Urydyna – czym jest, jak działa i jakie ma opinie?
Urydyna – forma cząsteczki, o pełnej nazwie urydyno-5′-monofosforan (w skrócie UMP). Jej prozdrowotne właściwości przyczyniły się do zorganizowania licznych badań i… jeszcze liczniejszego zastosowania. Ukierunkowane działanie na poszczególne układy narządów oraz bezpieczeństwo i skuteczność to główne argumenty, dla których urydyna zyskała tak dużą popularność.
Czym jest urydyna?
Urydyna to rodzaj nukleozydu, będącego składnikiem kwasu rybonukleinowego (RNA), występującego wraz z adrenosyną, guaniną i cytrydyną.
Z tego też względu jest to składnik całkowicie naturalny i bezpieczny, występujący w popularnych i uwielbianych przez wszystkich produktach – tj. ryby, grzyby, brokuły, kapusta pekińska, owies czy drożdże.
Jej działanie nakierowane jest głównie na układ nerwowy i procesy poznawcze. Wynika to z faktu, że funkcje pamięci „wymagają” RNA — dzięki niemu białka są szybciej poddawane transkrypcji w poszczególnych synapsach. W ostateczności więc urydyna wspiera uczenie się, wzmacnia strukturę komórek nerwowych i „podkręca” zapamiętywanie informacji, przez co staje się typowym produktem nootropowym. Dodatkowo naukowcy stwierdzili, że urydyna może wpływać na inne elementy – np. wspierając pracę serca czy poprawiając stan psychiczny pacjentów.
Zastosowanie urydyny
Urydyna sprzedawana jest jako suplement, który ma przede wszystkim funkcję neuroprotekcyjną. Działa globalnie, ogólnie poprawiając wydajność oraz percepcję. Stosuje się ją np. gdy konieczne jest efektywniejsze archiwizowanie informacji. Dodatkowo urydyna może łagodzić lęki, stres, wspierając przy tym leczenie stanów lękowych i ataków paniki. Niektórzy psychiatrzy zalecają jej spożywanie także jako uzupełnienie leczenia depresji, a neurolodzy – w celu łagodzenia stanów otępiennych, występujących głównie po 65. roku życia.
Kto powinien suplementować urydynę?
Suplementacja urydyny zalecana jest przede wszystkim:
- osobom, które poszukują skutecznych suplementów, wspierających pracę układu nerwowego.
- osobom, które boją się przedawkowania witamin lub minerałów,
- pracownikom umysłowym,
- pacjentom zmagającym się ze skutkami nadmiernego stresu,
- miłośnikom aktywności i intensywnych treningów,
- studentom, szykującym się do sesji egzaminacyjnej,
- seniorom, którzy narażeni są na występowanie chorób neurodenegeracyjnych (np. choroba Parkinsona).
Czy urydyna powoduje skutki uboczne?
Urydyna jako czysta cząsteczka, jest całkowicie bezpieczna i naturalna. Oznacza to, że nie wywołuje skutków ubocznych, które mogą pojawić się w przypadku np. przedawkowania konkretnej witaminy. Oczywiście jak zawsze należy zachować umiar i rozsądek w zażywaniu wszelkich leków, suplementów i wspomagaczy. Nie należy jej także łączyć z triacetylourydyną bądź monofosforanem, który może wywołać biegunkę.
Uwaga! Zanim kupisz suplementy dla sportowców — przeczytaj etykietę, upewniając się, że nie ma w nich składnika, na który masz alergię. W przypadku wątpliwości – porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym.
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress