Deficyt kaloryczny – co to jest i jak go wyliczyć?
Odchudzanie to bardzo długi i pracochłonny proces. Większość osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dietą redukcyjną uważa, że im mniej jedzenia spożywają, tym lepiej. Jest to jednak duży błąd, ponieważ przyjmując zbyt małą ilość kalorii, możemy sobie poważnie zaszkodzić. Przed rozpoczęciem zrzucania zbędnych kilogramów należy więc w pierwszej kolejności wyliczyć, jaki jest nasz deficyt kaloryczny. Jednak co to pojęcie tak naprawdę oznacza oraz jak poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne? Sprawdź!
Deficyt kaloryczny – co to oznacza?
Deficyt kaloryczny często jest rozumiany w różny, czasem bardzo odmienny sposób. Pojęcie to można jednak dość prosto zdefiniować. W skrócie oznacza ono, że nasz organizm spala więcej kalorii i energii, niż przyjmuje z pożywienia. W takiej sytuacji redukowane zaczynają być pokłady tłuszczu zgromadzone w poszczególnych tkankach. Dzięki temu powoli pozbywamy się odstającego brzuszka czy nieestetycznych boczków. Ujemny bilans kaloryczny jest więc bardzo ważny dla osób, którym zależy na efektywnym obniżeniu masy ciała. Aby jednak nie wyrządzić sobie krzywdy, należy podejść do zmniejszania wielkości posiłków w bardzo racjonalny sposób.
Musisz trzymać deficyt kaloryczny, ale lubisz słodkości? Zobacz: Chwila słabości i chęć podjadania – jak sobie z tym radzić?
Deficyt kaloryczny – jak go obliczyć?
Wyliczenie ujemnego bilansu kalorycznego jest dosyć trudne. Ciężko jest bowiem uwzględnić w obliczeniach wszystkie istotne parametry. Deficyt kaloryczny ustalany jest więc w orientacyjny sposób. Aby otrzymać odpowiedni wynik, należy skorzystać z dość skomplikowanego wzoru, w którym zawarte są podstawowe zmienne. Zalicza się do nich m.in. wiek, wzrost, wagę, aktywność fizyczną, tryb pracy itp. Na ich podstawie wyznacza się deficyt kaloryczny. Kalkulator zapotrzebowania energetycznego dostępny online, z pewnością pomoże nam rozeznać się, ile kalorii powinniśmy przyjmować z pożywienia. Możliwe jest również skorzystanie ze specjalnych urządzeń, które analizują skład naszego ciała i na tej podstawie określają ogólne zapotrzebowanie.
Kalkulator online to jednak nie wszystko
Gdy wyliczymy już nasze zapotrzebowanie energetyczne, należy zastanowić się, w jakim tempie chcemy chudnąć. Przyjmuje się, że najbezpieczniej jest zrzucać ok. 0,5-1 kg na tydzień. Aby tego dokonać, wystarczy przyjmować odpowiednią ilość kalorii z pożywienia. Najlepiej wyliczyć ją odejmując około 200-300 kcal od naszego ogólnego zapotrzebowania energetycznego, bądź skorzystać ze wzoru McDonalda:
waga tkanki tłuszczowej w kilogramach x 69 = liczba kalorii, którą należy odjąć od dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy wartość ta będzie dla nas odpowiednia, warto zgłosić się do dietetyka. Specjalista z pewnością podpowie, jak się odchudzać oraz jak dużo jeść, by kilogramy spadały.
Zbyt duży deficyt kaloryczny
Wyznaczając samodzielnie deficyt kaloryczny musimy zachować rozwagę. W sytuacji, gdy obniżymy go zbyt drastycznie, możemy nabawić się poważnych dolegliwości. Przede wszystkim grozi nam spowolnienie metabolizmu oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej. Dodatkowo możemy cały czas czuć się ospali lub senni czy mieć duże problemy z koncentracją oraz logicznym myśleniem. W skrajnych przypadkach często pojawiają się również omdlenia i zasłabnięcia. Intensywnie trenując, a mało jedząc, nasz organizm może także zacząć spalać mięśnie.
Zobacz więcej porad o fit stylu życia na: easytobefit.pl
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress