Stres a waga – jaki wpływ na naszą sylwetkę może mieć stres?
Stres to uczucie, którego doświadczył każdy z nas. Niestety najczęściej ma on bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Warto więc znaleźć swój sposób na odreagowanie oraz rozluźnienie się. Wiele osób zastanawia się jednak, dlaczego niektórzy z nas tracą na wadze w sytuacjach stresowych, a inni przybierają dodatkowe kilogramy. W tym artykule postaramy się przedstawić zależność jaką jest stres a waga.
Stres – jaki ma wpływa na nasz organizm?
Stres to swego rodzaju reakcja obronna naszego organizmu. W nerwowych sytuacjach pobudzamy do pracy nasz autonomiczny układ nerwowy. W tym momencie zachodzi wiele różnych zmian, dzięki którym jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Reakcje organizmu na stres można podzielić na trzy podstawowe fazy.
Faza 1 – alarmowa
Faza alarmowa występuje na samym początku, czyli wtedy, gdy zaczynamy się stresować. W tym momencie podnosi się poziom adrenaliny i kortyzolu oraz uwalniane są inne hormony. Dodatkowo zaczyna wzrastać ciśnienie krwi, a serce pracuje znacznie szybciej. Do krwi dostarczane są także dodatkowe dawki cukru. U niektórych osób może pojawić się również wzmożona potliwość. W skrajnych przypadkach dochodzi do zatrzymania pracy żołądka.
Boisz się powrotu do wagi sprzed diety? Doradzamy: Jak uniknąć efektu jojo po zakończeniu ścisłej diety?
Faza 2 – odporności
Po pewnym czasie nasz organizm zaczyna przyzwyczajać się do nowej stresującej sytuacji. Ustają więc dolegliwości, takie jak zwiększone ciśnienie krwi czy szybsze bicie serca. Niestety nie oznacza to, że pozbyliśmy się stresu, a jedynie przystosowaliśmy się do aktualnych warunków. Ciągle jesteśmy więc pobudzeni, a w naszym organizmie zachodzą szkodliwe zmiany, o których często nie mamy nawet pojęcia.
Faza 3 – wyczerpania
W momencie długotrwałego stresu, nasz organizm niestety może przestać sobie radzić z nową sytuacją. Stajemy się więc wyczerpani oraz dochodzi do rozregulowania podstawowych funkcji. W niektórych przypadkach mogą zacząć rozwijać się różne choroby. Niekiedy stres może niestety doprowadzić również do śmierci.
Jakie czynniki mogą powodować stres?
Każdy z nas jest inny. Za sytuację stresową uznajemy więc różne momenty naszego życia. Najczęściej stres kojarzy się nam z natłokiem obowiązków w pracy, presją społeczeństwa czy problemami rodzinnymi. Należy jednak pamiętać, że dla naszego organizmu napięcie czy lęk występuje również, gdy:
● zbyt mało śpimy,
● źle się odżywiamy,
● dostarczamy niewiele substancji odżywczych, witamin czy minerałów,
● przemęczamy się (np. poprzez nadmierną aktywność fizyczną),
● nie leczymy chorób czy różnych dolegliwości.
Stres a waga – dlaczego niektórzy tracą zbędne kilogramy?
Często wydaje się nam, że pod wpływem stresu niektórzy z nas zaczynają chudnąć. Oczywiście możemy w ten sposób zrzucić zbędne kilogramy, jednak główną przyczyną nie jest napięcie i lęk, a nasze zachowanie. W sytuacjach stresowych możemy bowiem zauważyć u siebie tzw. ścisk żołądka. Wydaje się nam wtedy, że nie jesteśmy w stanie nic przełknąć. Przestajemy więc sięgać po jedzenie bądź spożywamy bardzo małe porcje. Najczęściej dzieje się tak w pierwszej fazie stresu. Dodatkowo, aby rozładować napięcie oraz odprężyć się, zaczynamy uciekać w różnego rodzaju aktywności. By przestać myśleć o problemach, często wychodzimy pobiegać czy odreagować na siłowni. Przez to możemy bardzo drastycznie schudnąć. Należy jednak pamiętać, że najczęściej nie jest to zdrowe tempo utraty masy ciała.
Stres a waga – dlaczego niektórzy zaczynają tyć?
Przechodząc w drugą fazę stresu, możemy zauważyć u siebie nagły przyrost masy ciała. Oczywiście po raz kolejny nie jest za to odpowiedzialne napięcie oraz lęk, a nasz sposób na radzenie sobie z obecną sytuacją. Po pierwszym etapie organizm może być bowiem wycieńczony. Ciało zaczyna więc domagać się od nas większych porcji jedzenia oraz uzupełnienia wszelkich substancji odżywczych. Dodatkowo, gdy żyjemy w ciągłym napięciu, organizm produkuje większe ilości kortyzolu zwanego hormonem stresu. Jego nadmiar sprzyja natomiast odkładaniu się tkanki tłuszczowej, szczególnie w obrębie brzucha. Po fazie wzmożonej aktywności fizycznej pojawia się również ogólne przemęczenie. Zaczynamy więcej spać i nie mamy siły na trening czy nawet krótki spacer. Leżymy więc na kanapie, często sięgając np. po niezdrowe przekąski. Nasza waga zaczyna rosnąć, a my za głównego winowajcę uważamy właśnie długotrwały stres oraz napięcie.
Jak sobie radzić ze stresem oraz wahaniami wagi?
Ze stresem oraz jego skutkami możemy na szczęście walczyć. Aby zniwelować wahania wagi, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim warto wystrzegać się wszelkich tłustych oraz słodkich przekąsek, dzięki którym zajadamy swoje nerwy. Gdy mamy ochotę na jedzenie, zadajmy sobie również pytanie, czy naprawdę jesteśmy głodni. Nieraz bowiem sięgamy po posiłek, ponieważ nudzimy się i nie wiemy, co ze sobą zrobić.
W celu rozluźnienia oraz wyzbycia się negatywnych emocji, znajdźmy swój ulubiony rodzaj aktywności fizycznej. Dla jednych z nas będzie to np. medytacja, która obniża ciśnienie krwi. Inni rozładują natomiast napięcie dzięki sportom walki. Warto więc znaleźć swój ulubiony sposób na walkę ze stresem. Przekładając negatywne emocje na aktywność fizyczną, z pewnością nie doświadczymy zjawiska nadmiernego wzrostu masy ciała.
Inne wartościowe porady odnośnie diety? Wejdź na: ema-fit.pl
Ostatnie wpisy
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress