Świeże warzywa i zioła – co możemy hodować w domowych warunkach?
Świeże i aromatyczne warzywa oraz zioła to wspaniały dodatek do wielu dań. Dzięki nim potrawy nabierają wyjątkowego smaku oraz zyskują wiele cennych właściwości zdrowotnych. Nie każdy z nas może jednak cieszyć się dużym ogródkiem z grządkami, z których wyrastają rośliny. Na szczęście, niektóre warzywa i zioła jesteśmy w stanie wyhodować na swoim balkonie bądź okiennym parapecie. Które z nich możemy więc posadzić w doniczkach? Sprawdź!
Aromatyczne zioła – co możemy zasadzić na balkonie?
Mięta
Mięta to wspaniały dodatek do chłodników, deserów oraz napojów. Roślinę tę możemy hodować samodzielnie, na okiennym parapecie bądź balkonie. Najlepiej kupić miętę w doniczce i przesadzić do większego pojemnika. Roślina ta bardzo lubi promienie słoneczne oraz dużą ilość wody. Musimy więc zapewnić jej nasłonecznione miejsce oraz pamiętać o regularnym podlewaniu. Osoby, które chcą wyhodować miętę z nasion muszą pamiętać, że jest to bardzo ciężkie zadanie. Ziarenka potrzebują bowiem wysokiego poziomu wilgoci oraz dużej ilości słońca. Łatwo jest więc je wysuszyć bądź sprawić, że nasiona zaczną gnić w ziemi.
Dbasz o linię? Przeczytaj: Na co zwrócić uwagę wybierając dietetyczne produkty?
Rozmaryn
Rozmaryn to roślina, którą możemy hodować przez cały rok. Najlepiej posadzić ją jednak wiosną, na przełomie kwietnia i maja. W okresie letnim należy umieścić doniczkę na balkonie. Warto jednak znaleźć dla niej nasłonecznione oraz ciepłe miejsce. Przy okazji należy również pamiętać, że rozmaryn nie lubi silnych podmuchów wiatru. Zimą wystarczy przechowywać roślinę w pomieszczeniu. W tym przypadku najlepiej jednak znaleźć dla niej jasne i chłodne miejsce.
Oregano
Oregano to roślina wieloletnia. Możemy więc hodować ją nawet do 5 lat. Warto jednak pamiętać, że lubi niemalże takie same warunki jak rozmaryn. Najlepiej więc umieścić oregano w ciepłym, nasłonecznionym oraz mało wietrznym miejscu. Roślinę należy jednak bardzo często podlewać. Gleba nie może być jednak mokra, a jedynie delikatnie wilgotna.
Tymianek
Tymianek to kolejna roślina, która lubi intensywne promienie słoneczne oraz wilgotną glebę. Najlepiej podlewać ją obficie, jednak tylko raz w tygodniu. W okresie zimowym należy wnieść tymianek do pomieszczenia i umieścić np. na parapecie. Jeśli zależy nam na tym, by hodować go przez dłuższy czas, warto regularnie podcinać najstarsze łodygi. Na ich miejscu zaczną bowiem pojawiać się nowe, a my będziemy cieszyć się świeżymi ziołami przez kilka lat.
Świeże warzywa – jakie gatunki możemy hodować w warunkach domowych?
Pomidorki koktajlowe
Na balkonie możemy zasadzić także kilka gatunków warzyw. Najpopularniejsze są oczywiście pomidory. Niestety w takich warunkach, nie będziemy cieszyć się ze sporych okazów z dużą ilością miąższu. W domu najlepiej hodować pomidorki koktajlowe. Warzywa te lubią lekko wilgotną glebę. Im bardziej nasłonecznione miejsce dla nich znajdziemy, tym lepiej. Promienie słońca przyspieszają bowiem ich dojrzewanie oraz sprawiają, że te stają się bardzo aromatyczne.
Cebula
Cebula to warzywo, które może hodować niemalże każdy z nas. Jej uprawa jest bowiem niezwykle prosta. Wystarczy zadbać o głęboką doniczkę oraz sadzonki. Cebula lubi pulchną oraz wilgotną glebę. Najlepsze warunki wzrostu zapewnimy jej poprzez sadzenie nasion w odpowiednich odległościach. Między sadzonkami należy bowiem zachować odstęp ok. 8 centymetrów.
Ogórki
Ogórki to warzywa, które bardzo często goszczą na naszych balkonach. W domowych warunkach możemy hodować każdy ich rodzaj. Wystarczy jedynie nabyć gliniane podłużne doniczki bądź skrzynki, ziemię oraz specjalne drabinki. Jest to bowiem roślina plenna. Jej łodygi muszą więc mieć odpowiednią pozycję oraz ilość miejsca. Ogórki najlepiej podlewać raz dziennie, jednak nie należy ich przelewać.
Pietruszka
Na balkonie warto posadzić także pietruszkę. Co ciekawe, możemy hodować zarówno korzeń, jak i natkę. Roślina korzeniowa lubi umiarkowaną ilość wody oraz ciepło. Warto jednak pamiętać o regularnym spulchnianiu gleby. Korzeń rosnący z zbitej oraz twardej ziemi zacznie się bowiem deformować oraz będzie bardzo cienki. Pietruszkę naciową należy natomiast hodować w taki sam sposób jak oregano.
Po więcej porad zobacz na: www.puffa.pl
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress