Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Porady|Trening podczas okresu – iść czy nie iść na siłownię?

Trening podczas okresu – iść czy nie iść na siłownię?

18.12.2021

Trening podczas okresu – iść czy nie iść na siłownię?

Nie tylko panowie budujący masę mięśniową za wszelką cenę unikają opuszczania treningów! Także pasjonatki siłowni niechętnie zostają w domu w dzień treningowy. Co jednak z miesiączką – czy trening podczas okresu to dobry pomysł? Jeśli tak – jak go przeprowadzić? Przeczytaj!

Trening podczas okresu – czy wolno?

Jak to zwykle bywa w kwestiach zdrowotno-sportowych – to zależy. Jeżeli miesiączka nie jest uciążliwa, trening wchodzi w grę! Trzeba tylko zastanowić się nad intensywnością i tym, czy naprawdę mamy na niego ochotę.

O ile okresowi nie towarzyszy ból brzucha, mdłości, bardzo intensywne krwawienie i związane z nim osłabienie organizmu, wizyta na siłowni nie zaszkodzi. Trzeba jednak pamiętać o dopasowaniu ćwiczeń do aktualnych możliwości.

Okres a trening – nawet jeśli czujemy się świetnie, lepiej nie nastawiać się na zrobienie ,,treningu życia”. Podczas okresu organizm przechodzi burzę, choć nie każdej kobiecie daje o tym wyraźnie znać. Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności nie sprawią mu dodatkowych problemów.

Przeforsowanie się na treningu może spowodować duże nasilenie krwawienia! To może z kolei przynieść nawet poważne omdlenie. Poza tym na pewno nie jest przyjemne. Dla wszelkiej pewności, zanim pierwszy raz ruszymy na trening w czasie okresu lepiej poprosić swojego ginekologa o ,,zielone światło”.

Ustalając plan ćwiczeń na trening podczas okresu weźmy pod uwagę także stan psychiczny. Hormonalne tornado już niejedną sportsmenkę doprowadziło do załamania rąk nad gryfem sztangi – tak to już jest! Jeżeli więc fizycznie jest dobrze, ale psychicznie słabo – lepiej odpuścić. To trening i siłownia jest dla nas, a nie my dla treningu – kilka dni odpoczynku nie zrujnuje nikomu formy.

Okres a trening – jakie ćwiczenia można wykonywać?

Robiąc trening podczas okresu i pamiętając o zmniejszeniu intensywności w zasadzie można ćwiczyć wszystko! Trening siłowy, aerobowy, bieganie, joga – do wyboru!

Szczególnie korzystne ćwiczenia podczas okresu to jazda na rowerze, spacery i marsze, a także pływanie. Poza tym lekkie ćwiczenia rozciągające, joga czy pilates pomogą nam się rozluźnić psychicznie i zmniejszyć umiarkowane dolegliwości bólowe.

Wbrew niektórym mitom, podczas okresu wolno wykonywać ćwiczenia brzucha. Wszystko zależy po prostu od tego, czy nie boli nas w ,,ten zły sposób”. Piec mają mięśnie, a nie to co pod nimi! Intensywne forsowanie brzucha również może nasilić krwawienie, przypominamy więc o uważaniu.

Apelujemy także, żeby nie wykonywać ćwiczeń będąc na środkach przeciwbólowych – po pierwsze, wymagający leków ból to już powód do rezygnacji z treningu. Po drugie, pod ich wpływem nie poczujemy, że z trenowaną partią dzieje się coś nie tak. Zignorowanie bólu świadczącego o nadchodzącej kontuzji to ostateczne przypieczętowanie urazu!

Czy warto robić trening podczas okresu?

Rozsądny trening przy dobrym samopoczuciu fizycznym może okazać się świetnym sposobem na ,,przeżycie” tych kilku dni w miesiącu. Dlaczego? Ćwiczenia powodują wyrzut endorfin, a zdecydowanie potrzebujemy hormonów szczęścia podczas miesiączkowych wahań nastrojów.

Dzięki treningowi łatwiej także wygrać z zachciankami na słodkości. Która z nas nie ma ochoty w trakcie miesiączki rzucić się na największa czekoladę w sklepie? Oczywiście jesteśmy wtedy usprawiedliwione, ale i tak warto przynajmniej spróbować zastąpić słodycze endorfinami treningowymi!

Podczas okresu wiele kobiet zamienia się w kłębki nerwów. Wyrzucenie negatywnej energii na treningu to świetny pomysł – lepiej nie gromadzić jej w środku, a wyżyć się na sztandze!

Trening podczas okresu to dobry pomysł jeśli tylko czujemy się dobrze fizycznie i psychicznie, a ginekolog nie ma nic przeciwko. W tym czasie należy jednak zmniejszyć intensywność ćwiczeń oraz nie robić nic wbrew sobie. Jeżeli nie czujemy się na siłach, nic się nie stanie jeśli przez te kilka dni w mięsiacu odpuścimy sobie aktywności fizyczną – trening zawsze powinien cieszyć!

Przeczytaj o tym, jakie są predyspozycje kobiet i mężczyzn, gdy mowa o kulturystyce oraz budowie siły: https://sportodzywki.pl/roznice-plci-a-silownia-predyspozycje-kobiet-i-mezczyzn-w-treningu-silowym/

Mogą Ci się również spodobać

3 zdrowe sposoby na szybszy wzrost mięśni

11.07.2019

Mężczyźni bardzo często dążą do wypracowania umięśnionej sylwetki. Spędzają w […]

Miostatyna – uciążliwe białko. Jak naturalnie obniżyć jej poziom?

Czy słyszałeś kiedys o miostatynie? Miostatyna to naprawdę wyjątkowe białko, […]

5 niezbędnych wskazówek dla zwiększenia masy mięsniowej

Z pewnością każdy nas zna osobę, która od lat chodzi […]

Objawy brania sterydów – po czym poznać, że ktoś bierze sterydy anaboliczne?

,,On tak wygląda, bo bierze” – czyli jak wygląda? Objawy […]

Odchudzanie a budowanie mięśni – jak nie stracić mięśni na redukcji?

Okres budowy masy mięśniowej już za Tobą? Czas na redukcję […]

5 momentów, w których zamiast na trening trzeba iść do fizjoterapeuty

Fizjoterapia sportowa to coś dla każdego sportowca, niezależnie od poziomu […]

Jak zostać kulturystą? 15 zasad przyszłego zawodowca

Chodzi Ci po głowie myśl o zostaniu profesjonalnym zawodnikiem sportów […]

Jaką siłownię wybrać? Sprawdź zanim wykupisz karnet!

Kluby fitness wyrastają na polskich ulicach jak grzyby po deszczu. […]

Glikogen mięśniowy a trening siłowy – znaczenie, odbudowa, waga

Glikogen mięśniowy – pewnie słyszałeś już to pojęcie, gdy czytałeś […]