Musli i płatki typu fit – czy rzeczywiście są dietetyczne?
Niejeden z nas nie wyobraża sobie poranka bez ulubionych płatków musli polanych jogurtem bądź zalanych mlekiem. Wydaje nam się, że ta zbożowa mieszkanka to zdrowe i pełnowartościowe śniadanie, które sprzyja utracie zbędnych kilogramów. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Sprawdź!
Musli i płatki fit – zobacz na skład
Gotowe płatki typu fit bądź musli mają najczęściej bardzo obszerny skład. Znajdziemy w nim wiele zbędnych substancji, które jedynie dostarczają nam dodatkowych kalorii czy tłuszczy. Zboża, z których zostały wykonane, również nie są zdrowe i dietetyczne. Przeważnie taka mieszkanka produkowana jest z wysokooczyszczonej mąki pozbawionej wszelkich właściwości odżywczych. Znajdujące się w musli owoce bardzo często są dość mocno dosładzane bądź kandyzowane. Dodatkowo orzechy występują w postaci prażonej, która nie wpływa pozytywnie na odchudzanie. Oprócz tego na porządku dziennym jest duża ilość oleju palmowego, syropu glukozowo-fruktozowego czy tłuszczy utwardzonych w składzie produktów śniadaniowych.
A co z zupami? Przeczytaj: Jak sprawić, by zupa miała jak najmniej kalorii?
Musli – ile mają kalorii?
Kaloryczność musli i płatków typu fit zależy oczywiście od ich rodzaju. Im więcej suszonych i kandyzowanych owoców czy rozmaitych polew, tym oczywiście produkt ma więcej kalorii. Popularne musli tropikalne, zawierające płatki owsiane, kukurydziane oraz suszonego ananasa i rodzynki, ma średnio 370 kcal w 100 gramach. Płatki zbożowe typu fit z polewą czekoladową oraz truskawką to ok. 400 kcal w takiej samej porcji. Producenci często więc mydlą nam oczy, poprzez dodane w nazwie „fit” czy „light”. W rzeczywistości płatki czekoladowe, których unikamy na diecie jak ognia, mają podobną lub czasem nawet i niższą kaloryczność.
Inne wartości odżywcze musli i płatków fit
Oprócz dużej ilości kalorii, w musli i płatkach fit znajdziemy również sporą ilość tłuszczy. Średnio jest ich ok. 15-20 g w jednej porcji. Dodatkowo nasze podejrzenia powinny zwrócić również cukry proste. Czasem znajdziemy ich nawet ok. 40 g w 100 g. W gotowych mieszankach ciężko dostać wysoką zawartość błonnika, który pomaga podczas odchudzania. 5-10 gramów na porcję to zdecydowanie za mało!
Jakie musli na diecie?
Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez musli, musimy nauczyć się dobrze wybierać dane produkty. Udając się do sklepu, należy dokładnie przeczytać całą etykietę gotowej mieszanki. Najlepiej starać się wybrać musli lub płatki typu fit, które na 100 gramów zawierają:
- około 300 kcal,
- maksymalnie 5 gramów tłuszczów,
- mniej niż 20 gramów cukru,
- więcej niż 10 gramów błonnika (im więcej, tym oczywiście lepiej).
Dodatkowo należy unikać w składzie szkodliwych dodatków, barwników, dużej ilości konserwantów, oleju palmowego czy syropu glukozowo-fruktozowego.
Musli domowej roboty
Najlepszym rozwiązaniem dla osób dbających o linię i niewyobrażających sobie życia bez musli, jest skomponowanie własnej mieszanki. Dzięki temu będziemy mieć stuprocentową pewność, co znajduje się w naszym dietetycznym śniadaniu. Przygotowanie domowych płatków jest wyjątkowo proste. Wystarczy wymieszać ze sobą płatki owsiane, kukurydziane, jęczmienne, żytnie bądź otręby. Wszystkie z wymienionych rodzajów posiadają dużą ilość białka i błonnika oraz dostarczają wiele witamin, a także składników mineralnych. Do smaku można dodać ulubione świeże owoce, cynamon czy odrobinę kakao. Warto również dorzucić kilka migdałów bądź nieprażonych orzechów. Tak przygotowane śniadanie będzie z pewnością smaczniejsze, zdrowsze i mniej kaloryczne.
Pamiętaj: najlepiej spożywać musli i płatki typu fit z mlekiem, jogurtem naturalnym bądź kefirem. Jogurty owocowe czy słodzone maślanki to dodatkowe źródło niepotrzebnych kalorii.
Odwiedź też naszego innego bloga: easytobefit.pl
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress