nie zatrzymuje wody w organizmie. Tym co w nim szczególnie wyjątkowe jest fakt, że by przetransportować go do mięśni nie potrzeba cukru!

Azotan jest wybierany przez osoby, którym zależy przede wszystkim na rozmiarze mięśni. Rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu jest bardzo szybko dostarczany do tkanek.

Na koniec – kre-alkalyn. Opatentowany, rozsławiony i… przeceniany. Poza tym że nie powoduje retencji wody nie jest skuteczniejszy niż najprostszy monohydrat.

Stack kreatynowy – czy warto go stosować? Na początku trenowania nie warto – organizm nie potrzebuje mieszanek kreatyn. Na start wystarczy monohydrat. Dopiero w miarę stażu treningowego, nabierania wiedzy i zwiększenia tolerancji na kreatynę przychodzi czas na ,,kombinowane” suplementy.

Masz już za sobą pierwszy monohydrat i zastanawiałeś się nad stackiem? Spokojnie – na to jeszcze przyjdzie czas. Na razie dowiedz się nieco o jorotaniekreatyny – czym zasłużył na sympatię sportowców? Przeczytaj: https://e-figura.pl/orotan-kreatyny-co-daje/!

Mogą Ci się spodobać

Suplementy na redukcję – jakie wybrać?

Data aktualizacji 04.03.2024

Przeczytasz w 10 minut

Suplementacja na redukcję nie załatwi za Ciebie wszystkiego, ale jest […]

Suplementy na siłownię – po co opłaca się sięgnąć?

Data aktualizacji 11.01.2024

Przeczytasz w 11 minut

Wybierasz się do klubu fitness, by wreszcie popracować nad sylwetką […]

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety – na co zwrócić uwagę

Data aktualizacji 16.06.2023

Przeczytasz w 3 minut

Bezpieczeństwo i jakość suplementów diety odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu […]

Jakie witaminy na wzmocnienie organizmu? Broń się przed chorobami!

Data aktualizacji 11.01.2023

Przeczytasz w 7 minut

Twoje ciało codziennie ściera się z niezliczonymi zagrożeniami. Bakterie, wirusy, […]

Ile witaminy C dziennie? Aktualne badania i witamina C w praktyce

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 4 minut

Kwas askorbinowy od dawien dawna budzi kontrowersje wśród badaczy. Przez […]

Suplementy na wypadanie włosów i porost nowych – jakie brać?

Data aktualizacji 14.12.2022

Przeczytasz w 7 minut

Mocne, gęste włosy to niezaprzeczalny atrybut urody. Niestety, dietetyczne braki, […]

Kwasy omega -3, -6, -9 – czym się różnią i jaki suplement wybrać?

Data aktualizacji 23.11.2022

Przeczytasz w 8 minut

O kwasach tłuszczowych, ich wpływie na mózg, serce, regenerację mięśni […]

Naturalne probiotyki na jelita – 10 najlepszych produktów

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jak wspomóc pracę jelit? Dostarczając im najbardziej wartościowej żywności! Nie […]

Prebiotyki a probiotyki i synbiotyki – czym to się różni?

Data aktualizacji 15.11.2022

Przeczytasz w 5 minut

Przeciętny Kowalski wie, że probiotyki prebiotyki to coś na jelita… […]

Kreatyna w tabletkach czy w proszku – co lepsze?

Data aktualizacji 08.11.2022

Przeczytasz w 3 minut

Kreatyna – dobra, tania i bezpieczna… a jaka najlepsza? Na […]

Suplementy na sen – co Ci się przyda, gdy nie możesz zasnąć?

Data aktualizacji 04.11.2022

Przeczytasz w 7 minut

Dobry sen jest podstawą regeneracji pomiędzy treningami, ale przede wszystkim, […]

Czy zielona herbata odchudza? Badania i praktyka

Data aktualizacji 25.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Zielona herbata na odchudzanie to zdecydowanie najpopularniejszy dietetyczny wspomagacz. Jej […]

Piperyna na odchudzanie. Brać czy nie? Badania

Data aktualizacji 18.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Piperyna – właściwości tego związku dały mu stałe miejsce w […]

Niedobór witamin – jak sprawdzić czy Cię dotyczy?

Data aktualizacji 13.10.2022

Przeczytasz w 6 minut

Niedobory witamin i minerałów czasem dotyczą nawet osób, które odżywiają […]

Suplementy na zmęczenie – co może się przydać, gdy masz DOŚĆ?

Data aktualizacji 29.09.2022

Przeczytasz w 6 minut

Intensywny tryb życia, treningi do ostatniego tchu, stres i niedosypianie […]

Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł (bez cytryny)!

Data aktualizacji 19.09.2022

Przeczytasz w 7 minut

Witamina C to zdecydowanie najpopularniejsza witamina na świecie – zadbały […]

Błonnik witalny – po co i jak go stosować na co dzień?

Data aktualizacji 26.08.2022

Przeczytasz w 6 minut

Błonnik witalny to jeden z najpopularniejszych naturalnych suplementów diety. Dostaniesz […]

Odżywka białkowa – co daje, a czego nie? Komu się przyda?

Data aktualizacji 22.08.2022

Przeczytasz w 5 minut

Mimo powszechnej popularności białek w proszku, wokół nich wciąż krążą […]

Magnez w jedzeniu – 10 źródeł i inspiracji kulinarnych z nimi

Data aktualizacji 03.08.2022

Przeczytasz w 7 minut

Magnez – jeden z kluczowych pierwiastków w organizmie. Przyjmuje się, […]

Jakie suplementy na masę wybrać? Poradnik

Data aktualizacji 27.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Wchodzisz do sklepu z odżywkami i widzisz… suplementy. Na masę, […]

Chlor – pierwiastek nie tylko do basenu! Co robi chlor w organizmie i skąd go brać?

Data aktualizacji 22.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

Chlor w organizmie to jeden z wielu niedocenionych kolegów magnezu, […]

Kre-alkalyn – lepszy od monohydratu, czy tylko droższy?

Data aktualizacji 21.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Kreatyna – skuteczna, bezpieczna i tania… lub wcale nie tania. […]

Kwas foliowy – na co wpływa u sportowców i w czym jest witamina B9?

Data aktualizacji 14.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Suplementacja kwasu foliowego kojarzy się w pierwszej kolejności z planowaniem […]

Spirulina, chlorella, mieszanka – co najlepsze?

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 11 minut

Suplementacja algami nie traci na popularności. Nic dziwnego – jest […]

Hiperwitaminoza – przedawkowanie witamin. Przeczytaj zanim złapiesz za suplement!

Data aktualizacji 13.07.2022

Przeczytasz w 9 minut

Dawka czyni truciznę – to powiedzenie bezbłędnie sprawdza się w […]

Żelatyna na stawy dla sportowców – czy galaretki na stawy naprawdę działają?

Data aktualizacji 12.07.2022

Przeczytasz w 6 minut

Żelatyna na stawy? Co to za pomysł?! Cóż – wcale […]

Kwas D-asparaginowy DAA – czy jego suplementacja coś daje?

Data aktualizacji 08.07.2022

Przeczytasz w 5 minut

DAA to suplement, o którym w ostatnich latach mówi się […]

Potas w organizmie – za co odpowiada? Groźne skutki niedoboru i potas w jedzeniu

Data aktualizacji 07.07.2022

Przeczytasz w 7 minut

Potas w organizmie to jeden z najistotniejszych pierwiastków. Nie chodzi […]

Kawa, guarana czy kofeina syntetyczna – co pobudza najlepiej?

Data aktualizacji 29.06.2022

Przeczytasz w 5 minut

Solidna porcja kofeiny niejednemu już uratowała trening. Nie powinno się […]

Witamina C a mięśnie, zdrowie i sport – tego o niej nie wiesz!

Data aktualizacji 24.06.2022

Przeczytasz w 7 minut

Jeśli zapytasz losowa osobę na ulicy, jakie są właściwości witaminy […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się
poup close