Ziarna i nasiona pełne zdrowia – produkty, które warto znać
Pełnoziarniste produkty powinny być podstawą naszego jadłospisu. Dostarczają bowiem do organizmu wiele cennych substancji odżywczych, witamin oraz minerałów. Są również bogatym źródłem naturalnego błonnika pokarmowego. Warto więc pamiętać, by włączyć je do swojej diety. W tym artykule podpowiemy, jakie ziarna oraz nasiona powinien znać każdy z nas. Sprawdź!
Siemię lniane – cenione od wieków
Siemię lniane jest cenione od wieków. Wszystko za sprawą licznych właściwości zdrowotnych oraz obecności substancji wspomagających nasz organizm. Spożywając nasiona lnu, możemy bowiem dostarczyć spore ilości naturalnego błonnika pokarmowego oraz kwasów omega-3. Ziarna te polecane są więc osobom będącym na diecie. O ich cudownych właściwościach powinni pamiętać również wszyscy ci, którym zależy na obniżeniu poziomu złego cholesterolu oraz glukozy we krwi.
Len mielony odtłuszczony najlepiej spożywać na czczo. Wystarczy, że zalejemy 2-3 łyżki zmielonych ziaren małą ilością ciepłej wody i odczekamy kilka minut. W tym czasie błonnik rozpuszczalny sprawi, że nasza „mikstura” przyjmie formę żelu. Po jej wypiciu będziemy czuć się syci, a dodatkowo zadbamy o swoje zdrowie. Len możemy dodawać także do sałatek, musli czy innych dań.
Kasze – zdrowie na talerzu
Nie od dziś wiadomo, że jednym z najzdrowszych dodatków do obiadu są wszelkiego rodzaju kasze. Niestety większość z nas sięga po nie rzadziej niż np. po ziemniaki, ryż czy makaron. Warto jednak pamiętać, by włączyć je do swojej diety. Na szczególną uwagę zasługuje kasza krakowska. Znajdziemy w niej spore ilości błonnika, a zawarta w niej skrobia sprawia, że dania przygotowane na jej bazie posiadają niski indeks glikemiczny. Nie brak w niej także witamin oraz minerałów. Ziarna te przyczyniają się również do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi. Spożywając więc regularnie ten rodzaj kaszy, możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
Kasza krakowska stanowi wspaniałe uzupełnienie wielu dań oraz deserów. Idealnie komponuje się z mięsem oraz różnego typu sosami. Na jej bazie można przygotować także liczne farsze, np. do gołąbków czy krokietów. Warto dodawać ją również do zup. Niektórzy wykorzystują kaszę krakowską do wypieków ciast.
Kiełki – wspaniały dodatek
W ostatnim czasie coraz więcej osób sięga po kiełki, czyli dopiero zaczynające wzrastać nasiona. Są one znacznie bogatsze w składniki odżywcze niż dojrzałe warzywa, które mogą z nich wyrosnąć. Znajdziemy w nich bowiem duże ilości witamin, białek czy minerałów. Są wspaniałym uzupełnieniem naszej codziennej diety i stanowią idealny dodatek do sałatek czy kanapek. Niektórzy obawiają się jednak, czy kupione w sklepie kiełki są zdrowe i pozbawione substancji chemicznych oraz sztucznych nawozów. Jeśli więc chcemy mieć całkowitą pewność co do ich jakości, najlepiej wyhodować je samodzielnie. Potrzebne będą nam do tego ziarna na kiełki. Jak jednak przygotować z nich pełnowartościowy produkt?
Aby ziarna zaczęły kiełkować, należy je dokładnie wypłukać oraz namoczyć. Następnie wystarczy przygotować odpowiednie naczynie. Najlepiej sprawdzi się do tego słoik wyścielony gazą bądź lnianym woreczkiem. Po umieszczeniu nasion na płótnie należy uzbroić się w cierpliwość i każdego dnia podlewać naszą mini hodowlę. Po około 4-7 dniach, nasze „warzywa” będą gotowe do spożycia.
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress