5 kroków, które pomogą Ci rozpocząć zdrowe i świadome odżywianie
Każdy z nas powinien pamiętać, że aby zachować zdrowie i witalność na długi czas, należy odpowiednio się odżywiać. Niestety przez zabieganie, wielokrotnie brakuje nam chociażby chwili na to, by przygotować pełnowartościowe posiłki pełne witamin, minerałów i innych cennych składników odżywczych. Warto jednak wiedzieć, że zdrowe i świadome opracowywanie swojego jadłospisu zajmuje dosłownie kilka minut. Wystarczy jedynie znać podstawowe zasady oraz wiedzieć, jak rozpocząć nowy styl życia. Jeśli zatem chcesz porzucić swoje stare nawyki i zacząć lepiej się odżywiać, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przygotowaliśmy bowiem rozpiskę kilku kroków, o których warto pamiętać na początku swojej przygody! Sprawdź!
Krok nr 1 – zadbaj o regularność posiłków!
Osoby, które pragną zmienić coś w swoim życiu i zacząć lepiej oraz bardziej świadomie się odżywiać, powinny w pierwszej kolejności uzmysłowić sobie, jak ważna jest regularność. Zarówno dietetycy, jak i lekarze, sugerują, aby poszczególne posiłki spożywać w podobnych odstępach czasowych. Optymalnym rozwiązaniem jest zatem sięganie po jedzenie co 2-4 godziny. Wtedy nasz organizm nie magazynuje pożywienia i na bieżąco wykorzystuje dostarczoną przez nas energię. Większość z nas uważa jednak, że takie działanie jest wręcz niemożliwe. Pamiętajmy wtedy, że chcieć to móc!
Aby wpoić sobie taki nawyk, najlepiej na początek ustawiać przypomnienia w telefonie komórkowym. Gdy ten da nam znać, że pora na posiłek, postarajmy się w miarę możliwości sięgnąć po niego najszybciej, jak możemy. Zapewne część z nas pomyśli teraz, co zrobić, jeśli większość dnia spędzamy np. w pracy. W takiej sytuacji przygotowujemy posiłki dzień wcześniej. Jeśli nie mamy na to zbyt dużej ilości czasu – sięgajmy po produkty i potrawy, których przyrządzenie zajmuje chwil. Na drugie śniadanie świetnie sprawdzi się zatem np. kasza jaglana ekspandowana z mlekiem i owocami, natomiast na obiad kasza gryczana niepalona z kurczakiem oraz warzywami. Takie dania przygotujemy bowiem w mniej niż 30 minut, a przy okazji dostarczymy dzięki nim do organizmu wiele cennych składników odżywczych!
Krok nr 2 – czytaj skład i sięgaj po nieprzetworzone produkty spożywcze!
Idąc do sklepu spożywczego, sięgasz po pierwsze lepsze produkty, czy wnikliwie czytasz ich etykiety, by wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie? Jeśli w Twoim koszyku ląduje wszystko, co wpadnie Ci w ręce, musisz koniecznie to zmienić! Podczas zakupów warto bowiem dokładnie wczytać się w skład danego artykułu. Niejednokrotnie jesteśmy bowiem wręcz przekonani co do jakości np. wybranego przez nas jogurtu naturalnego. Przecież to samo zdrowie i co złego może kryć się w takim nabiale?
Niestety, w takich produktach czyha na nas wiele zasadzek. Jakich? Przede wszystkim duża ilość cukrów. Jogurty naturalne są bowiem dosładzane po to, aby po prostu lepiej nam smakowały. Zdrowy nabiał to jednak taki, do którego nie dodaje się zbędnych półproduktów. Czytajmy zatem składy i nie dajmy się nabrać! Taką samą zasadę, czyli “Sprawdzaj!” musimy stosować przy każdym artykule spożywczym. Czasem może bowiem okazać się, że nawet kasza bulgur po turecku kryje w sobie zbędne dodatki, a jak wiadomo – kasza to ziarna i to wyłącznie one powinny królować w składzie tego wyrobu.
Od dzisiaj przeznaczmy zatem na zakupy nieco więcej czasu i cały czas czytajmy wszystkie etykiety!
Chcesz zacząć gotować zdrowsze potrawy? Sprawdź nasz artykuł „Kasza zamiast ziemniaków – sprawdź, dlaczego będzie to lepszy wybór!„
Krok nr 3 – uświadom sobie, że owoce i warzywa to Twoi sprzymierzeńcy!
Kolejny krok, dzięki któremu łatwiej będzie nam rozpocząć zdrowe i świadome odżywianie, to uświadomienie sobie, że owoce i warzywa to nasi sprzymierzeńcy. Dlaczego? Znajdziemy w nich bowiem wszystko to, co najważniejsze dla naszego organizmu. W takich naturalnych produktach nie brak błonnika, witaminy A, B, C czy E, żelaza, wapnia, magnezu, cynku i wielu innych składników odżywczych. Przy okazji posiadają najczęściej bardzo małą ilość kalorii – szczególnie warzywa. W swoim codziennym jadłospisie warto zatem uwzględnić aż 5 takich porcji zdrowia. Oczywiście początkowo może być to niezwykle ciężkie. Starajmy się zatem lekko “przemycać” owoce i warzywa do swoich dań. Prędzej czy później się do nich przekonamy (jeśli np. obecnie nie bardzo za nimi przepadamy) i nie będziemy w stanie bez nich żyć.
Nie dajmy się jednak zwodzić głosom mówiącym o tym, że po owoce możemy sięgać wyłącznie przed np. 18, ponieważ posiadają dużo cukru. Jeśli mamy ochotę na gruszkę, jabłko czy cytrusy po tej godzinie – zjedzmy je! Ich słodycz jest czymś naturalnym i nie powinniśmy się jej obawiać. Oczywiście mimo wszystko zachowajmy pewien umiar, bo co za dużo to niezdrowo, jednak nie dajmy się również zwariować!
Krok nr 4 – nie eliminuj tłuszczów, lecz sięgaj po te dobre!
Z czym kojarzy Ci się tłuszcz? Z mięsem, smażonymi frytkami i złym cholesterolem? Jeśli tak, to koniecznie musisz zmienić swoje wyobrażenie na ten temat. Składnik ten potrzebny jest bowiem każdemu człowiekowi. To właśnie w tłuszczu rozpuszczają się niektóre witaminy, które następnie są zdecydowanie lepiej przyswajane. Gdy zależy nam zatem na zdrowym i świadomym odżywianiu, nie powinniśmy eliminować tłuszczów ze swojej diety. Musimy jednak mieć świadomość, że istnieją jego dobre i złe wersje.
Co jest korzystne dla naszego organizmu? Przede wszystkim oleje zimnotłoczone, które możemy dodawać do sałatek czy innych dań niewymagających wysokiej obróbki termicznej. Dostarczają nam one niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz minerałów. Wspomagają także walkę z niektórymi dolegliwościami czy schorzeniami. Zapomnijmy zatem o tym, że tłuszcze są złe i uwzględnijmy je w swoim jadłospisie.
Krok nr 5 – pamiętaj, możesz żyć bez cukru!
Każda osoba, która chce odżywiać się zdrowo i świadomie, powinna uzmysłowić sobie, że cukier jest obecny niemalże wszędzie. Duże dawki takiego słodzika znajdziemy w sokach, przetworach, nabiale, gazowanych napojach… Niestety jest on wszechobecny. W naszym interesie powinno być zatem to, aby ograniczyć jego spożycie do absolutnego minimum. Jak zacząć? Przede wszystkim postaraj się nie dodawać cukru do kawy czy herbaty. Jeśli nie możesz znieść goryczki takich napojów, białe kryształki zamień na ksylitol lub stewię. Obydwa te produkty są słodkie, jednak przy okazji także zdrowe.
Cały czas pamiętaj także o naszym drugim kroku, a zatem czytaniu składów. Cukier, i to w bardzo dużych ilościach, znajdziemy niejednokrotnie w nabiale, płatkach kukurydzianych, musli czy innych artykułach, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zdrowe oraz dietetyczne. Lepiej jednak wiedzieć, co tak naprawdę się w nich kryje, a po cukier sięgać niezwykle rzadko.
Mamy nadzieję, że dzięki tym pięciu krokom zdrowe i świadome odżywianie nie jest już dla Ciebie aż tak straszne i stopniowo wdrożysz poznane zasady do swojego życia!
Ostatnie wpisy
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress