Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Witaminy i minerały|Witamina D – ile jednostek dla sportowca?

Witamina D – ile jednostek dla sportowca?

21.03.2022

Witamina D – ile jednostek dla sportowca?

Niedobór witaminy D to najczęstszy niedostatek mikroelementów, z jakim borykamy się na naszej szerokości geograficznej. Lepiej go nie lekceważyć, bo wpływa destrukcyjnie nie tylko na psychikę, ale także gęstość kości! Nic dziwnego, że chętnie sięgamy po suplement, w którym przoduje witamina D. Ile jednostek dziennie przyjmować będąc aktywnym fizycznie? Przeczytaj przed wyborem preparatu!

Witamina D – ile jednostek w naszej szerokości geograficznej?

Zalecenia co do dawkowania witaminy D będą się różniły w zależności od klimatu. Pozyskiwana jest bowiem ze słońca – organizm syntezuje ją pod wpływem kontaktu skóry z promieniami UV. Siłą rzeczy, mniej witaminy D w kapsułkach będzie potrzebował mieszkaniec słonecznej Hiszpanii, a więcej Anglik, narażony na słynną angielską pogodę.

W Polsce aktualne zalecenia dotyczące suplementacji, wskazują jako optymalną dawkę 2000 jednostek dla ogółu dorosłych przed 75 rokiem życia. U seniorów dawka wzrasta do 4000 jednostek.

Witamina D – ile jednostek dla aktywnych?

Przywykliśmy do tego, że osoby uprawiające sport mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Na ten moment wydaje się jednak, że nie dotyczy to witaminy D. Sportowcy powinni w pierwszej kolejności trzymać się zaleceń – brać do 2000 jednostek witaminy D dziennie.

Szczególnie teraz, gdy zbliża się wiosna i lato, ,,końska dawka” nie powinna być potrzebna. U niektórych osób wystarczy wręcz pozostać przy preparatach zawierających 800-1500 jednostek.

witamina d ile jednostek źródła

Pamiętaj, że nieco witaminy D dostarczasz też z żywności!

Na rynku dostaniesz też preparaty zawierające 4000 jednostek, ale lepiej nie sięgać po nie bez zalecenia lekarza. Tak duża ilość jest sugerowana osobom otyłym i starszym oraz w niektórych chorobach.

Ile witaminy D dziennie – czym się kierować?

W okresie maj-wrzesień, słońca zwykle jest pod dostatkiem. Jeśli masz okazję przebywać na dworze w bezchmurne dni, między godziną 10 a 15, a do tego masz jasną karnację i nie stosujesz silnych kremów z filtrem, pozostań przy mniejszej dawce. W jesieni i zimie celuj już w 2000 jednostek.

Jeżeli natomiast pracujesz na nocnej zmianie i przesypiasz słoneczne momenty dnia, lub po prostu wolisz spędzać je przed komputerem… Dawka 2000 jednostek przyda Ci się o każdej porze roku.

Zwróć uwagę także na objawy niedoboru witaminy D. Szybko się męczysz, wypadają Ci włosy, łatwo łapiesz infekcje, rany wolno się goją a mięśnie po treningu bolą za długo mimo wystarczającej podaży białka? Jeżeli do tego notujesz złe samopoczucie psychiczne, duża szansa, że stoi za tym niedobór właśnie witaminy D. W takim wypadku, spróbuj preparatu z 2000 jednostek i obserwuj efekty.

Ile witaminy D dziennie? Zrób badania!

Jeżeli nie jesteś pewny co do ilości jednostek i kusi Cię preparat z 4 tysiącami, zawsze możesz wykonać badanie D-25(OH). Kosztuje około 100 złotych, a dzięki niemu bezbłędnie dowiesz się, jak wygląda sprawa z witaminą D w twoim organizmie.

Wyniki wybiegające poza normę, jak zawsze, trzeba skonsultować z lekarzem. A potem, cóż – zastosować się do jego zaleceń.

Witamina D – ile jednostek? Tych rad nie słuchaj!

W ostatnich latach rozwija się (momentami przerażający) trend na alternatywne metody wspomagania zdrowia. Do takich metod należy… branie witaminy D garściami, jako lek na wszystko.

Osoby, które w taki sposób przyjmują witaminę D mają wielokrotnie ,,wybitą” normę i… kompletnie się tym nie martwią. Do czasu, bo nadmiar witaminy D powoduje gromadzenie się wapnia w tkankach, uszkodzenia nerek, wątroby, osłabienie, bóle i wiele, wiele innych. Witaminę D bardzo trudno przedawkować, ale… jak się bardzo chce, wszystko jest możliwe!

Jeżeli trafisz w mediach społecznościowych czy codziennych rozmowach na ,,porady” obejmujące suplementację witaminy D w horrendalnych ilościach (niektórzy szczycą się braniem dziesiątek tysięcy jednostek dziennie), jak najszybciej puść je w niepamięć. Nie mają nic wspólnego z nauką.

 

Witamina D – ile jednostek dziennie brać jako sportowiec? W okresie letnim, osoby lubiące spacery, mają jasną karnację, powinny celować w preparaty zawierające 800-1500 jednostek. Dla tych, którzy nie ,,łapią” dziennego światła, przeznaczone są suplementy na 2000 jednostek. Większe dawki są przeznaczone dla osób chorych, otyłych oraz seniorów.

O witaminie D pisaliśmy już wiele – sprawdź, dlaczego powinieneś stawiać na preparaty łączące ją z witaminą K2: https://sportodzywki.pl/witamina-d3-i-k2-dlaczego-razem-dzialaja-najskuteczniej/

Bibliografia:

Shuler D. F., Sports Health Benefits of Vitamin D, ,,Sports Health” 2012; 4(6), s. 496–501.

Spattini M., Suplementacja w sporcie, tłum. Hryniewicka E., Warszawa 2021.

Miętka A. Witamina D – właściwości i działanie, praca poglądowa w ramach specjalizacji z farmacji aptecznej.

Materiały dietetyka Pawła Szewczyka.

Materiały producenta Dr Jacobs.

Materiały portalu medycznego Puls Medycyny.

Oświadczenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 2021 roku.

Mogą Ci się również spodobać

Odżywka carbo – co daje i jak jej używać?

03.01.2022

Podczas treningu każdy chce dać z siebie jak najwięcej. Ciało […]

Odżywka carbo – co daje, kiedy i po jaką opłaca się sięgnąć?

Jeżeli trenujesz, zapewne jesteś już doskonale zaznajomiony z odżywkami białkowymi. […]

Optymalny stosunek makroskładników w celu utraty wagi – zrzuć kilogramy skutecznie i zdrowo!

Technicznie rzecz biorąc, możesz osiągnąć pewien wynik utraty wagi, nawet […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów