Jakie buty najlepiej nadają się na trekking w wysokich górach?
Trekking w wysokich partiach gór to nieco inna bajka niż podróże piechotą po lasach położonych na nizinach. Trzeba być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe oraz śnieg zalegający na dużych wysokościach nawet w środku lata. Teren jest bardziej wymagający, szlaki często mocno skaliste, a ekspozycje i przepaści wyjątkowo duże. W Polsce z takimi warunkami zetkniemy się przede wszystkim w Tatrach. Jak zatem dobrać odpowiednie buty do wycieczek w takich okolicznościach?
Podeszwa prawdę Ci powie
Najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest podeszwa. W górach trzeba być przygotowanym zarówno na błoto, jak i skały. Czy to buty górskie Salomon, czy inna marka, trzeba dobrać je tak, by zapewniały maksymalną przyczepność na obu nawierzchniach. Najlepiej zatem wybrać obuwie ze spodami z wysokiej jakości gumy oraz stosunkowo agresywnym bieżnikiem.
Trzeba zwrócić również uwagę na stopień twardości podeszwy. Wielu producentów posługuje się w tym zakresie oznaczeniami literowymi od A do D, gdzie A oznacza miękką podeszwę do codziennego użytkowania, a D – grube spody do ekstremalnych wypraw na lodowcach. W warunkach tatrzańskich oraz do nich zbliżonych najlepiej sprawdzą się podeszwy B lub B/C.
Podeszwa musi być odpowiednio gruba i twarda, by pod butami nie było czuć kamieni. Ważne jest jednak również to, by z jednej strony była elastyczna, a z drugiej odpowiednio usztywniała piętę. Mamy tu na myśli przede wszystkim buty do letnich wypraw – zimowe modele mają twardsze podeszwy, które pozwalają na przypięcie raków. Odpowiednią podeszwą do letnich trekkingów w górach charakteryzują się na przykład buty Salomon X Ultra GTX.
Cholewka dobrana do warunków i gustu
Odpowiednie usztywnienie pięty mogą zapewnić buty o dwóch konstrukcjach, między którymi można wybierać w przypadku wypraw w wysokie góry: z niską albo wysoką cholewką. Wedle potocznej opinii bardziej profesjonalne są te drugie, ale to nie do końca prawda. Dość powiedzieć, że na przykład ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego stawiają zwykle na niskie buty.
Buty z niską cholewką pozwalają bowiem na szybkie przemieszczanie się w górach. Często są wśród nich tak zwane buty podejściowe, które nadają się na letnie wyprawy w góry. To opcja bardziej zaawansowana niż buty Salomon trekkingowe, ale nie tak rozbudowana jak profesjonalne buty wspinaczkowe.
W wysokich górach sprawdzą się także oczywiście buty z wysoką cholewką. Warto je wybrać zwłaszcza wówczas, gdy wybieramy się w skalisty teren, a na szlakach istnieje ryzyko osuwających się kamieni. Wysoka cholewka będzie co prawda bardziej męczyć naszą stopę, ale ochroni ją przed niespodziewanymi uderzeniami i urazami mechanicznymi.
Dodatkowe zalety
W wysokich górach przydadzą się także buty z membraną, która zabezpieczy przed deszczem. Jeśli zakładamy, że na trasie może zaskoczyć nas deszcz, bardziej przydatna ponownie będzie też wysoka cholewka – wówczas woda nie wleje się do buta z góry. Jeżeli zależy nam z kolei na dobrej wentylacji, należy szukać butów z dużą liczbą materiałowych wstawek. W takim obuwiu stopa dłużej zachowa świeżość.
A jaki sprzęt powinien mieć każdy dentysta? Przeczytaj to w artykule – „Producenci i rodzaje kątnic – jak wybrać odpowiednie wyposażenie”
Ostatnie wpisy
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress