Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Porady|Zatrzymywanie wody w organizmie – jak walczyć z tym częstym problemem sportowców?

Zatrzymywanie wody w organizmie – jak walczyć z tym częstym problemem sportowców?

29.12.2021

Zatrzymywanie wody w organizmie – jak walczyć z tym częstym problemem sportowców?

Ilu z nas pracuje na siłowni dla pięknej sylwetki? Widzimy las rąk! Niestety, u sportowców częstym problemem jest zatrzymywanie wody w organizmie. Nieestetyczne obrzęki rujnują wygląd, samopoczucie i budzą obawy, czy aby nie przytyliśmy. Jak pozbyć się wody z organizmu i przeciwdziałać jej gromadzeniu? Przeczytaj!

Po czym poznać zatrzymanie wody w organizmie?

Skoro czytasz ten artykuł, zapewne objawy zatrzymania wody nie są Ci obce. Dla pewności jednak, doprecyzujmy. Objawem nadmiaru wody w organizmie są obrzęki. Woda gromadzi się w tkankach i powoduje po prostu puchnięcie.

Obrzęki najczęściej widujemy na nogach, palcach rąk, klatce piersiowej i na twarzy. W niektórych przypadkach nagromadzonej wody jest tak dużo, że poruszanie się sprawia ból! Masa ciała wzrasta, a my czujemy się jak odlani z ołowiu. Jak zapobiegać temu nieprzyjemnemu stanowi i walczyć z niechciana wodą? Czytaj dalej!

Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny i zapobieganie

Żeby odkryć sposoby na usunięcie wody z organizmu, zastanówmy się nad możliwymi przyczynami jej gromadzenia. Tych nie brakuje! Eliminując przyczyny problem odejdzie w niepamięć jeszcze zanim się pojawi.

Zatrzymanie wody a… niedobór wody!

Zaniedbanie kwestii odpowiedniego nawodnienia motywuje organizm do gromadzenia jej na zapas. Paradoksalnie, im mniej pijemy, tym więcej wody odkłada się w łydkach, na brzuchu, stopach i wszędzie tam, gdzie byśmy jej nie chcieli.

Także spożywanie alkoholu może się wiązać z obrzękami. Alkohol powoduje odwodnienie, więc jest doskonałym ,,motywatorem” do magazynowania płynów w tkankach.

Dbanie o nawodnienie i rezygnacja z wysokoprocentowych trunków pomoże raz na zawsze pozbyć się problemu retencji wody. Dobre nawyki to najlepsza profilaktyka!

Nadmiar sodu i węglowodanów

Druga z czołowych przyczyn powodujących zatrzymanie wody w organizmie to niezdrowa dieta. Winowajcą są często wysokoprzetworzone produkty bogate w sód. Nadmiar sodu prowadzi prosto do zatrzymywania wody.

Warto nie przesadzać z solą na co dzień. Sypiąc jej obficie nawet jedzenie kurczaka z ryżem zadziała jak napakowany chemikaliami fast-food. Ile sodu powinno się przyjmować dziennie? Według WHO, to maksymalnie 2 gramy czyli 5 gramów soli. To około jednej łyżeczki – malutko jak na cały dzień. Poza czystą solą sód znajduje się przecież także w innych przyprawach.

Także nadmiar węglowodanów powoduje tymczasowy wzrost wagi poprzez magazynowanie wody. 1 gram węglowodanów wiąże 3-4 gramy wody – niezdrowe smakołyki to prawdziwe bomby sodowo-cukrowe, dlatego zresztą są tak pyszne!

Po wieczorze z przyjaciółmi spędzonym nad piwem, ciastkami i burgerami z sieci fast-food czujesz się jak ciężka, rozgotowana kluska? Nic dziwnego – jedzeniowa i alkoholowa rozpusta przemieniają ciało w wielki balon z wodą. To minie!

Czy trzeba mówić, że zdrowa dieta to najlepsze lekarstwo na ,,bunt” organizmu? Dla własnego zdrowia i komfortu warto zrezygnować z wysokoprzetworzonych produktów i odzwyczaić się od gorliwego dosalania wszystkiego co ląduje na talerzu. Na początku to bardzo trudne, bo jedzenie po prostu nie smakuje. Warto się jednak przemęczyć i niesmaczny wytrawny posiłek zrekompensować na przykład fit-deserem.

Zatrzymywanie wody w organizmie a białko

Zarówno niedobór jak i nadmiar białka to ciężki orzech do zgryzienia dla organizmu. Białko wiąże wodę, więc jego odpowiednia podaż warunkuje prawidłowe gospodarowanie płynami w ciele.

Niedobór białka w diecie stosunkowo rzadko grozi sportowcom znającym rolę tego makroskładnika. Niemniej, zdarza się szczególnie po przejściu na ostrą dietę odchudzającą, nie najlepiej zbalansowaną. Za mała podaż protein powoduje, że ciśnienie osmotyczne jest niewystarczające, a organizm ,,szaleje” czego objawem są obrzęki.

Także nadmiar białka może powodować retencję wody. Powoduje on bowiem zakwaszenie organizmu. W takiej sytuacji niektóre organizmy ,,decydują się” zatrzymać wodę w tkankach.

Obliczenie swojego zapotrzebowania na białko i trzymanie się dietetycznych założeń to pewność, że z białkiem nie przesadzimy ani w jedną ani w drugą stronę. Po prostu jedzmy dokładnie tyle białka, ile potrzebujemy!

Nadmiar wody w organizmie a temperatura

W lecie bardzo często borykamy się z nadmiarem płynów w ciele. Podczas upału dbanie o odpowiednie nawodnienie jest utrudnione, a organizm broni się przed odwodnieniem tworząc w tkankach magazyny.

Podobnie może się stać jeśli na przykład trenujemy w miejscu, gdzie klimatyzacja nie domaga i jest po prostu gorąco. Gdy na siłowni pot leje się nam po plecach chociaż ledwo co zaczęliśmy trening, warto poprosić obsługę o chłodny powiew.

Nawodnienie i ograniczenie wystawienia na upał pomoże ciału w sprawnym gospodarowaniu płynami. Niestety, w upalnych miesiącach niewiele więcej można poradzić – taki mamy klimat!

Stała pozycja ciała a zatrzymywanie wody w organizmie

Praca stojąca – osoby które ją wykonują doskonale znają problem obrzęków łydek i kostek. Podobnie przy pracy siedzącej. Kilka, a nawet kilkanaście godzin na krześle sprawia, że woda spływa do nóg. W butach robi się coraz ciaśniej, spodnie rozsadza – nic przyjemnego!

W miarę możliwości warto robić przerwy od pracy i jak najczęściej zmieniać pozycję. Jeśli pracujemy przed komputerem, dobrym pomysłem będzie też wysoki podnóżek. Takie rozwiązanie w biurze raczej nie będzie możliwe, ale już pracując w domu śmiało można sobie ulżyć w taki sposób.

Szaleństwo hormonów i przewlekłe schorzenia

Kobiety przed i w trakcie okresu bądź menopauzy standardowo borykają się ze zwiększeniem obwodu brzucha. Także u mężczyzn, zaburzenia hormonalne mogą powodować retencję płynów. Wodną opuchliznę z reguły przynoszą między innymi rujnujące męską gospodarkę hormonalną sterydy anaboliczne.

Retencję wody powodują także niektóre choroby. Niewydolność serca czy nerek, zakrzepica, zaburzenia pracy wątroby i tarczycy – zatrzymywanie wody może oznaczać, że w ciele dzieje się coś bardzo złego.

Jeśli retencja wody to stały problem mimo dbania o dietę i nawodnienie, czas skonsultować się z lekarzem. Lepiej zrobić to zanim pojawią się groźniejsze, bardziej zaawansowane objawy patologii w organizmie.

Leki i suplementy a retencja wody

Także niektóre lekarstwa powodują magazynowanie płynów. Są to między innymi leki hormonalne, przeciwzapalne czy kortykosteroidy. Nawet niektóre suplementy diety dla sportowców mogą powodować zatrzymywanie wody w organizmie. Taki skutek uboczny wykazuje na przykład niezwykle popularna kreatyna.

Jeśli musimy przyjmować określone lekarstwa zatrzymujące wodę, trudno. Dla zdrowia czasem trzeba trochę pocierpieć, by potem nie cierpieć dużo bardziej. Zawsze jednak można skonsultować się z lekarzem w sprawie przyjmowania diuretyków, o których piszemy trochę niżej.

Zatrzymywanie wody w organizmie – niedobory

Po pierwsze – zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Nadmiar sodu przy jednoczesnym niedoborze potasu i magnezu to kapitalny sposób na nabawienie się obrzęków. Wracamy do wymienianej już kwestii dbania o nawodnienie!

Także niedobór witamin z grupy B może powodować retencję wody. Za niedoborami tych witamin przeważnie stoją błędy dietetyczne. W rzadkich przypadkach mamy do czynienia z problemami z ich absorbowaniem.

Gdy w organizmie dzieje się coś nie tak, zawsze warto zrobić badania pod kątem niedoborów. Praca nad dietą i w razie potrzeby sięgnięcie po suplementację pomoże zlikwidować problem retencji.

Diuretyki – sposób na zatrzymywanie wody w organizmie

Woda stoi, a zależy nam, by szybko zacząć dobrze wyglądać? Nie chcąc czekać, można zdecydować się na zastosowanie środków moczopędnych. Wiele diuretyków oferuje Matka Natura i to do niej warto zwrócić się w pierwszej kolejności.

Jednym z najpopularniejszych diuretyków jest pokrzywa. Herbatka z pokrzywy to tani, skuteczny sposób na wydalanie nadmiaru płynów zgromadzonych pod skórą. Zamiast pokrzywy, której smak nie każdemu odpowiada, do wyboru jest też mniszek lekarski, skrzyp polny i zielona herbata.

Mając problemy ze zdrowiem – szczególnie z nerkami – nie należy stosować diuretyków bez konsultacji z lekarzem. To samo dotyczy osób przyjmujących lekarstwa – zioła mogą wejść z medykamentami w niepożądane reakcje. Diuretyk silnie ingeruje w organizm, lepiej więc dmuchać na zimne i nie sięgać po niego bezrefleksyjnie.

Środki moczopędne nie mogą być traktowane jako stałe rozwiązanie na zatrzymanie wody w organizmie. Zwiększone wydalanie moczu może zaburzyć gospodarkę elektrolitową, a nawet doprowadzić do niedoborów mikroskładników.

Jeśli już ,,stało się” i nazbieraliśmy wody, sięgnięcie po diuretyki jest uzasadnione. Lepiej jednak, znając przyczyny zatrzymywania wody, zapobiegać dzięki zdrowemu stylowi życia.

 

Jak walczyć, gdy zatrzymywanie wody w organizmie daje w kość? Przyjrzeć się swojej diecie, dbać o nawodnienie i kontrolować stan zdrowia. Codzienne nawyki – szklanka wody, rozruszanie się na przerwie w pracy, rezygnacja z alkoholu – to klucz do sprawnie działającej gospodarki wodnej. W razie potrzeby z pomocą przychodzą środki moczopędne, ale dla zdrowia lepiej z nimi nie przesadzać – dawka czyni truciznę.

Jak dbać o nawodnienie? Mineralna to nie wszystko – jeśli szukasz czegoś nowego, sprawdź nasze pomysły na domowej roboty zdrowe izotoniki: https://sportodzywki.pl/jak-zrobic-napoj-izotoniczny-sprawdz-nasze-przepisy/!

Mogą Ci się również spodobać

Siarka w organizmie człowieka – co tam robi?

21.06.2022

Siarka to jeden z pierwiastków występujących w organizmie każdego człowieka. […]

Idealny posiłek potreningowy. Z czego powinien się składać?

Osoby, które ćwiczą na siłowni prędzej, czy później spotkają się […]

Pas kulturystyczny – po co go używać, kiedy kupić i jaki wybrać?

Pas kulturystyczny, zwany też pasem trójboisty – na pewno wiele […]

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów