Czy zdrowe jedzenie jest drogie?
Wizyta w sklepie spożywczym często kończy się pełnym koszykiem produktów spożywczych i sporej sumie, która ubyła z naszego portfela. Nic więc dziwnego, że większość z nas boi się, że chcąc zacząć się zdrowo odżywiać, nasze wydatki dodatkowo wzrosną. W końcu przyjęło się, że wysokiej jakości artykuły muszą być droższe. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Czy zdrowe jedzenie jest drogie? Sprawdź!
Czy zdrowe jedzenie jest drogie?
Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na to, czy zdrowe jedzenie jest drogie. Wszystko zależy od miejsca, w którym robimy zakupy, a także marek, jakie wybieramy. Każdy z koncernów ma bowiem różne ceny danych artykułów spożywczych. Krajowe warzywa i owoce są najczęściej przystępne cenowo. Jeśli jednak decydujemy się na nieco bardziej egzotyczne produkty, musimy liczyć się z o wiele wyższą kwotą. Tak samo w przypadku ryb – pstrąg, który posiada wiele cennych dla zdrowia substancji odżywczych, kosztuje kilka złotych za kilogram. Łosoś jest natomiast czasem nawet czterokrotnie droższy. Zdrowe, wysokiej jakości produkty spożywcze mogą być tanie, pod warunkiem, że udając się na zakupy dokładnie przemyślimy każdy wybór.
A co jeść podczas Świąt będąc na diecie? Przeczytaj: Zdrowe i dietetyczne święta – czy to możliwe?
Jak kupować tanio i mądrze?
Kupuj nieprzetworzoną żywność
Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zdrowa, a także dietetyczna żywność to wszystkie nieprzetworzone produkty. Jednymi z najlepszych są oczywiście zboża, które zdecydowanie warto włączyć do swojej diety. Udając się do sklepu, możemy zauważyć, że naturalna kasza gryczana niepalona czy ryż są nieraz o wiele tańsze niż np. ziemniaki. Takie produkty są idealnym dodatkiem do każdego obiadu i dostarczają wiele witamin oraz minerałów. Podobnie jest z płatkami śniadaniowymi. Słodkie i przetworzone wyroby kosztują nawet 10 złotych za opakowanie, natomiast za płatki owsiane zapłacimy jedynie 2-3 złote.
Stawiaj na sezonowość
Z powodu klimatu, jaki dominuje w naszej części Europy, wiele produktów spożywczych pojawia się jedynie na krótki okres w ciągu roku. Idealnym przykładem są truskawki. W szczycie sezonu, czyli na przełomie czerwca i lipca, kosztują nawet 3-4 złote za kilogram, podczas gdy w pozostałych miesiącach nie ma ich wcale, bądź ich cena rośnie do 20-30 złotych. W trosce o finanse, lepiej więc sięgać po sezonowe owoce i warzywa. Dzięki temu będziemy dostarczać do organizmu wszelkich niezbędnych składników, a dodatkowo zachowamy dużą różnorodność w swoim jadłospisie.
Wybieraj tańsze źródła białka
Zdrowe odżywianie kojarzy się nam ze sporą ilością białka w diecie. Jest to składnik, którego nie może zabraknąć szczególnie osobom, którym zależy na redukcji masy ciała. Jego bogatym źródłem są zdecydowanie ryby. Jak wiadomo, nawet chcąc jeść każdego dnia krajowe produkty, nasz portfel na tym ucierpi. Lepiej więc spożywać je np. dwa razy w tygodniu, a zapotrzebowanie na białko uzupełniać innym tańszym rodzajem żywności. Jakim? Przede wszystkim warto sięgać po serki wiejskie, jogurty naturalne, jaja czy ryby w puszce.
Porównuj ceny i składy
Udając się do większego marketu, często widzimy na półkach tzw. marki własne. Są to artykuły produkowane specjalnie dla danego sklepu spożywczego. Wyroby te mają przeważnie o wiele bardziej przystępną cenę niż ich „markowe” odpowiedniki. Skład w wielu przypadkach niczym się nie różni, bądź nawet jest lepszy w tańszych zamiennikach. Idąc na zakupy, warto więc porównywać ceny oraz listę składników znajdujących się w danym artykule. Świadomie wybierając produkty, możemy naprawdę sporo zaoszczędzić, nie tracąc przy tym na walorach odżywczych.
Poluj na okazje
Chyba każdy z nas uwielbia promocje i wyprzedaże. Są to bowiem wspaniałe okazje do nabycia produktów w niższej cenie. Lepiej jednak zachować rozwagę. Nieraz zdarza się, że właściciele sklepów nieco nasz oszukują. Warto więc znać orientacyjne ceny danych artykułów spożywczych oraz nabywać je na faktycznych promocjach. Możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić, o ile oczywiście nie damy się nabrać. Ciekawym rozwiązaniem są też różnego typu programy lojalnościowe danych sklepów. Zakładając kartę stałego klienta czy pobierając aplikację mobilną możemy podczas każdych zakupów zbierać punkty, które przekładają się na rabaty i obniżki. Nieraz markety przyznają nam również specjalne kupony promocyjne, które dobierane są na podstawie całej historii naszych zakupów.
Zobacz więcej treści o zdrowym stylu życia na: ema-fit.pl
Theme by The WP Club . Proudly powered by WordPress