Buty do biegania po asfalcie i w terenie – najważniejsze różnice
Kondycja, dobre tempo biegowe, wyćwiczone mięśnie i ścięgna – to wszystko da się wytrenować. Z czasem wzmocnimy nasze ciało, a przy wsparciu trenera bez trudu nauczymy się również techniki biegowej. Wszystko zajmie nam jednak znacznie więcej czasu, jeśli nie będziemy biegać w odpowiednim obuwiu. Jakie buty będą odpowiednie na asfalt? Czy w czasie biegania w terenie sprawdzą się buty turystyczne Salomon? Przedstawiamy najważniejsze różnice między butami do biegania na najpopularniejszych nawierzchniach.
Podeszwa w butach na asfalt i biegi terenowe
Zdecydowanie największą grupę biegaczy w Polsce stanowią osoby, które trenują na twardych nawierzchniach – najczęściej na asfalcie. Za plecami biegów ulicznych znajdują się osoby, które preferują biegi terenowe i trenują w lasach, na polach lub innych nieutwardzonych ścieżkach. Buty na asfalt i do biegania w terenie odróżnia jednak kilka elementów.
Największe różnice można dostrzec w budowie i wyglądzie podeszwy. W butach przeznaczonych na asfalt najistotniejsza jest odpowiednia amortyzacja. W czasie lądowania na twardym podłożu stopa, a przez nią stawy nóg i niemal całe ciało, są narażone na spore przeciążenia. Dlatego warstwa amortyzacyjna musi być odpowiednio gruba – odpowiadają za nią różnego rodzaju poduszki i pianki umieszczone wewnątrz podeszwy.
Bieżnik butów trailowych
W butach do biegania w terenie, często nazywanych trailowymi, największy nacisk kładzie się z kolei na spód podeszwy. To na niej znajdują się bowiem wypustki i żłobienia, czyli bieżnik. Podczas gdy buty do biegania po asfalcie są niemal zupełnie płaskie, buty terenowe posiadają wyraźnie pofałdowaną podeszwę.
Najbardziej agresywny jest bieżnik przeznaczony do biegania po miękkich ścieżkach – na błocie, a nawet w śniegu. Podeszwy na skalisty teren mają nieco mniejsze wypustki, są za to wykonane z twardszej gumy. Dzięki temu uderzenia nóg o skały są nieco mniej odczuwalne.
Cholewka w różnych typach butów do biegania
Kilka odmiennych elementów dostrzeżemy również w czasie przyglądania się cholewce. Salomon buty damskie do biegania po asfalcie, a także modele dla mężczyzn, mają zwykle miękką cholewkę z dużymi płatami przewiewnej siateczki. W butach na taką nawierzchnię liczy się przede wszystkim dobra wentylacja oraz niewielka waga, dlatego niemal wszystkie modele są wyposażone w cholewkę wykonaną ze sztucznych tworzyw.
W przypadku butów trailowych czasami, choć rzadko, zdarzają się natomiast modele wykonane ze skóry. Wentylacja zawsze jest ważna, ale tutaj nie można sobie na nią pozwolić kosztem gorszej wytrzymałości. W czasie biegania w terenie jesteśmy bowiem bardziej narażeni na uderzenia w stopy. Z jednej strony cholewka musi je wytrzymać, z drugiej – maksymalnie zredukować bolesne siniaki i otarcia. Z tego powodu trailowe buty Salomon oraz innych uznanych producentów posiadają zwykle gumowy otok wokół palców i pięt.
Takie cechy butów do biegania w terenie sprawiają, że są one nieco cięższe od tych dedykowanych asfaltowym przebieżkom. Wiele modeli dodatkowo posiada membranę, czyli wprasowaną w cholewkę warstwę tworzywa, które nie przepuszcza wody – na terenowym szlaku łatwiej o kałuże i błoto niż na asfalcie. Takie obuwie jest nieco zbliżone do butów turystycznych, stanowi wersję pośrednią między nimi a obuwiem do biegania po asfalcie. Niektórzy używają butów trailowych nie tylko w czasie treningów, ale także zwyczajnych wycieczek w góry.
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress