Buty do narciarstwa biegowego, zjazdowego i skoków – najważniejsze różnice
Buty do nart to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku każdego miłośnika białego szaleństwa. Ich wygląd i funkcjonalności przez lata ewoluowały. Dziś każdy rodzaj narciarstwa posiada buty dedykowane do określonego rodzaju aktywności. Wybiera się je jednak nieco inaczej niż na przykład buty trekkingowe Salomon czy innej uznanej firmy. Czym różnią się zatem buty do najpopularniejszych w Polsce rodzajów narciarstwa, czyli biegów, zjazdów i skoków?
Buty narciarskie Salomon do zjazdów
Zimą polskie stoki, zwłaszcza te zlokalizowane na południu kraju, są odwiedzane przez tysiące narciarzy. Część z nich zaopatruje się w sprzęt w wypożyczalniach, część przed wyjazdem odwiedza sklep turystyczny. Kraków, Wisła, Zakopane – w tych miastach łatwo znaleźć tego typu placówki.
Czym wyróżniają się buty do narciarstwa zjazdowego? To zdecydowanie najsztywniejsze ze wszystkich butów narciarskich. Ich twarda zewnętrzna część jest wykonana z plastiku, wewnątrz znajduje się specjalna, bardziej miękka wkładka, czasami mająca formę skarpety. W nowoczesnych butach narciarskich dopasowuje się ona do kształtu stopy użytkownika.
Kształt butów narciarskich wymusza z kolei na narciarzu zachowanie pewnego kąta pomiędzy stopą a łydką. Dzięki sztywnej konstrukcji, buty ułatwiają kontrolę nad nartami w czasie jazdy, minimalizują również ryzyko skręceń. Standardowym zapięciem obuwia zjazdowego są klamry.
Buty biegówki – dla miłośników wąskich “desek”
Nieco inną konstrukcję mają buty przeznaczone do biegów narciarskich. Są dużo lżejsze od masywnych butów zjazdowych. Powinny mieć mocną konstrukcję, ale równocześnie zachowywać elastyczność. Dotyczy to zwłaszcza butów przeznaczonych do techniki klasycznej, gdzie w czasie wykonywania kroków biegacze wysoko unoszą piętę. Dzięki takiej budowie w butach do biegów narciarskich łatwo poruszać się nawet już po odpięciu “desek”.
Bardziej sztywne są natomiast buty do techniki łyżwowej. Są również wyższe, ich cholewka zwykle sięga ponad kostkę, co nie jest zbyt częste w przypadku butów przeznaczonych do techniki klasycznej. Oba rodzaje butów do biegówek są obecnie produkowane ze sztucznego tworzywa. W przypadku tego typu obuwia ważna jest wygoda, ponieważ w czasie wykonywania kroków biegowych stopa jest szczególnie narażona na otarcia.
Buty do skoków narciarskich
Jeszcze inną konstrukcję mają buty do skoków narciarskich. Najczęściej są wykonane ze skóry, choć niektórzy skoczkowie startujący w Pucharze Świata używają też butów karbonowych lub plastikowych. Obuwie do skoków jest niezwykle elastyczne, musi bowiem umożliwiać zawodnikowi wychylanie się do przodu w czasie lotu. W butach do tej narciarskiej konkurencji została więc zachowana duża swoboda ruchów.
Buty do skoków narciarskich są też zdecydowanie trudniej dostępne niż pozostałe wymienione rodzaje narciarskiego obuwia. Produkcją profesjonalnych butów do skoków zajmuje się bowiem jedynie kilka firm na świecie.
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress