Dobre buty do biegania po asfalcie. Jak je wybrać?
Bieganie jest jedną z najbardziej naturalnych i najprostszych form ludzkiej aktywności. W ostatnich latach zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Dla większości z nich codziennością są treningi w mieście i bieganie po asfalcie. W zurbanizowanym krajobrazie nawet w parkach najczęściej można bowiem natknąć się na wyasfaltowane ścieżki i alejki. Dla przyjemnego i bezpiecznego codziennego treningu koniecznością stają się zatem buty do biegania po asfalcie. Różnią się zarówno od standardowych butów sportowych, jak i wyspecjalizowanych modeli służących do biegania po bieżni czy terenowych ścieżkach. Jak wybrać buty do biegania po asfalcie? Przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na kilka cech, które charakteryzują ten typ obuwia.
Dobre buty do biegania po asfalcie – co wyróżnia taką nawierzchnię?
Mimo że codziennie na asfaltowych ścieżkach pojawiają się sznury biegaczy, wiele osób wciąż uważa, że bieganie po asfalcie szkodzi. Argumentem za taką tezą ma być między innymi zwiększająca się liczba kontuzji wśród osób trenujących bieganie. Tyle że wzrost liczby urazów jest wprost powiązany z popularnością tej aktywności. Zależność najczęściej jest prosta: im więcej osób biega, tym więcej zmaga się z kontuzjami. Sama nawierzchnia przyczyną urazów bywa rzadko.
By bezpiecznie trenować, trzeba zdawać sobie sprawę ze specyfiki asfaltu. Z jednej strony jest to nawierzchnia twarda, która dodatkowo obciąża mięśnie i stawy. Ten minus, z jakim pomagają sobie poradzić dobrze dobrane buty na asfalt, równoważy jednak w pewnym stopniu fakt, że to powierzchnia równa, zwykle pozbawiona dziur czy uskoków. Zazwyczaj nie czekają tam na biegaczy niespodzianki w postaci kamieni czy korzeni, które są standardem w przypadku terenowych tras. Asfaltowe trasy wszędzie są takie same, czego nie można powiedzieć o innych rodzajach ścieżek.
Dzięki temu, że asfalt jest twardy i równy, bieganie po nim jest bardziej efektywne. A to oznacza, że rozwija się na nim większe prędkości niż na bardziej miękkich nawierzchniach. To kolejna przyczyna częstych kontuzji. Biegania po takich ścieżkach nie należy się jednak obawiać. Organizm z czasem powinien się do tego przyzwyczaić. A jeżeli w planach mamy start w biegu ulicznym, treningi na asfalcie są wręcz obowiązkiem. Resztę dopełnią odpowiednio dobrane buty do biegania po mieście.
Buty na asfalt do biegania i ich najważniejsze cechy
Wybierając buty do biegania na asfalcie, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na obuwie sprawdzonych marek. Przeznaczone do biegania buty sportowe Salomon z pewnością będą lepiej przygotowane do przemierzania kilometrów po twardej nawierzchni niż obuwie z popularnych marketów. Dokonując wyboru trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych cech. A zatem – jakie wybrać buty do biegania?
Amortyzacja w butach do biegania
Jako że asfalt jest twardą powierzchnią, buty do biegania w mieście powinny być wyposażone w pokaźną warstwę amortyzacyjną. W czasie biegania cały organizm – a szczególnie stawy – jest narażony na poważne wstrząsy. W ułamku sekundy przez kości i mięśnie wstrząsy docierają aż do głowy biegacza. Na twardych powierzchniach kroki stawia się z nieco większą energią, napotykają bowiem na poważniejszy opór niż na miękkim podłożu. Stąd buty Salomon męskie i damskie, które są przeznaczone do aktywności na asfalcie, powinny pochłaniać jak najwięcej siły uderzenia o grunt. Najważniejszy jest sam moment zetknięcia się buta z nawierzchnią.
Na asfalcie potrzebne są buty z największą amortyzacją. Można ją zauważyć w grubszej podeszwie, która jest standardem w takim obuwiu. Rodzaj zastosowanej warstwy amortyzacyjnej zależy od firmy produkującej obuwie. Mogą ją stanowić różnego rodzaju poduszki gazowe oraz tworzywa sztuczne. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest pianka EVA. To kopolimer etylenu i octanu winylu. Takie tworzywo idealnie nadaje się na asfalt, jest bowiem miękkie, a zarazem elastyczne. Poza tym słabo nasiąka wodą i nie traci właściwości w szerokim zakresie temperatur, co oznacza, że w taki rodzaj amortyzacji z powodzeniem mogą być wyposażone nawet buty do biegania w deszczu czy mrozie.
Buty do biegania na co dzień – treningowe czy startowe?
Buty biegowe na asfalt są zazwyczaj wyposażone w podeszwę, która ma zapewniać zwrot energii. Pianka EVA i gruba warstwa amortyzacyjna sprawia, że takie obuwie jest bardziej sprężyste. Ciekawe rozwiązanie tego typu oferują buty do biegania Salomon. Męskie i damskie wersje są wyposażone piankę Energy Cell+. To warstwa znajdująca się w podeszwie środkowej, która oprócz amortyzacji wspomaga tak zwane długie wybicie ze śródstopia, sprawiając, że każdy krok staje się bardziej efektywny. Wybierajac buty do biegania po asfalcie warto więc w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, by warstwa amortyzująca była odpowiednio gruba.
Największa amortyzacja będzie potrzebna osobom z nadwagą oraz tym, które przygotowują się do biegów długodystansowych i w czasie treningów pokonują największe odległości. To na nich działają bowiem największe obciążenia. Podobne zalecenia dotyczą początkujących biegaczy, których stopy i ciało nie jest jeszcze przyzwyczajone do tego rodzaju wysiłku. Powinni oni wybierać buty biegowe z dużą amortyzacją, czyli szukać w sklepach tak zwanych butów treningowych. Lepiej zabezpieczają one stopę nie tylko w momencie zetknięcia z podłożem, posiadają bowiem również systemy stabilizujące. To odróżnia je od butów startowych. Te drugie są bowiem lekkie i bardziej dynamiczne, umożliwiając osiąganie większych prędkości. Mają jednak zdecydowanie mniejszą warstwę amortyzacyjną i szybciej się zużywają.
Jeszcze więcej porad na temat sprzętu do biegania znajdziesz na stronie sbiegacza.pl
Jakie buty do biegania po asfalcie? Wytrzymałe na ścieranie
Męskie i damskie buty do biegania po asfalcie mają niemal ciągły kontakt z twardym podłożem. Podeszwy takiego obuwia są więc narażone na kontakt z powierzchnią, która wpływa na nie zdecydowanie bardziej negatywnie niż miękkie nawierzchnie. Źle dobrane buty na asfalt dość szybko będą więc wyglądać jak zużyte samochodowe opony, które na co dzień przemieszczają się po takim samym typie podłoża.
By do tego nie dopuścić, należy wybierać modele wyposażone w twarde gumowe mieszanki wysoce odporne na ścieranie. Porównanie z samochodami jest tutaj jak najbardziej na miejscu, z jedną z firm produkujących obuwie do biegania współpracuje nawet znana marka oponiarska. Przy wyborze butów do biegania warto również zwrócić uwagę na to, by grubsze warstwy gumy znajdowały się w miejscach najbardziej narażonych na ścieranie. Są nimi krawędzie podeszwy, ale również podbicie stopy. Takie rozwiązanie znacznie przedłuża żywotność obuwia.
Mimo że buty do biegania po asfalcie powinny być wytrzymałe i odporne na ścieranie, nie mogą być zbyt twarde. Trzeba znaleźć kompromis pomiędzy wytrzymałością a sprężystością – bez giętkiej podeszwy bieganie będzie bowiem niezwykle uciążliwe. Na podłożu tego typu nie warto także stawiać na obuwie z agresywnym bieżnikiem. Asfalt jest bowiem dość równy i poruszanie się po nim nie niesie ryzyka nagłego znalezienia się na powierzchni, na której będzie potrzebna dodatkowa warstwa odpowiadająca za przyczepność. Wystarczą zatem buty z dość płaskim bieżnikiem, ale odporną gumą, która długo będzie gwarantować stabilne kroki.
Buty na asfalt – bieganie w pełnym komforcie, czyli drop, wyściółka i siateczki
Bezpieczeństwo w czasie biegu oraz wytrzymałość konstrukcji nie mogą przesłonić jeszcze jednej ważnej cechy butów do biegania po asfalcie. Takie obuwie musi być bowiem najzwyczajniej w świecie wygodne i dobrze dopasowane. Choć wydaje się to oczywiste, biegacze w pogoni za nowinkami technologicznymi czasami nie zważają na to, czy ich stopa czuje się w bucie komfortowo. Tak będzie wówczas, gdy wybrany model posiada elastyczną cholewkę, która dopasowuje się do kształtu stopy. Buty na asfalt powinny mieć także komfortową wyściółkę, która będzie zapobiegać otarciom.
Istotną rolę w komforcie biegania odgrywa też drop, czyli różnica wysokości podeszwy pod piętą i palcami. Na asfalcie najwygodniej będzie biegać w butach ze średnim dropem. Te z największym spadkiem powinni natomiast wybrać początkujący biegacze, którzy w ten sposób łatwiej przyzwyczają się do nawierzchni.
Na komfort biegania w takich warunkach pozytywny wpływ ma także obecność siatkowanych przestrzeni w cholewce. Asfalt bowiem szybko i łatwo się nagrzewa, co sprawia, że stopy w czasie biegu mogą mocno się pocić. Siateczki poprawią oddychalność obuwia, wpuszczając do nich świeże powietrze. W związku z tym łatwiej będzie powstrzymać wzrost temperatury. Zastanawiając się, jak wybrać buty do biegania, trzeba jednak zwrócić uwagę także na jakość siateczki. Jeśli nie będzie wytrzymała, buty będą bardziej podatne na uszkodzenia i stosunkowo szybko trzeba będzie kupić nową parę.
Specjalistyczne buty będą potrzebne także na górskie wyprawy. Więcej dowiesz się o nich z kolejnego artykułu: https://sportodzywki.pl/2020/05/19/jakie-buty-najlepiej-nadaja-sie-na-trekking-w-wysokich-gorach/
Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.
Ostatnie wpisy
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress