Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Witaminy i minerały|Witamina A – za co odpowiada? Nie tylko za sokoli wzrok! Właściwości, źródła i przedawkowanie.

Witamina A – za co odpowiada? Nie tylko za sokoli wzrok! Właściwości, źródła i przedawkowanie.

26.05.2022

Witamina A – za co odpowiada? Nie tylko za sokoli wzrok! Właściwości, źródła i przedawkowanie.

Sportowiec musi dbać nie tylko o podaż białka! Dostosowana podaż witamin i minerałów to jeden z warunków jego zdrowia, a więc i możliwości treningowych. Nie da się wydajnie ćwiczyć na niedoborach! Witamina A – za co odpowiada w Twoim organizmie, skąd ją czerpać i jak się objawia przedawkowanie? Poznaj ten związek bliżej i zatroszcz się o niego codzienną dietą! 

Czym jest ta witamina?

Witamina A to jedna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Znamy ja także jako retinol. 

W rzeczywistości, witamina A to grupa związków – retinoidów. Wyróżniamy witaminę A1, A2 oraz retinal.

Jej prekursorami są karotenoidy – naturalne barwniki roślin, które  organizm jest w stanie przekształcić w witaminę A. Dzieje się to w wątrobie oraz jelitach. Najważniejszy karotenoid to beta-karoten – z pewnością wiele razy już o nim słyszałeś, do czego powrócimy w dalszej części artykułu.

Witamina A – za co odpowiada?

Witamina A uczestniczy w różnych procesach zachodzących w organizmie. 

witamina a za co odpowiada wzrok kontrola u okulisty
Niedobór witaminy A? Spodziewaj się pogorszenia wzroku po zmierzchu!

WItaminę A kojarzymy głównie z dobroczynnym wpływem na wzrok. Słusznie – wchodzi w skład rodopsyny, czyli światłoczułego barwnika obecnego w gałce ocznej (w siatkówce). To dzięki tej witaminie i jej pochodnym jesteś w stanie poprawnie widzieć. Jej niedobór powoduje kurzą ślepotę – znaczne pogorszenie widzenia przy niedoborze światła.

Witamina A – za co odpowiada? Już w tytule zdradziliśmy, że wzrok to nie wszystko! Retinol stoi także za regulacją przemian metabolicznych. Jest ważna dla kobiet w ciąży, gdyż wspiera wzrastanie płodu. Naukowcy badają także jej właściwości antynowotworowe – retinol to jeden z antyoksydantów.

Retinol znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii i dermatologii. Pomaga utrzymać włosy, skórę i paznokcie w doskonałej kondycji. Odmładza skórę i wspiera leczenie chorób dermatologicznych. Stoi za sprawną regeneracją uszkodzonego naskórka – więc sięgają po niego osoby z trądzikiem bądź autoimmunologiczną łuszczycą. 

Witamina A – za co odpowiada u sportowców?

Jeśli interesuje Cię wpływ witaminy A na Twój progres treningowy, wiedz, że retinol wspiera gojenie się tkanek i syntezę hormonów steroidowych

Witamina A jest więc jednym z motorów napędowych Twojej potreningowej regeneracji i wzrostu tkanki mięśniowej. Współpracuje w tym zadaniu z witaminą C i E – synergiczne trio pilnuje, żebyś po każdym treningu stanął na nogi silniejszy, niż przed nim.

Dzięki retinolowi, Twoje otarcia od gryfu szybciej się zagoja, a zdarte kolano przestanie hamować głębokość przysiadu. Chcesz szybciej się goić od środka i na zewnątrz? Polub… źródła witaminy A, które wymieniamy poniżej!

Retinol i karoten – źródła pokarmowe

W czym jest witamina A? Szukaj jej w zielonych warzywach – brokułach, sałacie, jarmużu,natce pietruszki i szczypiorku. Dostarczysz ją także z produktów odzwierzęcych, w tym żółtka jaj, wątróbki, mleka i serów. 

witamina a źródła żółtka jaj
Nie wyrzucaj żółtek – to dobre kalorie i moc witamin!

O witaminę A zadbasz również podażą beta-karotenu. Barwnik odpowiadający za czerwony, pomarańczowy i żółty odcień znajdziesz właśnie w warzywach o takiej barwie. Jedz marchew, pomarańcze, morele, dynie i brzoskwinie. Sięgaj również po czerwoną paprykę oraz pomidory.

Jeżeli Twoja dieta odpowiada należy do zbilansowanych, zapewne nie brakuje w niej źródeł beta-karotenu oraz witaminy A. Najlepiej jeść warzywa na surowo, jako komponent posiłku zawierającego tłuszcze. To zwiększy przyswajalność. 

Owoce wykorzystuj do przekąsek z półtłustym twarogiem, wkrój do owsianki z masłem orzechowym lub dodaj do koktajlu z nieodtłuszczonym mlekiem.

Niedobór witaminy A grozi wszystkim osobom, które są na diecie o bardzo niskim udziale tłuszczu. Wysokie dawki karotenu z warzyw i owoców, po przerobieniu na witaminę A nie zdołają się wchłonąć. Kolejny argument, by raz na zawsze pożegnać beztłuszczowe diety redukcyjne.

Przedawkowanie retinolu i karotenu

Dbając o witaminę A dzięki diecie, nie ma potrzeby jej suplementować. Po preparaty uzupełniające retinol sięgaj tylko z zalecenia i pod okiem specjalisty. Nie rób tego samodzielnie, bo retinol można przedawkować.

Podejrzewasz u siebie niedobór witaminy A, bo Twój wzrok się pogorszył? Poszukaj przyczyn razem z okulistą – nie łap za suplement na własną rękę, nawet jeśli nie było Ci nigdy po drodze z pokarmowymi źródłami retinolu..

przedawkowanie witaminy a sok marchewkowy
,,Marchewkowa skóra” – czasem widzimy ją u dzieci, które pija dużo multiwitaminowych, gęstych soków. Problem dotyczy jednak również dorosłych osob.

Witamina A – przedawkowanie objawia się nudnościami, utratą apetytu, bólami głowy, kości i stawów. Pogarsza się także nastrój, a skóra nabiera żółtawego odcienia. U siebie trudno to zauważyć, ale jeśli kolega zwróci uwagę, że zrobiłeś się żółty, ogranicz spożycie produktów bogatych w karoten. Co za dużo, to zawsze niezdrowo!


Witamina A – za co odpowiada w organizmie człowieka? Uczestniczy w procesach metabolicznych, dba o wygląd skory i gojenie ran. Ma duże znaczenie dla regeneracji mięśni oraz ich przyrastania.

Witaminę A można przedawkować. Sięganie po suplement powinno wynikać wyłącznie ze wskazana lekarskiego. Dbaj o nią wysoką podażą zielonych, czerwonych i pomarańczowych warzyw oraz owoców. To wystarczy, żeby wypełnić dzienne zapotrzebowanie. Z pogorszonym wzrokiem idź do okulisty, a nie do apteki, bo może za nim stać wiele przyczyn – nie tylko niedobory.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach maja ogromne znaczenie dla sportowej formy – przeczytaj o nich więcej tutaj: https://sportodzywki.pl/witaminy-rozpuszczalne-w-tluszczach-jaka-role-pelnia-w-sporcie/

Bibliografia:

Zasada M., Adamczyk A., Witamina A. Budowa i mechanizm działania, 5 / 2018 / vol. 7 Kosmetologia Estetyczna.

Dawson MI. The importance of vitamin A in nutrition. Curr Pharm Des. 2000 Feb;6(3):311-25.

Sommer A, Vyas KS. A global clinical view on vitamin A and carotenoids. Am J Clin Nutr. 2012 Nov;96(5):1204S-6S.

Materiały portalu PZU Zdrowie.

Mogą Ci się również spodobać

Alkohol a treningi – jak wpływa na organizm sportowca i jego wyniki?

24.01.2022

Używki to ostatnie co potrzebne jest jakiejkolwiek aktywnie żyjącej osobie. […]

Cena suplementów dla sportowców – od czego zależy? Kupuj to, co warto!

Przeglądając sklepy z suplementami dla sportowców, w niektórych przypadkach ciężko […]

Izolat białka – co to takiego i jak wpływa na naszą dietę?

Proteiny serwatkowe są coraz bardziej popularne nie tylko wśród kulturystów. […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów