Przyrządy do ćwiczenia nóg
Ćwiczenia na nogi należą do chętnie podejmowanych form treningu, choć czasami przegrywają z zajęciami służącymi rozbudowie górnych partii ciała. A przecież dobrze wyrzeźbione nogi mogą być świetnym uzupełnieniem starannie wymodelowanej męskiej sylwetki. Mimo wszystko przyrządy do ćwiczenia nóg cieszą się wśród mężczyzn sporą popularnością, można więc je znaleźć na każdej siłowni czy w salonie fitness. Dużą uwagę do tego typu treningu przywiązują także profesjonalni sportowcy – u piłkarza czy siatkarza maszyna do ćwiczeń nóg zajmuje ważne miejsce w domu lub mieszkaniu.
Przyrządy do ćwiczenia ud i pośladków są jednak również często obiektem zainteresowania aktywnych kobiet. Paniom najczęściej nie zależy jednak na mocno rozbudowanych kończynach, a na nogach jak najbardziej smukłych i kształtnych. Urządzenia pozwalające na trening nóg są więc jednymi z tych, które często lądują również w prywatnych mieszkaniach czy osobistych siłowniach. Na jakie przyrządy do ćwiczeń nóg najlepiej postawić? Podpowiadamy!
Maszyny do ćwiczenia nóg, które znajdziesz na siłowni
Urządzenia do ćwiczenia nóg wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z siłownią. Jeśli taka placówka jest dobrze wyposażona, powinniśmy w niej znaleźć sporo sprzętu, który pomoże zadbać o mięśnie. Ważne jest, by ćwiczyć nogi równomiernie. Dlatego dobór przyrządów do treningu nie powinien być przypadkowy – w przeciwnym razie możemy nadmiernie obciążyć uda bądź łydki i doprowadzić do kontuzji.
Klasyczna maszyna do ćwiczenia nóg ze stosem
Na siłowni niemal zawsze jest do dyspozycji urządzenie nazywane po prostu maszyną do ćwiczenia nóg ze stosem. Dzięki niej można przede wszystkim rozbudować masę mięśniową i wzmocnić mięśnie czworogłowe oraz dwugłowe ud. To one w dużym stopniu odpowiadają za imponującą muskulaturę, którą mogą się pochwalić profesjonalni sportowcy czy bywalcy siłowni.
Taka maszyna składa się ławki oraz specjalnego stelaża z wałkiem, który jest przytwierdzony do systemu obciążającego. Obciążenie można bez problemów regulować, dopasowując je do fazy treningu i własnych możliwości. W profesjonalnym sprzęcie tego typu ławka pozwala na wykonywanie ćwiczeń zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Odpowiedni układ maszyny wymusza na użytkowniku konkretny ruch. Dzięki temu może on dokładnie zaplanować, którą partię nóg będzie ćwiczyć, a także wydatnie poprawić jakość i technikę treningu. Wiele osób uważa, że to właśnie ta maszyna powinna służyć jako podstawowy przyrząd do ćwiczeń nóg.
Jakie ćwiczenia można wykonywać na takim sprzęcie? Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki. Przykładowym ćwiczeniem na mięśnie czworogłowe ud będą wyprosty kolan na maszynie w pozycji siedzącej – wałek spoczywa wówczas w dolnych partiach nóg, tuż ponad stawami skokowymi. By wzmocnić mięśnie dwugłowe uda, najlepiej z kolei ustawić jeden z wałków za łydkami i podciągać go jak najbardziej pod uda, utrzymując przy tym przez moment stan maksymalnego napięcia mięśni.
Suwnica do treningu nóg
Drugi popularny przyrząd do ćwiczenia ud i pośladków, który znajdziemy niemal w każdym dobrze wyposażonym salonie fitness, to suwnica. Korzystając z niej siadamy na maszynie, opieramy plecy w wyznaczonym do tego miejscu, a nogi umieszczamy na specjalnej platformie. Prostując je, wypychamy w górę ciężar przytwierdzany z boku urządzenia. Umożliwiają to prowadnice, po których przemieszcza się platforma.
Najlepsze efekty przynosi ćwiczenie na suwnicach, w których kąt między prowadnicami a podłogą jest spory. W pełni profesjonalne urządzenie powinno być również wyposażone w blokady. Dzięki nim nawet w sytuacji, w której nie poradzimy sobie z obciążeniem, nie wyrządzimy sobie krzywdy. Dzięki temu ćwiczenia na suwnicy są w pełni bezpieczne.
Ten rodzaj treningu nie jest zbyt skomplikowany. Można go różnicować głównie pod kątem zaordynowanego ciężaru oraz liczby i intensywności powtórzeń. Trzeba też pamiętać o odpowiednim i stabilnym ułożeniu nóg. Dzięki swojej prostocie takie ćwiczenia są jednymi z najbezpieczniejszych form pracy nad muskulaturą kończyn dolnych. Najbardziej zyska na nich mięsień czworogłowy uda.
Wiele osób do ćwiczeń na nogi dokłada również regularne treningi biegowe. Sprawdź, jak się do nich przygotować i przeczytaj kolejny artykuł: Buty do biegania po asfalcie i w terenie – najważniejsze różnice
Sprzęty do ćwiczenia nóg w domowych warunkach
Niektóre ćwiczenia na nogi równie dobrze możemy jednak wykonać w domowych warunkach. Nie każdy sprzęt do ćwiczenia nóg jest bowiem drogi i skomplikowany. Maszyny ze stosem czy suwnice to zwykle koszt kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. W domu ćwiczy się na mniej rozbudowanych sprzętach, ale efekty mogą być równie dobre.
Domowy sprzęt do ćwiczeń – sztanga
Sztanga to przedmiot, który znajduje się w wyposażeniu każdej siłowni, można nim rozbudowywać wiele grup mięśniowych. Sporo osób inwestuje jednak również w zakup sztangi i kilku par obciążników do domu, jest to bowiem zdecydowanie mniejszy wydatek niż profesjonalne maszyny, a pozwala na znaczne urozmaicenie treningu. My skupimy się na tym, jak spisze się jako urządzenie do ćwiczeń ud i łydek.
Efekty będą nadspodziewanie dobre. Już zwykłe, regularnie wykonywane przysiady pomogą nieźle wymodelować nogi. Ale przysiady ze sztangą będą jeszcze bardziej efektywne. Wystarczy ułożyć na karku sztangę z odpowiednio dobranym obciążeniem i stanąć w lekkim rozkroku. Następnie wykonujemy przysiad. Nogi powinniśmy doprowadzić tylko do momentu, w którym uda będą ułożone prostopadle do piszczeli. Liczba powtórzeń zależy od naszych indywidualnych możliwości.
Domowe przyrządy do ćwiczeń – hantle
Tańszą alternatywą dla sztangi będą z kolei hantle. Niepozorne ciężarki mogą bardzo przydać się w ćwiczeniach nóg. Znacznie poprawią one bowiem efekty, które pozostawiają po sobie klasyczne ćwiczenia na nogi bez żadnego sprzętu. Hantle mogą być używane do przysiadów z wyskokiem, wykroków oraz wspięć na palce w pozycji stojącej. We wszystkich tych przypadkach ręce z hantlami o wybranej przez nas wadze powinniśmy trzyma opuszczone wzdłuż tułowia. Dodatkowe obciążenie pozwoli szybciej dostrzec pożądane skutki treningu, choć trzeba pamiętać, że ćwiczenia będą tym samym bardziej wymagające.
Orbitrek – dla mięśni i sylwetki
Jako sprzęt do ćwiczeń nóg w domu może służyć także orbitrek. To urządzenie można w zasadzie umieścić zarówno w kategorii maszyn znanych z siłowni, jak i tych, które coraz częściej lądują w domach i mieszkaniach. Orbitreki, zwłaszcza z drugiej ręki, są bowiem stosunkowo tanie, pozwalają natomiast ćwiczyć całe ciało. Regularne treningi na tym przyrządzie pozwolą skutecznie spalić nadmiarowe kalorie.
Jak takie ćwiczenia pomogą mięśniom nóg? Przede wszystkim wysmuklają sylwetkę, dzięki czemu nogi będą bardziej kształtne, a mięśnie lepiej widoczne po redukcji tkanki tłuszczowej. Na orbitreku bardzo dobrze wyćwiczą się zwłaszcza mięśnie pośladków, dzięki czemu ta forma treningów jest preferowana przez kobiety. Warto jednak, by do tego przyrządu nie zrażali się także mężczyźni, ponieważ zajęcia na orbitreku są bezpieczną formą treningu, która nie przeciąża stawów.
Szukasz dodatkowych ćwiczeń, które poprawią Twoją sylwetkę i kondycję? Zajrzyj na stronę sbiegacza.pl!
Autor:
Damian
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress