Zdrowe odżywianie – przeszkody i porady
Zdrowe odżywianie i zwiększenie aktywności fizycznej to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych. Mimo tego lekarze stale biją na alarm, wskazując na rosnący odsetek osób z otyłością, niedoborami składników odżywczych i zaburzeniami metabolicznymi spowodowanych głównie niezdrowym jedzeniem. Żyjąc w biegu często nie zwraca się uwagi na codzienny jadłospis, co organizm skrupulatnie odnotowuje i prędzej czy później upomni się o respektowanie jego potrzeb! Zmiany nawyków nie ułatwia także fakt, że zdrowy jadłospis jest owiany wieloma zniechęcającymi, niepetycznymi mitami – z najważniejszymi rozprawiamy się w niniejszym artykule!
Zdrowe odżywianie – najczęstsze przeszkody
W dobie zwiększającej się świadomości dietetycznej coraz więcej osób decyduje się na podjęcie próby radykalnej zmiany stylu życia. Niestety, bardzo często wielkie plany legają w gruzach w ciągu kilku dni – dlaczego ludzie odżywiają się niezdrowo, gdy sklepy oferują szeroką gamę wysokiej jakości żywności bogatej w wartości odżywcze?
Jako najczęstsze przeszkody dla zdrowego odżywiania wymieniane są kwestie finansowe, czas, niedostateczna motywacja, brak umiejętności kulinarnych i niewpisywanie się zdrowych dań w preferencje smakowe. Te bariery są bardzo łatwe do przeskoczenia – trzeba tylko chcieć, a organizm szybko odwdzięczy się za korzystne modyfikacje diety!
Zdrowy jadłospis – wiedza jest najważniejsza!
Dietetyka to fascynująca dziedzina nauki, a do jej poznawania nie trzeba być wirtuozem chemii i biologii! Na rynku nie brakuje świetnych publikacji dotyczących diety, a książki o żywieniu dedykowane szerokiemu gronu odbiorców pisane są prostym językiem i w bardzo interesujący sposób.
Głównym źródłem wiedzy jest dzisiaj oczywiście Internet – blogi o zdrowym jedzeniu prowadzone są zarówno przez pasjonatów, jak i osoby posiadające wykształcenie dietetyczne i praktyczną wiedzę. Dietetycy i trenerzy personalni udzielają uniwersalnych rad za darmo – wystarczy użyć wyszukiwarki, by poznać zasady zdrowego odżywiania i w domowym zaciszu opracować wartościowy jadłospis.
Źródło wiedzy dietetycznej to również media społecznościowe – na facebookowych grupach poświęconych fit-życiu nie brakuje kompetentnych osób omawiających szeroki wachlarz żywieniowych tematów. W social mediach, podobnie jak w przypadku blogów, nie brakuje profili dietetyków i trenerów personalnych – ich śledzenie na Instagramie gwarantuje codzienną dawkę fit-nowinek, smacznych i zdrowych przepisów oraz bardzo istotnych informacji podanych w formie przystępnych infografik.
Pamiętaj, by zweryfikować kompetencje osób od których zamierzasz czerpać wiedzę – w Sieci nie brakuje nieprawdziwych informacji! Za każdym razem gdy postanowisz wprowadzić w życie zdrowe zasady odżywiania sprawdź pozyskane dane w kilku źródłach – najlepiej by były to publikacje medyczne. Zwracaj uwagę także na czas publikacji artykułów – dietetyka się rozwija i to co było propagowane kilka lat temu mogło zostać obalone przez ostatnie odkrycia.
Jak jeść zdrowo i tanio?
Wciąż zdarza się słyszeć twierdzącą odpowiedź na pytanie, czy zdrowe jedzenie jest drogie. Otóż, wcale nie musi takie być – koszty codziennego menu nie mówią nic o jego walorach zdrowotnych!
Warzywa i owoce kupowane sezonowo, planowanie zakupów z wyprzedzeniem, gotowanie tylko tyle ile zjadamy, żeby uniknąć marnotrawstwa – to tylko część sposobów na tanie zdrowe odżywianie. Warto śledzić w Sieci informacje o promocjach i skrupulatnie przeglądać gazetki supermarketów – pamiętaj, że zrobiony po kosztach zapas produktów można zamrozić. Zwróć uwagę także na facebookowe grupy zrzeszające osoby żyjące w duchu zero-waste – chętnie dzielą się jedzeniem, którego mają za dużo i dokonują wymian.
Czas a zdrowe odżywianie
Szybkie i zdrowe gotowanie – czy to możliwe? Ależ oczywiście! Brak czasu na przygotowywanie wysokiej jakości posiłków to złudzenie, wynikające głównie z niedoinformowania na temat natury zdrowego odżywiania oraz nieprawidłowego gospodarowania dobą. Zdrowe potrawy nie wymagają stania przy kuchence dłużej niż te mało wartościowe, a banana obiera się sprawniej niż rozbraja opakowany w mocną folię batonik! Przypomnij sobie, jak długo ostatnio czekałeś w kolejce by kupić słodką drożdżówkę w piekarni. Czy w ciągu tych kilku minut nie zdążyłbyś przygotować kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, pełnej (może i brzydko pokrojonych – tak to już jest w pośpiechu) zdrowych warzyw? Pełnowartościowe śniadania z powodzeniem można przygotować także poprzedniego dnia – do popularnych opcji należy na przykład nocna owsianka.
Nieregularny tryb życia nie ułatwia zmiany nawyków żywieniowych – z pomocą przychodzą rozmaite lunchboxy do transportowania przygotowanych samodzielnie posiłków. Mikrofalówkę znajdziesz w każdym pomieszczeniu socjalnym, a takie rzeczy jak kasza czy duszone mięso będą równie smaczne na następny dzień. Pomimo wysokich kosztów, coraz popularniejsze są także wszelkiego rodzaju cateringi dietetyczne. Mogą one okazać się dobrą opcją dla osób mających naprawdę poważne problemy z organizowaniem codziennego menu.
Zdrowe dania – łatwe, smaczne, pożywne!
Jak gotować zdrowo jeśli nie należysz do mistrzów kuchni? Kluczem jest prostota! Brak zdolności kulinarnych nie jest żadną przeszkodą w zdrowym odżywianiu. Każdy potrafi pokroić warzywa a upieczenie mięsa wymaga wyłącznie odrobiny uważności. Produkty takie jak kasze, ryż czy mrożone jarzyny również wystarczy tylko wrzucić do garnka na określoną ilość czasu.
Częstą przeszkodą przy zmienianiu nawyków jest obecne wciąż przekonanie, że zdrowe jedzenie jest niesmaczne i monotonne. Wiele osób kojarzy je z mdłą brukselką bądź rozgotowanymi brokułami pozbawionymi smaku, które w dzieciństwie próbowały w dobrej wierze podsuwać im mamy. W rzeczywistości, dobrze przygotowane warzywa wzbogacone bukietem przypraw smakują wyśmienicie – warto eksperymentować z różnorodnymi sypkimi dodatkami i tworzyć własne kompozycje smakowe. W zdrowej kuchni nie ma też miejsca na rutynę – to właśnie zróżnicowany jadłospis gwarantuje dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Zdrowy talerz jest pełen kolorów, smaków i aromatów, ograniczeniem jest tylko kreatywność!
Szczególnie sceptycznie nastawieni do zmiany diety bywają miłośnicy słodyczy. Wcale nie trzeba z nich rezygnować! W sklepach nie brakuje zdrowych batoników na bazie naturalnych składników, smacznych jogurtów z krótkim składem, a w mediach społecznościowych znajdziemy pełno przepisów na fit-słodycze na bazie gorzkiej czekolady, z wykorzystaniem szpinaku, fasoli, marchewki czy cukinii. Słodziki pozbawione kalorii, takie jak erytrytol, ksylitol czy stewia skutecznie zastąpią niezdrowy cukier. Można posłodzić nimi twaróg, dodać ulubionych świeżych owoców, a całość posypać wiórkami z czekolady o wysokiej zawartości kakao – wysokobiałkowy, zdrowy i pożywny deser, w dodatku gotowy w kilka minut! Z pomocą wszystkim łasuchom przychodzą także szeroko dostępne w fit-sklepach aromaty o różnorodnych smakach – od czekolady i wanilii po ciasteczka ze słonym karmelem czy irish whisky.
Zdrowa dieta – motywacja i nastawienie
Kluczem do wytrwania w postanowieniu o zmianie stylu jedzenia jest odpowiednie podejście. Nie traktujmy zdrowej diety jako pasma wyrzeczeń – w rzeczywistości jest to szansa na odkrycie nowych, wspaniałych smaków, a poprawa samopoczucia będzie bardzo szybko zauważalna i bez wątpienia satysfakcjonująca. Najtrudniejsze są początki!
Zdrowy tryb życia nie oznacza definitywnego rozstania z pizzą na mieście, deserami w ulubionej cukierni czy popisowym ciastem mamy. Najważniejszy jest po prostu umiar! W ostatnich latach spopularyzowała się zasada 80/20 – 80% codziennego jadłospisu jest ,,dla ciała” a pozostałe 20% ,,dla ducha”. Bycie fit na sto procent rzadko komu wychodzi, w końcu wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Nie wolno zapominać, że to zdrowe odżywianie jest dla nas, a nie my dla niego! Żywienie nigdy nie powinno wiązać się ze stresem, strachem przed jedzenie i obsesyjną kontrolą – takie symptomy świadczą o rozwijających się zaburzeniach odżywiania i wymagają niezwłocznej konsultacji z psychoterapeutą
W najbliższym otoczeniu na pewno znajdą się osoby, które chętnie przystąpią do zdrowego wyzwania – wzajemne motywowanie się pomoże wytrwać w postanowieniach. Na wagę złota jest także wymienianie się wiedzą i ciekawymi kulinarnymi odkryciami.
Przeszkody dla zdrowego żywienia tak naprawdę nie istnieją. Ograniczenia tworzymy we własnej głowie za sprawą fałszywych przekonań i nieświadomości co do prawdziwej natury zdrowej diety. Nie jest ona ani droga, ani niesmaczna ani skomplikowana, a brak czasu łatwo przeskoczyć dzięki kilku organizacyjnym zmianom! Przed próbą modyfikacji stylu życia warto zwiększyć świadomość dietetyczną, zgromadzić trochę interesujących przepisów i znaleźć wsparcie w najbliższym otoczeniu. Nasze ciało od razu zauważy pozytywną rewolucję i każdego dnia będzie okazywać wdzięczność za zwrócenie uwagi na jego potrzeby.
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress