Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl Odżywki dla sportowców - Sportodzywki.pl
sportodzywki.pl|Porady|Żylaki a siłownia – jak zapobiegać i co z nimi zrobić?

Żylaki a siłownia – jak zapobiegać i co z nimi zrobić?

Data publikacji 20.01.2022

Przeczytasz w 5 minut 173 wyświetleń

Żylaki a siłownia – jak zapobiegać i co z nimi zrobić?

Żylaki to bardzo częsty i mało estetyczny problem – niestety przy okazji bardzo powszechny, dotykający także sportowców wytrzymałościowych. Grube, napuchnięte żyły widoczne szczególnie na nogach to objaw przewlekłej choroby żylnej – czy da się jej jakoś zapobiegać? Żylaki a siłownia – jak działać profilaktycznie i co zrobić jeżeli zaobserwujesz u siebie zmiany chorobowe? Przeczytaj!

Żylaki a siłownia – dlaczego grożą podnoszącym ciężary?

Przyczyn powstawania żylaków jest wiele – należy do nich intensywne trenowanie z ciężarami. Rekreacyjna aktywność fizyczna działa co prawda dobroczynnie na układ krążenia, ale gdy obciążenie na sztandze i liczba kilogramów rośnie, sprawa się komplikuje.

Żylaki u sportowców są spowodowane niewydolnością zastawek żylnych. Gdy podnosimy ciężary ciśnienie w jamie brzusznej rośnie, krew mocno napiera na zastawki i uszkadza je. Uszkodzone zastawki nie są w stanie powstrzymać naporu krwi i sprawnie odprowadzać jej z powrotem do serca. W żyłach tworzy się magazyn, te zwiększają objętość i voila – żylaki gotowe!

Przewlekłym rozszerzeniom żył sprzyja także duża masa ciała. Chętnie budujemy mięśnie, ale gdy cieszymy się ze wzrostu wagi, nasze ciało niekoniecznie jest tak samo zachwycone. Stały napór sporego ciężaru na żyły i obecne w nich zastawki nie sprzyja zachowaniu układu krążenia w dobrej kondycji.

Żylaki w dolnych partiach ciała są powiązane także z zaparciami i zatrzymywaniem wody w organizmie. Zwiększenie masy w obrębie brzucha zaburza przepływ krwi, w dłuższej perspektywie sprzyjające rozwojowi żylaków. Sportowcy – szczególnie ci niewidzący świata poza białkiem – często popełniają błędy dietetyczne powodujące właśnie zaparcia i retencję płynów.

Na powstawanie żylaków wpływają także czynniki genetyczne i rodzaj wykonywanej pracy. Praca na siedząco lub na stojąco sprzyja powstawaniu żylaków, a przecież większość z nas przychodzi pracować właśnie w którejś z tych dwóch pozycji. Problem żylaków generalnie częściej dotyczy kobiet a ponadto prawdopodobieństwo ich wystąpienia wzrasta z wiekiem.

Żylaki a siłownia – jak zapobiegać?

Profilaktyka zawsze jest lepsza niż leczenie! W jaki sposób ulżyć układowi krwionośnemu, by w przyszłości uniknąć problemów żylakami? Pomocna będzie jak zwykle dieta.

Po pierwsze – optymalna ilość błonnika (20-25 gramów dziennie) i ograniczenie sodu pomoże zniwelować problem zaparć oraz retencji wody. Dzięki temu przepływ krwi między górnymi i dolnymi partiami ciała będzie łatwiejszy.

Do codziennego jadłospisu trzeba także włączyć produkty wzmacniające żyły. Są to owoce i warzywa w kolorze fioletowym – nadające im barwę antocyjany doskonale wzmacniaja naczynia krwionośne. Przyda się także wysoka podaż witaminy C biorącej udział w syntezie kolagenu – to białko buduje także żyły, a im go więcej, tym będą mocniejsze.

Żylaki a siłownia – by zapobiegać przewlekłemu rozszerzeniu żył warto wyrobić sobie kilka nawyków. Apel do kobiet – zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia nie jest wygodne dla żył. Wiemy, że niektóre panie chętnie spędzają w takiej pozycji większość godzin w biurze, ale niestety dodatkowo blokuje ona swobodny przepływ krwi z nóg do serca.

Po powrocie z pracy siedzącej bądź stojącej zalecany jest odpoczynek z nogami w górze – 10-15 centymetrów powyżej serca. Lubiącym przesiadywanie przed telewizorem albo nad książką polecamy stosowanie wysokiego podnóżka. Oprócz tego, w ,,nogach” materaca zróbmy mały stosik z poduszek czy koca, żeby spać z nogami w górze.

Wiedząc że jesteśmy w grupie narażonej na przewlekłą niewydolność żylną trzeba obserwować swój organizm. Żylaki świadczą o zaawansowanym stadium choroby. Wcześniej daje ona takie symptomy jak drętwienie, ciężkość nóg, mrowienie – dolegliwości nieprzyjemne i nie do pomylenia ze zdrowymi zakwasami. Dalej pojawiają się obrzęki i wreszcie estetyczne zapowiedzi żylaków – pajączki czyli fioletowe ,,siateczki” na skórze.

Żylaki a sport – jaki?

Ostre podnoszenie ciężarów nie sprzyja kondycji żył, ale rekreacyjna aktywność fizyczna jak najbardziej. Ruch usprawnia przepływ krwi, ale nie każdy sport będzie przynosił korzyści.

Dyscypliny zapobiegające niewydolności żylnej to jazda na rowerze, pływanie (szczególnie w zimnej wodzie), taniec i spacery (nie bieganie!). W ramach ćwiczeń cardio po treningu siłowym lepiej więc wybierać orbitrek bądź basen niż bieżnię.

Trenując siłowo i mając predyspozycje do powstawania żylaków trzeba szczególnie szanować nogi. Obserwując wymienione w poprzednim akapicie pierwsze objawy niewydolności żylnej należy ograniczyć rozbudowę dolnych partii ciała – po prostu oszczędzić żyłom wysiłku. Szczegóły dotyczące treningów najlepiej ustalić z lekarzem. Poza tym, jak zwykle, niezbędna jest dokładna regeneracja potreningowa – żadnych ćwiczeń na zakwasach!

Podczas przerwy w pracy siedzącej bądź stojącej starajmy się w miarę możliwości rozruszać. Wystarczy spacer wte i wewte po pokoju socjalnym czy krótki marsz po schodach. W trakcie pracy stojącej, na przykład na kasie, można wyrobić sobie nawyk robienia drobnych kroczków w miejscu zamiast stania w bezruchu.

Jak się pozbyć żylaków?

Za późno na profilaktykę? W takim razie nie ma na co czekać – czas ruszyć do flebologa, czyli lekarza od żył. Podstawowa terapia obejmuje stosowanie odzieży uciskowej – specjalnych pończoch. Lekarz może także przepisać nam medykamenty doustne oraz do stosowania zewnętrznego i zalecić ćwiczenia. To wtedy gdy problem żylaków nie jest jeszcze zaawansowany.

Jeśli żylaki u sportowców zdążą się rozgościć na dobre pozostaje tylko skierowanie na zabiegi usunięcia żylaków. Stosuje się różne metody – iniekcje z substancji powodujących zanikanie uszkodzeń, laseroterapię, zamrażanie, poddanie działaniu fal radiowych czy po prostu chirurgiczne usunięcie. Nie brzmi przyjemnie, prawda? Dobre wieści są takie, że metody usuwania żylaków są skuteczne i stale ewoluują – wciąż jednak to profilaktyka jest najlepszym rozwiązaniem!

Bibliografia:

dr nauk med. Elżbieta Łastowiecka-Moras, Profilaktyka przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych wśród osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej i stojącej, Warszawa 2016.

Zbigniew Krasiński, Krzysztof Aniukiewicz, Aleksandra Krasińska, Wiktor Czyżak, Przewlekła niewydolność żylna – epidemiologia i leczenie farmakologiczne, Przegląd Flebologiczny 2014.

Henryk Marona, Agnieszka Kornobis, Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane
metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, 2009.

Mogą Ci się spodobać

Jak zmotywować się do ćwiczeń raz na zawsze? 15 pewnych metod

Data publikacji 02.12.2022

Przeczytasz w 7 minut 8 wyświetleń

Niektórym do wzięcia się w garść wystarczy spojrzenie w lustro. […]

Ile kalorii ma owsianka na mleku i na wodzie?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 65 wyświetleń

Kiedy nie wiadomo, co zjeść, to najlepiej zjeść owsiankę. Różnica […]

Ćwiczenia przed snem – czy można? Jakie warto robić?

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 63 wyświetleń

W idealnym świecie, każdy ćwiczyłby o takiej porze, jaką sobie […]

Jak zacząć ćwiczyć w domu, żeby osiągnąć efekty? Nie zmarnuj czasu!

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 50 wyświetleń

Chcesz zbudować fantastyczną sylwetkę? Brak możliwości chodzenia na siłownię nie […]

Co zabrać na siłownię? Bez tego nie idź na trening!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 55 wyświetleń

Mijając ludzi zmierzających na trening (i wracających z niego), nie […]

Ile wody pić dziennie by czuć się dobrze, a ile by schudnąć?

Data publikacji

Przeczytasz w 5 minut 67 wyświetleń

Bez jedzenia można przeżyć nawet miesiące. Bez snu? Rekord wynosi […]

,,Dlaczego nie mogę schudnąć?” 15 przyczyn – znajdź swoją!

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 77 wyświetleń

Dlaczego nie mogę schudnąć? To najczęstsze pytanie padające w gabinetach […]

Ile kalorii spala trening siłowy?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 101 wyświetleń

Na siłownię chodzimy głównie dla sylwetki – a jak sylwetka, […]

Jak wyrzeźbić brzuch skutecznie? 10 wskazówek dla mężczyzn i kobiet

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 94 wyświetleń

Płaski brzuch, zarysowany sześciopak, wąska talia, widoczne mięśnie skośne… Każdy […]

,,Dlaczego nie mogę przytyć”? 3 przyczyny i rozwiązania!

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 88 wyświetleń

Trudności z przybraniem na wadze są równie poważnym problemem, co […]

Sylwetka skinny fat – jak ją wyrzeźbić od zera?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 142 wyświetleń

Skinny fat – sylwetka chudotłusta należy do najczęściej widzianych typów […]

Tanie źródło białka – jak zrobić mięśnie i nie zbankrutować? Kilkanaście opcji

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 151 wyświetleń

Kiedy chcesz zrobić mięśnie, nie musisz wydawać kroci na jedzenie […]

Ile białka ma kurczak? Pierś, udka, skrzydełka

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 134 wyświetleń

Nie istnieje bardziej kulturystyczne danie, niż kurczak z ryżem. Na […]

Od ilu lat można chodzić na siłownię? Prawo, zdrowie i bezpieczeństwo

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 131 wyświetleń

Młodzieżowy sport to dzisiaj nie tylko piłka nożna i siatkówka. […]

Regeneracja po treningu – jak ją poprawić? Skuteczne metody

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 197 wyświetleń

Zaniedbanie kwestii regeneracji mięśni spowoduje, że Twój trening siłowy będzie […]

Dlaczego warto być na diecie 2000 kcal?

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 139 wyświetleń

Zdrowy, aktywny tryb życia stał się w ostatnich latach jednym […]

Jak pozbyć się tkanki tłuszczowej? Z brzucha, z ud, z bioder…

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 174 wyświetleń

Dla wypracowania estetycznej sylwetki niezbędna jest nie tylko budowa masy […]

Jak zbudować pośladki, podnieść je i zaokrąglić? 10 kroków do wymarzonych kształtów

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 115 wyświetleń

Krągłe, jędrne pośladki to jeden z najważniejszych celów kobiet chodzących […]

Kulturystyka damska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 99 wyświetleń

Kulturystyka kobieca to dość kontrowersyjna dyscyplina. Pod wieloma względami przeczy […]

Ciastka Belvita – czy są zdrowe i naprawdę idealne na śniadanie?

Data publikacji

Przeczytasz w 10 minut 361 wyświetleń

Ciasteczka Belvita to produkt, który od lat widzimy w telewizji, […]

Początek sezonu narciarskiego – jak się do niego przygotować

Data publikacji

Przeczytasz w 4 minut 113 wyświetleń

Osoby, które uprawiają sporty zimowe, bardzo często nie mogą doczekać […]

Posiłki po treningu – jak komponować, kiedy jeść? 10 pomysłów na posiłki potreningowe

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 292 wyświetleń

Trening skończony? Teraz musisz dać mięśniom paliwo i budulec do […]

Przetrenowanie – mit, plaga czy wyjątek?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 116 wyświetleń

Przetrenowanie – to słowo niezmiennie wzbudza kontrowersje wśród osób aktywnych […]

Jak zacząć na siłowni? 10 zasad skutecznego startu

Data publikacji

Przeczytasz w 6 minut 82 wyświetleń

Chcesz zacząć trenować? Doskonała decyzja – czas przystąpić do rozsądnej […]

Bikini fitness – jak zostać zawodniczką?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 153 wyświetleń

W ostatnich latach coraz więcej kobiet marzy o startach w […]

Trening siłowy na redukcji – jak go robić i po co?

Data publikacji

Przeczytasz w 7 minut 373 wyświetleń

Czasy, kiedy redukcja wagi kojarzyła się tylko z wielogodzinnymi sesjami […]

Wszystko, co musisz wiedzieć o nasionach marihuany

Data publikacji

Przeczytasz w 3 minut 55 wyświetleń

Marihuana jest rodzajem konopi indyjskich. Ma wiele różnych właściwości terapeutycznych […]

Co na zakwasy po siłowni? 10 sposobów, by szybciej się pozbierać

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 1085 wyświetleń

Treningi nóg tak ostre, że rozważasz przeprowadzkę na parter? Trening […]

Siłownia – efekty. Jaka rewolucja zajdzie w Twoim ciele i życiu?

Data publikacji

Przeczytasz w 8 minut 124 wyświetleń

Jeśli sądzisz, że efekty siłowni to wyłącznie nabranie masy mięśniowej […]

Domowa siłownia – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz

Data publikacji

Przeczytasz w 16 minut 101 wyświetleń

Wszechobecna dostępność sprzętu do fitness stwarza nowe możliwości – domowa […]

X

Darmowy ebook

50 pytań o odżywki i suplementy

Zapisuję się