Brak miesiączki po odchudzaniu – dlaczego tak się dzieje?
Wiele kobiet pragnie móc pochwalić się piękną i szczupłą sylwetką. Najczęściej podchodzimy do odchudzania w rozsądny sposób, jednak nieraz zdarzają się wyjątki. Niektóre z nas chcą bowiem zrzucić zbędne kilogramy najszybciej, jak to możliwe. Takie działania mogą jednak prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Jednym z nich jest np. brak miesiączki po odchudzaniu. Dlaczego tak się dzieje i jak uniknąć takiej sytuacji? Sprawdź!
Brak miesiączki po odchudzaniu – dlaczego tak się dzieje?
Utrata zbędnych kilogramów często wiąże się niestety z dużym obciążeniem organizmu. Przez niewłaściwe tempo odchudzania oraz niewłaściwą dietę, możemy również wyniszczyć nasze ciało oraz spowolnić różne procesy. Jeśli chudniemy zbyt szybko, nasz organizm zaczyna się bronić. Aby mieć wystarczającą ilość energii, „odłącza” wszelkie czynności, które nie są niezbędne do przeżycia. Jedną z nich jest miesiączkowanie. Nasze ciało „wie”, że ciąża byłaby zbyt dużym obciążeniem, dlatego decyduje wstrzymać owulację do momentu, gdy wszystko wróci do normy. Przez to właśnie kobiety nieraz zmagają się z brakiem miesiączki w trakcie diety redukcyjnej bądź po zakończeniu odchudzania.
Przeczytaj też: Jak zaplanować swoje posiłki, żyjąc w ciągłym biegu?
Brak miesiączki po odchudzaniu – najczęstsze przyczyny
Zbyt mała ilość spożywanych kalorii
Przyczyn zaniku miesiączki podczas odchudzania może być naprawdę wiele. Za jedną z głównych uznaje się oczywiście zbyt małą ilość spożywanych przez nas kalorii. Organizm potrzebuje bowiem pewnej dawki energii, by móc podtrzymać funkcje życiowe oraz prawidłowe funkcjonowanie narządów czy układów. Gdy dostarczamy ich zbyt mało, nasze ciało zaczyna się „buntować” i przyjmować postawę obronną. Lepiej więc zmniejszać kaloryczność posiłków stopniowo oraz rozważnie.
Źle zbilansowana dieta
Brak miesiączki może być również spowodowany źle zbilansowaną dietą. Większość substancji odżywczych, minerałów oraz witamin musimy bowiem dostarczyć z pożywienia. Jedząc zbyt mało sprawiamy, że w naszym organizmie występują liczne niedobory. Ciało po raz kolejny musi zacząć się bronić. Układając plan żywieniowy należy więc zadbać o odpowiedni balans. Oprócz witamin i minerałów, niezbędne są również białka, węglowodany oraz tłuszcze.
Zbyt duży wysiłek fizyczny
Za brak miesiączki może odpowiadać również zbyt duży poziom aktywności fizycznej. Podczas treningu spalamy bowiem tłuszcz oraz kształtujemy swoje ciało, jednak tracimy również sporą ilość kalorii, a wraz z potem usuwamy wiele składników mineralnych. Lepiej więc nie przeciążać swojego organizmu i dopasować intensywność ćwiczeń do swoich możliwości.
Stres
Wiele kobiet podczas odchudzania odczuwa bardzo duży stres. Najczęściej obawiamy się opinii innych, zastanawiamy się czy damy radę osiągnąć swoją upragnioną wagę oraz boimy się porażki. Towarzyszące nam napięcie odbija się jednak na całym naszym organizmie. Jednym ze skutków ubocznych może być właśnie zanik miesiączki spowodowany nadmiernym stresem. Znajdźmy więc sposób na ukojenie swoich nerwów oraz rozluźnienie całego ciała.
Jak przywrócić prawidłowe miesiączkowanie?
Aby przywrócić prawidłowe miesiączkowanie, należy oczywiście zacząć zdrowo się odżywiać. Najlepiej najpierw wyliczyć swoje zapotrzebowanie na kalorie. W bilansie należy jednak uwzględnić również składniki mineralne oraz wartości odżywcze. Pomocne mogą okazać się do tego kalkulatory dostępne w sieci. Jeśli jednak chcemy mieć stuprocentową pewność, najlepiej udać się do dietetyka, który opracuje cały plan żywienia. Dodatkowo należy uważać z nadmiarem aktywności fizycznej. Warto również zasięgnąć porady u lekarza, który przedstawi konkretne zalecenia bądź przepisze specjalne środki farmakologiczne.
Po jakim czasie cykl się unormuje?
Po zastosowaniu się do wszelkich zasad, dzięki którym nasz cykl ma się unormować, niestety zostaje nam jedynie czekać. U niektórych z nas proces ten będzie trwał miesiąc, u innych nawet do 20 tygodni bądź dłużej. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i cały czas zdrowo się odżywiać.
Więcej kobiecych treści? Zobacz: sukceskobiety.pl
Ostatnie wpisy
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress