Czy ilość posiłków w trakcie dnia ma znaczenie podczas odchudzania?
Dietetycy często powtarzają, jak ważne jest regularne odżywianie podczas diety. Czasem bywa jednak tak, że przez natłok obowiązków czy ruchomy grafik w pracy, ciężko jest utrzymać stałe godziny posiłków. Jednak, czy aby schudnąć, naprawdę musimy sięgać po jedzenie z zegarkiem w ręku? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tym właśnie artykule.
Pięć posiłków co 2-4 godziny
Najczęściej zaczynając dietę staramy się jeść pięć posiłków, między którymi zachowujemy odstęp około trzech godzin. Takie podejście do odżywiania jest bardzo racjonalne. Dzięki temu, że nasze zapotrzebowanie kaloryczne rozłożone jest na cały dzień, organizm jest w dobrej formie, a my mamy siłę do wykonywania codziennych obowiązków. Planując w ten sposób poszczególne dania, należy pamiętać, by ich wartości odżywcze rozkładały się mniej więcej w następujący sposób:
- śniadanie ok. 25%,
- II śniadanie ok. 15%,
- obiad ok. 30%,
- podwieczorek ok. 10%,
- kolacja ok. 20%.
Obalamy mity. Przeczytaj: Cała prawda o suplementach diety i środkach odchudzających
Dzięki regularnemu spożywaniu pięciu posiłków dziennie jesteśmy w stanie zapanować nad podjadaniem między poszczególnymi porcjami. Wszystko dlatego, że jedząc co kilka godzin, występuje bardzo małe ryzyko pojawienia się głodu. Takie odżywianie przyczynia się również do lepszych efektów aktywności fizycznej, na którą mamy po prostu więcej siły oraz chęci.
Jedzenie 3-4 posiłków dziennie
Niektóre osoby, z różnych przyczyn, wolą spożywać trzy bądź cztery posiłki w ciągu dnia. Jedni starają się rozłożyć je regularnie, inni natomiast jedzą wtedy, gdy mają na to ochotę. Takie podejście do odżywiania również jest słuszne, jednak należy pamiętać, by nie objadać się na wieczór. Większe i cięższe dania warto więc zjeść do godzin popołudniowych, a na kolację czy podwieczorek wybrać lekkostrawne, małe posiłki. Dzięki temu nasz organizm będzie korzystał z dostarczonej energii wtedy, gdy najbardziej tego potrzebuje, czyli podczas pracy, aktywności fizycznej czy wykonywania podstawowych czynności. Należy pamiętać jednak, by te trzy bądź cztery posiłki pokrywały całe nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne uwzględniające deficyt kaloryczny.
Nieregularne spożywanie posiłków 2-3 posiłków
Nieregularne spożywanie posiłków często odpowiada za przyrost masy ciała. Wszystko dlatego, że wprowadzamy nasz organizm w stan „zagrożenia”. Nie wie on bowiem wtedy, kiedy może spodziewać się kolejnej porcji energii, dlatego większość pożywienia zostaje odłożona w postaci tkanki tłuszczowej w różnych częściach ciała. Organizm w ten sposób składuje zasoby, z których może ewentualnie skorzystać w sytuacji, gdy przez długi czas do żołądka nie trafią żadne posiłki. Dodatkowo jedząc mało w pierwszej części dnia, istnieje ryzyko, że pod wieczór spożyjemy bardzo duże ilości kalorii naraz. W ten sposób również możemy sprawić, że zaczniemy tyć.
Jak widać, aby schudnąć, warto jeść regularnie. Nie trzeba jednak spożywać dokładnie pięciu posiłków co kilka godzin. Wystarczy, że odpowiednio rozłożymy swoje zapotrzebowanie i będziemy pilnować, by nie podjadać między daniami.
Szukasz inspiracji kulinarnych na diecie? Wejdź na: lubie.com.pl
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress